Dual DAB-5

Dodany 12 lutego 2015
21 komentarzy

Patryk Faliszewski opowiada o wyglądzie i możliwościach tego przenośnego odbiornika radia cyfrowego.

Pliki do pobrania :

Pobierz plik z audycją: Dual DAB-5

Ten podcast był pobierany 4490 razy

Komentarze

  • tomek pisze:

    Witam. Takie pytanko: Może mi kto wyjaśnić co trzeba zrobić żeby podcasta pobrać? Kiedyś jak najechałem na linka pobież plik z audycją i dałem enter to audycja zaczęła mi się pobierać. Od pewnego czasu gdy na linku pobierz dam enter, audycja mi się zaczyna odtwarzać. Jeszcze niedawno gdy najechałem na pobierz i na klawiaturze numerycznej nacisłem prawy przycisk myszy czyli numeryczny minus pojawiało mi się meni i tam wybierałem zapisz jako i podcasty się pobierały. Teraz tak niestety zrobić nie idzie. Będę wdzięczny jak mi kto wyjaśni jak teraz podcasty się pobiera. Sam bym posłuchał tej audycji o radiu cyfrowym.

    • Michał Dziwisz pisze:

      Tomku, z jakiej przeglądarki korzystasz? Czyżby firefox?

      • tomek pisze:

        Dokładnie. Używam firefoksa.

        • Michał Dziwisz pisze:

          Niestety, wyłączenie wartości: media.windows-media-foundation.enabled w about:config nie pomaga, a kiedyś to działało, możesz spróbować, bo może będziesz miał więcej szczęścia niż ja, ale nie daję gwarancji powodzenia.

          • tomek pisze:

            A czy mógł byś mi jakoś prościej wytłumaczyć o jaką wartość ci chodzi, bo szczerze mówiąc dokładnie nie wiem o czym pisałeś. Pozdrawiam.

  • Milena Jakubowska pisze:

    Witam:
    Jak najedzie pan na pobierz i da enter audycja się otwiera wtedy jest pan na odtwarzaczu. Proszę dać pauzę i alt tabem przemieścić się na okienko strony tyflopodcastu.
    Następnie dać menu kontekstowe i tam będzie zapisz jako dać enter i tam pojawi się już standardowe okienko do zapisu pliku.
    I tak się zapisuje i pobiera pliki z tej strony obecnie.
    Pozdrawiam.

  • Rafał Mieszkalski pisze:

    Tomku marz opisamee przez Milene Jakubowska i zrób to w przyglądarce internet explorer.

  • piotrek pisze:

    tomek,Zrób tak:

    Najedź strzałką na link który nazywa się pobierz plik z audycją… naciśnij meni kontekstowe tzn. prawy myszy lub schift+f10 i wybierz zapisz element docelowy jako..
    działa w firefox jest to to samo co pisała milena tylko bez zbędnego uruchamiania odtwarzacza.
    Michałowi niewiadomo o co chodzi wszystko działa jak należy.

    • Michał Dziwisz pisze:

      Piotrku, miałem na myśli wprowadzenie zmian w zaawansowanych ustawieniach Firefoxa, aby do nich się dostać należy w pasku adresu wpisać about:config. Zmiana opisywanej przeze mnie wartości kiedyś powodowała wyłączenie wewnętrznego odtwarzacza w Firefoxie i po wciśnięciu entera pojawiał się komunikat z pytaniem o to, co chcemy zrobić z plikiem – otworzyć, czy zapisać.

  • piotrek pisze:

    ok Michale rozumiem bardziej chodziło mi po co coś przestawiać jak działa i mamy wybór czy słuchamy czy pobieramy:)
    Decydujemy o tym wciskając enter aby słuchać lub meni kontekstowe aby zapisać:)

  • Piotr pisze:

    Witam. Czy jest jakiś lepszy i bardziej zaawansowany sprzęt z tą technologią? Mam tu na myśli: amplitunery, wieże czy bumboxy?, bo jeśli dab+ jest tylko w takich zwykłych radyjkach to ja jednak bardzo podziękuję.

  • Paweł Pluszczyk pisze:

    Cóż pierwszy komentarz na temat. Pewnie są takie radia. Nie wiem, w sumie to nie słuchałem podcastu, bo jak podpowiada lektura internetu, na obecną chwilę to tylko radio publiczne. Zdaję sobie sprawę, że jest mnóstwo miłośników PR1, 2,3 ale ja do nich na pewno nie należę.
    I mimo wszystko, wydaje mi się, że ludzi którzy wolę radio komercyjne, stacje ogólnopolskie, czy jakieś swoje radio lokalne jest znacznie więcej, niż tych, którzy słuchają publicznego. Dlatego dla mnie osobiście, super, że się pojawiają audycje na ten temat, ktoś prezentuje sprzęt i takie tam, jednak nie ma się co czarować, póki co, to raczej tylko zabawa niż rzeczywista potrzeba. Oczywiście w mojej subiektywnej ocenie. Tym bardziej, że i tak co raz bardziej popularny staje się streaming internetowy, niźli słuchanie radia w tradycyjnej formie. Nawet jeśli jest się mobilnym. Jak RMF, ZET czy komercyjne stacje lokalne odpalą technologię cyfrową wówczas się tym zainteresuję. Póki co jak chcę posłuchać Niedźwiedzia, czy Kroniki sportowej, to odpalam Tuner Satelitarny i mam super jakość. Pomijam już fakt, że chyba obecnie mało jest informacji na temat rezygnacji z radia analogowego na rzecz cyfrowego, tak jak to było w wypadku TV. Sam będąc wielbicielem nowych technologii, jako krótkofalowca, kręcą mnie takie rzeczy, ale hobby a rzeczywistość to w mojej ocenie w tym wypadku dwie różne sprawy.

    • Michał Dziwisz pisze:

      Pawle, DAB Plus to w obecnym czasie istotnie ciekawostka przyrodnicza, jednak z czasem może się to zmienić. W planach KRRIT są bardzo tanie koncesje dla nadawców cyfrowych, koszt ich ma oscylować w granicach 500 PLN na 10 lat. To oczywiście nie są jedyne koszta, jakie musi ponieść nadawca, aby być w stanie transmitować program. Pozwolenie nadawcze, opłaty na rzecz OZZ czy sprzęt same się nie sfinansują, ale może być to mimo wszystko przyczynkiem do powstania większej ilości lokalnych nadawców, którzy znajdą swoje miejsce w cyfrowej rzeczywistości i wzbogacą nasz radiowy rynek, a wtedy będzie w końcu powód, aby zainteresować się radiem cyfrowym bo dla mnie również w chwili obecnej nie ma tam nic, co by miało motywować do sięgnięcia po DAB Plus.

  • Piotr pisze:

    Mam jednak wielką nadzieję, że radia analogowego nie wyłączą, bo nie wyobrażam sobie wymienić mojego całkowicie sprawnego Panasonica, na którego zbierałem przez parę dobrych miesięcy na jakieś badziewne radyjko tylko dlatego że wchodzi era radia cyfrowego. Fanem radia publicznego nie jestem i na razie też raczej mnie to nie dotyczy, ale jak radia lokalne przejdą na nadawanie cyfrowe to będzie masakra jakaś.

    • Michał Dziwisz pisze:

      Piotrze, na Ebayu dostępne są specjalne konwertery z DAB i DAB Plus na zwykły FM. Są to małe odbiorniki radia cyfrowego wyposażone w nadajniki FM niewielkiej mocy, koszt to około 50 funtów, zatem spokojnie, jeśli ktoś wyposażył się w przyzwoitej jakości sprzęt, nie będzie musiał z niego rezygnować, wystarczy dopłacić. 🙂

  • Paweł Pluszczyk pisze:

    Mam tylko nadzieję, że kontrola tego co się będzie działo będzie solidna. Oczywiście, z uwagi na taniość koncesji, zainteresowanych podmiotów może być dużo. Nie spodziewam się rzecz jasna takiej sieczki, jaka jest w internecie, mam na myśli pseudostacje radiowe, ale na przykład oczekiwałbym stacji mocno tematycznych. Czy to muzycznych, czy to publicystycznych, czy ogólnie bardziej mówionych. Mnie osobiście marzy się, porządne radio sportowe, lub po prostu kanały stacji lokalnych skupione na sprawach sportu. jasne, coś tam się dzieje w tej chwili w tym temacie w sieci na stronach poszczególnych rozgłośni, ale to jest zdecydowanie za mało. Przyznam, że planowałem kupić właśnie ten odbiornik, jednakże po tym jak czytałem to i owo, mimo, że jestem w zasięgu stacji czeskich to i tak okazała się to gra niewarta świeczki. Wydaje się, że na obecną chwilę zainteresowani radiem cyfrowym tak u nas jak i u naszych południowych sąsiadów, są jedynie nadawcy publiczni. Nawet jeśli na przykład w Niemczech radio cyfrowe ma się 10 razy lepiej niż u nas, to dla ludzi mieszkający poza Wielkopolską, zachodnim pomorzem i tak dalej to i tak bez znaczenia. Pojawienie się cyfrowego radia w naszym kraju, to fajna sprawa, bo jest wysyp różnego rodzaju odbiorników i niejako można próbować znaleźć coś dla siebie. Nawet jeśli za 5 lat będą inne sprzęty, to mamy szansę utrafić już w swojego producenta, a nawet linię modeli. I to jest bardzo duży plus. Poza tym, należy to wszystiko traktować raczej tylko hobbystycznie. ja osobiście uważam, że dobrze iż PR się zajęło radiem cyfrowym, nie miałbym nic przeciwko temu, gdyby jednak więcej stawiano na rozwój samego radia w sensie programowym. Chociażby przytoczony już przeze mnie przykład sportu. No ale to na inne rozważania temat jest, a w tyfloradiu była już o tym mowa. Może kiedyś Tyfloradio będzie dostępne naziemnie i nasz ojciec redaktor poczuje się jak kiedyś…

  • Piotr pisze:

    Wiesz może Michale jak te konwertery działają?

    • Michał Dziwisz pisze:

      Tak, jak opisałem. Ustawiasz odpowiednią częstotliwość w nadajniku konwertera, wstrajasz na nią analogowy odbiornik, a stację, jakiej chcesz słuchać wybierasz w konwerterze.

  • Paweł Pluszczyk pisze:

    Wszystko pięknie ładnie. Ale znamy przecież transmitery Fm z telefonów komórkowych, czy urządzeń wkładanych w gniazdo zapalniczki w samochodzie i temu podobne. Nie sądzę aby taki transmitter w ustrojstwie o którym pisał michał znacząco się różnił. Na działce, w Aucie czy coś ok, może się to sprawdza, ale w warunkach domowych, na lepszym sprzęcie właśnie będzie słychać szum, zniekształcenia itd. Tak mi się przynajmniej wydaje, kto wie może się mylę ale nie sądzę. Mimo wszystko radio cyfrowe jest jednak jeszcze stosunkowo mało popularne, sądzę więc, że w ciągu najbliższej hm pięciolatki sporo jeszcze sprzętu nas pozytywnie zaskoczy. Sam mam Sharpa z połowy lat 80, klasyczny japoński odbiornik z doskonałą czułością, o której dzisiejsze radia nawet tej samej marki czy innej uznanej mogą jedynie pomarzyć. Teoretycznie technologia cyfrowa jest odpowiezią na bolączki z zasięgiem, jak jednak dowodzi przykład tv, teoria to jedno, a praktyka to coś zupełnie innego.
    Powtórzę się. Dla mnie jedynym plusem radia cyfrowego jest możliwość stacji tematycznych, czy po prostu więcej stacji w bezpośrednim zasięgu. Bo pasma UKF szczególnie w zurbanizowanych terenach zaczyna brakować. Może gdzieś kiedyś będzie się okazja u kogoś pobawić takim cyfrowym odbiornikiem, ale na razie dziękuję.

  • tomek pisze:

    Piotrze. Spokojnie. Słyszałem że cyfryzacja radia ma podobno najwcześniej w 2020 roku ruszyć, także spokojnie jeszcze mamy czas. A tak swoją drogą. Michale. Te konwertery to nie są coś w rodzaju dekoderów mpeg 4 które trzeba podpinać pod stary telewizor żeby odbierać kanały z naziemnej telewizji cyfrowej? Mnie się tak wydaje że to jest coś w tym stylu. Być może że jak za 5 lat cyfryzacja radia ruszy to możemy się spodziewać dużo fajnych stacji radiowych. Popatrzcie sami na naziemną cyfrową telewiZję. Tam są takie kanały o których kiedyś mogliśmy pomażyć, albo je oglądać za pomocą kablówki czy anteny satelitarnej. Nie wiem czy zauważyliście ale kiedyś jak się jechało do jakiegoś pensjonatu na weekend czy jakie wczasy to w pokojach był telewizor z kablówką. Dziś kablówka nie jest jóż tak konieczna gdyż jest duży wybór polskich kanałów na naziemnej cyfrowej telewizji. Wieżmy że z cyfrowym radiem też tak będzie. Pozdrawiam.

  • Paweł Pluszczyk pisze:

    W dzisiejszych czasach 5 lat to faktycznie kawał czasu. Mnie jednak zastanawia fakt taki. PR to wiadomo publiczny nadawca niejako firma państwowa z jednej strony powinni wdrażać nowości, ale z drugiej działać tak aby być jaknajbardziej dostępnymi dla szerokiej rzeszy odbiorców. Z kolei stacje komercyjne, szczególnie ta z Krakowa, mają tak gigantyczne pieniądze, że cyfryzacja nie powinna być dla nich problemem nawet dla hm zabawy. A jednak tego nie robią, znaczy nie widzą potencjału. Nie wiem co takiego musiałoby się wydarzyć, aby za 5 lat nagle zaczęligo dostrzegać. Tym bardziej, że można domniemywać, że za 5 lat internet o przepustowości nie wiem do 10 megabitów będzie po prostu dostępny za darmo i bez ograniczeń, nawet jeśli byłoby to do trzech megabitów to na słuchanie dowolnej stacji radiowej w zupełności wystarczy. W Autobusie, pociągu i gdzie tam jeszcze. Mnie się wydaje, że cyfrowe radio przegra jednak z internetem. Podobnie jak szeroko rozumiana dzisiejsza telewizja, tyle tylko, że tu w późniejszym czasie. w wypadku TV już treści premium dostępne są tylko via internet. No, ale zobaczymy. Gdyby mnie ktoś pytał, wolisz rozwój cyfrowego radia czy rozwój internetu wolnego, ale dostępnego z każdego miejsca w kraju, zdecydowanie wybieram to drugie. O aero2 jakoś ucichło, ale kto wie co będzie za pół dekady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych