TyfloPrzegląd Odcinek nr 230

Dodany 30 kwietnia 2024
10 komentarzy

Informacje dotyczące zmian w syntezatorze Vocalizer dla NVDA, nowy monitor brajlowski napędzany powietrzem, a także pierwsze wrażenia z używania cyfrowego miksera audio, to kilka tematów, którymi zajęliśmy się tym razem. Miłego słuchania!
Zapoznaj się z tekstową wersją odcinka

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • TyfloPodcast pisze:

  A oto odnośniki uzupełniające audycję:
  – Hable Easy – kolejna pomoc dla osób, którym smartfony sprawiają trudności: https://www.iamhable.com/blog/article/what-is-hable-easy-everything-you-need-to-know
  – Okulary Meta Ray-Ban ze wsparciem rozmów wideo na WhatsAppie i Messengerze oraz rozpoznawaniem zdjęć: https://about.fb.com/news/2024/04/new-ray-ban-meta-smart-glasses-styles-and-meta-ai-updates/
  – Sonata – nowa, szybsza wersja syntezatora Piper dla NVDA: https://github.com/mush42/sonata-nvda/releases/
  – Można testować ustawki w duetach z najnowszą wersją Hearthstone Access: https://hearthstoneaccess.com/duos.html
  – Zaproszenie na dzień otwarty w Centrum dla niewidomych na Tynieckiej: https://www.tyflocentrum.krakow.pl/
  – My Bed Maker – pomoc przy ścieleniu łóżka: https://myaddon.be/en/product/mybedmaker-easily-make-your-bed/
  – Nadchodzą ważne zmiany w syntezatorze Vocalizer dla NVDA: https://nvda-addons.groups.io/g/nvda-addons/topic/tiflotecnia_voices_for_nvda/105583284
  – Szkolenia technologiczne ze Stowarzyszeniem w Labiryncie: https://wlabiryncie.org/dotknij-swiata-technologii-zapisz-sie-na-szkolenie-z-obslugi-smartfona/
  – Tape It: Dostępny dyktafon z funkcją nagrywania bezstratnego dla iOS: https://www.applevis.com/forum/ios-ipados/introducing-tape-it-high-quality-audio-recorder
  – Rango zaprezentowane w podcaście: https://tech-touch.net/2024/04/21/rango-detecteer-obstakels-vanop-een-afstand/
  – New Haptics pracuje nad wielowierszowym monitorem brajlowskim napędzanym powietrzem: https://www.blindbargains.com/bargains.php?transcript&m=22630
  – Buttondown dołącza do Fediwersum: https://www.theverge.com/2024/4/22/24137296/ghost-newsletter-activitypub-fediverse-support
  – Kończy się Youtubowe eldorado – albo reklamy, albo brak dostępu dla aplikacji trzecich: https://arstechnica.com/gadgets/2024/04/youtube-will-start-blocking-third-party-clients-that-dont-show-ads/
  – Terabox – terabajt miejsca w chmurze za darmo: https://terabox.com/

 • TyfloPodcast pisze:

  Znaczniki czasu:
  Intro 00:00:00
  Jak działa AltStore? 00:03:06
  Problem z wypełnianiem PITów w Safari 00:20:02
  Hable Easy – uproszczona klawiatura brajlowska do smartfona 00:24:19
  Łącze z Telefonem, Tunein i gry 00:27:35
  Jeszcze wypełnianie PITów 00:47:18
  Wieści z ośrodków 00:49:08
  Płatności w AltStore i uszkodzona ładowarka do iPhone 00:53:57
  My Bed Maker – pomoc w ścieleniu łóżka 00:59:18
  Problemy ze strumieniem Tyfloradia 01:02:20
  Zmiany w sterowniku Vocalizer dla NVDA 01:05:55
  Jeszcze o ładowarkach i strumieniu 01:20:16
  Tworzy się dostępność Kontakta 01:21:49
  Szkolenia technologiczne Stowarzyszenia W Labiryncie 01:30:29
  Licencja na Windowsa, a wymiana płyty głównej 01:35:30
  Tape It – rejestrator audio na iOS z dźwiękiem bezstratnym 01:38:12
  Rango – detektor przeszkód z Francji 01:49:59
  Blind Quest, Android TV i kopia głosów Vocalizer 01:57:39
  New Haptics – monitor przekazujący Brajla powietrzem 02:01:12
  Przyspieszanie mowy w Mortal Kombat i drobne newsy 02:08:52
  Hearthstone, Amazon Prime, Consentomatic i laski 02:27:50
  Buttondown dołącza do Fediwersum 02:40:07
  Doświadczenia z mikserem cyfrowym 02:42:22
  Youtube przycina aplikacje trzecie i terabajt miejsca w chmurze za darmo 03:53:24

 • DJ Mieszko pisze:

  Witam w sprawie wysyłania komunikatów z miksera do czytnika ekranu radzę się skontaktować z Peterem Malardem twórcą nakładki do VDJ która właśnie przechwytuje komunikaty midi a następnie czytnik ekranu przetwarza je na mowę. Dokładnie coś podobnego robił też jeden człowiek, którego można znaleźć na forum mixxx i on zrobił wtyczkę działającą pod linuxa, ale też tworzył ją pod windowsa działającą w identyczny sposób przechwytującą komunikaty i wysyłającą je do czytnika ekranu. Swoją drogą VDJ z nakładką MallMuzik może być takim mikserem 99 kanałowym i od prawie 3 lat w nieco mniej rozbudowany sposób z tego korzystam obsługując 2 czasem 4 a najwięcej 5 decków + kanał mikrofonowy, lub każdy następny deck do którego można wprowadzić sygnał z kolejnych mikrofonów, kart audio, lub czego tam się chce. Wszystkim można sterować klawiaturą, lub kontrolerem zewnętrznym i dla nie leniwych ludzi można dowolnie przepisać skróty klawiszowe na własne co by się akurat przydało ponieważ fabryczne są nieco mało ergonomiczne, ale tak samo można mapować kontrolery w dowolny sposób robiąc makra i co tylko się chce na tzw padach, przyciskach suwakach lub pokrętłach. Można także po swojemu przepisać komunikaty wypowiadane jeśli komuś coś się nie podoba to wystarczy wziąć plik języka polskiego, lub oryginalnego angielskiego i dowolnie go zmodyfikować na krótsze komunikaty, albo w ten sposób żeby czegoś nie wypowiadał jeśli np nie chcemy słuchać że suwak jest na ileś procent to tylko wystarczy usunąć słowo procent i zostanie goła wartość. Ilość modyfikacji dostosowania ogranicza tylko nasza wyobraźnia, a ilość funkcji ogranicza program VDJ, bo jeśli tam czegoś nie ma i nie da się tego zrealizować wtyczkami VST no to niestety nie da się tej funkcji osiągnąć. Jednak wyobrażam sobie, że z powodzeniem do zastosowań radiowych spokojnie można by zbudować VDJ+MallMuzik, aby robiły co trzeba tylko akurat ja wykorzystuję go do innych zastosowań bardziej rozrywkowych. No ale wiadomo kontroler DJski to też przecież mikser tylko pod ręką ma inne potrzebne rzeczy, więc generalna zasada użytkowania jest bardzo podobna do takiego zwykłego miksera realizatorskiego pozdrawiam.

 • Krzysztof K. pisze:

  Do Pawła Podolskiego odnośnie lasek.
  Zarówno laskę jak i obrotowe końcówki, bez problemu można kupić na portalu Allegro.
  Laska aluminiowa koszt około 60 zł. Wymienne obrotowe końcówki w cenie niecałe 10 zł sztuka. Laskę kupiłem. Końcówki kupuję regularnie.
  Jako że, jedna obrotowa końcówka w moim przypadku wystarcza na miesiąc. Jakoś końcówek w miarę dobra. Chociaż doradzam, aby posługiwać się z czuciem i nie tłuc laską zbyt mocno o chodnik, jezdnię, etc. Wiadomo też że, łożysko kulki szybciej zużyje się po nabraniu wody.
  Chodzę dużo, dużo turlam, dla mnie spoko. Producent lasek i końcówek to Timago.
  Dwukrotnie kupiłem końcówki na aliexpress. Pasowały do w/w laski. Jednak jakość i wykonanie o kant rozbić. Jedna końcówka odpadła pierwszego dnia. Dwie pozostałe w rezerwie strategicznej.
  Znalazłem też solidny sklep w Kalifornii z laskami i końcówkami. Koszt porządnej ceramicznej końcówki, nawet nie taki straszny. Coś około 30 zł w przeliczeniu. Za to przesyłka około 120 zł. Toteż odpuściłem.
  Nadal więc zaopatruję się we wspomniane wyżej. Laska składana i na lata. Obrotowe końcówki też dają radę. Chyba to nawet, nasz rodzimy producent.

 • Paweł pisze:

  Do Pawła Podolskiego
  Mógłbyś wrzucić link lub jak nazywa się ta Laska którą kupiłeś

 • słuchacz pisze:

  Ma ktoś pomysł na głosy sonaty. Zainstalowałem dodatek, pobrałem głosy i pokazuje błąd. Niemożna załadować syntezatora sonata neural voices. Ktoś też tak ma?

 • Krzysztof K. pisze:

  Powyższy sprzedający posiada również w ofercie laskę innego producenta w trochę wyższej cenie. Niby francuska.
  Oferuje też obrotowe końcówki.
  Jest też drugi sprzedawca. Ma trochę tańsze laski. Ale nie ma żadnych końcówek w swojej ofercie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych