Nowości w iOS 11

Dodany 9 sierpnia 2017
44 komentarze

O tym, co nowego w najnowszej, testowej wersji mobilnego systemu Apple rozmawiają Edwin Tarka i Piotr Witek.

Pliki do pobrania :

Pobierz plik z audycją: Nowości w iOS 11

Ten podcast był pobierany 11049 razy

Komentarze

 • Milena jakubowska pisze:

  Witam serdecznie:
  Jakoże we wtorek w audycji poświęconej systemowi IOS 11 beta nie można było czynnie brać w niej udziału to postanowiłam zadać kilka pytań. Oto one:
  1. Czy w wersji 11 jeśli przełączymy telefon na tryb milczący to są cały czas wibracje w momencie kiedy ktoś do nas dzwoni?
  2. Czy działa już bezproblemu wybieranie głosowe?
  Bo z tego co wiem to tak, ale jest drobna różnica, a mianowicie taka, że „Zadzwoń” należy powiedzieć po angielsku natomiast imię i nazwisko osoby, do której dzwonimy już wypowiadamy po polsku.
  3. Jak przedstawia się sprawa ze słownikiem?
  Bo wiem, że były z tym duże problemy.
  Czy są wymawiane słowa takie jak: iPhone, facebook itp. w taki sposób jak się powinno je wymawiać?
  Czy w momencie kiedy np. nagrywamy długą wiadomość na whatsApp i w jej trakcie wyłączymy voice-over.a i po zakończeniu nagrywania ponownie go włączymy czy voice-over nie zacznie na nowo czytać powyżej wymienionych słów tak jak się je pisze?
  Pozdrawiam.

  • Piotr Witek pisze:

   Mileno,

   Ad. 1. Wibracji nadal nie ma. Tj. jest tylko ta jedna na początku i nic więcej.

   Ad. 2. Tak, u mnie już działa normalnie.

   Ad. 3. U mnie VO odczytuje Fejsbuk, Tłiter, Skajp, Fejstajm czy Ajfon. Czyli tak jak powinno to brzmieć fonetycznie.

   Ad. 4. Nie wiem, nie używam WhatsApp.

   Pozdrawiam.

 • Tomek pisze:

  Witam. Przede wszystkim szacun do Piotrka. Na temat iosa to na niego nie ma mocnych. Jego wiedza jest ogromna. A co do iosa 11, to jestem zniesmaczony tymi błędami. Mam nadzieję, że gdy wyjdzie oficjalna wersja, to wiele się poprawi. Nie chciał bym tu być złym prorokiem, ale nie liczył bym na duże poprawki. Gdy rok temu Piotrek prezentował betę iosa 10, na finalną wersję nie umiałem się doczekać. No i wszystko co prezentował w becie, w finalnej wersji było prawie to samo, więc teraz nie loiczył bym na duże poprawki. Mam nadzieję, że się mylę. A jeszcze jedno: Piotrek prezentował iosa 10 na iphonie 5.s, a to jest najstarszy telefon, który aktualizację dostanie. Iphony 5 i 5.c jóż jej nie dostaną. No i Piotrze może aplikacje dlatego ci się tak powoli otwierają, że masz nieco słabsze użądzeniie. Ciekawe jak to na iphonie 6 będzie chulać. A w audycji nic nie rozmawialiście o mapach. Gdzieś na necie wyczytałem, że w nowym iosie mapy mają nawet prowadzić w budynkach. No było by to dobre. Piotrze testowałeś mapy? Ciekawe czy w Polsce to będzie działać, to prowadzenie w budynku. Pozdrawiam.

  • Piotr Witek pisze:

   Tomku,

   Tak, biorę pod uwagę, że to już niewydolność mojego staruszka sprawia, że system działa wolniej. Mam jednak mieszane uczucia, ponieważ czasem system śmiga bardzo płynnie, a czasem porusza się jak żółw w melasie.

   Do map applowskich zaglądałem, ale nie widziałem niczego takiego o czym piszesz. Wg mnie taka funkcjonalność wymagałaby całej infrastruktury w budynku, bazującej na beaconach, sieci wi-fi lub innych markerach stanowiących punkt odniesienia dla lokalizacji wewnątrz budynku. Jakiś czas temu Apple wypuściło nawet taką testową aplikację do nawigacji wewnątrz budynku, która była również dostępna dla VO, ale działała ona tylko tam, gdzie Apple tworzyła specjalne sieci wi-fi, czyli pewnie tylko w ich kampusie w Cupertino.

   Pozdrawiam.

 • Piotr Witek pisze:

  Witajcie!

  Zgodnie z obietnicą z podcastu, poniżej podrzucam informacje o zmianach w nowej, czwartej publicznej becie iOS11.

  Błędy iOS:
  – Na 5S system nadal działa wolno.
  – Nadal jest nie do końca spolszczony interfejs, np. Details przy Wiadomościach, ale część rzeczy poprawiono.
  – Naprawiono przejście do wiadomości lub aplikacji z poziomu zablokowanego ekranu i powiadomień.
  – Poprawiono komunikaty Spot Light, już działa jak na iOS10.
  – Już normalnie działają Polecenia Głosowe.
  – W Pogodzie jest już dostępna prognoza na kolejne dni, ale VO zaczął odczytywać część informacji o zachmurzeniu jako „Wymaż”.

  Błędy Dostępności:
  – Nadal fokus VO jest Niestabilny.
  – Poprawiono współpracę VO z Centrum powiadomień. Teraz VO ma dostęp do więcej niż jednego powiadomienia.
  – Nadal brak Czynności na ikonach. Użytkownik musi wywołać tryb edycji aby móc skasować lub przenieść ikony aplikacji.
  – Nadal fokus VO nie przesuwa ekranu i od czasu do czasu musimy przewinąć go trzema palcami, np. Centrum Sterowania w Ustawieniach.
  – Nadal VO nie oznajmia co znajduje się na zdjęciach.
  – Nadal nie ma dźwięków regulacji głośności.
  – Nadal występują problemy z Książką Telefoniczną. Są nieco mniejsze, ale nadal fokus ucieka przy poruszaniu się gestem w lewo lub prawo, a samego kontaktu często nie da się przewinąć z VO.
  – Pozostał nowy sposób wymowy dat, nazw katalogów itd.
  – Poprawiono wymowę w trybie Brajla liter „ó” oraz „ą”.
  – Nadal brak więcej niż jednej wibracji informującej o nadchodzącym połączeniu przy iPhone wyciszonym suwakiem.
  – Poprawnie pojawia się dźwięk oczekującego połączenia, gdy czekamy aż ktoś po drugiej stronie odbierze nasze połączenie.
  – Nadal są problemy z odbieraniem połączeń. Czasem po odebraniu przez nas połączenia mija nawet 10 sekund zanim nasz rozmówca nas usłyszy.
  – Nadal brak możliwości wpisania znaku zapytania w trybie wejścia ekranu brajla.
  – Nadal VO odczytuje tylko pierwszy wiersz nieotwartej wiadomości e-mail.
  – Ponownie możemy wysyłać maila z pustym polem tematu.
  – Wiadomości wróciły na pokrętło w aplikacji Mail.
  – Nadal nie działa rozpoznawanie tekstu na zrobionych zdjęciach.

  I to tyle rzeczy, które udało mi się zweryfikować w nowej becie, a o których wspominałem w audycji.

  • Tomek pisze:

   Piotrze dzięki za info. Jak będzie znowu jakaś nowa beta, to w komentarzach pisz co poprawili. Do finalnej wersji pozostał przynajmniej miesiąc, i liczę, że jeszcze kilka bet się pojawi, w których coś poprawią.

 • Ania. pisze:

  Musze sie powaznie zastanowic, czy instalowac system na iPhonie 5 s. Ale mam nadzieje, ze gdy wyjdzie jego pelna wersja, bedzie dzialac stabilniej. Mam pytanie co do syntezy w VO. Czy zostaje Krzysiek i Ewa? Pozdrawiam.

 • Piotr pisze:

  Jak słuchać tej audycji na iPhonie bo ja nie potrafię. na zwykłej Nokii E 52 po prostu ściągam i Mi gra A na iPhonie próbuje i nie wychodzi. prosze mi napisać krok po kroku jak zrobić żeby ta audycja o i os 11 zaczęła mi po prostu grać i gdzie ewentualne ściągane pliki się zapisują pozdrawiam

 • Ania pisze:

  Wchodzisz na strone, znajdujesz audycje i klikasz pobierz. Po kilku sekundach powinno odtworzyc. Ja tak robie i mi dziala.

 • Tomek pisze:

  Jeszcze jedna rzecz mnie w nowym iosie martwi. A mianowicie to, że programy 32 bitowe nie będą działać, dopuki nie dostaną nowej aktualizacji. To się wiąże z tym, że gdy zaktualizujemy iphone-a do nowego systemu, to z czytnikiem pieniędzy i taptapsee trzeba będzie się pożegnać. Ja te programy mam prawie rok czasu, i niestety do tej pory nie dostały żadnej aktualizacji. Szkoda, bo to dobre i bardzo przydatne apki.

 • Ania pisze:

  A jak sprawdzic, ktore aplikacje sa 32 bitowe?

 • Tomek pisze:

  No to cieszy mnie to.

 • Ania pisze:

  A jak system działa na iPadzie Air?

 • Piotr Witek pisze:

  Aniu, przy próbie uruchomienia programu system sam cię poinformuje o fakcie, że dana aplikacja jest 32 bitowa. Na iOS10 również. Tyle, że na iOS10 jeszcze ją uruchomisz, a na wersji 11 już nie. Przynajmniej do momentu, w którym zostanie ona zaktualizowana.
  P.S. Nie mam pojęcia jak działa na iPad Air, bo nie testowałem na nim tej wersji systemu.

 • Tomek pisze:

  A czy gdy w ios 11 na iphonie dotkniesz w jakiś element to czy vo powie n.p pogoda dostępne czynności?

  • Piotr Witek pisze:

   Tomku, zarówno mówiłem o tym w audycji, jak i pisałem o tym powyżej przy liście zmian, że w iOS11 nie ma czynności na ikonach i że aby je wywołać, należy wejść w tryb edycji dwukrotnie stukając jednym palcem w ikonę i chwilę przytrzymując palec na ekranie po drugim stuknięciu.

 • Ania pisze:

  Mam nadzieje, ze system ustabilizuja. Ale denerwuje mnie to, ze Apple spowalnia starsze urzadzenia. Ja narazie zamierzam pozostac przy moim kochanym 5 s.

 • chmielek10 pisze:

  Proszę o poradę,, w kwestii aplikacji „czytnik pieniędzy”. Co zrobić w przypadku, gdy aplikacja przestała działać. Po przejściu z Ip 6s na Ip Se. Nie pomaga wyrzucanie i ponowne instalowanie. Dodam również, że aplikacja jest w chmurze rodzinnej.

 • Rafał pisze:

  Witam mam pytanie do Administratora strony Kiedy będzie dostępny podcast o nawigacji looadstone? Pozdrawiam.

 • Arek pisze:

  Witam! Co do błędu dotyczącego trybu wyciszenia gdzie jest tylko jedna wibracja zauważyłem, że problem ustępuje gdy wyłączymy i łączymyVO poprzez potrójne ciśnięcie przycisku home w tym trybie wyciszenia. Gdy ponownie przyłączymy się w normalny Tryb a następnie ponownie w Tryb wyciszenia problem powraca. Nie wiem, czy jest to faktycznie błąd, czy świadome zamierzenie programistów? Bo było by to dziwne gdzie po włączeniu trybu wyciszenia musiałbym za każdym razem wyłączać i włączać VO Tylko po to by wibracje informowały mnie o nadchodzącej rozmowie.☹️ Pozdrawiam!

 • Tomek pisze:

  Witam. Piotrze czy po tygodniu od ukazania audycji pojawiła się jakaś nowa beta iosa 11? Jezżeli tak, to co tam poprawili?

 • chmielek10 pisze:

  Korzystam z bety I.o.s 11 i dodam, że dodano nowy głos: ewa. I wkurza mnie to, że gdy korzystam z apki Legimi to gdy włączę tryb ciągłego czytania to czyta skandując… W mailu, czy w necie czyta normalnie.

 • Sławek pisze:

  Witam. Chciałbym zapytać, O dwie rzeczy, czyli o aplikację pliki i o centrum sterowania. aplikację pliki, Z tego co widzę u siebie w iPhonie sześć S możliwe jest jeszcze podpięcie Dropboksa i dysku Google, tylko że, o ile z Dropboksem nie ma żadnych problemów, to w przypadku dysku Google wyskakuje mi informacja wystąpił Nieznany błąd spróbuj ponownie, i tak bez końca, czy ktoś to potwierdza, czy u kogoś też tak jest I jeszcze jedna rzecz, dotycząca centrum sterowania gdy dodałem ikonę ułatwień dostępu, to po kliknięciu w nią w centrumsterowania iPhone się wykrzacza, chyba tylko raz udało mi się uruchomić w ten sposób voicovera niestety dezaktywować VoiceOver A w ten sposób nie udało mi się nigdy, zawsze iPhone się wykrzacza. Czy ktoś może to potwierdzić ewentualnie może u kogoś to działa poprawnie? I ostatnia kwestia u mnie na iPhonie sześć S wpisywanie bezwzrokowe nie pozwala na wprowadzanie diakrytyków, Nadal tylko to działa przy wpisywaniu standardowym.

  • Piotr Witek pisze:

   Sławku, ad.1 potwierdzam, ad. 3 również. Tego nie wykryłem, bo głównie korzystam z brajla. Ad. 2 działa nieco inaczej. Ten skrót wywołuje opcje włączania różnych opcji ułatwień dostępu. Ale mnie działa poprawnie.

   • Sławek pisze:

    Witam ponownie. Jeszcze jedna rzecz na jaką natrafiłem, nie mogę wejść w Tryb edycji z vo na ekranie głównym jeżeli Vo jest wyłączone to wtedy udaje mi się bezproblemowo edytować usuwać aplikację

  • Tomek pisze:

   No i w nowej becie praktycznie nic się nie zmieniło. Piotrze jak znasz jakiś patent aby do apple napisać co nam się nie podoba, to napisz gdzie do nich napisać. No bo to co oni odstawiają w kolejnych betach, to po prostu pporażka. Zamiast uleprzać iosa, oni go pogarszają. Ciekawe czy jak by jakaś grupa ludzi niewidomych z Polski do nich napisała co im się nie podoba, to ciekawe czy by na to zareagowali. No bo to co oni w ios 11 żeźbią, to jest karygodne. Ios 10 wprowadził fajną rzecz, że vo muwi co znajduje się na zdięciach. W ios 11 narazie tego nie ma. Niesmak czuję do twurców iosa, że oni zamiast kontynuować to co było w ios 10, jeszcze nowy system pogarszają. Pozdrawiam.

 • Katarzyna Piotrowska pisze:

  Witam nie to żebym systemu na sprzęt jabuszko nie lubiła jest mój podstawowy sprzęt, ale chciałam spytać o tak rzecz skoro jest pokazana wersja beta systemu na iphena to czy nie można by było zrobić audycji z pokazaniem bety androida?
  A jeśli ktoś z Was wie, gdzie można pobrać betę androida to proszę napiście.
  Pozdrawiam

 • Piotr pisze:

  Pytanie.z innej beczki. Wiecie civsię stało z programem go2stop? Nie mogę gi znaleść w AppStore. Znacie inny program który mówi na której godzinie i ile metrów pozostało do danego przystanku autobusowego ?

 • m-a-t pisze:

  @Piotr to ty nic nie wiesz? Go2Stop się kończy, bazy będą tylko do kwietnia 2018 a samej aplikacji już pobrać nie można. Teraz jedyną jest chyba jak dojadę, ewentualnie może twoje miasto ma swoją. Jak dojadę idealne nie jest, wygodne też nie za bardzo, ale obecnie jedyne.

 • Tomek pisze:

  O kurde. To czyli ci co mają go 2 stop to będą ją mieć nadal, i po kwietniu 2018 z niej nadal korzystać? A apropo nowego iosa 11. Pełna wersja pojawi się za tydzień 19 września. Są jóż nowe iphony. Iphone 8 i 8 plus. Zainteresowanych zapraszam do obejrzenia linka który wrzucam poniżej:
  http://www.spidersweb.pl/2017/09/iphone-x-iphone-8-iphone-8-plus.html

 • m-a-t pisze:

  Tomek będziesz mógł sobie korzystać, ale nie dostaniesz aktualizacji baz po kwietniu, więc aplikacja przyda ci się tylko do lokalizowania przystanków, bo nowych rozkładów nie będdziesz miał. U mnie w mieście zmieniają się nie tak często, więc ja pewnie jeszcze przez jakiś czas będę używał.

 • Tomek pisze:

  No u mnie też. Od x lat rozkład jest taki sam. Ode mnie z mojej wsi autobusy od lat ruszają o tej samej godzinie. Gorzej będzie w miastach śląska. Tam rozkłady mogą się zmieniać, i tu mogą być kredki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych