Sposoby Na Niedostępne Strony
Dodany 28 lipca 2023
7 komentarzy
Co w przypadku, kiedy dana strona internetowa nie chce współpracować z naszym czytnikiem ekranu? Jest na to kilka sposobów, o których w niniejszej audycji opowiada Paweł Masarczyk.
Zapoznaj się z tekstową wersją odcinka
Pliki do pobrania :
Pobierz plik z audycją: Sposoby Na Niedostępne Strony
Ten podcast był pobierany 3245 razy
Komentarze
Od kiedy kilka lat temu przeniosłem się z konsumowaniem treści i sporej liczby zadań do ekosystemu Apple, to chyba zaczęło mi wychodzić, że najlepsza jest Safari z VO. Trochę to było z konieczności, z chęci, żeby iPhone na siebie zarabiał choć oszczędzaniem czasu i wreszcie przez odruchowe papugowanie stylu tego, jak widzący posługują się technologiami. Zatem, komputer został do kodzenia, redakcji tekstów, czy korelowania dużych ilości danych, przeglądanych w tabelach lub arkuszach kalkulacyjnych. Gdy na iPhone wyskoczy dialog, to zwykle pod palcem, to samo z zamykaniem cookies, przewijanie ekranów – bajka, rozmawiać o tym, co jest gdzie na stronie też często da się, menu dynamiczne bez problemu, o łatwości dzielenia się linkami, że nie wspomnę, ogólnie prawie OK. Chyba główny problem dla VO to niektóre implementacje check box`ów i odczytywanie ich stanów, ale ostatnio co raz rzadziej trafiam na takie mniej dostępne. Czasem brakuje możliwości zajrzenia do źródła strony w Safari. Z powodu bezpieczeństwa nawet nie korzystam z innych przeglądarek w iOS ani z żadnych dodatków przeglądarkowych i mimo to nie narzekam. Oczywiście czasem trafiam na jakiś problem, ale tak sporadycznie, że teraz nie pamiętam przykładów, poza kwestią tych check box`ów, które czasem penie byłoby łatwiej obejść pod Windows z arsenałem dodatków i dostępem do źródła strony. Nie mniej, bardzo polecam wykorzystywanie potencjału iOS do konsumpcji treści, czy przeklikiwania się przez formularze choćby sklepów. Osobiście iPhone wykorzystuję na całego, w Safari, właśnie sprawdziłem, mam otwartych kilka grup zakładek w tym w jednej grupie liczba zakładek przekracza 100. No dobrze, może ta liczba już trochę jest wysoka i świadczy o bałaganie, ale przynajmniej też pokazuje, że korzystam. Ogólnie potencjał każdego systemu zawsze wykorzystuję mocno, ale przesunięcie wszystkiego, co możliwe z Windows na system mobilny dało fajne efekty i cieszę się, że Safari z VO również dobrze spełnia swoje zadanie, więc polecam. Oczywiście na totalnie złą implementację serwisów trudno coś poradzić, a łatać różnymi sztuczkami zwykle łatwiej jest w Windows lub przynajmniej w systemie desktop`owym, ale do obsługi nowoczesnych dynamicznych serwisów lub opartych na standardowych szablonach CMS, dotykowy ekran iPhone wydaje się być godny polecenia.
I po co tak się rozpisałem? Po prostu polecam Safari w iOS właśnie jako pierwszy wybór, a dopiero jak się nie da, to Windows.
Mam podobne przemyślenia – z Safari na iOS korzysta mi się najwygodniej. Dodatkowo gdy strona jest naprawdę dostępna fatalnie, możemy przełączyć język systemu na angielski, odpalić rozpoznawanie ekranu i tym sposobem ogarnąć zawartość. Polecam jeszcze dokupić klawiaturę Bluetooth – przydaje się gdy chcemy napisać gdzieś dłuższy post albo mamy do wypełnienia formularz. Komputera używam wyłącznie do pracy, bo tam muszę działać na wielu oknach naprzemiennie i z telefonu byłoby to mało wygodne.
Na przykład Logitech K380 – mała, bez numpad lub K375s – pełna, z numpad. Możliwość sparowania 3 urządzeń jednocześnie i wąskie ramki – korzystne do używania linijki / monitora brajlowskiego. Przykładowe oferty:
https://www.x-kom.pl/p/666712-klawiatura-bezprzewodowa-logitech-k380-niebieska.html
https://www.x-kom.pl/p/361726-klawiatura-bezprzewodowa-logitech-k375s-multi-device-unifying-bluetooth-smart.html
Obecnie jest na rynku więcej fajnych modeli różnych marek, ale to mam pod ręką, to wklejam przykładowo.
Mam też pytanie, może ktoś wie, z góry dziękuję za informację. Czy Magic Trackpad:
https://www.apple.com/pl/shop/product/MMMP3ZM/A/g%C5%82adzik-magic-trackpad-obszar-multi-touch-w-czerni
po podłączeniu do PC, działającego pod Windows, będzie działał – poruszał i klikał – myszką, czy pod PC, a nie Mac, nie będzie działał wcale? Ktoś ma sprawdzone info?
Właściwie to, to samo pytanie do Magic Mouse:
https://www.apple.com/pl/shop/product/MMMQ3ZM/A/mysz-magic-mouse-obszar-multi-touch-w-czerni
Pod Windows czasem myszką coś warto zrobić, a ten Trackpad wygląda bardziej elegancko na biurku, no i nie jest „kluską” myszki, którą trzeba przemieszczać po blacie, tylko stoi w jednym miejscu i robię sobie nadzieję, że daje większą kontekstową kontrolę, gdzie myszka jest na ekranie i jak ją przesunąć precyzyjniej: pionowo, poziomo, czy na ukos, ale czy działa funkcjonalnie bez wzroku, że można wskaźnik przeciągnąć i w coś świadomie, nie na oślep, kliknąć?
Michał, klikniesz zablokowany komentarz, proszę? Bo w poprzednim było kilka linków.
Poniżej obiecane linki do narzędzi, które polecaliśmy:
Dodatek Disable HTML dla Chrome:
https://chrome.google.com/webstore/detail/disable-html/lfhjgihpknekohffabeddfkmoiklonhm
Dodatek Greasemonkey dla przeglądarki Firefox pozwalający na wczytywanie skryptów użytkownika:
https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/greasemonkey/
Jego odpowiednik dla Chrome, czyli Tampermonkey:
https://chrome.google.com/webstore/detail/tampermonkey/dhdgffkkebhmkfjojejmpbldmpobfkfo?hl=pl
Dodatek AxsHamer dla przeglądarki Firefox:
https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/axshammer/
Wersja dla Chrome – HammerTools:
https://github.com/ogomez92/hammertools
Repozytorium ze skryptami dla różnych stron autorstwa Jamesa Teha:
https://github.com/jcsteh/axSGrease
Kolejne źródło skryptów – ST Solution:
https://www.stsolution.org/home.php
Context – strona do prezentacji kopii stron internetowych:
https://ctxt.io/
Ja z niedostępnymi stronami radzę sobie zawsze ogniem i mieczem, czyli inspector i jedziemy.
Mam podobne refleksje co przedpiścy, z tym, że w miejscu jabzola jest zielony robocik. Co prawda ciągle uważam, że nie ma nic szybszego nad pc, ale nawet laptop nie daje takiej mobilności jak smartfon, tak więc obecnie laptop u mnie odpalany jest przede wszystkim do typowej pracy biurowej. Czasem cuda dostępnościowe pt. na pc działa, a na mobilu jakoś tak gorzej się zdarzają, ale zasadniczo nie widzę problemów, no może poza tym, że jednak długotrwała obsługa dotykowca potrafi trochę męczyć nadgarstki, więc jeśli wiem, że będę aktywnie szukał czegoś przez spory czas, przeczesując np liczne artykuły na temat jakiegoś zagadnienia to z czysto subiektywnego powodu wybieram pc. Tak, są klawki na bt, ale moim zdaniem zabija to ideę mobilności, nawet gdy jest to poręczne ustrojstwo. Na pewno sporym ułatwieniem są wszelkiego rodzaju ocry wbudowane w czytniki czy skryptozakładki do przeglądarek zwłaszcza na stronach pewnej konkretnej księgarni. :P, ale uważam też, że dostępność przestrzeni publicznej w wydaniu cyfrowym jest naszym prawem i nie mamy obowiązku zagłębiać się w np. kod strony, aby coś z niej wyłuskać, podobnie jak do prowadzenia auta nie wymaga się od osób widzących umiejętności samodzielnej naprawy silnika. Oczywiście dobrze, że w naszej społeczności są liczne osoby, które potrafią emacsem przez sendmail, ale nie na tym polega dostępność jako taka i z utęsknieniem czekam na odpowiednie prawodawstwo dotyczące podmiotów prywatnych świadczących usługi publiczne.