Nowości w iOS 8

Dodany 25 września 2014
116 komentarzy

O nowych funkcjach, usprawnieniach, a także błędach dostępnościowych najnowszej wersji systemu mobilnych urządzeń firmy Apple rozmawiają Michał Dziwisz, Mikołaj Rotnicki i Piotr Witek.

Pliki do pobrania :

Pobierz plik z audycją: Nowości w iOS 8

Ten podcast był pobierany 5766 razy

Komentarze

 • Michał Zabłocki pisze:

  Jeszcze dodam coś do tego co dzwoniłem. Ta funkcja w spotlight szukaj w wikipedji to była już w iOS 6. To miało być tak, że wyszukujemy frazę spotlight pokazuje nam fragment artykułu z wikipedji my klikamy w to dwukrotnie i już jesteśmy przekierowani na stronę wikipedji z tym już artykułem.

 • M-a-t pisze:

  Ja nie instalowałem jeszcze tego systemu, bo czytam wszędzie że pełno bugów, co po części potwierdziła ta audycja.

 • Jarek pisze:

  No i znowu się potwierdza, że nie ma jak stary poczciwy synbian. Zawsze pewny i stabilny.

 • Michał Zabłocki pisze:

  Cieszmy się, że ten system jest dla nas od samego początku dostępny! O ile wiem z symbianem tak nie było. Jak wiadomo, to dopiero początek a ten system też się kiedyś poprawi. Na koniec dodam, że ten komentarz dyktowałem za pomocą nowej funkcji dyktowania W iPhonie.

 • Paweł Pluszczyk pisze:

  Cóż, myślę, że porównywanie symbiana do IOS, to jak porównywanie samochodu rodem z PRL a nowoczesnego auta jednej z najbardziej prestiżowych Marek. niby oboma dojedziemy do celu, ale różnice są widoczne dla każdego. Tak jeśli chodzi stricte o jazdę, jak i o szereg innych udogodnień, które mamy w nowoczesnym aucie.
  Tym bardziej, że Symbian Umarł a IOS będzie się jeszcze kilka lat rozwijał na pewno.

  • Jarek pisze:

   No tak ale przyznasz chyba, że dla 90% niewidomych telefon służy do telefonowania, pisania sms i nawigacji za pomocą loadstone. Aby wykonać te funkcje w zupełności wystarcza stara nokia z synbianem. Moim zdaniem telefony klawiszowe jeszcze długo będą niezastąpione ze względu na prostotę obsługi zarówno dla niewidomych, niedowidzących oraz widzących osób. Czy wyobrażasz sobie na budowie pana, który miesza beton, muruje ścianę i trzyma w ręku smartfona. Wydaje mi się, że nam niewidomym smartfony zabrały kolejny zmysł jakim jest dotyk. Dziękuję autorom podcastu za ich uczciwą i bezstronną ocenę najnowszego systemu ios. Chyba poraz pierwszy zdażyło się, że prezentujący nie polecają instalacji produktu Apple.

 • m-a-t pisze:

  Jarek, ja nie muszę wyobrażać sobie pana ze smartfonem, który miesza beton ponieważ znam takiego pana. Na budowe nie bierze się telefonu tylko zostawia się go tam gdzie się przebierasz bo w betoniarce i tak dzwonił nie będziesz. A co do tego w jaki sposób 90% niewidomych korzysta z telefonu to ciekaw jestem z kąd masz takie informacje. Ja jestem niewidomy i masa moich znajomych również i my wykorzystujemy telefon do przeglądania sieci na wyjazdach i w mieście, nawigacji gps i dla mnie sam loadstone to za mało. No i jeszcze komunikatory i wiele innych programów. Jeśli ktoś uważa że do tego wystarcza nokia z klawiszami np. do przeglądania ogromnej strony onetu to ja nie mam więcej nic do powiedzenia bo tutaj nie ma o czym rozmawiać. Ja już jednego iphone mam i zamierzam zakupić nowego z więkrzym ekranem, żeby te wszystkie czynności wykonywało się jeszcze wygodniej.

  • Jarek pisze:

   Drogi m-a-t chyba nie zrozumiałeś o co mi chodzi. Realia są naprawdę inne. Zgodzę się, że dużo młodych niewidomych kożysta z smartfonów ale ludziom którzy nie spędzają wielu godzin w internecie taka zabawka do niczego nie jest potrzebna. Intersującym jest również to, że większość użytkowników smartfonów ma przy sobie drugi telefon jakim jest Nokia z synbianem. Potwierdzają to wypowiedzi autorów podcastów. Ciekaw jestem po co, skoro te smartfony to takie doskonałe urządzenia. Myślę, że wybór smartfon czy telefon klawiszowy uzależniony jest od indwidualnych potrzeb urzytkownika.

 • Użytkownik Symbiana pisze:

  m-a-t
  Korzystasz z Iphona to przynajmniej włącz słownik żeby Ci błędy poprawiał:) Twoja ortografia pozostawia wiele do życzenia. Pewnie masz racje że dzięki dotykowcom można owiele więcej zrobić na tel. Ale niech mi ktoś powie że idąc trzymając w jednej ręce białą laske, w drugiej dotykowca zrobi się podstawowe rzeczy jak wybranie numeru, napisanie sms-a czy pomoc przy nawigowaniu łatwiej i szybciej niż przy pomocy telefonu z fizyczną klawiaturą:)

 • Paweł Pluszczyk pisze:

  Jak do tej pory nie padła tu odpowiedź na kwestię skąd te 90 procent.
  Jak każdy niewidomy mam wielu znajomych również niewidomych, i obecnie nie znam nikogo kto nie miałby Iphone.
  Ba znam osoby które mają więcej niż jednego.
  Znam osoby, które mają również telefon z tradycyjną klawiaturą, ale na zasadzie, że jedenz nich to służbowy a drugi prywatny.

  Niedawno przeprowadzona przez Jacka Zadrożnego ankieta pokazała, że zmiany są wręcz gigantyczne, a ludzie mają co raz większe oczekiwania od telefonu.
  Sorry ale pisanie tylko o telefonowaniu i smsach to totalna bzdura.
  Co raz więcej osób z naszego środowiska ma Facebooka, twittera korzysta z e-maila właśnie na Iphone i temu podobne.
  Symbian umarlł, i stare Nokie odchodzą do Lamusa.
  Są tacy którzy posiadają na przykład E52 ale tylko jako telefon rezerwowy w razie jakby co.

  Ty zdaje się nie masz kolego piszący o 90 procentach niewidomych żadnych dowodów na poparcie swojej tezy, natomiast ankieta o której wspomniałem jest dostępna w sieci

  Znowu napiszę, że ci którzy tak twierdzą, najwyraźniej zazdroszczą posiadaczom Iphonów czy telefonów z Androidem o których w ogóle nie było tu mowy, a to też rosnący udział jeśli o osoby niewidome chodzi.

  Na Iphone jest więcej nawigacji dostępnych niż na symbiana i aby idąc z laską nawigować, wcale nie ma konieczności trzymania tego telefonu w drugiej ręce.

  Ja tutaj nie chcę wycieczek osobistych uskuteczniać, bo to nie temu służy, ale powyższe opinie może wyrażać tylko ktoś, kto chyba na krok nie rusza się od komputera.

  Mając Iphone, poza gorszą niż na windowsie obsługą Ofice’a ogólnie edycji dokumentów, rozpoznawania tekstu i temu podobnych prac, mamy w sumie wszystko to samo co na komputerze PC.

  I mamy to w kieszeni.
  Trzeba po prostu nauczyć się z tego korzystać.

  Nie wystarczy pobawić się telefonem kolegi, czy pożyczyć od kogoś to ustrojstwo na Weekend. Trzeba je mieć miesiąc, dwa pół roku a wtedy przekonamy się, że dzwonienie i smsowanie, to zaledwie jedna z dziesiątek czynności które na tym urządzeniu wykonujemy.
  Mnogość podcastów traktujących o różnych aplikacjach na IOS najdobitniej świadczy o tym, co może dać to osobie niewidomej…

  • Jarek pisze:

   Drogi Pawle.
   Jeżeli chodzi o te 90% to wpadnij do nas na prowincję. Zobaczysz co się dzieje w powiatowych kołach pzn. Statystyki to jedno, a świat realny to drugie. Posłuchaj niewidomych w wieku 50 plus co sądzą o smartfonach. Niestety nie wszyscy jesteśmy piękni i młodzi.Ja jeżeli chcę pogadać z kumplem to nie włączam komputera lub smartfona tylko spotykam się z nim pubie na piwie. Nikomu niczego nie zazdroszczę ale jeżeli ty tak inteligentny i młody człowiek potrzebowałeś na opanowanie obsługi iphona miesiąca, dwóch lub pół roku to co my prości ludzie mamy powiedzieć. Nie można generalizować, że to jest dobre, a tamto złe. W wyborze sprzętu każdy powinien kierować się swoimi indwidualnymi potrzebami. No i na koniec to zupełnie niepotrzebnie przyjmujesz agresywny ton w swojej wypowiedzi, bierz przykład z kolegów którzy tworzą tyflopodcast, bo naprawdę robią to profesjonalnie.

 • m-a-t pisze:

  Drogi użytkowniku symbiana: nie wiedziałeś co masz mi zarzucić, więc przyczepiłeś się do ortów. Cóż, tonący brzytwy się chwyta. Wyobraź sobie, że nie wszyscy ludzie mają cały dzień na siedzenie przed kompem i dodawanie postów. Niektórzy pracują nawet w soboty i niedziele, albo bawią się w mieście.
  Ale może tak wróćmy do tematu. Masz oczywiście rację, że idąc łatwiej pisze się wiadomość na normalnym telefonie. Ale kto idąc to robi? Stań sobie na chwilę i napisz w spokoju ten sms. Ja tel trzymam w kieszeni i też korzystam z nawigacji i jakoś się da. A teraz odniosę się do wypowiedzi Jarka: ja także mam jeszcze starą e51 jako 2. telefon i zabieram go, kiedy np. jadę pod namiot i wiem, że średnio tam z prądem do naładowania energożernego smartfona. Ludzi 50 plus też znam i nawet ostatnio pomagałem takiemu panu wypełnić wniosek na co? Na iPhone właśnie. A pan Paweł nie miał za pewne na myśli uczenia się iphone przez 2 miesiące tylko myślał o dogłębnym poznaniu go. Nie wszystko możesz poznać przez jeden dzień i na spokojne testowanie aplikacji potrzeba trochę czasu. Przyglądajmy się sobie a nie piszmy bzdur bez pokrycia. Hehe, swoją drogą czekam aż mi się teraz dostanie, że cham i tym podobne. PS. Panie Pawle, czy mógłbym prosić o linka do tej ankiety, o której był Pan łaskaw wspomnieć? Ciekaw jestem jej wyników, a nie udało mi się jej znaleźć.
  Z poważaniem, m-a-t

 • Kamil Łukaszewicz pisze:

  Wyniki danej ankiety są tu http://informaton.pl/?p=1070
  A ja mam takie pytanie gdzie można sprawdzić czy apple zezwala jeszcze na cofnięcie się do poprzedniej wersji systemu?

 • m-a-t pisze:

  Kamil, to chyba nigdzie nie jest napisane. Pobierz, zainstaluj i sprawdź.
  Ale ja śledzę ten temat regularnie i nie ma info żeby downgrade zostało zablokowane.

 • m-a-t pisze:

  Zapomniałem podziękować za linka więc dziękuję

 • Użytkownik Symbiana pisze:

  m-a-t Widać że bardzo tonący jesteś, skoro piszesz o czymś zupełnie nie związanym z tematem. Temat tu jest o telefonach, a nie o tym co kto robi w życiu:) Są ludzie którzy nie muszą pracować w soboty i niedziele żeby mieć na Iphony i inne rzeczy bez składania wniosków o dofinansowanie. co kto lubi i może. Co do telefonów, czy ktoś tu napisał że jedno jest lepsze od drugiego? To i to ma swoje zalety, sam napisałeś że korzystasz z E51 bo bateria nie daje rady w Iphonie. Po co mam się zatrzymywać żeby napisać sms-a skoro mogę to zrobić idąc, mam na tyle podzielną uwagę że bez problemu to robie. Nigdzie nie napisałem że Iphony i inne dotykowce są do d.. ale jak widać są tu furiaci którzy za wszelką cene będą bronić swojego Iphona. POza tym żal mi was że jesteście uwiązani do netu że nawet na chwile nie możecie bez niego wytrzymać i wszędzie musicie z niego korzystać. To jest dopiero przykre, gorsze nawet od długiego siedzenia przy kompie.

 • m-a-t pisze:

  Przepraszam, ale wypowiedź niezwiązaną z tematem to pierwszy ty zamieściłeś drogi użytkowniku symbiana czepiając się ortów. Ja tylko starałem ci się odpowiedzieć. Niektórzy ludzie mają też wielkie domy a sami na nie nie zarabiają bo mają bogate rodziny. Ale nie każdy może sobie na to pozwolić niestety.
  Ja nie zamierzam bronić apple za wszelką cenę, ponieważ widzę w ich produktach wady bo oczywiście je mają jak każdy produkt. Błędy, których dopuścili się w najnowszym systemie to jest wstyd i mówię o tym głośno bo taka jest prawda. Nikt nie pisał tutaj o tym, że nie może odejść nawet na chwilę od netu. Ale możesz mi wytłumaczyć dlaczego mam pisać sms do kolegi z USA i zapłacić za to 50 groszy jeśli mogę napisać do niego za pomocą choćby messenger? O taki internet w telefonie chodziło.

 • Paweł Pluszczyk pisze:

  Drogi jarku.
  Co do agresywności mojego stylu, cóż ja tak już ppo prostu mam.
  Sam nagrywam podcasty, może nie robię tego tak profesjonalnie jak inni koledzy, ale staram się ze wszystkich sił, aby zawsze wypadało to jak najlepiej. Również znam osoby 50 plus które korzystają z Iphonów, ba nawet z komputerów Mac. Co się tyczy opanowania telefonu, to tak jak napisał kolega Mateusz, samo opanowanie to czas krótszy, natomiast poznanie jego możliwości to już wymaga więcej czasu. Aplikacji niektórych trzeba się uczyć, niektóre gesty używane są nie tak często jak inne i temu podobne. Stąd moje uwagi, że wymaga to miesiąca. ja napiszę ci, że byłem wielkim oponentem Iphona, między bajki wkładałem to co pisała większość ludzi odnośnie pisania smsów na przykład w autobusie czy na mrozie, ale rzeczywistość zweryfikowała większość noich błędnych sądów. Nie wszystkie rzecz jasna opinie moje okazały się niewłaściwe, ale większość i owszem.

  Jeszcze nawiązując do tych 90 procent, wiesz ja też nie mieszkam w Warszawie, a jednak jak się już powiedziało, nie znam kogoś komu iphone sprawiałby naprawdę poważne trudności.

  Dawno już wyrosłem z bycia nastolatkiem, czy nawet kogoś kto jest w wieku studenckim, więc uczenie się nie przychodzi mi tak łatwo jak w latach na przykład dziewięćdziesiątych gdy zdawałem maturę. Ale wplatanie wątków osobistych nie ma sensu, bo nie o tym tu mowa.

  W audycji zostały omówione wady i zalety nowego systemu. Teraz SMsa, czy maila można podyktować, można napisać go Brailem co zrobi się znacznie szybciej niż na symbianowej Nokii.

  IOS to postęp, a Symbian to po prostu już pieśń przeszłości. Tak jak dzisiaj używamy nośników cyfrowych anie analogowych, tak jak osoby starsze korzystają z komputerów w mniej lub bardziej ograniczonym zakresie, tak samo będzie z mobilnymi ustrojstwami.

  Zauważ, że w USA, czy zachodniej Europie z komputerów korzystają nawet osiemdziesięciolatkowie i tak samo będzie z czasem i u nas, jak zwykle u nas z opóźnieniem, ale nasi seniorzy dorosną do tego.

  na szczęście postępu nie da się zatrzymać a czynnik finansowy, czy geograficzny nie jest tu czynnikiem dominującym.

 • Paweł Pluszczyk pisze:

  Chciałbym jeszcze dodać, że żaden ze mnie mimo że tak to wygląda, orędownik Iphonów. Po prostu widzę różnicę między telefonami z Symbianem, a telefonem z systemem IOS. Spcjalnie nie piszę tu o androidzie, bo mimo, co raz większej rzeszy korzystających z tego systemu niewidomych, ja w porównaniu z IOS ciągle uważam go za niedostępny. jeśli chodzi o IOS, myślę, że dlatego jest on między innymi tak dobry, że korzystanie z niego wcale nie wymaga jakiejś wielkiej precyzji w wykonywaniu gestów, i interakcja z użytkownikiem jest po prostu doskonała. responsywność to słowo klucz. Czego o Androidzie powiedzieć nie można. No ale nie o tym tu mowa.

  Jestem niemal pewien, że każdy senior chociaż ludzie 50 plus, to przecież wcale nie seniorzy, więc każdy kto ma powyżej pięćdziesięciu lat i w miarę sprawnie korzysta z komputera z udźwiękowieniem poradzi sobie z IOS. Trzeba po prostu się niejako przestawić, przyzwyczaić do innego nazewnictwa, nieco innej filozofii bo to sprawia najwięcej problemów. Potem jest już tylko łatwiej.

  W czasopiśmie tyflo świat, popełniłem kiedyś artykuł o zmierzchu symbiana.

  Wtedy jeszcze nie korzystałem z Iphone i moja wiedza na temat systemu IOS była mniej niż mała. I dopiero teraz z perspektywy czasu, mogę ocenić, to jakim symbian jest przestarzałym systemem.

  I fakt, że nadal służy tysiącom niewidomych tego nie zmieni.

  Tak jak musieliśmy się przestawić z tabliczki brajlowskiej na maszynę, a następnie na komputer, tak i tu jest ewolucja i za powiedzmy 8 lat z symbiana będą korzystały pojedyncze jednostki.

 • MMarMMar pisze:

  Witam. Mam pytanie odnośnie downgrade do wersji7.1.2. Czy ktoś to robił? Znalazłem w sieci kilka stron z instrukcjami i linkami do pobrania pliku systemu. Z kilku źródeł pobrałem różne spakowane archiwa zawierające jakieś pliki, wśród których niestety nie było żadnego z rozszerzeniemipsw. Co robię źle? Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam

 • m-a-t pisze:

  Wpisujesz w google ios 7.1.1.ipsw

 • Rafał Mieszkalski pisze:

  Tak macie racje ci co bronią tak telefony dotykowe. Moim zdaniem telefon ma być telefonem, a nie do wszystkiego, Bo to jest przegięcie. Znam takie osoby, które z wielka chęcią wróciłyby do telefonów normalnych. Póki co nie mogą wszyscy korzystać z telefonów dotykowych, Bo nie są dostosowane do wszystkich niepełnosprawności. Narazie telefonów dotykowych nie da sie obsłużyć jedną ręką, bo jeszcze nie wymyślili takich telefonów dotykowych więc proszę nie mówić, ze sie da. W operatorach sieci są takie eferty, ze są sms zadarmo.

 • m-a-t pisze:

  Ja obsługuję iphone 4 jedną ręką, więc mówię, że się da. A znajdzie mi kolega taką ofertę w polskiej sieci komórkowej, żebym miał sms za free do USA, Kanady i Niemiec? Będę wdzięczny.

 • Kamil Łukaszewicz pisze:

  Ja polecam jeśli chodzi o pobieranie starszych jak i nowszych IOs’ów strone myiphone.com.pl. Wybieramy model urządzenie wersje IOs i jedziemy. Pliki z jak najbardziej oryginalnego źródła czyli stron apple.

 • Rafał Mieszkalski pisze:

  mówisz ze sie da jedną ręką obsłużyć to jak to robisz? Jak mi wytłumaczysz to będę wdzięczny. Nie wiem bo nie jeżdżę za granice, a jak potrzebujesz to sobie poszukaj, bo ja póki co tego nie potrzebuje.

 • M-a-t pisze:

  Opieram telefon na kciuku, aby się nie ruszał. Opieram na dłuższej krawędzi ten kciuk. Pozostałymi palcami podtrzymuję z drógiej strony. Tą częścią palców, gdzie łączą się z dłonią. Więc te 4 palce praktycznie mam wolnę i jeżdżę sobie nimi po ekranie. Napisałem wyżej, że piszę przez internet bo jest za free do USA a ty odparłeś, że są smsy za darmo, więc poprosiłem abyś wskazał takową ofertę jeśli podobno jest.

 • Paweł Pluszczyk pisze:

  Rafale, sprowadzasz dyskusję do absurdu.
  Nikt nikomu nie każe korzystać z Iphone.
  Możesz sobie kupić nokię z klawiaturą qwerty która posłuży ci jeszcze kilka lat.
  Do Iphone można dokupić etui z wbudowaną klawiaturą na Bluetooth, więc to kolejne rozwiązanie.
  Korzystanie z Iphone to nie przymus, to po prostu wygoda.
  twierdzenie, że nie da się go obsłużyć jedną ręką, to mniej więcej tak, jak twierdzenie, że osoba niewidoma nie zrobi prezentacji w power poincie bo nie widzi. Fakt, że ktoś czegoś nie potrafi, ma słabsze umiejętności uczenia się, czy słabszą zdolność przyswaiania wiedzy nie oznacza, że coś jest niemożliwe.
  Po to właśnie jest wybór, aby mieć możliwość kupić sobie to, co nam odpowiada.
  Nikt tu nie napisał, że Iphone to jedyna i słuszna droga. Staramy się tu, my posiadacze tych smartphonów pokazać jakie on daje możliwości, jak również to, że fakt iż ktoś korzysta tylko i wyłącznie z smsów oraz dzwonienia wynika w znacznej mierze, z ograniczeń aparatu z którego korzysta obecnie.
  Jestem przekonany że 99 na 100 osób, z czasem zacznie odkrywać inne możliwości takiego smartphona, bo po prostu zmusi go do tego życie, czy po prostu zwykła ludzka ciekawość…
  Tyle moich wypowiedzi w tym, że tak powiem wątku. Bo argumenty z którymi się tu spotykam są wysoce nieracjonalne.
  Ciekaw jesem ilu z oponentów, miało możliwość popracować na Iphone. nie pobawić się nim przez pięć minut na jakiejś imprezie, czy szkoleniu, ale faktycznie spróbować zgłębić jego możliwości.
  System IOS, ma cały szereg wad, ale w obecnej chwili Iphone to najdostępniejszy Smartphone dla niewidomych na rynku.

  Więcej nie

 • tomek pisze:

  Fiu fiu. Nieźle gorąca dyskusja na temat iosa i symbiana. Witajcie. Dzięki za poradę w audycji żeby nie instalować na swoim iphonie nowego systemu. Z tego co opowiadaliście narazie on nieźle pokręcony. Poczekam jeszcze kilka miesięcy, wtedy miejmy nadzieję że ios 8 będzie hodził jak szwajcarski zegarek. A co do dyskusji o tradycyjnych telefonach i telefonach dotykowych to powiem tak: Jóż od pół roku mam iphona 5.c i z dnia na dzień jestem z niego coraz bardziej zadowolony. Jóż nie wyobrażam sobie pracy na telefonie z klawiszami. Kiedyś mama mnie poprosiła żebym jej doładował konto wpisując kod z karty na rozsuwanej nokii z klawiszami. Wziąłem go do ręki i pomyślałem Boże. Jak na czymś takim pracować. Co do osób po pięćdziesiątce to ja należę do koła P.Z.N w Tarnowskich Górach i jóż tam kilka osób po pięćdziesiątce zaraziłem iphonem. Na początku też stawiały opór no ale jakoś im idzie ta obsługa. Prędzej czy później ale go rozkminią. Ja też jeszcze dużo rzeczy nie umiem zrobić, ale napewno z czasem się nauczę. Właśnie. Taka sprawa. Może mi ktoś napisać i podpowiedzieć jak się hodzi po internecie na safari? Hodzi mi o to jakich gestów trzeba użyć jak otworzę safari i chciał bym wejść na jakąś stronę. Jak po niej przeglądać łącza, i co trzeba zrobić żeby ją po obejżeniu zamknąć i wejść na nową nie zamykając safari. Pozdrowionka. P.S. Iphone to wynalazek godny uwagi. I czóję szacun do Apple że do niego dodali vojceOvera. Nic nie trzeba instalować. Kupiłem w salonie playa iphone i z salonu wyszedłem jóż z gadającym telefonem. Jeszcze raz Pozdrawiam. Temat bardzo ciekawy.

 • m-a-t pisze:

  Tomku, napisz dokładniej o co ci chodzi z tym safari? Najwygodniej jest ustawić sobie na pokrętle to, co chciał byś widzieć. Czyli np. jeśli chceż przesuwać się po nagłuwkach na pokrętle wybierasz nagłówki a potem gestem przesunięcia jednym palcem w dół zjeżdżasz nagłówkami. Jeśli chcesz przesuwać element po elemencie to gest palcem w prawo lub w lewo. Jeśli coś w mojej wypowiedzi jest nie jasne to zapytaj konkretniej.
  Ps. Jeśli ktoś chciałby się czegoś dowiedzieć zapraszam do kontaktu ze mną. Dodajcie do kontaktów w iphone, ipad, ipod lub mac adres mail [email protected] i piszcie za pomocą imessage. Tylko imessage wchodzi w grę, bo zapomniałem hasła do tego maila.

  • tomek pisze:

   Witam. Hodzi mi o to jak ogólnie poruszać się po safari. Co trzeba zrobić gdy odblokuję iphona, dwukrotnie stuknę w ikonkę safari, ta przeglądarka się otworzy no i co mam zrobić żeby wpisać adres jakiejś strony. Po wpisaniu jak mam na nią wejść. A potem gdy sprawdzę na niej informacje które mnie interesują w jaki sposób mam z niej wyjść nie wychodząc houmem z safari. Pozdrawiam.

 • Kamil Łukaszewicz pisze:

  Z moich obserwacji wynika że możliwość downgreade się skończyła.

 • kanar pisze:

  Mam iPada, iPoda touch 5g i nokię e52, bo iPhone jeszcze nie kupiłem. W nowym iOS cenię sobie możliwość pisania brajlem we wszystkich polach edycji, bez konieczności doinstalowania dodatkowej klawiatury. Wadą każdego smartfona jest krótka żywotność baterii, ale iPhone nie taki straszny jak o nim mówią, to inny sposób obsługi telefonu. Zapewne użytkownicy starych nokii dobrze pamiętają przesiadkę na symbianowe telefony, też trzeba było się wiele nauczyć. A tak btw, odkupię iPHona, jak komuś zbywa. Pozdrawiam!

 • tomek pisze:

  Teraz wszedłem w ustawienia iphona i kliknąłem w uaktualnienia. Jóż jest wersja iosa 8.0.2. Wszedłem na więcej informacji o nim bo chciałem się dowiedzieć jakie on posiada poprawki ale niestety vojceover gadał mi o nich po angielsku. Ciekawe dlaczego? Takie jedno pytanko. Jak wejdę w pogodę co to jest ten yahoo przycisk? Do czego on służy? Pozdrawiam.

 • MMar pisze:

  Niestety poprawka 8.0.2 nic nie wnosi w kwestii poprawy działania gadacza. Jak było tak jest nadal. Podobno kolejna aktualizacja ma się pojawić już w październiku. Miejmy nadzieję, że ucywilizuje ona system

 • Dj pajda pisze:

  Witam mam pytanie mam okazję kupienia iPhone’a 3 G S z tego co słyszałem pomoc jest dostępny chciałbym usłyszeć was są opinie czy jest ono całkowicie dostępny dla osoby niewidomej i czy ma VoiceOver a myślę że cena 200 zł za prawie stan idealny bez simlocka jest photo godną zainteresowania dziękuję za informację pozdrawiam Tomek

 • kanar pisze:

  Iphone 3gs nie obsługuje nowszych systemów, aktualizacja o ile się nie mylę jest do 6 wersji systemu. Sugeruję dołożyć trochę więcej i kupić choćby 4s, na nim można np. odpalić aplikację seeing assistant move, bo nie działa na wcześniejszych iPhonach. Jeśli chodzi o dostępność nowego iOS to zauważyłem, że przeglądając pogodę VO nie czyta godzin od 13 do 23, mam nadzieję, że to też poprawią, pisałem do nich w tej sprawie.

 • Kamil Łukaszewicz pisze:

  Co do zakupu iphone’a można się ze mną kontaktować w tej sprawie pod adresem [email protected] Posiadam iphone’a 4s

 • m-a-t pisze:

  Seeing assistant wymaga ios5 więc na iphone 3gs spokojnie będzie działał. Ale szczerze to nie wiem czy jest sens pakowania się w 3gs, ponieważ część aplikacji nie wejdzie ci na ten telefon bo wymagają ios 7. Ale za 200 na pierwszego iphone to się opłaca. Najwyżej potem pójdziesz do komisu i dopłacisz troche i kupisz leprzy.Ja posiadam iphone 4 i zastanawiam się nad przesiadką na 4s. Do Tomka: wchodzisz do safari, tapiesz w szukaj lub wpisz adres
  – wpisujesz coś tam i klikasz przycisk „idź” znajduje się on pod przyciskiem usuń. Przeglądasz gestami pokrętła, albo prawo:lewo. Jeśli chceż wyjść klikasz w klawisz w lewym górnym rogu tam jest nazwa strony na której jesteś. Jeśli tapniesz go 3krotnie uruchomi się klawiatura i możesz wklepywać nowy adres. Jeśli tapniesz 2 razy na dole pokazuje się 5 przycisków: wróć, dalej, wyślij, zakładki, i strony. Tapiesz w strony, szukasz tej, którą przeglądasz, tapiesz w zamknij kartę i wychodzisz. Tak to było w ios7 a teraz to nie wiem, w 8 chyba też tak jest.

 • Michał Zabłocki pisze:

  Witajcie. Rzeczywiście iPhone 3gs ma możliwość upgrade tylko do iOS 6. Co do safari to też tak jest, że wchodzisz w strony, potem szukasz nazwy strony, która cię interesuje i przycisk zamknij, co do wracania do poprzedniej strony to w safari pod treścią strony jest przycisk wróć, po naciśnięciu którego przechodzimy do poprzedniej witryny. Co do błędów w iOS 8 to mnie bardzo denerwuje na iPhonie 5 to, że po wejściu w aplikację hangouts automatycznie jesteśmy wywalanie z tej aplikacji na ekran główny iPhone, ale nie zamierzam downgrade, ponieważ wedłóg mnie ten system ma więcej usprawnień niż błędów. Z czasem ten system zostanie dostosowany do tej aplikacji, bo jak mówiłem ten system też będzie kiedyś jak z siódemką.

 • Michał Zabłocki pisze:

  Bardzo mi się podoba funkcja speak screen, która działa również z włączonym voiceoverem. Są na to dwa sposoby: jeśli mamy włączoną siri to mówimy poprostu speakscreen. Można też ustawić się na pasku statusu i przeciągnąć dwoma palcami w dół. Ktoś może się zapytać czym się różni speak screen od voiceover. Tym, że mając książkę w iBooks wywołujemy funkcję speak screen i teraz możemy robić inne rzeczy na iPhone, a speak screen będzie nam odczytywać książkę w tle, albo można odczytywać ją na zablokowanym ekranie. Dzięki temu mamy wbudowaną w system analogię do voice dream reader.

 • Mati pisze:

  Witam szanowny tyflopodcast. Ja mam pytanie z innej beczki, które mnie ciekawi od kilku miesięcy. Co myślicie na temat udźwiękowienia Windows phone? Czy takowe wchodzi w grę? Co o tym sądzicie?

 • Dj pajda pisze:

  Witam ponownie Madr dziękuję za odpowiedź dodatkowo chciałbym spytać jeśli ktoś wie co należy zrobić żeby czytało mi inter funkcja jeżeli pisze jakąś wiadomość naciskam dajmy na to, małpy? Oznajmia mi ją puszczam znak jest odczytany jeżeli dostaję wiadomość na wyświetlacz USO i znaki interpunkcyjne ale VoiceOver ich nie czyta w mailu natomiast jest odwrotnie są widzialne ?

 • Michał Zabłocki pisze:

  Z tego co wiem to na windows phone działa nvda, ale nie wiem jak to się ma w praktyce. Jeszcze dodam, że w iOS 8 poprawiono odczytywanie końcuwek ke przez Zosię, czyli jak ktoś by nie wiedział syntezator w urządzeniach mobilnych apple.

 • m-a-t pisze:

  Witam serdecznie. Mam pytanie. Czy zna ktoś jakiś dobry kalkulator na iphone? Dzisiaj okazało się, że wbudowany kalkulator nie umie pierwiastkować. Jest mi to dosyć potrzebne przez najbliższe kilka dni.

 • m-a-t pisze:

  Przepraszam, znalazłem rozwiązanie. Wystarczy systemową aplikacje kalkulator obrócić do oriętacji poziomej i pokazuje się masa symboli i jest też pierwiastek.

 • tomek pisze:

  A ja mam takie pytanie właśnie odnośnie kalkulatora. Czy i w jaki sposób można go przenieść na główny ekran iphona. Często też go używam i chciał bym go sobie przenieść z programów dodatkowych na główny pulpit. Jeszcze takie pytanie odnośnie wysyłania i odbierania plików muzycznych na poczcie e-mail na iphonie. Jak wiadomo na iphona i z niego nie można przez bluetot przesłać ani odebrać żadnego pliku. To Jak to jest na poczcie jak ktoś mi na maila wyśle jakiś plik muzyczny ja na iphonie go nie odbiorę? albo czy ja mogę mailem komuś jakieś nagranie które posiadam na iphonie posłać? Ciekawi mnie to.

 • m-a-t pisze:

  Co do muzyki to nie wiem bo na iphone nie przechowuję. A kalkulator wywalić na główny ekran jest bardzo prosto: otwierasz folder, w którym masz tę aplikację. Tapiesz z przytrzymaniem czyli przytrzytrzymujesz 2. tapnięci i jedziesz palcem w dół aż usłyszysz poza katalogiem. Czekasz chwilę tak trzymając i po 5 sekundach gotowe.

 • Michał Zabłocki pisze:

  Jeśli chodzi o muzykę to można sobie ją odbierać za pomocą maila. Robimy to tak jeśli ktoś nam muzykę prześlę to wtedy czekamy, aż załącznik się pobierze. Tej muzyki nie da się przenieść do domyślnej aplikacji muzyka na iPhone. W tej sytuacji radzę się zaopatrzyć w jakąś aplikację do odtwarzania mp3 w iPhone. Od razu podpowiem, że użytkownicy posiadający aplikację voice dream reader do czytania książek w iPhone można za pomocą tej aplikacji odtwarzać muzykę, bo może odtwarzać mp3. Więc jeśli załącznik nam się pobierze to stukamy dwukrotnie i przytrzymujemy na nim tak jak byśmy chcieli zacząć przenosić sobie ikonki. Po dwukrotnym stuknięciu i przytrzymaniu w załącznik ukarze nam się lista aplikacji, które odtwarzają mp3. Wybieramy przykładowy voice dream reader. Plik się zapisuje i już można odtwarzać muzykę wysłaną przez znajomych z maila.

 • Michał Zabłocki pisze:

  Jeśli chodzi o nagrania z dyktafonu to wchodzimy w domyślną aplikację dyktafon wbudowaną w każde urządzenie iOS i szukamy nagrania, które nas interesuje i stukamy na nim dwukrotnie. Voiceover powie nam w tej sytuacji wiersz rozwinięty. Wtedy szukany przycisku wyślij stukamy na nim dwukrotnie i wtedy szukamy przycisku mail stukamy na niego dwukrotnie, wpisujemy adresata i jeśli chcemy wpisać treść wiadomości to stukamy w pole treść wiadomości i koniecznie musimy wstawić punkt wstawiania, czyli kursor na końcu to już zakomunikuje nam voiceover po powyrzej wykonanych czynnościach klikamy przycisk wyślij i gotowe.

 • Kamil Łukaszewicz pisze:

  Informuje że wycofuje ofertę sprzedaży iphone’a przepraszam za zamieszanie

 • tomek pisze:

  Witajcie. Ale numer. W audycji było wspomniane o tym że iphone 6 + się wygina i ekran wypada z obudowy. Właśnie przed chwilą na necie wyczytałem że takie informacje podało jakieś niemieckie czasopismo i że firma apple mści się za tak nie prawidłowe informacje. Apple zaprzecza temu że iphone 6 + się wygina. Ale czad. Ciekawe kto ma rację. Pewnie jak do Polski trafi nowy iphone to się przekonamy.

 • M-a-t pisze:

  Pooglądaj sobie filmiki na youtube jak ludzie sie mordują, z całej siły wyginają paluchy, żeby tylko leciutko wykrzywić iphone 6+ przy takim nacisku to każdy telefon się wygnie.

 • kanar pisze:

  Mimo różnych wad systemu i błędów związanych z jego dostępnością chciałbym się dowiedzieć, jak nowy iOS chodzi na iPhonach 4s? Czy wciąż warto kupić taki telefon?

 • Piotr Witek pisze:

  Chodzi wolno. Przynajmniej wersja systemu 8.0.2. Po aktualizacji do 8.1 może się to zmienić, dlatego warto poczekać z zakupem.

 • Witam korzystam z ifona 5 S i jest zadowolona. To prawda, że w najnowszejaktulizacji systemu są błędy to są też zalety nowych funkcji. Mam nadzieje, że zaniedługo to poprawią i będzie dobrze. Mam pytanie czy zegarek, który ma wyjść w roku 2015 to czy w jego funkcjach będzie też mierzenie cukru prócz ciśnienia i oddechów. Pozdrawiam

 • MMar pisze:

  Witam. Mam pytanie do testerów, którzy pobrali i testują wersję 8.1 beta. Czy wiadomo jak z jej stabilnością przy włączonym Voice Overze? Czy można się spodziewać zmian na lepsze?

 • kanar pisze:

  Może nie w temacie, ale liczę, że ktoś pomoże. Od czwartku za pomocą programu mail nie mogę pobrać poczty z o2.pl. Wszystkie parametry konfiguracyjne są prawidłowe, maile również mogę wysyłać. Urządzenia są z najnowszą wersją iOS i na obu (iPod iPad) poczty nie mogę ściągnąć. Pozdrawiam!

 • Witajcie. Co do IPhona to nie jest on taki straszny. Do sierpnia korzystałem z Nokii e6 na symbianie. W sierpniu dostałem IPhone 5s z dofinansowania. Naczytałem się dużo negatywnych opinii i chciałem zakupić sprzętową klawiaturę, ponieważ bałem się obsługi dotyku. Teraz się cieszę, że tego nie zrobiłem. Dzięki tej decyzji jestem o 200 PLN do przodu. Mój IPhone 5s śmiga pięknie na dotyku. Rozpracowałem go w 7 dni. Z czym miałem problem to z ustawieniem własnego dzwonka mp3 oraz dźwięku mp3 na SMS. Jednak od czego są fora. Wychodzę z takiego założenia, iż wszystko jest do obejścia. Nie należy się poddawać i trzeba dążyć do swojego celu. Jak by ktoś miał jakieś pytania co do IPhone to proszę pisać do mnie na maila | [email protected]. W miarę swoich możliwości chętnie pomogę. Pozdrawiam.

 • Dariusz Bajor pisze:

  Witajcie właśnie uaktualizowałem iphone 4S do najnowszej wersji 8.1 i powiem że zaczoł inaczej funkcjonować. Pisząc tutaj mam odrazu pytanko? czy zna ktoś aplikację do odczytu tych tokenów bo to utrapienie z nimi pozdrawiam i miłej zabawy z nową wersją systemu na iphonach.

 • m-a-t pisze:

  Witam. A no właśnie, instalował już ktoś 8.1? Ja przyznam się, cały czas na 7.1.2 i nie wiem czy warto instalować czy nie.

 • Dj pajda pisze:

  Witam ja nie polecam nawet po aktualizacji do 8.1 jest do bani ci którzy mogą niech sie wstrzymają Ja bym chętnie wrócił do siódemki pozdrawiam

 • m-a-t pisze:

  Dzięki za odpowiedź. Tak więc, zostaję przy 7 🙂

 • Piotrek pisze:

  Zkoro wszystko jest do obejźcia to powiedz mi drogi kolego jak przesyłać pliki przez bluetotcha? Stary symbian, który umarł to potrafił,a iphone, który jest taki dobry ma z tym problem. Wstyd. Właśnie na tym polega wyższość symbiana, że jak koleżanka cie poprosi o wysłanie piosenki przez bluetotcha, bo zpodobał się jej twój dzwonek to wyślesz bez problemu. A na iphonie za 2000 zł odpowiesz jej sorry nie mam takiej opcji i całe toważystwo w śmiech.

 • Michał Zabłocki pisze:

  Co do słania plików to pomiędzy urządzeniami iOS zawsze od iOS 7 w górę można sobie słać pliki za pomocą AirDrop. Po za tym zawsze można sobie jailbreak, a jak się ma jailbreak to można sobie zmienić synteze.

 • tomek pisze:

  do Piotrka: Jak ci przede wszystkim zależy na wysyłaniu plików przez bluetot to kup telefon na androidzie. Teraz u takiego gostka bawiłem się samsungiem galaxy s.4 który ma jóż najnowszego androida no i ci powiem że obsługuje się go podobnie jak iphona. Co do bluetota w iphonie to fakt. Jest minus że plików nie można przez niego ani wysłać ani odebrać. No ale jak miał bym się tym przejmować? – żenada. Apple jóż tak ma i tyle. Teraz takie pytanie. Nie wie ktoś czy na iphonie idzie ustawić coś takiego że gdy bateria się naładuje vo poinformuje że zakończono ładowanie baterii. W nokii e-52 talks mnie informował że zakończono ładowanie baterii. Odłącz od źródła zasilania aby zaoszczędzić energię. Jak by ktoś wiedział czy na iphonie się da to ustawić będę wdzięczny.

 • m-a-t pisze:

  Tomek, jest aplikacja battery doctor, która pokazuje dane, dotyczące baterii. Ale czy informuje o naładowaniu to nie wiem ale zobacz tę aplikację bo jest ciekawa jeżeli zależy ci na oszczędzaniu energii

  • tomek pisze:

   super. Teraz jeszcze takie pytanie: Gdy na iphonie piszę smsa i na pokrętle ustawię tryb wpisywania i potem wpisywanie bezwzrokowe to w jaki sposób się robi polskie litery? w trybie standardowym jak tapnąłeś dwukrotnie i po drógim tapnięciu przeciągnąłeś palcem dajmy na literze c to wpisuje literę ć. Jak to idzie robić przy wpisywaniu bezwzrokowym gdzie przy oderwaniu palca od ekranu iphone automatycznie literę wpisuje.

 • tomek pisze:

  Witajcie. Sam doszedłem do tego jak się wprowadza polskie litery przy pisaniu bezwzrokowym. Pozdrawiam.

 • Real Madryt pisze:

  Piotrek pisze:
  30 października 2014 o 03:17
  Zkoro wszystko jest do obejźcia to powiedz mi drogi kolego jak przesyłać pliki przez bluetotcha? Stary symbian, który umarł to potrafił,a iphone, który jest taki dobry ma z tym problem. Wstyd. Właśnie na tym polega wyższość symbiana, że jak koleżanka cie poprosi o wysłanie piosenki przez bluetotcha, bo zpodobał się jej twój dzwonek to wyślesz bez problemu. A na iphonie za 2000 zł odpowiesz jej sorry nie mam takiej opcji i całe toważystwo w śmiech.

  Jak nie wiesz to się nie wypowiadaj bo jak chcesz to mogę się z tobą założyć, że w IPhone działa bluetooth tak jak w Nokiach na symbianie. Sam posiadam IPhone 5s i bluetooth działa aż miło. Najpierw się dowiedz a później pisz bo wprowadzasz innych użytkowników w błąd swoimi informacjami wyssanymi z palca lub z zimowego snu. Chcecie mieć działający bluetooth to zainstalujcie aplikacje celeste i po sprawie.
  Skoro już piszę to mam pytanie też do tych co posiadają IPhone 5s. Aktualizował już może ktoś system do wersji 8.1 z wersji 7.1.2?
  Warto czy nie?
  Dzięki z góry za odpowiedź. Pozdrawiam.

 • Piotrek pisze:

  Real Madryt skoro jesteś taki mądry i tak dobrze się znasz na Iphoneach: to powiedz mi przyjacielu jak ustawić sobie utwór jako dzwonek. Mam na myśli całą piosenkę nie wycięty dzwonek i przerobiony przez Itunes.

 • m-a-t pisze:

  Real Madryt, dzięki za tę aplikację. Piotrek, a po co ci cała piosenka? Przecież telefon się odbiera a jak odbierzesz to i tak piosenka nie doleci do końca.

 • tomek pisze:

  No to fakt. Całkowicie się z m.a.t zgadzam. Dobże wiedzieć że jest taka aplikacja celeste. A ją trzeba z appstore pobrać? Ona jest darmowa? Jak kto może to niech napisze więcej o niej. Dzięki niej może mi kto ze zwykłej nokii na iphona jaki plik przesłać? Fajna sprawa. Acha. Miałem w ręku iphona 6. Powiem tak. Piękna sprawa. Podoba mi się jego wygląd. Bardzo płaski i ma jedną nowość. A mianowicie przycisk do włączania iphone-a jest na prawej ściance a nie jak było do tej pory na górnej. A co do nowego iosa 8.1.2 to działa całkiem fajnie. Nie ma tak źle. Pozdrawiam i życzę wszystkim zdrowych, wesołych świąt Bożego Narodzenia.

 • Piotrek pisze:

  Chociażby po to, że nie chce mi się bawić w przycinanie i przerabianie utworu. W innych telefonach tego nie musiałem robić. Z tego co zauważyłem to celeste nie jest darmowa niestety. Czy tą aktualizację Ios8.1.2 opłaca się instalować na iphonea 4s czy dać sobie spokój? Czemu na iphonie 4s facebook niemiłosiernie się muli i fokus przechodzi do począdku w najmniej odpowiednim momęcie?

 • m-a-t pisze:

  No ok, niech ci będzie. Ja też nie lubię tego przycinania piosenek, żeby je ustawić. Zależy jaki masz system. Jeśli masz 7 to lepiej nie aktualizuj tego. Jeśli masz 8.0 to wgraj nowy.

 • Piotrek pisze:

  Wiesz może jak pozbyć się tego powiadomienia o aktualizacji systemu? Aktualizację usunąłem z iphonea, ale dalej powiadomienie jest w ustawieniach. Mam Ios 7.1.1

 • m-a-t pisze:

  Tego powiadomienia nie usuniesz. Telefon sprawdził czy jakaś aktualizacja jest i informuje ciebie o niej. I będzie informował cały czas. Jeśli ktoś miał jb to można było ale na 7.1.1 nie da się zrobić jb chyba.

 • Piotrek pisze:

  To jest już pobrana aktualizacja i zajmuje pamięć czy tylko powiadomienie?

 • m-a-t pisze:

  Jeśli ją usunąłeś to teraz tylko powiadomienie o dostępności nowego oprogramowania. Dla pewności możesz wejść do ustawienia/ogólne/użycie i sprawdzić czy instalka systemu jest na dysku. Jeśli tak to możesz ją usunąć. Z tym, że jeśli pojawi się nowe oprogramowanie to telefon może znowu je pobrać i znowu będziesz musiał usuwać. Na szczęście te aktualizacje pojawiają się raczej żadko.

 • Piotrek pisze:

  Nie na dysku niby nic nie mam, chociaż i tak mam wrażenie, że mam przeszło 1 gb zajęte niewiadomo czym. Czemu nie aktualizować siudemki do tego 8.2? Jest asz tak źle?

 • m-a-t pisze:

  Aż tak źle nie jest, ale iOS 8 ma cały czas rozmaite niedociągnięcia. A poza tym iphone 4s jest najstarszym urządzeniem, które wspiera ios 8. Jeśli jakaś z nowych funkcji jest tobie ogromnie potrzebna no to aktualizację możesz zrobić, telefon dalej będzie działał ok, tylko troche wolniej. A co do tego zajętego 1gb to są to jakieś tam dane, które gromadzi telefon w pamięci i nikt właściwie nie wie po co.

 • tomek pisze:

  Wiecie co ja dziś w iphonie w ios 8.1.2 odkryłem? Bardzo fajną rzecz. Może na ios 7 też to jóż było, ale ja do tego jakoś nie doszedłem. Chodzi mi o to gdy po przytrzymaniu klawisza houm gdy iphone wyda specyficzny dźwięk poprostu zapytasz go która jest godzina, to vo odpowie: jest godzina i dajmy przykład 22.43. Fajna sprawa. A co do iosa 8.1.2 to często mi vo wywala jak na pokrętle ustawię wejście ekranu brailea. Czy u was też czasem tak się stanie?

 • m-a-t pisze:

  To z godziną już było wcześniej. Ja w ios7 bez siri pytam sobie i telefon mi odpowiada.

 • Piotr pisze:

  Witam. Pojawiła się nowa aktualizacja systemu 8.3. Jeśli ktoś zaktualizował zwłaszcza Iphonea 4s to proszę o komentarze w tej kwestji. Zwłaszcza chodzi mi jak jest z szybkością i stabilnością systemu w porównaniu do 8.2 lub 7, no i napiszcie czy warto aktualizować do tej wersji Iphonea 4s. Pozdrowionka dla wszystkich posiadaczy urządzeń Apple.

 • Michał Zabłocki pisze:

  Można aktualizować. Znam dwuch użytkowników iPhone’a 4s i jednego użytkownika iPhone’a 6 i wszyscy mówią, że system działa lepiej. A poza tym to na onecie czytałem newsa, w którym była mowa, że w tym systemie apple położy szczególny nacisk na stabilność tego systemu. Dodam jeszcze, że w iOS 9 będzie siri po polsku, czesku i słowacku.

 • tomek pisze:

  o. Ciekawe kiedy się pojawi ios 9. Mam nadzieję że nie długo. No no to napewno będzie ciekawe jak będzie siri po polsku. Ale poważnie jest jóż ios 8.3? Ja parę dni temu dostałem na mojego iphone-a komunikat że jest gotowa do aktualizacji wersja ios 8.2. No ciekawe.

 • m-a-t pisze:

  8.3 jest w fazie beta. IOS 9 będzie raczej we wrześniu jak zwykle.

 • Michał Mateusz Zabłocki pisze:

  Jak ktoś będzie chciał to nie będzie musiał na iOS 9 długo czekać, bo apple otwiera program publicznych betatestów dla iOS. Nie będzie trzeba płacić, ani mieć konta deweloperskiego. Wystarczy tylko Apple ID.

 • m-a-t pisze:

  Tylko należy pamiętać, że to są bety i jeśli ktoś tak jak ja używa iPhona jako główny i jedyny telefon to nie porywałbym się na wgrywanie bety. Chyba, że na iPada.

 • m-a-t pisze:

  Witam, mam 1 pytanie: jak W iPhonie 4 S trzyma wam bateria na 8. 3? Ja mam iPhone 4 S i bateria po prostu niknie w oczach. Zastanawiam się czy to normalne i czy może coś z tym zrobić?

 • tomek pisze:

  Witaj. Takie pytanie: Czy ty dużo kożystasz na iphonie z internetu n.p z youtube? Ja mam iphona 5.c no i kiedy nie mogłem z appstor pobierać aplikacji bo nie miałem apple idi i miałem ios 7 a potem 8.1 to telefon ponad 2 dni mi wytrzymał bez ładowania. Teraz gdy mam ios 8.3 i kożystam z internetu ze skype-a z youtube to gdy rano odepnę iphona od ładowarki wieczorem muszę go ładować. Tak to jest. Internet pożera baterię niesamowicie. A tobie na iphonie 4.s dobrze działa ios 8.3? Ja nie narzekam. A swoją drogą na necie wyczytałem że we wrześniu ma się pojawić nowy ios 9, a wraz z nim mają się jakieś nowe iphony pojawić. No ciekawe co to będzie. Pozdrawiam.

 • tomek pisze:

  A wracając do baterii. Są do iphonów takie etui baterie które przedłużają żywotność baterii w iphonie. To jest coś w rodzaju dodatkowej baterii. Kumpel to ma i mi o tym opowiadał. Dopytam go jak to się dokładnie nazywa i dam znać.

 • m-a-t pisze:

  Witaj, ja mam baterię dodatkową, ale chciałbym aby ona była właśnie dodatkowa. A na ios 8.3, gdy wypinam z prądu iPhone to czasami nie jest w stanie wytrzymać ze mną do wieczora. Z youtube korzystam stosunkowo mało, ale na telefonie przez więkrzość czasu mają chodzić komunikatory, nawigacja gdy się przemieszczam i bardzo dużo korzystam z rozpoznawania tekstu przy pomocy textgrabber. Dziś był dosyć intensywny dzień i bateria po prostu znikała w oczach. Mówię znikała, bo już się wyładowała. Generalnie z 8.3 jestem zadowolony bo dobrze chodzi tylko ta bateria mnie denerwuje. Może pobiorę betę 8.4 i wtedy będzie lepiej.

 • tomek pisze:

  A ja mam teraz takie pytanie odnośnie programu mapy: Dziś pół dnia rozpracowywałem ale jeszcze dokładnie nie umiem się nim poruszać. Mógł byś mi napisać w jaki sposób muszę wpisać cel trasy? N.p. Wysiądę w Tarnowskich górach na dworcu p.K.s i chciał bym dojść do sklepu muzycznego na ulicy krakowskiej 53. Jak muszę to zrobić? Co to są ważne miejsca na pokrętle? Czy mógł byś mnie trochę pokierować jak się na iphonie z map kożysta? Czy w ogóle dobry jest ten program? Pozdrawiam.

 • m-a-t pisze:

  Najprościej: wchodzisz do map, tapiesz w pole „szukaj lub wpisz adres”. Tam wklepujesz co chcesz np. krakowska 53. Dajesz szukaj i u góry będzie taki przycisk „samochód” i obok tego czas przejazdu. Wchodzisz tak i zamiast samochód zaznaczasz marsz. Wtedy przejdziesz do takiego okienka z mapką z ulicami w okolicy. Dla pewności tapnij jeszcze przycisk śledzenie na dole ekranu. Zrób to 2 razy albo tapnij 3krotnie jak tam wolisz bo wtedy voice over będzie ciebie jeszcze informował do jakich ulic się zbliżasz. I jak już to zrobisz to znajdziesz przycisk początek. Tapiesz 2 razy i gotowe. Możesz ruszać w drogę! Wskazówki będą się odtwarzały ale gestem lewo/prawo możesz sobie je odsłuchać dokładniej jeśli np czegoś nie dosłyszysz. Nim klikniesz początek możesz kliknąć pokaż wskazówki w formie listy. Wtedy możesz sobie przejrzeć trasę po kolei żeby się lepiej z trasą zapoznać. Ważne miejsce to jest taki wynalazek, gdzie masz istotne miejsca w twojej okolicy. Duże galerie, szpitale, dworce i takie tam. Jest ich jeszcze mało więc może nie zrozumiałeś z początku o co w tym wszystkim chodzi. Generalnie mapy apple są ok, czasami mogą mieć problemy ale zwykle działają. Ważne jest to, że są na bieżąco aktualizowane, więc masz wszystkie nowe drogi, mosty i inne. Możesz sobie popróbować jeszcze z google maps i wybrać sobie, co ci bardziej pasuje.

 • tomek pisze:

  Dzięki. A ta aplikacja maps google jest darmowa? Dziś odkryłem jeszcze coś takiego: Gdy wejdę w mapy jest coś takiego jak trasa przycisk. Tapię w to i potem jest coś takiego miejsce początkowe pole edycji. Tapię w to i wpisuję skąd chcę się przemieścić. Potem po wpisaniu tapię na dalej no i tam wpisuję miejsce docelowe. Gdy to wpiszę tapię na trasa. Czy takie rozwiązanie jest też dobre? Jedyny problem to to że jak wpiszę w miejscu docelowym n.p. Krakowska 25 to mi mówi że nie może odnaleźć punktu docelowego. Jak wpiszę sama krakowska to potem mi się pokazują przyciski o których pisałeś. Tapię na pieszo, potem początek i mnie prowadzi. Dziwi mnie to czemu nie znajduje numerów domów czy innych budynków na ulicy. Może dlatego że mieszkam na wsi. No ale ulice na mojej wsi odnajduje bez problemu.

 • m-a-t pisze:

  Rozwiązanie, o którym Mówisz jest jak najbardziej ok. Nie znajduje częsci budynków bo może nie ma ich na mapie. Aplikacja od google jest oczywiście darmowa.

 • m-a-t pisze:

  A co do baterii to już wszystko ok, włączyłem opcję redukuj ruch i bateria działa jak powinna.

 • tomek pisze:

  O. Gdzie bym musiał poszukać tą obcję redukuj ruch? Może jak bym ją ustawił to bateria ni by dłużej pociągła. A co do map to wczoraj pobrałem maps google i mi wszystkie budynki w mojej wsi odnajduje. Fajna aplikacja.

 • m-a-t pisze:

  Wchodzisz do ustawień, potem ogólne, dostępność, redukuje ruch i włączasz.

 • Michał Mateusz Zabłocki pisze:

  Witam, a swoją drogą to jak używać w iPhone baterii dodatkowej, bo przynajmniej dla mnie wydaje się to trochę dziwne, czy trzeba do tego jailbreaka? I jeszcze jedna kwestia: w necie wyczytałem, że polska Siri będzie w iOS 8.4. Tym czasem jest już beta druga tego systemu, a polskiego asystenta głosowego jak nie było tak nie ma.

 • m-a-t pisze:

  Tak to jest, jak się wierzy pogłoskom. Siri W iOS 8. 4 nie będzie. Do baterii dodatkowej nie potrzebujesz jail break Taką baterię wpinasz po prostu w Gniazdo ładowania a Akumulator który jest w nią budowany ładuje ci telefon.

 • tomek pisze:

  Witajcie. Teraz pytanie z innej beczki. Czy może ktoś wie jak obsługiwać aplikację go 2 stop? Dziś kumpel mi ją polecił bo go zapytałem czy są na iphona jakieś aplikacje do sprawdzania rozkładu jazdy autobusu. Pobrałem to, zainstalowałem no i zaczęły się schody. Tam jest coś takiego jak baza no a potem są pokazane listy map różnych miejscowości które można pobrać. Problem w tym że nie mogę tam znaleźć mapy ani z Katowic, ani z Tarnowskich Gór ani z mojej wsi Ożarowice żeby szło je zainstalować. Problem drógi to taki że jest coś takiego jak linie przycisk. Jak w to wejdę to tam jest coś takiego jak szukaj linii. Wszystko jasne. Tylko że jak wpiszę linię autobusu 179 którym z mojej wsi jadę do Tarnowskich Gór to mi v.o gada brak wyników. Nie wiem. Może mam mapy nie aktualne. Jak by ktoś coś więcej wiedzuał niech coś na ten temat napisze.

 • tomek pisze:

  witajcie. Takie pytanie: Czy długo wam bateria trzyma w iphonie po zainstalowaniu iosa 8.4? Pytam bo jestem rozczarowany. Jak przed wczoraj zainstalowałem nowego iosa 8.4 to bateria nie jest mi w stanie całej doby wytrzymać mimo małego kożystania z niego. No zobaczymy co będzie dalej. Podłączę go na całą noc no i zobaczymy.

 • Michał Mateusz Zabłocki pisze:

  Mam iOs 9 beta i system działa bardzo sprawnie, szybko, tylko się czasami wiesza. Jest w nim jednak pewien buk: a mianowicie głos zawarty w iPhonie wymawia naprzykład zamiast c to ć, a ć zamienia na c. I jeszcze jedno, kiedy blokujemy ekran to VoiceOver zamiast mówić ekran zablokowany, to odczytuje godzinę.

 • tomek pisze:

  O. To nieźle. A w iosie 9 jest jakaś nowa synteza mowy czy dalej zośka gada? Dużo w nim nowych rzeczy? A siri w końcu gada po polsku tak jak to było gdzieś opisane?

 • Michał Mateusz Zabłocki pisze:

  Posiadam iOS 9 beta 3 i nadal gada Zośka, ale gada gorzej niż w iOS 8, naprzykład wymawia zamiast zamienia literę c na ć, a literę ć na c. Trochę jak w iOS 7 beta

 • m-a-t pisze:

  Witajcie! Ja zainstalowałem iOS 9 beta. Dokonałem tego tylko na iPadzie ponieważ na iPhone ma być stabilny system bez wieszania i bugowania. Generalnie, system fajny, tylko ten głos… Ciekawe jest to, że gdy wejdziemy w opcje mowy w Voice Over to przy języku polskim znajdziemy głosy: Agata domyślny i Agata rozszerzony. Jednakże cały czas gada Zosia z tym dziwacznym czeskim akcentem. Bateria trzyma lepiej i po iPadzie to dosyć dobrze widać. Niestety iPad nie ma trybu oszczędzania tak jak to jest w iPhone. Tak jak pisałem wyżej nie instaluję tego narazie na iPhone bo jest to beta i nie wiem czego można się po niej spodziewać. Zauważyłem jeszcze, że voice over troche się przycina, zwyczajnie muli. Podkreślić należy, że voice over a nie system. Zacinać się przestaje gdy zaczynamy rozmowę na FaceTime no ale to chyba nie jest rozwiązanie problemu. Nie mogę tylko ogarnąć funkcji picture in picture. Chodzi w tym o to, że możemy oglądać sobie film w takiej nakładce a w tym czasie robimy sobie coś innego. Mam taką opcję w ustawieniach ale gdy to włączę w ustawieniach to nic to nie daje. Jeśli ktoś chce coś wiedzieć o iOS 9 to proszę pisać tutaj. Będę zaglądać od czasu do czasu to mogę odpowiadać 😉

 • m-a-t pisze:

  Zapomniałem napisać, nie ma siri po Polski. Jest to dziwne bo ktoś napisał, że w plikach systemowych są już tłumaczenia więc to tylko kwestia czasu.

 • tomek pisze:

  U. To lipa że nie ma siri po polsku. No ale pocieszające jest to że to narazie jest wersja beta. Liczę na to że jak wyjdzie pełna wersja iosa 9 to siri będzie po polsku. Szczerze mówiąc bardzo się na to napaliłem.

 • m-a-t pisze:

  W iOS 9.0 siri nie będzie na 100%. Ewentualnie w wersji 9.1 albo dalszych. W zeszłym roku gdy siri dostawała nowe języki to zostały one dodane do bety. Mało prawdopodobne, by teraz było inaczej. Betę testuję na iPadzie cały czas, od piątku 3 razy zawiesił się tak, że tylko reset pomógł 🙂

 • Michał Mateusz Zabłocki pisze:

  Chciałbym poinformować, że w najbliższą środę będzie audycja o nowościach w iOS 9.

 • tomek pisze:

  o. To znaczy że jóż jest pełna wersja iosa 9?

 • Michał Mateusz Zabłocki pisze:

  Nie to nie jest wersja pełna, ale public beta.

 • Michał Mateusz Zabłocki pisze:

  Jeszcze dodam, że ta audycja już jest na stronie tyflopodcastu.

 • żywek pisze:

  Więc tak. iOS 9 a przynajmniej beta 5, publiczne beta z tego co wiem chyba 3, jest trochę lepszy. chodzi podobnie do iOS 8.4 czyli się nie zawiesza, przynajmniej u mnie i narazie. głos uproszczony zosia mówi normalnie, natomiast zosia wyzsza jakość mói z tym dziwnym akcentem, ze c i ć traktuje jako c, a nie na odwrót.!

 • m-a-t pisze:

  I teraz dyskusja przeniosła się pod audycję o iOS 9 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych