Rok 2015 w TyfloInformatyce

Dodany 15 stycznia 2016
20 komentarzy

Miniony rok w zakresie technologii dla niewidomych podsumowują Michał Kasperczak i Paweł Masarczyk.

Pliki do pobrania :

Pobierz plik z audycją: Rok 2015 w TyfloInformatyce

Ten podcast był pobierany 16398 razy

Komentarze

 • wredny pisze:

  spokojnie ivona dla androida jeszcze jest dostępna a na pc ciekaw jestem kiedy harpo z aktualizuje głosy z wersji 1.6.70.2 do następnej ,
  na firefox na androidzie nie narzekam chociaż androidowe chrome jest moim zdaniem dużo leprze .
  za to chrome na pececie to jak dla mnie KOSZMAR!
  czego bym sobie życzył? na ten rok pc dalszy rozwój NVDA częstsze aktualizacje ivony no i żeby nie zepsuli firefoxa na pc.
  android ulepszanie talkbacka poprawa działania firefoxa podłączenie voice dreamm reader do daisy online w serwisie wypożyczeń męska synteza z acapeli dla języka Polskiego.
  no i oczywiście dalszego rozwoju tyflo podcastu.

 • Rafał pisze:

  Witam serdecznie mam pytanie korzystam z firerfoksa wersji 43.0 nie mogę zainstalować programu webvizum. Klikam w przycisk akceptuj i nic. Co mam zrobić aby program zadziałał? Mam konto załorzone. Pozdrawiam.

  • wredny pisze:

   nie mam konta ale postanowiłem to sprawdzić i niestety nie mam dobrych wiadomości po instalacji z ich oficjalnej strony dodatek w ogóle nie pojawia się w przeglądarce a korzystam z Firefox 43.04

 • To ja o moim smuteczku z 2015 roku. Mozilla wycofała się z Firefox OS, czyli mobilnego systemu opartego o technologie internetowe. A już był prototyp czytnika ekranu… Miałem duże nadzieje związane z tym projektem i chyba już się nie ziszczą.

 • Witam ja będę bronić czytnika ekranu jaws, ponieważ jest to dobry produkt a ja jestem osobą, która dużo korzysta z brailla na komputerze. A Chciałabym żeby zegarek iphone był taki, żeby dawał komunikaty przez wiwracje wtedy osoby głuchoniewidome będą mieć ułatwienie, bo idąc drogą dostaną powiadomienie wibracją a nie w postacji głosowej gdzie trzeba się zatrzymać i odsłuchać a gdy jest się na w miejscu hałaśliwym jest to trudne do zrobienia w konforcie. A takto audycję uważam za bardzo udaną.

 • Mateusz pisze:

  A tam głupoty piszecie. Webvisum działa na najnowszych firefoxach, tylko trzeba odpowiedni myk zrobić. Przez about:config dokładnie znajdzie się lista pewnych kodów i odpowiednią trzeba przełączyć i cieszymy się z webvisum jak dawniej. Jak ktoś jest chętny, to napiszę co należy znaleźć w about:config dokładnie.

 • Mateusz pisze:

  Ja musiałem zainstalować wtyczkę about:config, którą łatwo można znaleźć w gogle. Po zainstalowaniu wpisujemy w firefoxowy pasek adresu czyli tam gdzie wpisujemy adres strony komendę about:config, następnie pojawi się komunikat groźba utraty, ale na to nie zwracajcie uwagi. Tabem przejdźcie do przycisku zachowam ostrożność obiecuję. Należy w to kliknąć. Po kliknięciu przechodzicie raz tabem do listy 2813 kodów źródłowych. Wciskacie na tej liście literę x, żeby znaleźć coś takiego jak xpinstall.whitelist.required
  . Na tym klikamy menu kontekstowe, szukamy tam opcji przełącz, wciskamy enter i można się cieszyć z webvisuma. Pamiętajcie, że webvisum musi być już zainstalowany wcześniej pomimo tego, że nowszy firefox go nie będzie widział. Mam nadzieję, że pomogłem. Mi działa. Pozdrawiam cały tyflopodcast :).

 • wredny pisze:

  nie będę sobie psuć ustawień przeglądarki veb visum powinno uaktualnić wtyczkę tak żeby nie trzeba było grzebać w about config .

 • Mateusz pisze:

  Nie wiem czemu nazywasz to psuciem ustawień przeglądarki skoro to pomaga i nie ma to żadnych skutków ubocznych. Sposób nie jest jakiś skomplikowany, ale jak nie chcesz, to sobie nie psuj przeglądarki, wołaj sąsiadów czy bliskich o czytanie kodów z obrazka i w ogóle czekaj aż się samo zrobi hehe. Jakoś w to wątpie. Może ktoś skorzysta. Ty czekaj, może za kilka lat ktoś zauważy tą potrzebę.

  • wredny pisze:

   po pierwsze to że u Ciebie nie ma żadnych skutków ubocznych to nie oznacza że u mnie by ich nie było w końcu po coś zostały wymyślone USTAWIENIA DOMYŚLNE
   Po drugie jeśli ktoś proponuje taki dodatek jak web visum no to na litość boską powinien chyba o niego dbać a twórcom się nie chce i wreszcie po trzecie to że sam nie chcę grzebać w przeglądarce to nie znaczy że komukolwiek zabraniam tym bardziej jeśli po tych zmianach dodatek zaczyna działać.

 • A wracając do marzeń informatycznych to mi się marzy aby firma apple stworzyła glukometr na wzur iphona, czyli żeby ggadał i był dobry w obsłudze jak iphone. Pomarzyć można, ale jakby coś takiego było byłam bym uradowana.

 • Asia pisze:

  Witam, a Ja prosiłabym więcej podcastów dotyczących Macbooków / iMaców

 • wredny pisze:

  ja też choć nie mam sprzętu z jabłkiem bardzo interesuje się komputerami MAC takie podcasty byłyby dla mnie ogromnie ciekawe popieram.

 • Kanar pisze:

  Życzę sobie innych polskich głosów w sprzętach od Apple i coraz lepszej obsługi Androida przy użyciu talkbacka. Po za tym życzę wszystkiego, najlepszego słuchaczom i twórcom Tyflopodcastu.

  • wredny pisze:

   wzajemnie taki Jacek z ivony albo Agnieszka na sprzęcie apple i chyba byłoby całkiem nieźle?
   oczywiście obok zochy jeśli wolimy zochę ach pomarzyć androidowi by się też przydali a tu tylko MAJA siostra bliźniaczka EWY z pc no i płatna acapela albo vocalizer .

 • Piotrek2 pisze:

  A ja to bym chciał, by ktoś na wzór Sony Ericssona k750i zrobił dokładnie taki sam telefon tylko mówiący. No może mógł by mieć jeszcze tylko wifi. Kto widział lub miał wie o czym mówię. Telefonik malutki, zgrabniutki, leciutki, bezawaryjny, bateria trzymała 2 tygodnie, do tego dość dobre audio, aparat i radyjko. No i praktycznie wszędzie zasięg. Lubię smartfony, ale taki zwykły telefonik też by był dobrą opcją. I pewnie było by na niego wielu chętnych.

 • Damian pisze:

  Względem Webvisuma, bo tak piszecie i piszecie, ale nie wyczerpujecie tematu. Od wersji 39 Mozilla nie akceptuje niepodpisanych dodatków to są względy bezpieczeństwa by niezaufane wtyczki się nie instalowały. Twórcy wtyczek mają możliwość uwierzytelnienia swojej wtyczki, a Webvisum tego nie zrobił i trzeba oszukać Mozillę przez about config, że wtyczka ma podpisany certyfikat i to nie jest żadne psucie przeglądarki. Chyba wyjaśniłem dogłębnie. Robi się wszystko tak jak napisał Mateusz i nie liczcie na to, że Mozilla specjalnie dla pojedynczej osoby zmieni zasady autoryzacji dodatków.

  • wredny pisze:

   to webvisum powinno dbać o certyfikaty jeśli wszyscy użytkownicy webvisum na ziemi są na tyle za awansowani i sobie wyłączy lino to moje gratulacje
   od parujecie mi zaraz że nie trzeba być za awansowanym żeby wyłączyć to
   Waszym zdaniem idiotyczne zabezpieczenie miałem problemy z wtyczkami i tego nie zrobię.

 • Marek pisze:

  Jak się nazywała ta aplikacja na androida do rozpoznawania banknotów? I jak się tą nazwę pisze, bo nie mogę znaleść tej aplikacji.

 • jacekk pisze:

  Z przykrością stwierdzam, że mozilla w wersji 48 zaostrzyła zasady autoryzacji wtyczek do tego stopnia, że webvisuma już przez aboutconfig nie da się załączyć. Szkoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych