Telefony Wczoraj I Dziś

Dodany 13 marca 2023
7 komentarzy

Są z nami od lat. Kiedyś analogowe i przewodowe, dziś cyfrowe i takie, że możemy zabrać je ze sobą absolutnie wszędzie. O tym, jak zmieniały się telefony, co potrafiły i jak wyglądała ich dostępność rozmawiają Paweł Masarczyk, Rafał Kiwak i Michał Kasperczak.

Pliki do pobrania :

Pobierz plik z audycją: Telefony Wczoraj I Dziś

Ten podcast był pobierany 2764 razy

Komentarze

 • Paweł Masarczyk pisze:

  Zgodnie z obietnicą podsyłam linki, o których wspominałem podczas audycji:
  Kanał Vintage Telephones gdzie prezenter z Zachodniej Virginii podłącza telefony tarczowe z różnych krajów:
  https://www.youtube.com/@vintagetelephones6590
  Kanał Thekornelcollection z nagranymi dzwonkami kilku telefonów np. RWT, zarówno tarczowych jak i klawiszowych:
  https://www.youtube.com/@lnycz
  Vintage Phones Archive: kanał, którego prowadzący demonstruje menu, tapety, dzwonki i gry telefonów komórkowych od ich początku, czyli końcówki lat 90-tych gdzieś do 2010, a może i kilka nowszych się znajdzie:
  https://www.youtube.com/@Vintagephonesarchive
  Skoro już przy tym kanale jesteśmy: potwierdziłem, że pierwszy telefon komórkowy z jakim miałem styczność to Philips Fizz, a tu jego prezentacja wraz z dzwonkami. Już zapomniałem jak to nierówno grało i zawodziło:
  https://www.youtube.com/watch?v=qiAKKeILjCU
  Eltenowy blog użytkownika Etno – znów dużo nagrań dzwonków, komunikatów w języku niemieckim i ciekawych urządzeń:
  https://etno.elten.blog/
  Phone Tones – największa kolekcja dzwonków:
  http://onj3.andrelouis.com/phonetones/
  Artykuł z portalu The Verge dotyczący kulturowego zjawiska jakim były dzwonki we wczesnych latach 00:
  https://www.theverge.com/c/23290332/nokia-ringtones-music-history
  Legacy Portable Computing Wiki – skarbnica informacji na temat telefonów komórkowych i innych urządzeń: rodzaje używanych syntezatorów midi do odgrywania polifonii, parametry, wywiady z twórcami dzwonków itp.
  https://lpcwiki.miraheze.org/wiki/Main_Page
  Kolekcja komunikatów serwisowych operatorów z całego świata:
  https://thisisarecording.com/
  Miłego słuchania!

 • Nuno pisze:

  Z takich rzeczy polecam jeszcze archiwa Evana Doorbella, lata 60/70/80
  https://www.evan-doorbell.com/

  • Paweł Masarczyk pisze:

   Dobra podpowiedź! Zapomniałem o tym kompletnie, a około 2014 zasłuchiwałem się jak zaczarowany. Gość zdaje się jeździł po różnych stanach USA i demonstrował każdy krok procesu zestawiania połączenia w różnych rejonach miast i u różnych operatorów. Do tego jeszcze wszystko zgrywane na magnetofon, więc jest dodatkowy element nostalgiczny wywołany jakością z kasety.

 • Potato pisze:

  Witajcie. Paweł wspomniał o folderze dropbox z różnymi sekretarkami automatycznymi i podobnymi rzeczami, czy mogę prosić o link do tego folderu? Także z przyjemnością pobrał bym sobie całe archiwum z thisisarecording.com ale nie chce mi się tego sortować. Jest na to jakiś inny sposób? I moje ostatnie pytanie, jest jakieś archiwum listy tyflos żeby sobie można było po czytać stare dyskusje dotyczące telefonów? Audycja jak najbardziej udana. Pozdrawiam.

 • Pates pisze:

  Witam witam. Taka audycja to to, co moim zdaniem było właśnie potrzebne. Jestem generalnie teleświrem że tak powiem, bardzo interesuję się starymi telefonami wszelkimi.

 • Wojtek pisze:

  Bardzo fajna i ciekawa audycja!
  Ja jestem z Bielska-Białej i u nas wybieranie tonowe działało bardzo słabo aż do roku 1999, kiedy podłączono nas do nowej centrali. Stara centrala reagowała tylko na co któryś ton (losowo), więc byliśmy zmuszeni przez lata korzystać z wybierania impulsowego, które zresztą działa do dziś. Przynajmniej w Bielsku w Netii na łączach Dialogu, pod warunkiem że jest dostarczany normalnie z centrali, a nie poprzez dane pakietowe (VoIP). Nie wiem, jak jest gdzie indziej, bo mało kto ma jeszcze stacjonarkę.

  Pamiętam też, że w połowie lat 90. u mojej babci w Bytomiu sygnał ciągły z centrali był inny. Miał trochę inną barwę i wyższą częstotliwość, ale co najciekawsze, ta częstotliwość nie była stała — tak jakby pływała lekko w górę i w dół… Tam wybieranie tonowe chyba wtedy w ogóle nie działało :-))))

  Co do Zegarynki i bajek na telefon — te usługi nadal działają! Są teraz dostępne pod numerami odpowiednio: 19226 oraz 19228. ale u większości operatorów połączenia z nimi są dodatkowo płatne. Chyba tylko Play traktuje je jako zwykłe numery stacjonarne.

  Odnośnie do przerywanego sygnału ciągłego, to ja teraz taki mam w Netii, odkąd włączyłem bezwarunkowe przekierowania na komórkę wszystkich połączeń przychodzących na stacjonarkę.

  I jeszcze pamiętam, że dawniej, jak się dzwoniło międzymiastowo, to sygnał dzwonienia w słuchawce był podwójny i różny w zależności od tego, w jaki region się dzwoniło. No i był też sygnał zera — też podwójny, ale ładniejszy (miał większy interwał tonów).

  Pozdrawiam serdecznie i z niecierpliwością czekam na drugą część.

  Wojtek z Bielska-Białej
  Rocznik: 1986

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych