Gesty VoiceOver w Systemie iOS, stan na rok 2022

Dodany 7 września 2022
3 komentarze

Od czasu, kiedy kompleksowo zajmowaliśmy się obsługą systemu iOS przez niewidomego użytkownika, sporo się w tej materii zmieniło. Niniejsza audycja rozpoczyna cykl materiałów, w których Maciej Walczak opisze sposób korzystania z systemu iOS z użyciem wbudowanego czytnika ekranu, VoiceOvewr. Na dobry początek Maciej omawia te znane i mniej znane gesty, ułatwiające pracę z dotykowymi urządzeniami Apple.

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • Bondi pisze:

  Cześć, bardzo dobrze zrobiony podcast. Na dodatek trzeba jeszcze powiedzieć o skrócie z przyciskami, który nie został powiedziany. Na moim iPhone 10 XS Max, gdy przyciśnie się przycisk do zwiększenia głośności i bardzo krótko przycisk po prawej stronie, zostanie wykonany screnshot ekranu. To działa też podczas odtwarzania pliku video. Wiem, że na starszych iPhone też ten skrót działa.
  Z niecierpliwością czekam na podcast z edycją tekstu np. w notatniku.
  Pozdrawiam.

  • Maciek pisze:

   Hej hej!

   Ogromne dzięki za komentarz i słowa uznania!

   Istotnie, masz rację. Zupełnie zrzuty ekranu wyleciały mi z głowy i szczerze mówiąc za chiny bym na nie nie wpadł, bo tak rzadko je robię.:)
   To też byłaby zapewne kwestia do doedukowania się na potrzeby podcastu i pewnie wybrnąłbym z twarzą.:)

   Na starszych (tych z przyciskiem Home) robisz tak, że krótko wciskasz jednocześnie Power (włącznik) oraz tenże Home (początek). To tak jeszcze w gwoli uzupełnienia, za co raz jeszcze bardzo ci dziękuję.

   Co zaś do edycji tekstu to spokojnie, jest w drodze. Jest już zmontowany i oddany i teraz czeka sobie na publikację jako ten kolejny.

   Nawiasem mówiąc, właśnie produkuje się podcast dot. apki mail, bo tam też jest pare kwestii do ogarnięcia. Podcast już nagrałem. Teraz tylko sobie nad nim siedzę i cierpliwie z wytrwałością przy nim dłubię, aby został finalnie wygłoszony wzorcowo, bez jakiegokolwiek zająknięcia.:D

   A tym czasem pozdrawiam bardzo serdecznie.

   M.W.

 • Maciek pisze:

  Witam was ponownie bardzo, bardzo serdecznie!

  Uprzejmie pragnę spiesznie donieść, iż doszedł gest nowy. Jednakże prawdopodobnie od iOS 16 i na pewno dla użytkowników iPhone’ów 12, 13 i 14 Pro oraz Pro Max czyli tych ze skanerami Lidar.

  Mianowicie jest to gest trzykrotnego stuknięcia czterema palcami, który włącza aplikację lupa z aktywowanym trybem wykrywania drzwi oraz osób w pobliżu. Ja sam odkryłem ten gest bodaj wczoraj po czwartkowej przesiadce na iPhone’a 13 Pro, i to tak przypadkiem odkryłem, czym teraz się z wami w komentarzu pod niniejszą audycją z radością dzielę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych