Tyflopodcast w Radiu EN – Zagadnienia Prawne Istotne Dla Niewidomych

Dodany 14 listopada 2011
2 komentarze

W kolejnym odcinku Tyflopodcastu na antenie Radia EN gościem jest Magdalena Szyszka, z którą rozmawiamy o tych aspektach prawa, jakie mogą być szczególnie istotne dla niewidomych. Mowa tu M.in. O kwestiach związanych z podpisem, czy dozwolonym użytkiem.

Pliki do pobrania :

Komentarze

  • Rabbeat pisze:

    Bardzo ciekawy temat i chyba tak rozległy jak liczba interpretacji, bo w rezultacie to i tak wszystko zależy od złej lub dobrej woli ludzi. Jeżeli chodzi o operatorów telefoni komórkowej to faktycznie zalecam brać ze sobą kogoś kto przeczyta nam umowę, gdyż sam byłem w sytuacji, gdzie po rozmowie o ofercie przedłużenia umowy Pani wydrukowała odpowiedni aneks podała mi go do przeczytania i podpisu, a gdy powiedziałem, że i tak nie jestem w stanie go przeczytać postanowiła mnie z nim zapoznać, po czym stwierdziła że brakuje jednej z wybranych usług i wrzuciła go do niszczarki i wydrukowała drugi. Nie wiem czy była to zwykła pomyłka czy Pani liczyła, że nie doczytam, a potem zrobiło jej się głupio, ale jak się potem dowiedziałem pracownicy salonu, gdy przedłużą umowę z mniejszą liczbą dodatkowych bonusów dostają większą premię.
    Interesuje mnie jeszcze kwestia tego oznaczenia osób z dysfunkcją wzroku podczas poruszania się w ruchu ulicznym. Pomijając kwestię własnego bezpieczeństwa przeczytałem gdzieś, że nawet osoba posiadająca orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z tytułu uszczerbku wzroku może być uznana winną spowodowania wypadku na równi z osobą pod wpływem alkoholu. W związku z tym pytanie czy znane są jakieś przypadki ukarania osoby niewidomej lub słabowidzącej za poruszanie się bez białej laski i na przykład pociągnięcia do wypłaty komuś odszkodowania?
    Interesujący ten artykuł w prawie autorskim o osobach niepełnosprawnych, o którym pierwszy raz słyszę, ale interpretacje rzeczywiście mogą być tu interesujące, bo co na przykład z rozpowszechnianiem filmów, których z jednej strony niewidomy nie może obejrzeć, ale może posłuchać, chyba że był by to film z audiodeskrypcją, chociaż zwykłe filmy z napisami mogą być odczytywane syntezą. Muzyka też teoretycznie może być dostosowana do rozpowszechniania wśród niewidomych, bo widziałem kopiowane płyty z dodrukowanymi okładkami w braile’u, które normalnie są przecież dla nas nieczytelne, no i co z twórczością Steve’a Wondera 😉

  • welka11 pisze:

    Witam serdecznieWitam serdecznie. Miałam kiedyś trudną sytuację z bankiem dokładmie 2,5 roku temu, kiedy to chciałam założyć konto w którymś banku już nie będę wymieniać nazwy. poszłam do oddziału niestety, pracownik banku po informował mnie, o tym, że muszę przyjść z jakąś osobom, która przeczyta umowę i podpisze, że umowa została przeczytana i podpisana. Po prostu i zwyczajnie odesłano mnie z kwitkiem. Udało się na szczęście poszłam skimś do oddziału wtedy dopiero pracownik banku odczytał umowę świadek podpisał stosowne dokumenty, że umowa została odczytana. Wszystko dobrze się skończyło. Już miałam na samym początku po prosić jakiegoś prawnika o pomoc ale niestety powiedziałam tylko, że to dyskryminacja osób niewidzących. Mówię o tej sytuacji ponieważ chciałabym dowiedzieć się czy są jakieś możliwości załatwiania takich spraw w inny sposób np. sprawa sondowa czy np. napisania pisma do rzecznika praw obywatelskich? aby można było w normalny sposób załatwiać np. sprawy z bankami np. podpisanie umów o kredyty? aha mój partner miał w tym roku taką samą sytuację poszedł do swojego oddziału i został odesłany z kwitkiem pracownik banku powiedział, że nie może przeczytać umów dlatego, że nie ma świadka z zewnątrz który udokumentuje że umowa została przeczytana. Bank tłumaczy, że wszedł taki przepis i tyle. pozdrawiam serdecznie. Witam serdecznie. co prawda, audycja była bardzo dawno ale podzielę się swoją historią, która spotka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych