TyfloPrzegląd z 24 września 2019

Dodany 25 września 2019
16 komentarzy

Tym razem rozmawiamy m.in. o Nowym iOS, klawiaturze dla smartfonów do samodzielnego montażu, perypetiach związanych ze złożeniem wniosku o „500 plus dla niepełnosprawnych”, czy prawdopodobnych nowościach w mapach Google.

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • Michał Dziwisz pisze:

  O klawiaturze poczytacie tu: http://oskar.ddns.mobi/
  Więcej o nowościach w mapach Google znajdziecie w tym miejscu: https://www.xda-developers.com/google-maps-10-26-eyes-free-walking-navigation-mode/
  Informacje o nowości o omawianej w audycji nowości od Amazona można znaleźć tu: https://blog.aboutamazon.com/devices/alexa-what-am-i-holding/
  A narzędzia dostępnościowe są tutaj:
  https://raport.lepszyweb.pl/#!/
  https://kontrast.lepszyweb.pl

 • Miki pisze:

  Dostępność placówek ZUS dla niewidomych to prawdziwy dramat. Nie polecam nikomu wybierania się tam bez osoby widzącej. Teoretycznie jeśli zwrócimy się o pomoc do pracownika to nam pomoże ale żaden pracownik nie czeka, że przyjdzie jakiś niewidomy tylko jest zajęty pracą i obsługą klientów. Poza tym nie o to chodzi, by niewidomego prowadzić za rękę od drzwi do stanowiska. Terminal kolejkowy do drukowania numerków ma ekran dotykowy, więc niewidomy samodzielnie numerka sobie nie wydrukuje. Następny problem to wywoływanie kolejnych numerków do stanowisk – często są czytane cicho i niewyraźnie, że trudno je usłyszeć. No i trzeba by najpierw wiedzieć, jak ponumerowane są poszczególne boksy.
  Jeżeli rządowi tak leży na sercu dobro niepełnosprawnych to może niech zacznie podejmować realne działania w tym kierunku i np. udźwiękowi terminale ZUS-owskie – na pewno niewidomi by przyklasnęli.

 • Roberto pisze:

  Co do dostępności aplikacji Revolut na iOS, są dwie rzeczy, których nie można zrobić: 1. Aktywacja lub dezaktywacja rachunku w konkretnej walucie, 2. ocena transakcji, która wyświetla się zawsze po kliknięciu w powiadomienie o transakcji. Okna z aktywacją rachunku nie pamiętam, natomiast w dialogu z oceną VoiceOver nie czyta suwaka, za pomocą którego można ocenić płatność. Oprócz tego wszystko działa i jest czytane bardzo dobrze.

 • Zero pisze:

  Co do 500+
  Czy dostał już ktoś to świadczenie w ostatnim czasie?
  W szczególności ci, którzy nie mają stwierdzonej niezdolności do samodzielnej egzystencji?
  Jaka jest w ogóle szansa na te pieniądze właśnie w przypadku braku powyższego stwierdzenia na orzeczeniu.
  Pozdrawiam.

 • Grzegorz 76 pisze:

  Witam
  czy ktoś aktualizował ios 13 do wersji 13.1 ? i jak to u was działa ?.Bo Patryk w audycji mówił,że są jakieś błędy i,że nie warto.Pozdrawiam

  • Miki pisze:

   Zaktualizowałem IOS-a do wersji 13.1. Systemu oczywiście da się używać ale jego stabilność daleka jest od optimum. Na różnych urządzeniach ta stabilność będzie nieco inna – jak pokazują doświadczenia użytkowników nawet na takich samych modelach występują różnice w działaniu różnych funkcji. Najgorzej nie jest, bo IOS 11 pod tym względem był gorszy. Jeżeli masz dużo cierpliwości i tolerancję błędów w początkowej fazie rozwoju to uaktualnij. Jeśli nie to poczekaj na kolejną aktualizację. Ja już się przyzwyczaiłem, że IOS w początkowej fazie ma mnóstwo błędów.

 • Kanar pisze:

  Zus – sama przyjemność, jako osoba niewidoma nie mam żadnych problemów w ZUS i nieważne, czy zawieszam lub odwieszam rentę albo załatwiam inne sprawy. Polecam wziąć ze sobą dużo uśmiechu, trochę kultury i odrobinę cierpliwości. Wniosek o 500 będzie można składać przez Internet. Jeśli chodzi o iOS to hm… moim zdaniem to chyba jeden z najgorszych systemów pod względem stabilności i dopracowania, również dla VoiceOver.

 • kaziuka pisze:

  W A Pepe store E widać było oczekujące aktualizację i możliwość wyboru ich aktualizowania gdzie to teraz jest nie potrafię znaleźć

 • No nieźle. Był włam na eltena. Teraz już wiem dlaczego ostatnio mi tyle spamu przychodzi na mojego mejla. Ale tu jakimś podżendnym eltenem się nie martwie bo korzystałem z niego sporadycznie a tak wogule ciekawe czy ta baza która wyciekła była zaszyfrowana czy nie? Bo jak nie to powodzenia he he. Warto korzystać z podwójnej weryfikacji i używać generatora haseł i stosować przynajmniej 30 znakowe losowo generowane hasła. Dobrym programem dostępnym dla czytników i na wszystkie systemy jest keepass. Jest darmowy opensorcowy i łatwy. Jak by tego było mało to przy kluczowych usługach jak facebook, google, microsoft, dropbox i paru innych stosuje klucze sprzętowe u2f które jeszcze podnoszą bezpieczeństwo. Jest do wyboru, do koloru. Klucze tylko usb, usb a i c, z nfc, z bluetooth. Przykładową firmą i dość znaną jest jubikey ale też pare innych firm robi takie klucze u2f w tym Google. Komputer fajnie zaszyfrować weracryptem a logowanie dać na odcisk palca a takie czytniki palców można kupić na allegro choćby firmy mediatech. Teraz to trzeba naprawdę uważać bo tyle fishingu i innego paskuctwa jest że łatwo się wkopać.

 • kanar pisze:

  500 dla ON z orzeczeniem KIZZ, możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych