Wejście Ekranu Brajla W iOS 18
Dodany 6 października 2024
11 komentarzy
Jakie zmiany i usprawnienia w zakresie pisania brajlem przynosi najnowsza, osiemnasta wersja systemu iOS? Tego możecie dowiedzieć się z najnowszej audycji Macieja Walczaka.
Audycja dostępna jest również w wygenerowanej automatycznie wersji tekstowej
Pliki do pobrania :
Pobierz plik z audycją: Wejście Ekranu Brajla W iOS 18
Ten podcast był pobierany 1453 razy
Komentarze
Wg mnie to nie jest żaden bug w tej opcji którą testowałeś na żywo. Tam jest napisane „aby opuścić tryb poleceń” a nie aby wyjść z ekranu brajla, więc to logiczne że gest trzech palców przełącza tak jak normalnie pomiędzy alfabetem a poleceniami.
Dokładnie. To trochę jak Insert Spacja w Nvda.
Bardzo dobry podcast, Wszystko praktycznie jest opisane. Jeszcze tylko jedna rzecz. Żeby usunąć zaznaczony tekst wystarczy w trybie poleceń nacisnąć „d” lub jeśli chcemy wyciąć zaznaczony tekst „x”.
Ogółem, bardzo, bardzo dziękuję za dobre słowo odnośnie do wykonanej przeze mnie roboty. Dziękuję też za dodanie tych kilku akordów do listy tych w trybie poleceń. Fajnie że się udzielacie a tym samym, że wspólnie sobie tworzymy to fajne dzieło.
Co do błędu i nie błędu to wiecie jak to jest. Jak się beta testuje, człowiek jest już wyczulony i przewrażliwiony i za każdym rogiem dostrzega tylko czający się #bug, nawet jeśli to nie jest #bug. 😉
Tak szczerze to nawet nie wiem czy raczej już nie pamiętam dlaczego akurat to zachowanie podejrzewałem o bugliwość gdyż podcast sobie trochę temu nagrałem, niemniej dzięki chłopaki za wszelkie przejawy czujności/spostrzegawczości.:)
Pozdrawiam wszystkich baaardzo gorąco!
Mam pytanie: Jaką ma funkcję pierwszy przełącznik:
Dopasuj tabelę wejścia i wyjścia?
„Dopasuj tabele wejścia i wyjścia” to znaczy „Ustaw tę samą tablicę wejścia i wyjścia”. Warto zauważyć, że bez oznaczenia tego pola dwie następne kontrolki służą do ustawienia aktywnej właśnie tablicy, a jeśli pole jest zaznaczone, to redukują się do jednej pojedynczej kontrolki. Wybiera się tam aktywną tablicę z dostępnych na pokrętle, uzupełnianym pod elementem o dwie pozycje dalej o nazwie: „Tabele Braille’a 6”. U mnie to akurat 6 dodanych.
Wyjścia to będzie chyba tablica punktów na monitorze brajlowskim / linijce brajlowskiej.
Wejścia to będzie chyba punktów ukrytych pod klawiszami na monitorze brajlowskim / linijce brajlowskiej, oczywiście, o ile dane urządzenie ma tę klawiaturę brajlowską.
Klawiatura dotykowa na ekranie samego iPhone / iPad to osobne ustawienia tablicy ukryte pod jeszcze innym elementem o nazwie: „Wej. ekr. Braille’a”. Kolejność elementów jest trochę słaba, bo w tym momencie ustawienie aktywnych tablic punktów i klawiszy linijki od ustawień pokrętła tablic dostępnych dla nich przedziela kontrolka ustawień dla brajlowskiej klawiatury ekranowej. Bałagan jest głównie w kolejności elementów i ewentualnie w niekonsekwentnej głębokości zagnieżdżenia ustawień poszczególnych pokręteł lub elementów pokręteł.
Warto całość rozważać, jako dwa rodzaje ustawień nieco pomieszane. Pierwsze to punkty i klawisze na linijce, dla których tablice można ustawiać osobno lub wspólnie, zależnie od tego pierwszego pola wyboru. Druga część ustawień dotyczy klawiatury ekranowej i tu tablice ustawiamy zupełnie niezależnie, chyba, że coś przegapiłem.
Dalsze elementy tego okna ustawień dotyczą ponownie i już chyba wyłącznie sprzętowego monitora brajlowskiego.
Za ewentualne błędy z góry przepraszam.
Dzięki Michale. Nie wiem czy dobrze rozumię, Czyli ten przełącznik ma znaczenie jeśli używamy urządzenia z klawiaturą zewnętrzną?
Tak, można tak to ująć.
Po pierwsze, żeby ten przełącznik miał znaczenie, to trzeba mieć w ogóle linijkę brajlowską.
Po drugie, jeśli chcemy mieć inną tablicę dla klawiatury na linijce brajlowskiej, a inną tablicę na komórkach brajlowskich, to powinniśmy zostawić to pole nieoznaczone. Wtedy możemy wybrać dowolną tablicę dla klawiszy na urządzeniu i dowolną tablicę na komórkach urządzenia. Oczywiście może to być dowolna tablica, a więc nawet taka sama.
Po trzecie, możemy to pole zaznaczyć, a wtedy zmieniając tablicę w ustawieniach, zawsze wybieramy tą samą tablicę dla klawiszy i komórek. Jeśli pole jest zaznaczone, a na pokrętle VO zmienimy tablicę dla komórek, to ta zmiana powinna pociągnąć za sobą tablicę dla klawiszy na tę samą tablicę, co dla komórek.
Po któreś tam, osoby, które chcą, np. pisać szybko skrótami, czyli z kontrakcjami, a czytać już klasycznie znak po znaku, jak to jest na ekranie, to powinny mieć to pole nieoznaczone. Osoby, które jednym ruchem chcą zmieniać tablicę dla klawiszy i komórek, powinny mieć to pole oznaczone.
Zatem dobrze podsumowałeś, że to pole ma znaczenie, gdy mamy linijkę brajlowską z klawiaturą. Dla pracy z samymi komórkami brajlowskimi, to pole i jego stan zaznaczenia nie ma znaczenia. Tym bardziej to pole nie ma wpływu na tablice w ekranowej klawiaturze brajlowskiej, ponieważ dla ekranowej klawiatury brajlowskiej jest osobna lista tablic, na której wskazujemy aktywną tablicę. Ponadto w przypadku ekranowej klawiatury brajlowskiej, tablic nie przełączamy na pokrętle VO, ale gestem po aktywacji ekranowej klawiatury brajlowskiej, czyli wejścia brajla.
Krótko mówiąc, dobrze podsumowałeś.
Dzięki Michale za wzorcowe podsumowanie, wyjaśnienie. Trafniej bym tego nie ujął, gdyż tak właśnie jest w rzeczy samej.
No bez przesady, jednak było chaotycznie, ale… czas.
Kontynuując chaotyczną pisaninę:
Zwracam uwagę, że lista tablic dla ekranowej klawiatury brajlowskiej jest krótsza o tablice ośmiopunktowe, ale nie wykluczam, że tylko na iPhone, a na iPad mogą być wszystkie wybrane.
Przy okazji odkryłem niewykorzystany gest pojedynczego naciśnięcia ekranu na górze i dole dwoma palcami, więc odrazu przypisałem tam sobie otwarcie ekranowej klawiatury brajlowskiej i nie muszę teraz uderzać dwa razy. Ciężko też wykonać ten gest przypadkowo, więc fajnie sprawdza się i polecam. Podwójne uderzenie można zmienić na tryb poleceń, a wtedy trzy uderzenia zostają na coś tam rzadziej używanego.
Zależnie od gustu, ale ogólnie jest w poleceniach kilka fajnych nieprzypisanych akcji i warto przejrzeć listę możliwości po aktualizacji systemu szczególnie.
Brakuje mi jeszcze w trybie ekranowej klawiatury brajlowskiej, wyłączenia ekranowej klawiatury brajlowskiej, gdy zaczynam kręcić pokrętłem. Gdy jestem w ekranowej klawiaturze brajlowskiej i użyję pokrętła, to później zaczynam robić coś następnego, zapominam, że pisanie jest jeszcze aktywne i dzieją się różne rzeczy. Wystarczyłoby, aby w sekcji poleceń dla ekranowej klawiatury brajlowskiej była możliwość przypisania akcji dla przesunięcia dwoma palcami, jak pokrętłem w lewo i w prawo, a wówczas przypisałbym do tego wyjście z trybu ekranowej klawiatury brajlowskiej. Pierwsze przekręcenie zamykałoby pisanie w brajlu, a następne kręciłoby pokrętłem. Niestety nie znalazłem takiej możliwości, a opcjonalnie przydałaby się. W takiej sytuacji ten tryb poleceń straciłby trochę na znaczeniu, a pamiętanie w jakim trybie jest się zaczyna robić się złożone.
Przydałaby się jeszcze możliwość wgrania własnej tablicy, np. w tym formacie „Liblouis”.
Poza tym, iPhone plus monitor brajlowski z klawiaturą, to mógłby być niezły sprzęt, gdyby tak jeszcze był uprzejmy iPhone nie padać po załadowaniu do pól edycji większego tekstu, np. 100 mb danych w dziwnych formatach z wyjścia jakiegoś programu, to byłoby fajnie. Może i iPhone to nawet wytrzymuje, nawet nie wiem, ale bufor syntezy to zapycha już napewno. No, ale ja zmuszam iPhone do dziwnych rzeczy, robiąc z niego prawie komputer, przeciętny człowiek nie męczy tak biednego smartfona. Za to mam pewnie mniejsze doświadczenie w klasycznych zastosowaniach.
Tyle ode mnie na ten moment, bo można długo. Brajl i urządzenia brajlowskie są mocnym przykładem, jak dobrym, obiektowym projektowaniem wnętrza i odrobiną interfejsu użytkownika można zrobić bardzo potężne narzędzie użytkowe. Niepozorne dane w polu edycji lub w pliku są wprowadzane na mnóstwo sposobów: klawiatura, klawiatura brajlowska, dyktowanie, dotykanie, gesty i co tam jeszcze i są wyprowadzane na ekran, linijkę brajlowską, syntezą mowy, wibracją itd. To daje potężną machinę. Można to zaprojektować osobno, łącząc każde źródło z każdym celem, a można jako uniwersalny interfejs wejścia i wyjścia. Chyba ta świadomość sprawia, że lubię programować, oczywiście, tak, aby było bez udziwnień. Dołączyć kolejny moduł licznych możliwości do systemu, to jak wrzucić właściwy bieg, aby kilka ton ruszyło z miejsca. Jeśli bieg właściwy, to mało kto to zauważy, kwestia zniknie w szarej codzienności, ale jeśli bieg będzie zły, np. wsteczny, to będzie afera i katastrofa światowa.
Pozdrawiam
Dzięki za dokładne wyjaśnienie. Pozdrawiam