Inteligentny Dom, Zagadnienia Podstawowe
Dodany 1 lipca 2020
4 komentarze
Jak zacząć swoją przygodę z tzw. Inteligentnym domem? Jakie urządzenia i technologie mamy do dyspozycji? O tym wszystkim Michał Kasperczak rozmawia z Radosławem Morawskim.
Pliki do pobrania :
Pobierz plik z audycją: Inteligentny Dom, Zagadnienia Podstawowe
Ten podcast był pobierany 5546 razy
Komentarze
Czy ten INTELIGĘTNY DOM ma wszystko opisane i czy nie informuje osoby niewidomej, że np.: grafika numer ileś tam, bo wszyscy się zachwycają technologiami dla osób niepełnosprawnych, a prozaicznych rzeczy nie opisuje, jak program JAWS. Pan HENRYK ŻEPKA na temat kodu obrazkowego powiedział mi, że to jest zabezpieczenie, i że JAWS nigdy nie będzie czytać kodu obrazkowego. Nie zawsze jest kod obrazkowy w formie mp3, a na niektórych stronach nie ma możliwości, żeby kod przyszedł na konto poczty elektronicznej. Zadzwoniłem kiedyś do firmy ALTIX i spytałem się, kiedy będzie grafika opisana? Odpowiedziano mi: „może pan sobie sam ją opisać”. Jak ja mam ją opisać, skoro mam RETINITIS SPIGMENTOSA? Kółko się zamyka. Życzę prezesowi ALTIX, żeby on opisywał grafikę niewidząc jej
Hmmm, komentarz chyba trochę nie na temat, ale skoro zostało zadane pytanie to na nie odpowiem. Owszem dzięki urządzeniom inteligentnego domu wiele rzeczy staje się opisane, mogę sprawdzić które z żarówek są włączone, a które wyłączone i w razie potrzeby wyłączyć podłączone do sterowalnego gniazdka żelazko będąc po za domem, gdybym wychodząc, o tym zapomniał. Mogę sprawdzić czy drzwi do pokoju przy których jest zainstalowany czujnik są otwarte czy zamknięte, ale technologia nie uchroni mnie przed przywaleniem w w te same drzwi z rozpędu jak będę szybko szedł i okażą się uchylone. Też mam Retinitis Pigmentosa i nie oczekuję od technologii,że zastąpi mi wzrok, albo wręcz wyręczy mnie w czymkolwiek, szczególnie w myśleniu, ale w wielu zastosowaniach potrafi mi ona znacząco ułatwić życie. Dziś od rana rozpoznawałem już banknoty za pomocą aplikacji Cash Reader, a za pomocą Seeing Eye rozpoznałem i wyrzuciłem z portfela niepotrzebne karty rabatowe. W domu rozpoznaję okładki płyt za pomocą Penfrienda, a zaprogramowany głośnik sam włącza mi muzykę z wybranej stacji radiowej o określonej godzinie. Proponuję skupić się na tym co da się zrobić, a nie na tym czego się nie da, bo można by równie dobrze narzekać, że chciałoby się być pilotem odrzutowców i dlaczego nie wyprodukują takich, żeby niewidomi mogli je samodzielnie obsługiwać. Pozdrawiam i samych pozytywnych doświadczeń technologicznych życzę…
Powoli przymierzam się do rozpoczęcia przygody z „inteligentnym domem”.
Widziałem, że niektóre sprzęty, takie jak np.
Inteligentna żarówka LED LIFX Mini Multicolor A60 E27 o jasności 800 lumenów z interfejsem Wi-Fi
albo zamek GERDALOCK V3, mają jakieś swoje aplikacje producentów.
Zastanawia mnie czy trzeba użyć tych aplikacji do wstępnej konfiguracji tych sprzętów czy nie są one wo gule potrzebne i można wszystko spokojnie zrobić za pomocą aplikacji dom na iPhone?
Jak są zgodne z HomeKit to aplikacje producentów nie są konieczne, ale zazwyczaj oferują jakieś dodatkowe ustawienia. Jest to o tyle dobre, że jakby aplikacja okazała się niedostępna to i tak możemy sobie skonfigurować urządzenie i wykorzystać jego podstawowe funkcje.