Głosowanie Korespondencyjne
Dodany 22 maja 2019
2 komentarze
Alicja Witek dzieli się swoimi refleksjami związanymi z tzw. głosowaniem korespondencyjnym, opisuje również zawartość pakietu wyborczego.
Pliki do pobrania :
Pobierz plik z audycją: Głosowanie Korespondencyjne
Ten podcast był pobierany 2630 razy
Komentarze
Trochę, z tego co zrozumiałem, pani na okrętkę wysłała zgłoszenie. Takie zgłoszenie należy wysłać nie jak pani wspominała do urzędnika wyborczego a precyzyjnie bezpośrednio do Komisarza Wyborczego, właściwego dla terenu.
Myślę, że taki komisarz wie jakie orzeczenie należy wysłać, ja po raz trzeci wysyłałem orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i to w zupełności wystarcza.
Ale mam też świadomość, iż informacje, co do właściwego komisarza, adresowe, wymagania, formularze zgłoszenia, są rozproszone po stronach miast, gmin i Krajowego Biura Wyborczego i po różnych obwieszczeniach tam zawartych. Także sporo czasu i poszukiwań trzeba, aby znaleźć wiarygodne i aktualne dane.
Zgadzam się z tym, iż procedura zgłoszenia pozostawia sporo niepewności, czy pakiet wyborczy w ogóle do nas dojdzie.
Ja w programie pocztowym zaznaczyłem opcję prośby o potwierdzenie i takie do mnie dotarło, mimo to niepewność pozostaje.
Może lepszym rozwiązaniem będzie wysłanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez portal obywatel.gov.pl za pośrednictwem Profilu Zaufanego, niestety za późno o takiej możliwości się dowiedziałem. No i czy to działa poprawnie nie wiem.
Na koniec zgadzając się z pani zastrzeżeniami przeklejam moje podsumowanie umieszczone wcześniej na eltenowym blogu:
Po raz kolejny zdecydowałem się na głosowanie korespondencyjne, tym bardziej, że pomysł czekania na nakładkę w lokalu wyborczym wydaje mi się absurdalny i zniechęcający do udziału w wyborach.
Karta do głosowania jest dosyć spora, a kratki do zaznaczenia dość małe, także jakieś odchylenie ułożenia karty i nakładki może spowodować przesunięcie znaku poza tę kratkę. Niestety jest opór przed tak zwanymi książeczkami, które to umożliwiłyby wydrukowanie pojedynczej listy na jednej stronie takiej książeczki i znaczne powiększenie kratek do głosowania i czcionki, co moim zdaniem znacząco ułatwiłoby oddanie ważnego głosu. Trudniej byłoby te dwie przecinające linie umieścić gdzieś poza kratką Także słabowidzący i osoby z jakąś po prostu wadą wzroku mieli by łatwiej.
Dobrze by było również przygotować nakładkę do wypełnienia oświadczenia z wyciętymi dwiema ramkami na wpisanie miejscowości i daty, oraz złożenia podpisu.
Dobrze, że taka forma głosowania jest, ale również dobrze byłoby ją dopracować.
Walczmy lepiej o głosowanie internetowe dla osób całkowicie niewidomych i innych dotkliwie niepełnosprawnych, do puki posłanką jest Pani Joanna Scheuring-Wielgus. Bo potem nikt za nami się nie wstawi w sejmie!