4 Lata Eltena

Dodany 12 września 2018
10 komentarzy

Usługa Elten, będąca m.in. Siecią społecznościową dla niewidomych ma już 4 lata. O tym, co było i planach na przyszłość, Michał Dziwisz rozmawia z Dawidem Pieperem, pomysłodawcą i twórcą projektu.

Pliki do pobrania :

Pobierz plik z audycją: 4 Lata Eltena

Ten podcast był pobierany 4544 razy

Komentarze

 • Pates pisze:

  Niestety nie mogłem być przy audycji na żywo i szczerze tego żałuję. Oby tak dalej Dawidzie, elten jest naprawdę dobrym programem. Sam czekałem na jego premierę pierwszej ofbety te 4 lata temu.

 • Witam. Dobrze Dawid że wspomniałeś o aplikacji na androida gdyż była by to super sprawa. Mam eltena na komputerze lecz nie korzystam z niego prawie wcale tak jak z komputera gdy odpalam go tylko do jakiś powaźniejszych zadań jak tworzenie klipów na youtube czy nagranie nowej piosenki na FL Studio a że ostatnio robie to bardzo żadko więc i na eltena nie wchodzę bo tak żadko odpalam komputer. Wadą takich aplikacji w stosunku do androida jest taka że poprostu po wyłączeniu jej czy po ponownym uruchomieniu komputera taka aplikacja o sobie nie przypomni puki sam nie przypomnisz sobie że należy ją włączyć a w tego typu aplikacjach ważne jest by poprostu były cały czas włączone by choćby otrzymywać jakieś powiadomienia czy napisać do kogoś. W androidzie jest inaczej a że telefon z androidem mam cały czas przy sobie to i z powiadomieniami jestem na bierząco no i sama ergonomia pracy na smartfonie przebija komputer jeśli chodzi o aplikacje społecznościowe, weśmy za przykład takiego facebooka czy aqwamaila. Praca na nich jest poprostu przyjemnością a ubić ich nie ubijesz do końca gdyż w androidzie jest tak zrobione że powiadomienia i tak dostaniesz, fakt że z pisaniem na dotykowcu jest nieco problem ale można go rozwiązać choćby dobrą klawiaturą na bluetooth. Elten na androida był by świetny gdyż miało by go się zawsze przy sobie,. Przypomniał by o sobie zawsze poprzez powiadomienia a co za tym idzie w każdej chwili można by było czegoś dokonać na eltenie gdyż było by to bardziej szybsze i wygodniejsze niż gdyby się to robiło na komputerze. Moje sugestie co do nowych funkcji eltena to można by było dodać transmisje audio na żywo tak jak są one w formie wideo na facebooku zarówno dostępne z wersji aplikacji mobilnej jak i z komputera, było by to niezłym uzupełnieniem blogów . druga rzecz bo nie wiem czy jest to poprostu rozmowy głosowe między użytkownikami bądź grupami użytkowników. Przydało by się też bo nie wiem czy jest, udostępnianie postów z eltena w formie linku choćby na facebooka a w przypadku apki na androida także udostępnianie treści z internetu do eltena poprzez funkcje udostępniania w androidzie. Takie funkcje powinny pomóc w rozwoju eltena. Wiem że pierwsza wersja ma być na iosa ale i tu też powinno się to sprawdzić. Puki co czekam na wersje na androida.
  Pozdrawiam.

 • Katarzyna Piotrowska pisze:

  Witam W jaki sposób można uczestniczyć w testach aplikacji mobilnej.

 • Marchewaux pisze:

  Obawiam się, że Elten jest tzw kołem wzajemnej adoracji, miejscem gdzie znudzeni życiem starsi, bez robotni młodsi, oraz dzieci, które po szkole albo co gorsza w szkole mają rozrywkę.

  Ubolewam nad tym, że zaobserwowałem taką własnie sytuację na tym portalu, takie mam na ten temat odczucie.

  Zpowodowane jest to moim zdaniem tym, że założyciel Dawid, który miał fajny pomysł, niestety prócz pomysłów nie ma czasu na odpowiednie rozprzestrzenianie tego portalu, odpowiednią promocję, oraz przede wszystkim odpowiedni dobór ludzi na moderatorów na forach co prowadzi do tego, że nie można traktować eltena inaczej niżeli rozrywka dla dzieci, ponieważ 90 procent ludzi na eltenie zarejestrowanych to własnie nasi milusinscy,k którzy pewnie w czasie deszczu się nudzą.

  Z drugiej strony w erze facebooka oraz innych społecznościowych portali, nie wiem czy sens jest elten, z wyiątkiem w moim odczuciu apki mobilnej, gdyż taka apka faktycznie zapewni jeszcze bliższy kontakt ze sobą.
  nawet jeśli nie bliższy to za pewne łatwiejszy.

  Na pewno zmienił bym kwestie kandydatów moderacji z opcji każdy może se zostać bo jest fajny na opcję pełnoletni, odpowiedzialny, kulturalny, oraz dbający o zdanie innych.

  Z życzeniami szacunku swojego pomysłu

  DM

  a jako PS
  banowanie na eltenie to coś ostatnia moda moderacji

 • Mateusz Bobruś pisze:

  Witaj!
  Wyjąłeś mi to z ust. W zasadzie, to miałem pisać o tym samym, ale jakoś mi się nie chciało.
  Wiesz, sam się tak zastanawiam, co skłoniło autora do napisania tego typu aplikacji, bo argument o tym, iż rzekomo ma to być alternatywa i zamiennik dla starych forów nie jest dla mnie żadnym argumentem. Niestety cały czas mam wrażenie, że zamiast tworzyć aplikację, która rzeczywiście byłaby dostępna dla nas typu facebook czy twitter, to tworzy się aplikacje, które udowadniają osobom widzącym, że my, niewidomi, to jesteśmy jakimiś dostępnościowymi kosmitami, mamy jakieś „przystawki”, dzięki którym możemy się komunikować ze światem. Co do starych forów, to przecież autor może postawić o wiele mniejszy serwer, a na nim platformę PHP. Piszę o tym dlatego, że sam czytam na komputerze wiele forów, oglądam pliki wideo na Youtube i czytam komentarze pod filmami. Mało tego, gdyby osoby niewidome(oczywiście niektórzy piszą) pisałyby blogi na wordpress, to po odpowiednim otagowaniu wpisów na blogach istniałoby większe prawdopodobieństwo pokazania światu, w jaki sposób my żyjemy. Przepraszam, jeśli ktoś z was tym komentarzem mógł poczuć się urażony, ale taka jest prawda. Pozdrawiam. PS: Nie róbmy z siebie totalnych kalek życiowych.

  • Mateusz Bobruś pisze:

   Przepraszam, z tym Twitterem, to trochę przesadziłem. Zdaję sobie sprawę, że również stworzenie klienta Facebook na PC byłoby czymś trudnym do zrealizowania, ale może lepiej stworzyć dostępnego skype? Osobiście przyznam, że najnowszy skype 8, to totalna dostępnościowa tragedia.

  • Michał Dziwisz pisze:

   Nie mogę się w pełni z Tobą zgodzić Mateuszu. Oczywiście, w idealnym świecie miałbyś rację. W świecie, w którym każdy jest na tyle technologicznie zrehabilitowany, że ogarnia wszystko. W świecie, w którym każda strona i aplikacja jest dostępna i niewidomy nie musi znać technologii asystujących, żeby ją obsłużyć, bo wszystko jest mu podawane w takim kontekście, w jakim w danym momencie jest to potrzebne. Swoją drogą, to pewien paradoks. Niewidomy jako osoba pozbawiona jednego ze zmysłów, więc w jakimś tam stopniu mniej sprawna musi przyswoić sobie dodatkową wiedzę tylko po to, żeby zrobić to samo, co osoba widząca, ale to tylko tak na marginesie. Pamiętaj, że niewidomi są też różni. Są tacy, którzy bez problemu obsłużą bloga na WordPressie, są też tacy, którzy po prostu chcą otworzyć program i pisać i mają do tego prawo. Zarówno jedni jak i drudzy powinni mieć narzędzia, które im to umożliwią. Dla Ciebie czy dla mnie, czy dla jeszcze części osób opanowanie jakiegoś systemu CMS nie stanowi problemu. Mogą jednak być ludzie mniej zdolni technologicznie, ale za to mogą mieć światu znacznie więcej do przekazania na różne tematy niż Ty, czy ja będziemy mieli kiedykolwiek, bo nas po prostu kręci technologia i w kręgu tejże poruszamy się sprawnie. Szczerze mówiąc, tak sobie wspominam moje podejście do Klango te 10 lat temu i było ono podobne do Twojego podejścia do Eltena teraz. Jednak przez te 10 lat trochę się zmieniło i to wcale nie dlatego, że mi się mniej chce. Wręcz przeciwnie, kiedy dostanę w ręce jakąś nową tech zabawkę, to nadal lubię ją testować i sprawdzać, do czego też jest zdolna. Ja po prostu przez te 10 lat poznałem wielu ludzi. Wielu zdolnych, technologicznie sprawniejszych ode mnie, ale też wielu takich, którzy po prostu z tego komputera chcą korzystać i chcą to robić w prosty i przystępny sposób. Można się kłócić, czy społecznościówka skupiająca niewidomych to dobry pomysł, ale skoro użytkowników przybywa to widocznie jednak mamy jakąś tam potrzebę przebywania we własnym sosie. Część ludzi z tego sosu wychyli głowę i pójdzie dalej, część nie. Ich prawo.

 • Nuno pisze:

  No, szkoda że piszący kilka komentarzy wyżej Dariusz Marchewka zachowuje się jak najbardziej rozpieszczone dziecko świata. Tym, co prezentuje na Eltenie zasługuje jedynie na naganę, no ale… Cóż.

 • użytkownik-eltena pisze:

  @marchewaux:
  i pisze to osoba, która sama zachowuje sie jak 10 letnie dziecko.
  Z tego co mi wiadomo zostałeś zbanowany za obrażanie użytkowników i spamujesz na forach oraz blogach z multi kont. Najpierw zastanów sięnad sobą, a później nazywaj użytkowników Eltena dziećmi. może poczytaj trochę wizytówki, i zobacz w jakim przedziale wiekowym jest wieluz nich. Żałosne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych