TyfloPrzegląd z 9 czerwca 2020

Dodany 12 czerwca 2020
8 komentarzy

Skaner otoczenia wykorzystujący najnowszego iPada, kolejna aplikacja do nawigacji, czy też sposób na łatwe przełączanie się między wieloma kartami w przeglądarce Firefox to tylko niektóre tematy z najnowszego TyfloPrzeglądu. Zapraszamy do słuchania!

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • Michał Dziwisz pisze:

  A oto uzupełniające audycję linki:
  – skaner otoczenia What’s Over there: https://apps.apple.com/pl/app/whatsoverthere/id1505077334
  – Aplikacja GoCC4all: https://apps.apple.com/us/app/gocc4all/id1156436201
  – Aplikacja Right Hear: https://apps.apple.com/us/app/righthear-blind-assistant/id1061791840/
  – Opis elementów interfejsu iOS: https://ttjtech.net/2020/06/01/visual-description-of-the-icons-on-an-apple-ios-device/
  – Nowości w BeMyEyes: https://www.bemyeyes.com/blog/theres-a-new-way-to-use-siri-with-be-my-eyes
  – Tyflopedagodzy i trenerzy z Ośrodka Rehabilitacji i Szkolenia PZN „Homer” pełnią telefoniczne dyżury, w trakcie których udzielają porad. Osoby zainteresowane mogą uzyskać praktyczne wskazówki w kwestiach związanych z rehabilitacją osób niewidomych i słabowidzących. Telefoniczne dyżury trenerów odbywają się w następujące dni:
  Poniedziałki i środy od godz. 10.00 do 12.00: • Trener „Technik komunikacji – nowych technologii, tyflotechnik” – tel. 52 341 52 28 wew. 502 • Trener „Samoobsługi – czynności dnia codziennego” – tel. 52 341 52 28 wew. 503
  Wtorki i czwartki od godz. 10.00 do 12.00: • Trener „Orientacji przestrzennej i poruszania się z białą laską” – tel. 52 341 52 28 wew. 449 • Trener „Technik komunikacji – pisma punktowego” – tel. 52 341 52 28 wew. 504.
  Dodatkowo trenerzy przygotowują krótkie filmy instruktażowe, które są udostępniane na profilu facebookowym ośrodka, link: https://www.facebook.com/orispzn.
  – Elten potrzebuje programistów, którzy wesprą tworzenie aplikacji mobilnych. Szczególnie mowa o Androidzie, w grę wchodzi: język Ruby i framework Rubymotion, język Javascript i framework React Native albo język C# i framework Xamarin. Kontakt do Dawida Piepera, twórcy Eltena: [email protected]
  – Informator dla osób niewidomych i słabowidzących: http://fundacjavismaior.pl/wp-content/uploads/2020/05/Informator-Dla-Os%C3%B3b-Niewidomych.docx
  Skróty klawiszowe umożliwiające bezwzrokową pracę osób niewidomych na komputerze z wykorzystaniem programu udźwiękawiającego NVDA: http://fundacjavismaior.pl/wp-content/uploads/2020/05/Bezwzrokowo-samodzielnie-na-skr%C3%B3ty-niezb%C4%99dnik-niewidomego.docx

  – Teleporada w Ministerstwie Zdrowia: https://pacjent.gov.pl/teleporada
  – Dodatek Fast Tab Switcher i opis instalacji oraz konfiguracji: https://www.jantrid.net/2020/06/03/tab-keywords-in-firefox/
  – BlaBlaHelp: https://blog.blablacar.com/newsroom/news-list/blablacar-launches-blablahelp
  – Ali Express z płatnościami BLIK: https://fintek.pl/na-aliexpress-zaplacisz-blikiem/
  – High Fidelity, czyli przestrzenne konferencje dźwiękowe: https://highfidelity.com/
  – Kolejne narzędzie online do usuwania wokalu z piosenek i wyodrębniania ścieżki wokalnej: https://www.lalal.ai/

 • Paweł Masarczyk pisze:

  Znaczniki czasu:

  Intro 00:00:00
  What’s Over There: wykrywacz obiektów wokół nas przy użyciu technologii odbijania światła laserowego 00:04:00
  GoCC4All: sposób na „Czytanie” amerykańskiej telewizji przez osoby głuchoniewidome 00:09:03
  RightHear: kolejna nawigacja dla iOS 00:15:11
  Powstał artykuł opisujący wygląd ikonek systemu iOS 00:17:52
  Michał: kolejne nowości o audiogrze z Owińsk oraz Ibaiu. nowy Mountbatten Brailler 00:20:20
  BeMyEyes z większą personalizacją skrótów Siri 00:30:26
  Pierwsze wrażenia z działania Emmy, potencjalnie polskiej Siri 00:36:59
  Infolinia Ośrodka Homer „Zapytaj Pedagoga” 00:46:14
  Dawid Pieper poszukuje osób chętnych pomóc w tworzeniu aplikacji mobilnej Eltena 00:49:53
  Nowe poradniki Fundacji Vis Maior 00:54:14
  Ministerstwo Zdrowia zaczyna oferować teleporady 00:56:06
  Fast Tab Switcher: szybkie przełączanie kart w Firefoxie 01:00:54
  Komplete z obniżonymi cenami produktów na lato 01:03:40
  BlaBlaHelp, czyli jak społeczność BlaBlaCar pomaga w czasie pandemii 01:08:28
  Za zakupy na Ali Express zapłacimy BLIKiem 01:11:47
  Spitfire Audio z promocją na bibliotekę audio nagraną przy współpracy z orkiestrą symfoniczną BBC 01:23:59
  High Fidelity: głosowy czat w 3D 01:26:11
  Lalal.ai: wyodrębnianie warstw instrumentalnej i wokalnej utworów muzycznych przy użyciu AI 01:35:16
  Samsung eksperymentuje z reklamami na ekranie blokady 01:36:51
  Nowe Protego Safe ze wsparciem standardu Google i Apple 01:43:21
  Konsultacje odnośnie wdrożenia strategii na rzecz Osób Niepełnosprawnych 2020-2030 01:44:13
  iOS 14 być może z nagrywaniem rozmów 01:45:00

 • Michał pisze:

  Cześć, zajrzałem spontanicznie, bez szczegółowych testów, ale czy w Google Keep w iOS jedyny problem to pisanie brajlem? Czy zawsze tylko o to chodziło, czy coś poprawiło się ostatnio? Zwykła klawiatura i dyktowanie chodzi, a VO podstawowy ekran interfejsu i pierwsze lepsze kliknięte menu czyta obiecująco. Nie twierdzę, że bugi dostępności nie istnieją, ale apka robi wrażenie obsługiwalnej, więc albo wrażenie albo coś poprawili, ale to może wyjaśnić ktoś, kto pamięta ewentualną wcześniejszą gorszą wersję. Od Keep na iOS trzymałem się z daleka ze względu na negatywne opinie, co do współpracy z VO, a teraz zajrzałem hasłowo zainspirowany tematem Google Classroom, ale jeśli okazałoby się, że teraz jest lepiej niż w opiniach z przeszłości, to może warto szczegółowo zweryfikować, co na ten moment jest obsługiwalne. Pozdrowienia

  • Michał Dziwisz pisze:

   Nie Michale, to nie jest jedyny problem. Spróbuj choćby przejść na koniec lub na początek dokumentu przy pomocy dwukrotnego stuknięcia w pole edycji. Z jakiegoś powodu w takiej sytuacji pojawia się menu edycji. Oczywiście, Keep da się używać. Jednak moim zdaniem daleko temu do jakiegokolwiek komfortu.

   • Michał pisze:

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Myślałem, że jednak to gorzej wyglądało. Te pola do pisania, zarówno tytułu jak i treści, wyglądają jakby nie miały przypisanej właściwej roli dostępności dla VO (pole tekstowe) lub ewentualnie (wielowierszowe pole tekstowe). Skoro czyta treść i nawigować się po tekście da, to jednak daje nadzieję, że i ten drobiazg poprawią. W każdym razie łatwiej takie coś zgłosić niż opisywać różne szczegółowe drobiazgi, w sytuacji, gdyby interfejs całkiem milczał lub nie działał w żadnej kwestii. No i szkoda, że VO nie ma funkcji przeklasowania obiektów. 🙂 Pozdrowienia

    • Sęk w tym, że ja już ten problem zgłaszałem do Google kilka razy. Niestety, z marnym skutkiem. Może, gdy problem zasygnalizuje więcej osób, ktoś w końcu się nad tym pochyli?

 • Aga pisze:

  Witam! Wiem że pisze trochę nie na temat ale postanowiłam się podzielić moimi wrażeniami z otrzymywanych przeze mnie smsów od PZN’u. Kiedyś ten temat też był poruszany w Tyfloprzeglądzie i o ile mnie pamięć nie myli, to było całkiem niedawno. Przyznam szczerze, że osobiście jestem rozczarowana tym systemem głównie dlatego, że kiedy otrzymuje wiadomość od nich, tow wiadomości jest podany link do strony internetowej, na której ma się znajdować dana informacja. Niestety ten link nie przenosi mnie do tej konkretnej informacji, a zamiast tego przenosi mnie tylko na stronę główną warszawskiego PZN’u. Resztę szukaj sobie sam na stronie. Jak dla mnie jest to bardzo nie wygodne, bowiem przeważnie na początku strony nie ma konkretnej informacji, tylko jest gdzieś głęboko zakopana w czeluściach strony. Według mnie powinien ten link prowadzić od razu do konkretnego artykułu z konkretną informacją, a nie żebym ja musiała się przekopywać przez całą stronę internetową nie mówiąc już o osobach, które mają problem z wyszukiwaniem informacji w internecie. No cóż rozczarowałam się tym nie ukrywam.

 • Kamil pisze:

  Udało mi się przetestować ten lalal.ai i nawet działa, wiadomo, że w miejscach, gdzie wycina vocal, lub instrument, to trochę zniekształca, ale wycina niemal do zera, możliwe, że od czasu audycji, twórcy coś naprawili. Może znajdzie to zainteresowanie wśród entuzjastów karaoke, ja nie śpiewam i się na karaoke nie znam, więc nie chciałbym się wypowiadać ani na tak, ani na nie, ale jak ktoś chce, może się pobawić i ocenić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych