TyfloPrzegląd z 5 Listopada 2019

Dodany 6 listopada 2019
6 komentarzy

Oto kolejny TyfloPrzegląd, w którym rozmawiamy m.in. O nowych powiększalnikach, światowych rozwiązaniach dotyczących dostępności, narzędziu do tworzenia dostępnych grafów, czy webowej aplikacji P2p do wymiany plików.

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • Michał Dziwisz pisze:

  A oto garść linków związanych z dzisiejszą audycją:
  – Program do tworzenia dostępnych grafów: https://research.csc.ncsu.edu/accessibility/GSK/index.html
  – Informacje nt. Grantu na udostępnianie książek o charakterze edukacyjnym: https://www.accessiblebooksconsortium.org/news/en/2019/news_0008.html
  – Omawiana w audycji broszura Europejskiego Związku Niewidomych: http://www.euroblind.org/sites/default/files/documents/ebu_brochure_on_accessibility_practices_-_mobility.pdf
  – Informacje nt. Asystenta Huawei: https://www.spidersweb.pl/2019/11/asystent-huawei-assistant-polski.html
  – Serwis Be Welcome: https://bewelcome.org/
  – Narzędzie do udostępniania plików w technologii P2P: https://file.pizza/

 • Michał pisze:

  Wyskoczyła mi aktualizacja aplikacji InPost na iOS. Dodali zdalne otwieranie skrytek przy pomocy aplikacji bez dotykania jakiejkolwiek klawiatury na paczkomacie lub bez jakiegokolwiek sczytywania QR kodów. Jedyny warunek to być w odległości 10 metrów od paczkomatu i oczywiście być zalogowanym. Rejestracja w tej aplikacji opiera się na pomyśle, że podczas zakładania konta podajemy numer telefonu, a następnie o ile dobrze pamiętam kodem SMS potwierdzamy, że jesteśmy w posiadaniu karty SIM z tym numerem. Jeśli nadawcy (czyli w internetowym sklepie) w formularzu danych osobowych podajemy ten sam numer telefonu, to aplikacja sama wyświetla nam nasze paczki bez potrzeby ręcznego przepisywania numeru przesyłki. Gdy mamy informację, że paczka czeka w skrytce, to wystarczy podejść do paczkomatu i w szczegółach paczki w aplikacji mobilnej zlecić otwarcie drzwiczek. Sam nie testowałem i w ciągu tygodnia między audycjami nie zdążę przetestować, ale dzielę się nowością, bo wygląda ciekawie. Chciałoby się tylko dostępnych numerów skrytek na ich drzwiczkach i jednoczesnej informacji o numerze skrytki z naszą paczką, którą można wyświetlić w szczegółach paczki w aplikacji mobilnej. Mogłoby to umożliwić ustawienie się tuż przed skrytką przed jej odblokowaniem, aby ktoś inny nie zdążył pierwszy po naszą paczkę. Może tak się zdarzyć zarówno mniej, jak i więcej ze złej woli, bo wystarczy, że jednocześnie z nami ktoś inny będzie próbował otworzyć skrytkę przy pomocy swojej aplikacji i jednocześnie twierdzić, zgodnie z prawdą lub nie, że nasza paczka to jego. W przypadku korzystania z klawiatury paczka jest tego, kto ostatnio przy klawiaturze odblokowuje drzwiczki, a w przypadku zdalnego otwierania dostępnego dla każdego o konflikt łatwiej. Bezpieczniej byłoby już na starcie stać przy odpowiednich drzwiczkach. Jednoczesne zdalne otwieranie skrytek przez więcej niż jedną osobę może zresztą dotyczyć dwóch lub więcej osób, z których żadna nie ma dysfunkcji wzroku. Zatem z takich luźnych pomysłów, to może coś dałaby zasada, że zdalne otwarcie skrytki nie może być częściej niż powiedzmy co dwie minuty. Jednak taki pomysł nie jest odporny na kontrargumenty. Co do oznaczenia drzwiczek numerami, to pomysły mam trzy: napis wypukły zwykłym drukiem, napisy brajlowskie, QR kody. QR kody mogłyby również zawierać identyfikator samego paczkomatu, czyli na przykład adres. Na ten moment nie pamiętam, czy na samych drzwiczkach skrytek są ich identyfikatory, niezależnie od tego, czy wypukłe czy nie. Podsumowując, zdalne otwieranie skrytek paczkomatu wygląda na fajną nowinę, ale w miarę jedzenia apetyt rośnie i osobiście czół bym się bardziej bezpiecznie mogąc odnaleźć właściwą skrytkę przed jej odblokowaniem. Chwilowo liczę na to, że identyfikatory skrytek zwykłym drukiem na ich drzwiczkach istnieją i że OCR da im radę. A gdyby ktoś miał okazję odebrać paczkę tym sposobem, to dzięki z góry za podzielenie się doświadczeniem. Pozdrowienia

  • Miki pisze:

   Pomysł ciekawy i wychodzący naprzeciw niewidomym. Wymaga pewnego dopracowania i Twoje uwagi są jak najbardziej trafne. Po prostu wyślij je do Inpostu, żeby ten patent rozwinęli z myślą o nas. Początek został zrobiony, bo niewidomy jest w stanie sam otworzyć skrytkę.

 • Aga pisze:

  Testowałam system Totupoint na światłach w Chorzowie w czwartek na ulicy Siemianowickiej. Bardzo mi się podoba działanie tego systemu jak i prostota jego użycia. Póki co to są jedyne takie światła w całej Polsce. Polega to na tym że zamiast naciskać fizycznego przycisku znajdującego się na światłach, za pomocą którego możemy wywołać zielone światło naciskamy go wirtualnie za pomocą aplikacji Totupoint w sposób zdalny. Dostajemy też informacje głosową że ów przycisk został naciśnięty. Sam znacznik jest wbudowany w mechanizm świateł. W projekt zamontowania takiego rozwiązania zaangażowała się prywatna firma ZIR. Mam szczerą nadzieję, że pomysł się rozpowszechni bowiem to rozwiązanie jest bardzo wygodne. Po pierwsze dostajemy informacje, że na sygnalizacji świetlnej znajduje się przycisk, po drugie dostajemy informacje gdzie się znajdujemy, jak również otrzymujemy informacje o szerokości przejścia dla pieszych jak również w jakim kierunku będziemy przechodzić na drugą stronę oraz nazwę ulicy, którą będziemy przekraczać. Po trzecie nie musimy szukać przycisku i przy okazji wycierać całego brudu ze słupka na którym jest przycisk. Mam nadzieję że ten system się rozpowszechni ale obawiam się, że niestety tak nie będzie, zwłaszcza że w Polsce światła raczej są słabo udźwiękowione, a przynajmniej w moim mieście.

 • Robert Domagalski pisze:

  Witajcie mam znowu kilka spostrzerzeń jeżeli chodzi o miniony odcinek tyfloprzeglądu. Jeśli chodzi o wspomniane już przeze mnie i nie tylko te nieznikające banery to nadal ich nie poprawiono, a już właśnie od wtorku jest pierwsza beta deweloperska systemu iosa 13.3, nie wiem, czy już publicznej przypadkiem nie ma. Wczoraj także pojawiła się oficjalnie wersja iosa 13.2.2, która niby miała rozwiązywać problem z odświerzaniem aplikacji w tle. W każdym razie jak widzę na pierwszej becie iosa 13.3 dalej trzeba czasem odświerzyć ręcznie trzema palcami, by pozbyć się banera powiadomienia. Na dodatek u mnie na iphonie se zauważyłem, że znowu Zośka rozszerzona przestała czytać jak powinna, bo czyta tv zamiast tiwi, iphone zamiast ajfon etc. Co zaś tyczy się aplikacji envision to niestety ale u mnie można zaobserwować bardzo mocny drenaż baterii, gdy się ją używa, bo wtedy bardzo mocno się telefon nagrzewa, a i już pominę fakt, że aplikacja jest nie do końca spolszczona, przynajmniej tak jest przy miesięcznej subskrycji, dlatego tą subskrycję anulowałem, a samą apkę odinstalowałem. Bardziej wygodna aplikacja do rozpoznawania ocr, tu mam na myśli szczególnie zdjęcia na facebooku to jest aplikacja voice, która chyba teraz jest płatna, ale był jeden dzień, kiedy była ona darmowo do pobrania i link był do niej na facebookowej grupie dostępne apple. Aplikacja jest po angielsku, ale ma możliwość rozpoznawania polskich tekstów i bardzo dobrze radzi sobie z polskimi znakami, czego nie mogę powiedzieć o seing ai, gdzie najczęstrzym błędem jest zamienianie literki ł na t i np. zdanie życzę mitego dnia, zamiast miłego dnia.
  Kolejna sprawa to okulary, o których była mowa przy wstępnym omawianiu rechy, tu nie trzeba nigdzie pstrykać, tylko trzeba spatrzeć w dane miejsce, a synteza wygłosi np. „Kobieta stoi przed tobą”.
  Co zaś tyczy się nowości od apla to nieustannie czekamy na jedyną nowość, gdzie w końcu siri przemówiło by w naszym języku, a i to sterowanie głosowe nowoczesne, które jest dostępne od iosa 13 też by mogło obsługiwać polski język.
  No i ostatnia rzecz to ta stronka do przesyłania plików to może być też bardzo ciekawa alternatywa, bo nie będzie wtedy problemu z wysłaniem komuś mejlem długiego załącznika, no ale to jest niestety wada tego, że musi być dana przeglądarka otwarta, jednak prościej jest komuś puścić linka i gotowe i ktoś sobie dany plik pobierze z chmury, ale też nie wszyscy muszą posiadać jakąś tam chmurę, to wtedy sobie w taki sposób mogli by przesłać plik.
  No to pozdrawiam w takim razie wszystkich i życzę miłego piątku, jak i wspaniałego wekendu.

 • Robert Domagalski pisze:

  Witam to jeszcze raz ja, jeszcze o jeednej rzeczy zapomniałem wspomnieć w poprzednim komentarzu. Mam tu na myśli aplikację whatssap i wiadomości głosowe. Według mnie to mogli by dodać coś takiego, że jak mamy bardzo długą wiadomość np. trwającą 20 minut to po zamknięciu whatssapa i wejściu w tą wiadomość ponownie mogli by dodać możliwość odtwarzania jej w momencie, gdzie się ją skończyło słuchać. To by znacznie lepiej ułatwiło odsłuchiwanie długich wiadomości wysyłanych zarówno na grupach whatssapowych, jak i prywatnych. Tego niestety brakuje, ja bym też osobiście optował by móc zarządzać automatycznym przewijaniem pomiędzy wiadomościami głosowymi, bo jak dla mnie to jest funkcja niepotrzebna, troszkę utrudnia sprawę, a tak to stanie ci na końcu wiadomości, tak jak to było zawsze i sobie sami usuwamy. Także mogli by dodać możliwość kontynuowania wiadomości głosowych po zamknięciu whatssapa, ale usunąć jednak to automatyczne przewijanie, przynajmniej takie jest moje zdanie na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych