Dostępność systemu Android (Stan na rok 2017)

Dodany 13 grudnia 2017
19 komentarzy

Jak obecnie wygląda dostępność systemu Android w porównaniu do systemu iOS? Na to pytanie starają się odpowiedzieć Michał Kasperczak i Paweł Masarczyk.

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • Rafał pisze:

  Witam wszystkich. Mam rzy pytania. 1 Czy w komentarzu Paweł mugł by napisać listę aplikacji , które wymienił w trakcie audycji? 2 Co jest bardziej dostępne czysty android w noki 8 czy android w samsungu s 8? 3 Jak azywa się aplikacja która posiada zamiennik klawiatury na androidzie. Posiada ona blok numeryczny oraz klawisze funkcyjne i strzałki do sterowania w tekscie. Zastanawiam się nad kupnem androida. Samsung ma ten plus, że imigracjia z I-phona na samsunga odbywa się za pomocą kabla. Pozdrawiam. Rafał

 • Rafał Mieszkalski pisze:

  Witam!

  To co powiedział Rafał Kiwak wraz z osobami w której audycji byli to że iPhone nie obsługuje pendrive jest bzdurą, ponieważ sam posiadam takiego pendrive’a.
  Wręcz przeciwnie obsługuje i do taku bardzo dobrze.

 • Zenek pisze:

  A co z rozpoznawaniem tekstów z aparatu i funkcjami OCR? Czy po śmierci google goggles jedyną alternatywą jest KNFB reader tylko do kupienia w cenie ponad 450zł? A może ktoś znalazł coś innego co by działało z talkback?

 • Tomecki pisze:

  Jest chociażby eye-d i parę innych, których w tej chwili nie pomnę.

  • Zenek pisze:

   Jeżeli możesz to przyponij jeszcze z jedną aplikację bo w tej eye-d mam problem ze zmianą języka na polski. A wyszukując w sklepie po wpisaniu OCR wyskakuje tylko knfb albo same skanery do pdf.

 • Tomek pisze:

  A jak to jest z nowymi aktualizacjami androida na telefonach? Czy mając takiego samsunga dostajemy co jakiś czas nową aktualizację systemu, tak jak ma to miejsce w iosie?

 • jaksa pisze:

  zachecam do kupna nova launcher, nie całe 2 zł teraz kosztuje, w płatnej wersji można ustawić kilka gestów sobie, mi działają 4,

 • Nunoniczny pisze:

  No jak dla mnie to iOS zawsze był porzegranym systemem. Co do aktualizacji, niestety to zależy od producenta, jak chce to dostaniesz aktualizację a jak nie chce to nie dostaniesz. Są jeszcze custom ROMy ale pamiętaj że tym stracisz sobie gwarancję, i z głową! Z głową!
  Co do launcherów, ja używam Miui i jest fajne.

 • Tomecki pisze:

  Zdaje się, że appka winna sama wykrywać języki, ale jeśli nie to jest też takie coś jak Captionr, chociaż nieco bardziej upierdliwe, a także Lensinator, chociaż moim zdaniem najwygodniejsza z nich wszystkich jest jednak Eye-d. Aa i oczywiście nie należy zapominać o Be my eyes.

 • Przesłuchałem całą audycję i muszę stwierdzić, że nadal nie jestem przekonany. Nie podaliście żadnych przewag Androida nad iOS, a dostępność wciąż jest znacząco gorsza. Tak więc nadal można spokojnie powiedzieć, że Androida można używać, ale lepiej tego nie robić:) No dobra… Trochę żartuję, ale naprawdę jakoś wciąż wygląda to słabo.

 • tomecki pisze:

  Audycji nie słuchałem, więc trudno mi się bezpośrednio odnieść do wypowiedzi przedmówcy, jednak obserwując szybkość swojej i wielu innych niewidomych osób pracy na obu platformach odnoszę wrażenie, że nie ma tu jakichś wielkich różnic. migracje można zaobserwować w obu kierunkach Fakt, że z Iphone korzysta zauważalnie więcej osób moim zdaniem świadczy głównie o skuteczności marketingowej. Teoretycznie można wymieniać argumenty za i przeciw, jednak jak porównać chociażby możliwość rozszerzania pamięci o karty Microsd i np. dedykowany gest do wstrzymywania i odtwarzania muzyki?
  \Pamiętam narzekania na to, że jedynym producentem dostępnych dla nas telefonów była Nokia. Teraz obserwuję trend odwrotny tj głosy w rodzaju „po co tyle tego? byłby jeden Iphone i święty spokój”.

  • Ja na pewno nigdy nie powiem, że wystarczy iPhone i inne nie są potrzebne. Co więcej – wciąż czekam, że będę mógł się przesiąść na ?Androida, ale ten czas nie nadchodzi. Nie zgadzam się też z poglądem, że przewaga Apple nad Androidem to tylko kwestia marketingu. Przecież w naszym środowisku jest zupełnie odwrotnie, niż na rynku w ogóle. U nas rządzi Apple z trzykrotną przewagą nad Androidem, a wśród innych ludzi – zdecydowanie Android. Czy marketing Apple jest jakoś wycelowany w niewidomych użytkowników?
   Akurat na Typhlosie ktoś kupił smartfon z Androidem i zastanawia się, czy da radę go uruchomić i czy go nie ucegłowi… Gdyby kupił iPhone – nie miałby takich wątpliwości. Słuchałem też w podkaście bardzo ważnie Rafała, który się wdzwonił. Opisywał łatwość, z jaką konfigurował nowy smartfon z Androidem. Ja zgubiłem wątek prawie na początku, gdy opisywał jaki specjalny backup ustawień zrobił. No naprawdę – audycja mnie nie przekonała, chociaż jestem święcie przekonany, że Androida da się używać.

   • ioter998 pisze:

    dziś dopiero przeglądam starsze audycje z tego portalu, by niektóre przesłuchać. co do porównania androida z ios to ja mam telefony z oboma systemami i zawsze iphon jest pewniejszy od np. huaweia. w ios – choć nie brak niedoróbek – naciśnięty klawisz w klawiaturze telefonicznej w 99 procentach zadziała a w androidzie mówi owszem na który klawisz najechałeś, lecz często nie potwierdza, że go wcisnąłeś, choć można znaleźć aplikacje równie dobrze działające na androidzie (nawet darmowe) i jest ich tyle, że dwie wymienię i polecę: Replaio Radio i Musicolet – darmowy program do odtwarzania muzyki a więc i słuchania książek, w którym można przyspieszyć tempo muzyki, ma ekwalizer a żeby go znaleźć trzeba wpisać: „program do odtwarzania muzyki darmowy i bez reklam”.

 • piotr pisze:

  Jacek to tylko twoje osobiste preferęcje lub ograniczenia powodują iż iphone jest wedłóg ciebie lepszy prostrzy itp. itd.
  Mam samsungi i mam iphona i jest mi bez znaczenia czego urzyje z naciskiem na samsunga kwestia, że rozpocząłem na androidzie.
  Należy pominąć androidy z niskiej półki
  mam serię a i s i note.
  przerobiłem przez 6 lat od samsungi s2 do s8 plus i n3 do n8.

  Przewaga iphona na rynku wynika z tego iż większość się boi lub nikt nie potrafi większości pokazać androida. Krąży teoria, że tylko apple android jest beeee jednak myślę iż to się będzie zmieniało zwłaszcza po spowalnianiu iphonów przez producenta:)

 • Tomek pisze:

  Ja powiem tak: Mam od prawie 4 lat iphone-a, no ale ciekawiło mnie jak się telefony z antkiem obsługuje. Nawet były u nas szkolenia z obsługi iphona i smartfona na androidzie. Na szkolenia z iphone-a nie zapisałem się bo iphona znam i wiem jak się nim obsługuje. No ale z ciekawości poszedłem na szkolenia z obsługi antka, bo byłem ciekawy czy są jakieś rużnice. Powiem że różnice są i to spore. Niby w antku jóż wiele rzeczy robi się tak samo jak na iosie n.p podwujne tapnięcie żeby otworzyć zaznaczoną rzecz, ale wiele rzeczy się robi całkiem inaczej. N.p gdy wejdziemy w telefonie w jakiś kontakt i chcemy do niego zadzwonić, trzeba palcem po ekranie jechać nie odrywając go z ekranu, do tąd aż powie zadzwoń, i.t.d. Jeszcze różnica pomiędzy androidem a iosem jest taka, że w antku praktycznie każdy telefon się inaczej obsługuje. Nie wiem jak ktoś się przesiada z samsunga na jego nowszy model, ale gdy się przesiada z n.p sony ixperii na samsunga, to jóż inaczej się te dwa telefony obsługuje. Mój brat widomy zrobił przesiadkę z jakiejś ixperii na samsunga galaxy a-5 i powiedział że jest całkiem inna jego obsługa jak ixperii. W iosie jest to dobre, że jak weźmiesz do ręki iphona n.p 5.s a potem iphone-a 8, obsługa będzie praktycznie ta sama. No wiadomo że nowy iphone 8 ma więcej funkcji, ale tak samo się to obsługuje. Jak dla mnie ios jest nie zawodny. Pozdrawiam.

 • Katarzyna Piotrowska pisze:

  Ja też poproszę o napisanie w komentarzu nazw aplikacji wymienionych w audycji, ponieważ mam probelemy ze słyszeniem i nie wiem jak się piszę nie które nazwy.
  Ja używam i iphona i androida szczerze mówiąc, to nie miałam problemów żeby obsługiwać androida jeśli jest ktoś odważny to nie będzie miał wątpliwości czy użyć androida. Ja szczerze mówiąc zaczynałam od iphone, ale jak się tak przyjżeć to android się rozwija a iphone zaczymał się w jakimś momencie i jeśli tak będzie dalej to android prześcignie iphena.
  Jeszcze pytanie jakie telefony polecacie z androidem takie, które albo mają najnowszego androida lub telefony, które go dostaną i jakieś ceny, żeby mieć rozeznanie. Ja korzystam z samsug galaxy 5 a. Korzystałam z cvioassystenta ale przeżuciłam się na talbacka z a akapelą. Trochę używałam schine plus ma ten program jakiś potencał, ale szkoda że go nie rozwijają, więc zostałam przy talbacku, ale gdzie można i za jaką cenę kupić głosy wokalaizer?
  Zawszelkie odpowiedzi z góry dziękuję pozdrawiam.

  • piotr pisze:

   głosy kupujesz w aplikacji głosy vocalizer tts zosia, ewa, krzyś koszt kolo 15 zł.
   napewno dostanie najnowszego andka
   samsung a8 kolo 2000 zl;
   samsung s8 i s8 plus 2999 i 3499 zł.
   samsung a5 2017 1300 zl

   Tomek nie mam pojęcia kto cię szkolił ale to co piszesz to drobne przekłamanie.
   prawdą jest, że przejście z tel jednego producenta na innego to jest zmiana wyglądu a co za tym idzie też zmiana obsłógi ale filozofia zostaje ta sama.
   Aby poznać androida czy iphone’a trzeba wsadzić swoją kartę i korzystać tak aby samemu wszystko poznać szkolenia nic nie dadzą ponieważ tam poznajesz sposób myślenia i używania szkoleniowca.

 • Katarzyna Piotrowska pisze:

  Dzięki za odpowiedzi. Czy te głosy wokalaizer są w sklepie play?

  • Zenek pisze:

   Mam nadzieję że nie czekasz jeszcze na odpowiedź tylko sprawdziłaś sama w sklepie play że jest tam vocalizer. Jeżeli masz ochotę to przetestuj jeszcze głos darmowego espeaka bo wg mnie jest najszybszy i wystarczająco wyraźny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych