Wizyta w Londynie
Dodany 27 maja 2020
8 komentarzy
O swojej wizycie w stolicy Anglii, a także procedurach związanych z podróżą opowiada Piotr Malicki.
Pliki do pobrania :
Pobierz plik z audycją: Wizyta w Londynie
Ten podcast był pobierany 2736 razy
Komentarze
Niestety brak mi w audycji spojrzenia osoby całkowicie niewidomej, która byłaby w Wielkiej Brytani bez pomocy rodziny. Czy stacje w metrze są oznajmiane głosowo? Rozumiem, że metro jest ogromne, ale czy istnieje możliwość pomocy asystenta? Czy w pociągu można zgłosić potrzebę pomocy? Jak jest z taksówkami, uberami? Czy można dogadać się po angielsku? A może wielu kierowców to obcokrajowcy?
Prze de wszystkim, w pociągach uznawane są zniżki dla niewidomych, warunkiem jest wykupienie biletu tam i z powrotem, nawet z miesięcznym wyprzedzeniem powrotu. Konduktor zawsze jest pomocny, na dworcach są osoby pomocne, z własnego doświadczenia na lotnisku spóźniłem się na samolot powrotny, przydzielono mi asystenta, który chodził ze mną po okienkach wszystkich linii lotniczych, celem negocjacji powrotu bez kosztu przebukowania biletu. Ja jestem całkowicie niewidomy, więc podpowiadam właśnie z perspektywy niewidomego. Wracając do pociągów, komunikaty o stacjach podaje konduktor, stacji nie przejedziesz, bo zwróci na ciebie uwagę, w ogóle osoby dysfunkcyjne mają łatwo. Zawsze dogadasz się po angielsku, często po polsku, ja kiedyś nie zostałem odebrany przez osobę z Luton, spędziłem tam noc, mnóstwo ludzi mi pomagało i to bez zgłaszania gdziekolwiek. Anglię polecam, nie tylko Londyn, ale i inne chrapstwa, plaże itp. Polecam ci również napiszę fonetycznie berklej hausy, to są domy w połowie muzea, w połowie zamieszkane przez szlachtę, ale można tam dotykać 16 wiecznych eksponatów, tj.wazy, szafy,przewodnicy pozwalają. Naprawdę fajne wrażenia. W razie pytań polecam się.
Niestety nie jeździłem poza metrem żadnymi pociągami, ani taksówkami więc dlatego nic na ten temat nie mówiłem w audycji. Wydaję mi się, że na te pytania mogłaby odpowiedzieć jedynie osoba, która mieszka tam i podróżuję na co dzień. Co do komunikatów w metrze to tak, jak najbardziej są komunikaty głosowe o tym jaka jest następna stacja plus kilka dodatkowych, których w Warszawie nie ma jak, np. za ile nastąpi odjazd czy gdzie dany pociąg metra dojeżdża.
Pozdrawiam
Dziękuję za odpowiedź. Czy orientuje się Pan jak z asystą w Londynie?
Swoja drogą, może warto byłoby zrobić audycję właśnie z kimś, kto na stałę tam mieszka 🙂
Pozdrawiam.
Niestety nie wiem jak wygląda asysta w Londynie. Pewnie trzeba byłoby się spytać w RNIB. Audycja z kimś mieszkającym w Londynie byłaby ciekawa ale niestety nikogo takiego nieznam.
Pozdrawiam
Witam. A jaka w Londynie i ogólnie w Anglii jest pogoda? Gdy u nas jest pochmurno, mgliście i leci mrzawka, mówi się że jest angielska pogoda. Czy tak faktycznie jest? Pozdrawiam.
Akurat gdy ja byłem w Anglii to była piękna, słoneczna pogoda ale raczej ogólnie taka mżawka jest częstym zjawiskiem w tym kraju.
Witam. Jeżeli chodzi o Londyn, to ja z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że obsługa przy metrze jest bardzo uprzejma. Tak samo jest w autobusach, czy pociągach. Często jeżdżę metrem, i nigdy jak potrzebowałem pomocy mi jej nie odmówiono. Jeżeli chodzi o autobusy, to przyznam się, że na samym początku, co może się wydawać głupie, ale koniecznie chciałem jechać na piętrze 🙂 teraz mi obojętnie, czy piętro, czy pater. Pozdrawiam Lucky.