Tyfloprzegląd Z 19 Listopada 2019

Dodany 20 listopada 2019
5 komentarzy

W kolejnym odcinku TyfloPrzeglądu rozmawiamy m.in. O bankowości elektronicznej, nowej, mówiącej wadze łazienkowej, alternatywnej stronie do przeglądania Youtube czy Wi-Fi Calling w Plusie

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • Michał pisze:

  Co do invidio.us, polecam powściągliwość entuzjazmu z powodu podawania loginu albo hasła, a co gorsze jednego i drugiego, do youtube, gdy w adresie przeglądarki jest jakakolwiek ina domena niż google.com. Niby to dla ułatwienia synchronizacji subskrybcji, a specjaliści od bezpieczeństwa ciągle mają co robić. Przecież to są te same dane co od gmail i reszty Googlowskich usług, a potem zdziwienie, że tożsamość ukradziona. Chyba wystarczy wycieków niezależnych od nas i nie warto dokładać własnych błędów bezpieczeństwa. Wygląda na to z opisu w podcaście, że jedyny bezpieczny sposób, to założenie niezależnego konta w invidio.us z oczywiście innym hasłem, bo loginem to może sobie nawet być adres mail na gmail, a następnie pracowite ręczne dodanie subskrypcji kanałów raz jeszcze. Oczywiście rozumiem, że bezpieczny sposób logowania od Google nie daje invidio.us dostępu do tego do czego chciałby mieć a Google nie chce dać, ale to chyba nie powód, że za wygodę mamy oddawać nasze dane, a jak dobrze pójdzie to całą tożsamość, łącznie z bankowością. Pozdrawiam

  • Michał Dziwisz pisze:

   Michale, masz absolutną rację. Jedyny przypadek w jakim ja osobiście rozważałbym zalogowanie się do Youtube przy użyciu konta google w taki sposób to taki, kiedy byłoby to z wykorzystaniem mojej własnej instancji tego serwisu, a i wtedy chyba jednak wolałbym najpierw sprawdzić, czy te dane przypadkiem nie idą gdzieś na serwery zewnętrzne.

 • Robert Domagalski pisze:

  Witajcie ja pisząc ten komentarz dotyczący komunikatora Whatssap to miałem na myśli odsłuchiwanie czyichś wiadomości, jeśli np. wiadomość trwa sobie pół godziny to żeby móc ją zatrzymać, zamknąć whatssapa i ponownie słuchać jej od momentu, gdzie ją skończyliśmy słuchać po ponownym uruchomieniu komunikatora. Chociaż do nagrywania też by mogło coś takiego być, by móc wiadomość dograć, a nie jak np. zadzwoni nam telefon to tylko możemy albo wysłać tą wiadomość, która już jest, albo ją usunąć. Jeśli chodzi o asystentów głosowych np. w restauracjach to dobrze by było, żeby ich gadatliwość mogła być modyfikowana, czyli kto będzie chciał więcej informacji to sobie ją włączy, a kto będzie chciał mniej informacji to sobie to po prostu wyłączy. Zaś jeśli chodzi o skypea to ja akurat dalej uczestniczę w konferencjach na tym komunikatorze, i chociaż są lepsze komunikatory od skypea, to skypea też lubię. No to pozdrawiam w takim razie i będę śledził kolejny odcinek waszej audycji.

 • Michał pisze:

  Na iOS zainstalowałem aplikację WI-FI Calling dla sieci Plus, no i zainstalowałem. Aplikacja prosi o dostęp do powiadomień, którego udzieliłem, a następnie do kontaktów, którego odmówiłem. Na przykład Skype używam bez problemu z wyłączonym dostępem do kontaktów w iOS, a jednak mogę bez przeszkód korzystać z tej aplikacji w oparciu o kontakty z serwerów samego Skype. W aplikacji Plus tak nie da się. Jeśli odmówię dostępu do kontaktów, to ciągle jestem o niego proszony i poza to okno nie można dalej przejść, czyli nie można nawet na chwilę znaleźć się na głównym ekranie aplikacji. Nasuwa się retoryczne pytanie, czy powodem powstania aplikacji zamiast usługi w zgodzie z tym natywnym standardem, nie jest fakt, że ktoś tu ma apetyt na dane z czyichś kontaktów? Wiedza na temat tego, do jakiej sieci należy dany numer jest poniekąd informacją publiczną. Jeśli operator wymusza na użytkownikach swojej usługi dostęp do ich kontaktów, to teoretycznie zyskuje dostęp do wiedzy ilu znajomych klienta jest u konkurencji, a nawet jak można się z nimi skontaktować. Zdaje się, że ta wiedza może być interesująca marketingowo. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodatkowa aplikacja typu komunikator nie synchronizowała kontaktów z tymi w systemie iOS, jeśli użytkownik chce tej usługi WI-FI Calling używać sporadycznie i godzi się na ręczne wklepywanie numerów. Reasumując, mało tego, że WI-FI Calling w Plus wymaga dodatkowej aplikacji, to jeszcze aplikacja, każe sobie płacić danymi osobowymi (w tym numerami telefonów) naszych znajomych. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych