Pierwsza Połowa Roku 2015 w TyfloInformatyce

Dodany 19 maja 2015
10 komentarzy

O tym, co technologicznie istotnego dla osób niewidomych i niedowidzących przyniosła, kończąca się powoli pierwsza połowa bieżącego roku rozmawiają Michał Dziwisz, Damian Przybyła i Michał Kasperczak.

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • Paweł pisze:

  Panowie windowsowcy z OSXem jest znacznie inaczej. Wspomnę tylko o wpisywaniu głosowym I obsłudze komputera głosem. Dla osób niewidomych i ograniczonych ruchowo jest tu bardzo dużo. W przeciwieństwie do pana Damiana umie system działa płynnie nie zawiesza się. Oczywiście rozumiem ile systemów Tylu zwolenników. Kiedyś byłem użytkownikiem Windowsa dopóki nie poznałem osx i już do wimdowsa nie wrócę. To tylko tak a propos OSX. Serdecznie pozdrawiam

 • Joe pisze:

  A ja nie mogłem się przekonać do Osx po roku pracy na nim.

 • Paweł pisze:

  Każdy pracuje na Tym co mu pasuje. Chciałem tylko zwrócić uwagę że do takich podcastów o nowościach w różnych systemach powinien być ktoś taki który na codzień z takimi systemami pracuje. Pozdrowienia dla pana Piotra Witka.

 • adelcia pisze:

  witam bardzo serdecznie,

  Mowiliscie o tym ze firefox jest z nvda bardziej dostepny nis google chrome s nvda.
  A ja powiem tak.
  Ja musze na moj kanal youtube pliky video narazie nagrywac z kombinacja nvda i google chrome, bo jak to robie z firefoxem i nvda, to nvda mi w kolo czyta ze do skonczenia nagrywania musze zostawic stronke otwarta. A nie jest wazne czy jestem na tej stronce youtube naktorej sie to video nagrywa, albo jestem napulpicie. Nawet jezeli te stronke przez jakis minimizer czy tray programik ukrije,to nvda i tak to w kolko czyta. jedine co mi pomaga to nvda v firefoxie uspic. Wtedy jednak nie moge nic robic tes na innych stronkach, wiec to bez sensu.
  A wiec narazie nagrywam sobie videa na youtube s nvda przez google chrome. tam to mi przeczyta raz, i koniec.
  Mam jednak nadzieje, ze znajde na to rozwiazanie,i bede mogla do firefoxa wrocic, bo google chrome nie lubie.

 • Rafał pisze:

  Witam a ja mam pytanie trochę z innej strony. Czy ktoś z państwa orjętujecie się czemu w arkuszu kalkulracyjnym 2010 nie czyta numeru tabeli i wiersza? Korzystam z nvda. Pobrałem dzisiaj windows 10 będę testował na wirtualnej maszynie. Pozdrawiam.

  • Norbert Lemańczyk pisze:

   Dzień dobry Panie Rafale, czy ma Pan w ustawieniach NVDA w zakładce Formatowanie dokumentów oznaczone – odczytuj współrzędne komurek tabeli, jeśli nie to należy oznaczyć. Powinno pomóc

 • RafałRafałRafał pisze:

  Witam mam pytanie w jaki sposób można stworzyć własny serwer do nvda remote?

  • W opcji connect wybieramy „server”, a następnie decydujemy, czy chcemy kontrolować, czy być kontrolowani oraz ustalamy klucz dostępu. Dodatkowo, jeśli jesteśmy za NATem, należy przekierować port 6837.

 • Piotr pisze:

  Witam
  Czy ktoś testował już działanie Jaws 15 z Windows 10? Pewnie u wielu użytkowników Windowsa pojawiła się ikonka w zasobniku systemowym dotycząca Windows 10. Korzystając z opcji „sprawdź komputer” otrzymałem raport, że Jaws 15 nie jest zgodny z Windows 10. A jaka jest prawda? Czy ktoś już to sprawdzał?

 • Witam ja chciałam dodać, że wersji jaws piętnaście jest możliwość podpinania monitora brajlowskiego bez konieczności wyłączania jawsa i po podpięciu ponoiwnego włączenia syntezatora. A co do zegarka nowego produktu apple to można by zrobić w przyszłości, żeby można było się porozumiewać się za pomocą albabetu lorma tak jak to było poruszone w audycji o morsie. Ja pracuje od ponad płłótora roku na systemie macoes i pracuje mi się wygodnie, ale windowsa także lubie, ponieważ na nim uczyłam się podstaw komputera. Mam wielki sentyment do skrymidiera jaws, ponieważ od początku na nim pracuje i już do nie go przywykłam. Natomiast zauważyłam taką rzecz, że maco es z każdą aktualizacją systemu pracuje szybciej. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych