TyfloPrzegląd z 3 Grudnia 2019

Dodany 4 grudnia 2019
15 komentarzy

Tym razem rozmawiamy m. in. O dostępności nowego serwisu PKP, dostępności aplikacji VOD, problemów z podpisywaniem papierowych umów i wygodzie w korzystaniu z iPhoneów bez przycisku home.

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • Michał Dziwisz pisze:

  Oto garść linków związana z audycją:
  – Artykuł o systemie identyfikującym memy: https://www.cs.cmu.edu/news/new-technology-makes-internet-memes-accessible-people-visual-impairments
  – Dostępność Pasków narzędziowych w FireFoxie: https://marcozehe.de/2019/11/28/navigating-in-the-firefox-toolbars-using-the-keyboard/
  – Warszawa nagrodzona za dostępność: https://pzn.org.pl/warszawa-nagrodzona-za-dostepnosc/
  – Formularz do zgłaszania uwag dotyczących programu Aktywny Samorząd: https://www.pfron.org.pl/fileadmin/Programy_PFRON/Aktywny_samorzad/2019-11-23_Konsultacje_projektu/FORMULARZ_ZGLASZANIA_UWAG.doc?utm_campaign=pfron&utm_source=df&utm_medium=download%C2%A0na
  e-mail: [email protected]
  – Znikające wiadommości w komunikatorze Whats APP: https://antyweb.pl/whatsapp-usuwanie-wiadomosci-grupy/
  – Spekulacje dot. Airpodsów dodawanych do iPhonea 12: https://www.spidersweb.pl/2019/11/airpods-za-darmo.html?full=1
  – Wyświetlanie grafiki w skali szarości zniechęca do korzystania ze smartfona: https://antyweb.pl/skala-szarosci-smartfon-uzaleznienie/

 • Miki pisze:

  Wracając jeszcze do dostępności aplikacji VOD nazywanie dostępnym czegoś co jest tylko połowicznie dostępne jest nieporozumieniem. To coś nie jest dostępne. Przyciski odtwarzacza są podstawowym elementem aplikacji VOD. Nie testowałem Ipli w wersji mobilnej, bo niczego pozytywnego się nie spodziewałem. Aplikacja na Windows jest w ogóle niedostępna. Korzystam z Ipli na przeglądarce i ogólnie rzecz biorąc jest używalna ale na pewno nie da się jej nazwać dostępną. Przyciski odtwarzacza dla Jawsa są całkowicie niedostępne, dla NVDA są częściowo dostępne ale niezaetykietowane. Da się zrobić pełny ekran i tyle. Kiedyś dało się też wyłączyć i włączyć dźwięk ale ostatnio po przebudowie serwisu nie sprawdzałem. Cała reszta jest niedostępna. Odpalić materiał, kanał TV czy zakupić pakiet da się zrobić. Kod strony wygląda fatalnie i z każdą przebudową wygląda gorzej. Używam też Ipli na telewizorze posiłkując się aplikacją Seeing AI. Tak, że nazywanie tej aplikacji czy w ogóle usługi dostępną jest nieporozumieniem. To tak jak mówienie o bankomacie, który ma dostępną tylko wypłatę gotówki z kilkoma predefiniowanymi kwotami, że jest dostępny. Nie, taki bankomat nie jest dostępny. Działanie banków w sferze dostępności przypomina karmienie psa resztkami ze stołu – nie obrażając psa.

 • Miki pisze:

  Z tego co pamiętam to w poprzednich latach konsultacje społeczne Aktywnego Samorządu się odbywały, więc nie jest to nowość. Mniej więcej o tej porze był udostępniany projekt dokumentu pt.: „Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” wraz z formularzem do zgłaszania uwag. Często zaglądam na ixh stronę i każdy nowy program czy konkurs są konsultowane.

 • Miki pisze:

  Przetestowałem nową wersję Seeing Ai i złotówek nie rozpoznaje. Niestety. Ale może za czas jakiś będzie, bo aplikacja się rozwija. Doszło kilka walut. Oprucz dolara amerykańskiego jest dolar kanadyjski, euro, funt brytyjski, rupia indyjska, jen japoński i chyba tyle.

 • mojsior pisze:

  co do 3 miesięcznej próbnej subskrypcji youtube premium to mogą z niej skorzystać tylko nowi użytkownicy.
  Co się tyczy playera od tvn to odkryłem że nie stety nie każdy serial da się tym sposobem o którym jest mowa włączyć.
  Kiedy próbowałem włączyć jaki kolwiek odcinek serialu 39 i pół po klikaniu w tytuł odcina nie działo się kompletnie nic.
  Zaś kiedy otworzyłem jakiś odcinek serialu kasia i tomek mogłem bez problemowo odtwarzać każdy odcinek;\Tak więc nie rozumeim o co tu chodzi ale nie podoba mi się to.
  Próbowałem to samo zrobić z w11 wydział śledczy i również odbyło się to z wielim niepowodzeniem.

 • Roman Hojny pisze:

  Odnośnie słuchawek od Xiaomi to jak najbardziej pudełko, w którym mieszczą się te słuchawki jest powerbankiem. Zgadza się,że jest ono bardzo lekkie i robi wrażenie takiej niesolidnej zabawki. Same słuchawki to już jak kto uważa, za te pieniądze mogą być, choć ja bym ich nie kupił. Przede wszystkiem mi przeszkadza,że są one dokanałowe, brzmienie też pozostawia wiele do życzenia, choć uważam,że i tak grają lepiej od wszelkiego rodzaju podróbek airpodsów. Tych Xiaomi airdots jest kilka rodzajów, jedne mają dotykowy panel, inne przycisk, ale konstrukcja jak i brzmienie są podobne. Daleko im do applowskich Airpodsów. Z parowaniem ich też bywają chocki-klocki. Czasami trzeba się trochę nabiedzić i podczas parowania może być tak,że nawet kolejność wyjmowania słuchawek z etui ma znaczenie.

  • Katarzyna Ślipek pisze:

   Dziękuję za komentarz i za informację. Niestety nie miałam nigdy w rękach słuchawek airpods, więc trudno mi się było do tego odnieść w audycji.

 • Grzegorz 76 pisze:

  witam
  w dniu wczorajszym odbierałem przesyłkę z paczkomatu Impostu,aplikacja na ios całkowicie dostępna.Po wybraniu numeru paczki i stuknięciu otwórz skrytkę,otwiera się skrytka i gotowe,rewelacja !.To taka informacja dla zainteresowanych

  • Miki pisze:

   No to dobrze wiedzieć, bo zdarza mi się odbierać przesyłki w paczkomacie. Jeśli aplikacja jest w pełni dostępna i samodzielnie można paczkę wyjąć z paczkomatu to należy Inpost pochwalić i przekazać informację dalej, by niewidomi nie obawiali się zamawiać przesyłek do paczkomatów. Brawo! Jak się chce to się okazuje, że można. Chciałoby się dostawać więcej takich informacji.

   • Leszek pisze:

    Dostępność paczkomatów, to jest rewelacja ostatnich czasów. Aplikacja też podaje numer kolumny i rzędu, prawa czy lewa strona podobno jest oznaczona strzałką, ale to i tak raczej bierzemy na słuch.

 • Piotr pisze:

  Nagrodę najbardziej niedostępnej appki VOD zdecydowanie przyznaje Aplikacji NC Plus Go. Jest zrobiona tak źle, że przynajmniej na iOS VoiceOver nie czyta kompletnie niczego. Otwieram aplikacje i widzę pusty ekran, dopiero osoby widzące zweryfikowały, że tak na prawdę wyświetlił się ekran logowania. Wersja webowa usługi też nie jest idealna ale da się z niej korzystać.

  Jeszcze odnośnie subskrypcji, warto zrobić tak jak radzi Mikołaj i dodać sobie koniec okresu testowego do kalendarza, bo nie wszystkie usługi nam o nim przypomnią. Netflix wysyłał E-maila dzień przed zakończeniem okresu próbnego, ale na przykład Tidal już nie. Zarejstrowałem się kiedyś na Tidalu bo była promocje na 3 darmowe miesiące, potestowałem kilka dni i wróciłem do Spotify bo jest bardziej dostępny i ma więcej funkcji.
  3 miesiące później przywitało mnie powiadomienie od banku że Tidal opłacił sobie pierwszy miesiąc subskrypcji, o której zapomniałem. Szybko zalogowałem się na konto i zrezygnowałem z usługi, napisałem także do supportu i zwrucili mi opłate także ludzie zachowali się w porządku. Ale od tego czasu jeśli zaczynam subskrypcje na stronie, którą testuje to na wszelki wypadek wpisuje sobie dzień końca okresu próbnego do kalendarza.

  Na koniec jeszcze co do opłacania subskrypcji przez app store, jeśli dana usługa umożliwia subskrybowanie zarówno przez aplikacje jak i bezpośrednio na stronie, warto porównać sobie koszt takiej subskrypcji. Ponieważ Apple pobiera 30% przuchodu z każdego zakupu w ich systemie, dlatego wiele developerów podnosi koszt subskrypcji przez aplikacje iOS żeby nie tracić tych trzydziestu procent, ale z powodu regulaminu obowiązującego w app store nie mogą powiedzieć, że istnieje tańszy sposób. I tak na przykład fajna aplikacja Parcel, służąca do śledzienia przesyłek ma wersje premium kosztującą OK 14 zł na rok przez app store. Jednak można ją zakupić także na stronie developera przez Paypal, wtedy niedość, że kostuje OK 12 zł, to jeszcze dostajemy miesiąc premium gratis. Inne usługi, które kiedyś oferowały zakup subskrypcji przez app store jak Netflix czy Spotify już jej nie oferują dla nowych użytkowników więc dla tych przypadków i tak musimy zkorzystać ze strony internetowej aby je zakupić.

  • Miki pisze:

   Potwierdzam bardzo niską dostępność aplikacji NC+GO. Wersji mobilnej nawet nie próbowałem testować, bo niczego pozytywnego ze strony tej firmy w sferze dostępności spodziewać się nie należy. Jest totalna ignorancja. Z wersji webowej da się korzystać pod warunkiem, że podczas logowania nie pojawi się zadanie CAPTCha. Zauważyłem pewną prawidłowość, że jeżeli długo się nie logowaliśmy to test się pojawi. Przy częstych logowaniachmi się to nie zdarza. Przyciski odtwarzacza standardowo są niedostępne. Kilkukrotnie im zwracałem uwagę na słabą dostępność ale grochem o ścianę. Oni to mają w głębokim poważaniu w tylnej części ciała. Ale jak będzie Ci się kończyła umowa i będziesz ją chciał przedłużyć możesz ten fakt wykorzystać.

   • Zator pisze:

    A ja miki teraz sobie koresponduję z twórcami systemu kaios. To nowy trzeci system mobilny, do telefonów z klawiaturą. Okazuje się, że sam system ma czytnik ekranu a implementacja do noki jeszcze nie nastąpiła. Jak chcesz się pośmiać z korespondencji poniżej moja korespondencja po angielsku, skopiuję ją z maila więc odpowiedź Pana Victora, kim kolwiek on jest cię rozbawi. Pozwalam sobie na tekst po angielsku, wrzóc na tłumacz google, a jak nie dasz rady z tłumaczeniem, bo nie wiem na ile znasz język, podeślę po polsku.
    Hello Tomasz,

    Thank you for reaching out and reporting your issue about Google Maps – I am more than happy to help you. I have forwarded your request to our engineers for a further review and will get back to you as soon as they reply.
    As for the Readout, the feature is available in the blueprint version of KaiOS, however, it can be removed by the device manufacturer. We recommend reaching out to HMD/Nokia for more information: https://www.nokia.com/phones/en_int/support/ 

    I look forward to hearing from you.

    Best regards,Victor
    The KaiOS Support Team
    On Tue, 3 Dec at 6:51 PM , Tomasz.zatorski wrote:
    Good day. I am blind, I bought a Nokia 800 ta1186 with the aim of good navigation in connection with the change of residence.
    It turned out that google maps show route only, and do not lead voice. It is abnormal, the more that even drivers of this model must constantly look at the phone, should the road. After 2 or a screen reader will kaios system, such as, for example. Talkback? At this point, nokia for me is completely available, although a keyboard. I regret that I bought it, I wish my money. I do not know whether the system will be retrofitted to facilitate access for the blind. One more thing. Google is an assistant, but not Polish. When though it will be available to me?
    Greetings.
    Tomasz Zatorski

    • Miki pisze:

     Nic tylko się uśmiać ale mniej więcej tak wygląda korespondencja na temat problemów z dostępnością. Kilka takich korespondencji z twórcami serwisów internetowych przeprowadziłem i za każdym razem jesteś traktowany jak idiota, który nie wiadomo czego od nich chce. Oczywiście żadnej reakcji na zgłaszane problemy nie ma.

 • Katrine pisze:

  Był istotnie jeden model wspomnianego w audycji Braillelite, który posiadał slot na karty pamięci Compact Flash, stosowane jak najbardziej w czytaku, packmate, Plextalk ptr2, a nawet Braillesense Classic i Braillesense plus, to była wersja Braillelite Milenium,.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych