Ustawienia w Systemie macOS 13 (ventura)

Dodany 21 września 2022
7 komentarzy

Nowa wersja systemu na komputery Apple to, oprócz szeregu innych usprawnień, nowy panel ustawień, mocno zbliżony do tego, co dostępne jest w systemach mobilnych. Arkadiusz Świętnicki omawia wygląd tego panelu, oraz zmiany, usprawnienia i jego błędy.

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • Rafał Mieszkalski pisze:

  Uważam, że audycja była ciekawa. Jednak myślę, że wyniósłbym z niej więcej gdyby Arkadiusz prezentował ustawienia wolniej.

  • Nuno pisze:

   Dziękuję bardzo za komentarz. Niestety, balans szybkości prezentacji to mój odwieczny problem :). W razie jakichkolwiek pytań serdecznie zapraszam do kontaktu.

 • Aga pisze:

  Dzięki Nuno za ten podcast 🙂 Jestem bardzo ciekawa kolejnych podcastów na temat samego VoiceOvera jak i innych aplikacji. Co do samych ustawień to narazie ciężko mi stwierdzić czy one mi przypadną do gustu, ale z tego co zaprezentowałeś to wydaje mi się, że będę z nich zadowolona. Faktycznie to, że teraz nie trzeba się z każdego ustawienia wracać za pomocą skrótu klawiszowego cmd + [. Moim zdaniem to jest bardzo na plus. Co do samego tłumaczenia no to ono jeszcze raczkuje jak widać. Na telefonie też tak nie raz jest, że nie są przetłumaczone etykiety przycisków na język polski. Czasem zdarza się to w finalnych wersjach systemu. Na szczęście jest to potem sukcesywnie poprawiane. Miejmy nadzieje, że i tutaj będzie podobnie. Co do tego anonsowania przełączników przez vo to faktycznie nie wiem czy też bym się nie bała tego klikać, nie wiedząc do czego to służy a tymczasem to jest zwykły przełącznik. co zaś do ustawień klawiatury i ustawiania skrótów klawiszowych to nie wiem czy wpadłabym kiedykolwiek na to, że mam najpierw wejść w interakcje, a następnie zasymulować dwukrotne naciśnięcie myszą. Oby to poprawili bo jest to bardzo nieintuicyjne.
  No, a tak swoją drogą to naprawdę dalej powoduje u mnie zadziwienie fakt Nuno, że tobie zaczyna się coraz bardziej podobać system mac OS. No i to bardzo fajnie, ja też jestem z niego zadowolona, mimo, że ma on swoje błędy i to nie tylko dostępnościowe. No chociażby nie mogę w żaden sposób ustawić aby ekran mi się nie usypiał po tych dwóch minutach. Czy ten błąd może już poprawili? Nie wiem czy on występował u każdego użytkownika macOSa, ale u mnie on występuje i to mnie bardzo akurat irytuje, tak samo jak błąd, że czasem vo nie chce mi czytać okna ustawień i aby zaczął mi je on czytać to muszę za pomocą eksploracji na gładziku na nie najechać i wtedy nagle vo zaczyna je dostrzegać. To jest coś co mnie wkurza jakoś tak. No ale zobaczymy co finalnie przyniesie nowy mac OS wentura. Mam nadzieje, że to wszystko będzie lepiej działać niż do tej pory 🙂
  Pozdrawiam serdecznie i czekam z niecierpliwością na kolejne podcasty 🙂

  • Nuno pisze:

   Naten błąd pnomagacalkowite wyłączenie usypiania i ponowne jegowlaczenie. Błąd ten wynika z głupiej rzeczy, mianowicie to owidzisz w interfejsie nie jest zgodne z tym, co pod spodem.

   • Aga pisze:

    Dziękuje za odpowiedź Nuno. Niestety u mnie ta metoda nie działa, kiedy wyłączam totalnie uśpienie, gdy wejdę w narzędzia, wyskakuje błąd preferencji baterii. Skutkuje to tym, że gdy tylko coś chce zmienić, ustawienie się. nie zmienia. Wszystko wraca do tego co było ustawione, czyli po dwóch. minutach chce mi się znowu usypiać, nie wiedzieć dlaczego. Czy ten błąd dalej jest w nowym systemie? Kurcze jest to strasznie denerwujące i nie wiem co mam z tym fantem zrobić. Wygląda na to, że nic nie pomaga. może jakaś aplikacja zewnętrzna ale jakoś nie chce mi się tego szukać i instalować. Cały czas mam nadzieje jeszcze, że ten błąd poprawią jednak. Jeśli tak jest to poczekam jeszcze ten miesiąc lub dłużej. Dam radę tak myśle.

    • Nuno pisze:

     Jak znajdę czas przygotuję Ci instrukcję, przypomocy której może uda się wyeliminować problem.

     • Aga pisze:

      O byłabym Ci dozgonnie wdzięczna,, naprawdę. Jak oczywiście znajdziesz czas 🙂 Wiadomo jak to z tym bywa, samo życie 😉
      Pozdrawiam i czekam na kolejne twoje audycje na tematy maczkowe 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych