O projekcie

Idea Tyflopodcastu zrodziła się w mojej głowie, gdy przeglądając zagraniczne strony internetowe natrafiłem na ciekawą witrynę www.blindcooltech.com. Na łamach tej strony, niewidomi dzielili się spostrzeżeniami, refleksjami na temat używanego sprzętu, oprogramowania, zamieszczali tam także poradniki dla początkujących i zaawansowanych użytkowników komputerów. Wszystkie publikacje przybierały formę podcastów, czyli słowno/dźwiękowych prezentacji, publikowanych na stronie www. Kilka dni zajęło mi przesłuchanie niewielkiej części dorobku koleżeństwa zza oceanu. Później przyszła myśl: ?A może by coś takiego zrobić na naszym, rodzimym podwórku??.

Od pomysłu do realizacji upłynęło kilka dni i powstał Tyflopodcast, czyli pierwszy polski podcast dla niewidomych, dostępny pod adresem www.tyflopodcast.net. Początkowo, zastanawiałem się, jak przyjmie się wśród osób niewidomych idea Podcastingu, w końcu nie miałem w tamtym momencie nawet zbyt wielkiej wiedzy na temat dostępności programów, które umożliwią komfortowe odsłuchiwanie tego typu audycji.Okazało się, że już po kilku dniach od momentu publikacji pierwszych odcinków pojawił się pozytywny oddźwięk ze strony niewidomych użytkowników komputerów, co więcej, zgłosili się pierwsi autorzy. Z dnia na dzień poszerzaliśmy tematykę audycji, nadal utrzymując się w kręgu tyfloinformatycznym. Po ponad roku takiej działalności, przyszedł czas na wielkie zmiany.

Z dniem 1 lipca 2009 r. Tyflopodcast stał się własnością Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego z siedzibą w Krakowie, co zagwarantowało nam możliwość dalszego rozwoju i poszerzania działalności na polu edukacji tyfloinformatycznej. Dzięki współfinansowaniu projektu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uzyskaliśmy lepsze zaplecze techniczne i infrastrukturę, pozwalającą na uczynienie Tyflopodcastu medium bardziej profesjonalnym. Możemy teraz przekazywać więcej i lepiej, nie ograniczając się przy tym do odbiorców będących w zasięgu Internetu.

Kolejnym krokiem jest wydanie płyt z instrukcjami sygnowanymi logo Tyflopodcastu. Płyty te rozesłane zostaną do instytucji i ośrodków zajmujących się niewidomymi tak, by każdy chętny mógł skorzystać z przygotowanych przez nas materiałów.

Ze swojej strony życzę wszystkim, którzy odwiedzają tę stronę, by zawarte tu treści okazały się pomocne. By poszerzyły Państwa horyzonty, przekazały nową wiedzę, tak ważną we współczesnym świecie, gdzie komputer i inne elektroniczne urządzenia stanowią nieodzowny element naszego życia.

Michał Dziwisz,
Redaktor Naczelny serwisu tyflopodcast.net

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych