Sposoby Na Niedostępne Strony

Dodany 28 lipca 2023
7 komentarzy

Co w przypadku, kiedy dana strona internetowa nie chce współpracować z naszym czytnikiem ekranu? Jest na to kilka sposobów, o których w niniejszej audycji opowiada Paweł Masarczyk.
Zapoznaj się z tekstową wersją odcinka

Pliki do pobrania :

Komentarze

  • Michał pisze:

    Od kiedy kilka lat temu przeniosłem się z konsumowaniem treści i sporej liczby zadań do ekosystemu Apple, to chyba zaczęło mi wychodzić, że najlepsza jest Safari z VO. Trochę to było z konieczności, z chęci, żeby iPhone na siebie zarabiał choć oszczędzaniem czasu i wreszcie przez odruchowe papugowanie stylu tego, jak widzący posługują się technologiami. Zatem, komputer został do kodzenia, redakcji tekstów, czy korelowania dużych ilości danych, przeglądanych w tabelach lub arkuszach kalkulacyjnych. Gdy na iPhone wyskoczy dialog, to zwykle pod palcem, to samo z zamykaniem cookies, przewijanie ekranów – bajka, rozmawiać o tym, co jest gdzie na stronie też często da się, menu dynamiczne bez problemu, o łatwości dzielenia się linkami, że nie wspomnę, ogólnie prawie OK. Chyba główny problem dla VO to niektóre implementacje check box`ów i odczytywanie ich stanów, ale ostatnio co raz rzadziej trafiam na takie mniej dostępne. Czasem brakuje możliwości zajrzenia do źródła strony w Safari. Z powodu bezpieczeństwa nawet nie korzystam z innych przeglądarek w iOS ani z żadnych dodatków przeglądarkowych i mimo to nie narzekam. Oczywiście czasem trafiam na jakiś problem, ale tak sporadycznie, że teraz nie pamiętam przykładów, poza kwestią tych check box`ów, które czasem penie byłoby łatwiej obejść pod Windows z arsenałem dodatków i dostępem do źródła strony. Nie mniej, bardzo polecam wykorzystywanie potencjału iOS do konsumpcji treści, czy przeklikiwania się przez formularze choćby sklepów. Osobiście iPhone wykorzystuję na całego, w Safari, właśnie sprawdziłem, mam otwartych kilka grup zakładek w tym w jednej grupie liczba zakładek przekracza 100. No dobrze, może ta liczba już trochę jest wysoka i świadczy o bałaganie, ale przynajmniej też pokazuje, że korzystam. Ogólnie potencjał każdego systemu zawsze wykorzystuję mocno, ale przesunięcie wszystkiego, co możliwe z Windows na system mobilny dało fajne efekty i cieszę się, że Safari z VO również dobrze spełnia swoje zadanie, więc polecam. Oczywiście na totalnie złą implementację serwisów trudno coś poradzić, a łatać różnymi sztuczkami zwykle łatwiej jest w Windows lub przynajmniej w systemie desktop`owym, ale do obsługi nowoczesnych dynamicznych serwisów lub opartych na standardowych szablonach CMS, dotykowy ekran iPhone wydaje się być godny polecenia.
    I po co tak się rozpisałem? Po prostu polecam Safari w iOS właśnie jako pierwszy wybór, a dopiero jak się nie da, to Windows.

  • Paweł Masarczyk pisze:

    Poniżej obiecane linki do narzędzi, które polecaliśmy:

    Dodatek Disable HTML dla Chrome:
    https://chrome.google.com/webstore/detail/disable-html/lfhjgihpknekohffabeddfkmoiklonhm
    Dodatek Greasemonkey dla przeglądarki Firefox pozwalający na wczytywanie skryptów użytkownika:
    https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/greasemonkey/
    Jego odpowiednik dla Chrome, czyli Tampermonkey:
    https://chrome.google.com/webstore/detail/tampermonkey/dhdgffkkebhmkfjojejmpbldmpobfkfo?hl=pl
    Dodatek AxsHamer dla przeglądarki Firefox:
    https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/axshammer/
    Wersja dla Chrome – HammerTools:
    https://github.com/ogomez92/hammertools
    Repozytorium ze skryptami dla różnych stron autorstwa Jamesa Teha:
    https://github.com/jcsteh/axSGrease
    Kolejne źródło skryptów – ST Solution:
    https://www.stsolution.org/home.php
    Context – strona do prezentacji kopii stron internetowych:
    https://ctxt.io/

  • Nuno pisze:

    Ja z niedostępnymi stronami radzę sobie zawsze ogniem i mieczem, czyli inspector i jedziemy.

  • cinkciarzpl pisze:

    Mam podobne refleksje co przedpiścy, z tym, że w miejscu jabzola jest zielony robocik. Co prawda ciągle uważam, że nie ma nic szybszego nad pc, ale nawet laptop nie daje takiej mobilności jak smartfon, tak więc obecnie laptop u mnie odpalany jest przede wszystkim do typowej pracy biurowej. Czasem cuda dostępnościowe pt. na pc działa, a na mobilu jakoś tak gorzej się zdarzają, ale zasadniczo nie widzę problemów, no może poza tym, że jednak długotrwała obsługa dotykowca potrafi trochę męczyć nadgarstki, więc jeśli wiem, że będę aktywnie szukał czegoś przez spory czas, przeczesując np liczne artykuły na temat jakiegoś zagadnienia to z czysto subiektywnego powodu wybieram pc. Tak, są klawki na bt, ale moim zdaniem zabija to ideę mobilności, nawet gdy jest to poręczne ustrojstwo. Na pewno sporym ułatwieniem są wszelkiego rodzaju ocry wbudowane w czytniki czy skryptozakładki do przeglądarek zwłaszcza na stronach pewnej konkretnej księgarni. :P, ale uważam też, że dostępność przestrzeni publicznej w wydaniu cyfrowym jest naszym prawem i nie mamy obowiązku zagłębiać się w np. kod strony, aby coś z niej wyłuskać, podobnie jak do prowadzenia auta nie wymaga się od osób widzących umiejętności samodzielnej naprawy silnika. Oczywiście dobrze, że w naszej społeczności są liczne osoby, które potrafią emacsem przez sendmail, ale nie na tym polega dostępność jako taka i z utęsknieniem czekam na odpowiednie prawodawstwo dotyczące podmiotów prywatnych świadczących usługi publiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych