TCL Linkhub 5G Home Station HH515 V (wersja tekstowa)

Pobierz napisy w formacie SRT
Pobierz napisy w formacie VTT
FUNDACJA INSTYTUT ROZWOJU REGIONALNEGO PREZENTUJE
TYFLO PODCAST
Dziś w kalendarzu mamy wtorek, to jest 24 już dzień stycznia 2023 roku.
Witam bardzo serdecznie przy mikrofonie Michał Dziwisz, przy drugim mikrofonie ponownie Robert Łabędzki.
Tydzień temu się słyszeliśmy, słyszymy się ponownie. Dobry wieczór, Robercie.
Dobry wieczór, dobry wieczór Państwu, dobry wieczór Tobie, Michale.
Chyba słyszymy się zbyt często, ale…
A dlaczego? A dlaczego? A kto tak powiedział?
Nie wiem, może słuchacze, może ktoś?
Nie.
Nie wiem, zawsze co za dużo to niezdrowo, ale mam nadzieję, że jeszcze Państwo ze mną wytrzymacie.
Z pewnością tak, bo przyniosłeś do naszego studia dziś kolejne interesujące urządzenie,
któremu się przyjrzymy, którego dostępności się przyjrzymy, czy warto się nim w ogóle zainteresować.
To będzie kolejny router, prawda?
Tak, to będzie kolejny router. Ucieszę co niektórych słuchaczy, bo znowu o routerach, tak?
Ale to będzie kolejny router 5G.
Spróbujcie bez routera dziś w jakimś większym domu przeżyć. Życzę powodzenia.
A szczególnie w tym smart takim to będzie.
O, tam to się w ogóle nie da.
Gdzie są różne zabawki typu gniazdka zdalnie, gniazdka na Wi-Fi, jakieś włączniki świateł na Wi-Fi i takie inne różne.
Wi-Fi.
Wi-Fi to się chyba nazywa.
Tak, dzisiaj kolejny router stacjonarny, tym razem TCL Communications LTD i to jest router Homestation HH515V 5G.
Oczywiście router 5G, Homestation HH515V to jest dystrybucja T-Mobile, akurat taki do nas trafił.
I nie bez powodu o tym mówisz.
I nie bez powodu o tym mówię, ponieważ router jest customowany przez operatorów.
Router jest także w sieci Orange i Play.
Nie jest z tego co wiem w sieci Plus, ale w tych trzech jest.
I w każdej z tych sieci może być coś więcej, jakieś funkcje mogą być więcej, jakichś funkcji może nie być.
Tak, bo producent, jak powiedziałeś mi poza anteną i teraz myślę, że to potwierdzisz, nie udostępnia na swojej stronie oprogramowania.
Nie można sobie tego oprogramowania w tym routerze zaktualizować albo odinstalować tego oprogramowania, które dostaliśmy od naszego dostawcy sieciowego.
Nie możemy sobie tego routera tak wyczyścić i wgrać czyste oprogramowanie, czysty tak zwany firmware od producenta. To jest niemożliwe.
Z tego co sprawdziłem na TCL Global jest to niemożliwe, ponieważ TCL wybrało model właśnie taki sprzedaży dla operatorów tego urządzenia.
No i po prostu to jest na tej zasadzie, że jeśli chcesz, jeśli jesteś zainteresowany naszymi routerami skontaktuj się z nami i tam prawdopodobnie się kontaktujesz.
Idą w hurt, nie w detal.
Nie tylko, ale prawdopodobnie to jest tak, że no co chcecie, żeby było w tym routerze. Czy chcecie, żeby było to, czy to, czy to, czy tamto.
Oczywiście są jakieś ogólne zarysy, o których powiem, których nie można zmieniać, ale na przykład można powiedzieć, że chcemy, żeby był taki NAT albo taki NAT.
Albo symetryczny, albo niesymetryczny, albo asymetryczny, albo chcemy, żeby był SIP ALG, albo żeby nie było SIP ALG, bo po co.
Albo chcemy, żeby router wspierał ping, albo chcemy, żeby router nie wspierał pingu i tak dalej, i tak dalej, i tak dalej.
I takie rzeczy mogą sobie operatorzy zażyczyć.
Łącznie z tym, że mogą sobie zażyczyć, żeby router wspierał funkcję telefonu.
I teraz uwaga, w niektórych dystrybucjach router wspiera funkcję telefonu, w niektórych nie.
Funkcję telefonu to znaczy, że ma gniazdko.
Gniazdko? Nie, nie, gniazdko ma każdy. Tylko chodzi o to, że niektóre routery z niektórych dystrybucji po włączeniu kabelka do gniazdka dostajemy sygnał telefoniczny, a w niektórych routerach dostajemy głuche.
Od razu powiedz, jak jest w przypadku twojego routera.
W przypadku tutaj tego routera dostajemy sygnał telefoniczny. O ironio, w Quick Start Guide jest napisane, że gniazdko to jest nieczynne.
A to ciekawostka.
Jest to ciekawostka, ale tam gdzie mamy wybór sieci, tak zwany, to jest napisane, że jest połączenie głosowe i żeby używać połączenia głosowego używaj sieci LTE bądź 5G.
Rozumiem.
Podejrzewam, że tam gdzie to nie działa, to… a może nie działać w Orange lub w Playu, nie wiem. Podejrzewam w Orange bardziej niż w Playa, bo z tego co wiem to Play raczej nie ingeruje.
No w każdym razie mamy to co mamy. To już nieraz tak było, że T-Mobile coś ujmie, coś zabierze, a coś da. Tak na przykład w Nokii C5 T-Mobile dał HD Voice i to była jedyna Nokia.
Ktoś miał z firmą T-Mobile to miał lepiej niż jak miał np. Nokia bez brandu, bo Nokia bez brandu nie miała HD Voice, a ta z T-Mobile miała HD Voice. Nokia C5.
No Nokia C5 już starym telefonem jest.
Zgadza się.
Z Symbianem było to.
Swoje przeżyła.
Swoje przeżyła, tak. Natomiast ja mogę powiedzieć co jest na dzień dzisiejszy w tym routerze, który mam i to jest z dystrybucji T-Mobile, natomiast niewykluczone, że inni mogą już mieć co innego.
Ale to są jakieś drobne różnice, to nie są jakieś takie straszne tam coś tam, no tylko jakieś drobne typu, nie wiem, tu działa gniazdko telefoniczne, tu nie działa. Tu działa, nie wiem, tu działa ping, a tam nie działa ping.
Tu mamy UPnP na przykład do włączenia, a tam nie mamy i tak dalej i tak dalej. No takie, takie drobnostki, ale może się to różnić, więc mówię od razu.
No i tam co niektórych może być to kwestia właśnie wyboru tego konkretnego urządzenia, bo może im na przykład być do czegoś potrzebna dana funkcja, prawda?
No właśnie, no tylko to naprawdę może być bardzo, bardzo.
I potem się rozczarowujemy, bo zaskakujemy się, że nagle no chcieliśmy mieć te i te możliwości, te i te funkcje, a nagle się okazuje, że to po prostu nie działa, że to i to jest niedostępne, że po prostu nie skorzystamy z tego.
Prawdopodobnie dlatego ten router trudno jest kupić generalnie na aukcjach, ponieważ on jest taki strasznie customowy i nawet jak ktoś sprzedaje to jakieś allegro-lokalnie coś z jakiejś dystrybucji, niestety nie jestem w stanie sprawdzić,
bo tam na przykład sprawdzałem to, oferta była jedna z allegro-lokalnie, no i niby nowy ten, ale nie było, no nie można było na to dostać faktury jakiejś.
No tak, bo użytkownika, od użytkownika prywatnego, nie od firmy, więc po prostu no z tym zawsze będą jakieś problemy.
I powiem szczerze, że nie bardzo lubię taką politykę, żeby nie było, bo człowiek się trochę na tym ścina, bo nie wie tak naprawdę co dostanie, bo ten router z tym firmerem, ten router z tamtym, a ten jeszcze coś tam i to może być, a tam to nie może być, a coś jeszcze.
Także, słuchajcie, różnie to być może. Tutaj akurat fajną politykę ma Huawei, bo oni mają bez brendu te swoje urządzenia, no ewentualnie Oppo, ale tu nie dałbym, że tak powiem, się zabić.
Natomiast tutaj TCL ja nie znalazłem bez brendu urządzenia do kupienia. Nie wiem na tym, za granicą, na tych sklepach internetowych zagranicznych, tam być może coś na tym router switch, albo coś takiego, to może jest inaczej, ale tu w Polsce to niestety jest jak jest.
Jest jak jest i mamy to co mamy. Dobrze, zanim przejdziemy do omawiania tego sprzętu, ja jeszcze dodam, że nasza audycja, jeżeli słuchacie nas właśnie 24 stycznia 2023 roku, to jest na żywo i możecie do nas napisać lub zadzwonić.
Możecie do nas napisać na kontakt.tyflopodcast.net, jesteśmy na Facebooku, jesteśmy na YouTubie, jesteśmy także w aplikacjach na Windowsa i na iOSa.
Co prawda jeszcze w TestFlight, ale możecie sobie instalować te aplikacje Tyflopodcastu, no i sobie ją tam przetestować, sprawdzić jak wam się podoba i możecie z jej poziomu z nami się kontaktować, do czego zresztą serdecznie zapraszamy. Jeżeli macie jakieś pytania, no to Robert jako szczęśliwy posiadasz tego urządzenia, czy szczęśliwy to się za chwilę pokaże.
Spróbować odpowiedzieć, bo też nie wszystko wiem i nie wszystko się zrobić da, co pokażę, aczkolwiek moim zdaniem chyba się jednak więcej da zrobić niż w OPPO. Tak, moim zdaniem chyba więcej się da zrobić. Tak mi się jakoś wydaje.
No dobrze, no to czas chyba najwyższy przejść powoli już do prezentacji samego urządzenia, prawda? Najpierw do jego wyglądu, do unboxingu, będzie unboxing?
Będzie unboxing, będzie wygląd, więc najpierw powiem tak, bo wygląd jest nietypowy, wygląd jest w kształcie stożka, ja bym tak to nazwał, ale żeby zobrazować, to wygląda to tak jak, nie wiem czy kupujecie lody w rożku, to mniej więcej tak wygląda ten ruter. Jak rożek lodowy.
No to ciekawe.
Tak, lod to jest podstawa rutera, tam gdzie liżemy i on się im bardziej w górę, tym się bardziej zwęża.
Taki szpic się z tego robi, tak?
Ale szpicu nie ma, tylko się kończy jednak płaskim, no bo wiadomo, że, natomiast chcę to jakoś zobrazować, tak?
Jasne, jasne.
I teraz może powiem tak, ruter jest wyższy od OPPO, bo OPPO miał 180, 190 centymetrów, a ten, ojej, co ja mówię, nie 190 centymetrów, tylko 19 centymetrów, a ten ma centymetra 20 więcej.
Aha.
18 centymetrów, a ten ma 19,8 centymetra dokładnie, 198 milimetrów wysokości.
I teraz tak, w najcieńszym, w najwęższym miejscu ma 8,3 centymetra, w najszerszym ma 15 centymetrów.
Bo to jest taki stożek, więc tak to można opisać, tak?
I on nie ma ścianek, tylko on jest właśnie taki okrągły.
No i na tym okrągłym czymś mamy trzy wejścia i dwa przyciski.
No i teraz mamy od góry, znaczy ja powiem tylko jak ten ruter, ruter jest oczywiście plastikowy, tak brzmi.
Co słychać, tak jest.
Tu jest góra, tu jest dół.
I teraz na ściance rutera mamy dwa przyciski, najpierw mamy przycisk power, a potem mamy pod nim przycisk WPS, czyli Wi-Fi Protected Setup.
Potem mamy wyjście LAN i pod nim LAN-WAN, potem mamy, pod tym mamy RJ-45 i wyjście na zasilacz.
Zasilacz 12 volt, 3 ampery.
No to jest już więcej, 3 ampery.
Jest coś.
Jest już więcej, ale zaraz powiem dlaczego.
No i jeszcze dół, na dole mamy gumki antypoślizgowe, mamy taką deszczułkę na kartę SIM, karta nano-SIM.
Czyli tak podobnie jak w przypadku Oppo.
Tak, tak samo, pod deszczułką mamy wejście na kartę SIM z tym kliknięciem takim charakterystycznym, czyli tu jest wszystko ładnie zabezpieczone.
Mamy USB-C wejście serwisowe, które nic nie daje jak podłączę i za kartą SIM mamy na szpileczkę dość trudny do zlokalizowania, ale możliwy przycisk reset, ale to jest na szpilkę.
Trzeba nacisnąć przez 5 sekund, przytrzymać, odpuścić i nam router się zresetuje.
Router ma po przeciwnej stronie 4 wskaźniki świetlne i one się zapalają w zależności co się dzieje.
Czy tam się łączymy z 5G, czy z LTE, czy z 5G non-standalone itd., itd., itd.
Takie tam, może te wskaźniki to sobie odpuszczę, bo to ludzie będą wiedzieć.
Jak będą chcieli obejrzeć wskaźniki zapraszamy na YouTube, a na inne filmiki, bo to na pewno Wam pokażą.
Nie powiedzą Wam innych rzeczy, ale to Wam pokażą.
No i to można powiedzieć o tym routerze, że tak powiem.
LAN i WAN to są gigabitowe wejścia, także tu jest w porządku.
Dużo, mocne.
Ja go teraz odłożę, bo akurat u nas jest tak, że łączymy się po łączach mobilnych i teraz łączymy się przez ten router.
Tak i było troszeczkę nawet słychać jak go zacząłeś tam oglądać, że troszeczkę nam tę transmisję zachuśtało, że tak powiem, ale już jest wszystko w porządku.
Czyli można powiedzieć, że jednak, a czy to samo było przy OPPO?
Też, ale chyba troszkę mniej.
No właśnie, nie mi się dowie, że modem jest przy OPPO lepszy, ale to jeszcze w praniu się okaże.
Przychodzi router do nas w pudełku, pudełku routerowym, czyli takim ze skrzydełkami, z podnoszonym wieczkiem, nie jakimś dwupołówkowym.
Aczkolwiek to pudełko jest wąskie, bo to jest stożek, więc nie potrzeba tam nie wiadomo czego.
I w środku jest router bez żadnej folii, bez żadnego woreczka.
Mamy też zasilacz w kartoniku nad tym routerem i w pudełku, które jest to podwójne dno, mamy papiery.
Instrukcje i wszystko co, jakiś tam szybki start i inne tego typu, tak, no wszystko co tam trzeba do tego routera, czyli tam gdzieś manual i po angielsku i po chińsku, dużo rzeczy.
No generalnie coś, co niektórych interesuje, a mnie niekoniecznie.
Mówię, nie otrzymujemy przewodu Ethernet, na przykład, już.
A to szkoda, bo wprawdzie w domu zazwyczaj jakiś przewód Ethernet jest, ale fajnie byłoby jednak mieć, to od przybytku głowa nie boli.
Na pudełku jest narysowany router, aczkolwiek nie ma żadnych liter, jest tylko po prostu gładkie w tym miejscu, gdzie jest narysowany, ale nie ma, że tak powiem, żadnych wytłoczeń, tak jak na Oppo.
Na Oppo były takie wytłoczenia.
Można powiedzieć o pudełku od tego routera, czyli bardzo minimalistyczne i tutaj bardzo przyoszczędzili, przewodu nie dali.
Ja myślę, że teraz w ogóle w routerach nie będą dawać przewodu, kiedyś dawali takie krótkie, że to nie wiadomo co z tym zrobić.
Czy używano to dlatego też, Robercie, bo bardzo często te routery w podstawowym swoim trybie po uruchomieniu pozwalały się konfigurować tylko przewodowo?
Ten chyba nie, aczkolwiek ja go mam podłączony przewodowo, żeby nie było. Można zapomnieć tu o użytkowniku admin, dostajemy hasło na etykiecie, jakieś takie wymyślne, że to cuda niewidy, nie wiadomo co i jak i gdzie i z czym.
Naprawdę, także, że tak powiem, można zapomnieć, trzeba sobie przeczytać.
A czy powiem szczerze, aplikacje typu Sync, Assistant Home, typu Envision, tudzież Sync.ai radzą sobie z tym i można sobie wyczytać.
Ja sobie skorzystałem i się udało. Co prawda nie za pierwszym razem, bo zrobił jakiś błąd, ale w końcu przeczytał co miał przeczytać i dobrze wyczytał i się udało.
Niestety trzeba zwracać uwagę na wielkość liter, przykre i na takie różne detale.
I teraz co? Z tego co gdzieś wyszytałem, to router ma w środku jakiegoś Snapdragona, ale jakiegoś, jakiego to nie wiem, jakiegoś 5G.
Może gdzieś coś, producent nie bardzo to podaje, a ja też chcę bazować na jakiejś konkretnej wiedzy i chcę bazować na wiedzy producenta, a nie na czymś coś tam gdzieś tam.
Wiadomo, że internet to różne wiadomości zbiera i te dobre i te śmieciowe, więc różnie to może być.
Producent nie bardzo podaje, a tutaj wiem, że jakiś Snapdragon, nie wiem jaki.
I co? Obsługuje sieci 5G i LTE, tylko i wyłącznie, przy czym 11 pasm 5G.
Proszę mi nie pytać jakich, bo ja się gubię w tym wszystkim. W każdym razie obsługuje non-standalone 5G i 5G standalone.
Ja tylko przypomnę, że non-standalone to jest to co mamy teraz, takie niepełne 5G zakotwiczone w standardzie LTE, a standalone to jest to co ma być.
Kiedy będzie to nie wiem, ale to co ma być, jak będą już aukcje na częstotliwości, operatorzy się ogarną, wszystko tam powykupują, co mają wykupić, jeszcze popłacą, częstotliwości dostaną, pozwolenia, to w końcu może stacje zaczną na 5G takim prawdziwym włączać, na tym 5G tak zwanym standalone.
No tak, na razie mamy to co mamy.
Na razie mamy to co mamy i teraz to się potem okaże za chwilę, bo za chwilę wejdziemy na pan Rutera i będziemy go ogarniać. Download 4.1 gigabita na sekundę, upload 2.5 gigabita na sekundę.
To ja zapytam teraz, a jakie to ma przełożenie u Ciebie?
No nie, u mnie to ma przełożenie podobnie jak Oppo, może trochę gorzej, bo tutaj taryfa jest taka jaka jest, to jest 12×12, przy czym mówię, oni cały czas coś tam robią z tym i jest różny ten transfer, ale to jest maksymalnie 12 megabajtów w przód i 12 megabajtów w tył.
Upload i download. Bardziej mi chodziło w przypadku 5G o to, żeby było to stabilne i niezależne od pory dnia, bo w tej chwili to co mamy na LTE to jest bardzo różnie.
Między godziną 20 a 23 nie bardzo się da korzystać powiem tak przy LTE, a przy 5G bez problemu, ponieważ tych urządzeń 5G jest dalej mało, one są drogie, bo ten Ruter też do tanich nie należy.
Kosztuje w zależności, za nowy trzeba dać około 1130 zł, nawet na wolnym rynku, przy czym te na wolnym rynku też są z jakiejś dystrybucji albo Plusa, albo Playa, albo Orangea.
Natomiast używka, bo już używki też są, no to jest tak mniej więcej 800-840 zł za używkę. Także tak to mniej więcej wygląda.
No to rzeczywiście nie jest najtańsze urządzenie.
Nie, ale w ogóle urządzenia 5G są na razie drogie. Taka jest prawda. Ma to swój plus i ma to swój minus. Plus to taki, że jest mało tych urządzeń i te BTSy na 5G nie są tak zajęte.
Co ma pewne znaczenie w przypadku, jeśli chcemy, jeśli korzystamy, tak, na przykład między godziną 19.00, nie wiem, 21.00 do 23.00 powiedzmy z sieci i chcemy oglądać film, to spokojnie teraz pooglądamy.
Na LTE zapomnij. Nawet przy najszczerszych chęciach. No po prostu są tak załadowane BTSy, że…
Wiesz co, ja bym z miłą chęcią doczekał już tego momentu, kiedy BTSy 5G też staną się załadowane, bo ja znowu, tak jak w poprzedniej audycji, przypomnę sobie jakim to, no też ty na samym początku byłeś entuzjastą LTE.
Tak, byłem. Byłem. I pamiętam jak zachwalałeś te technologie, ja pamiętam też swój sceptycyzm lekki co do tego i niestety wyszło na moje i mam nadzieję, że tym razem to ty będziesz miał rację,
chociaż też już widzę, że z tym optymizmem, tak jednak nauczony doświadczeniem to bardziej ostrożnie.
To znaczy, wiesz co, powiem tak, z LTE, z HSPA plus na LTE robiło na mnie dużo większe wrażenie.
To znaczy, nie no, wrażenie, Robercie, wrażenie na mnie to też robiło, bo jak masz internet, który ma tam zaledwie kilka megabitów, a nagle okazuje się, że ten internet ma przepływność tam kilkuset megabitów wręcz
i to w obie strony jak dobrze wiadr zawieje, ale to jest, wiesz, mi w internecie i w korzystaniu z internetu chodzi o stabilność, a no tej stabilności mieliśmy na początku w przypadku LTE,
później jak te BTS-y zaczęły się zapychać, to niestety, ale po tej stabilności to pozostało tylko wspomnienie i ja bym już naprawdę chciał, żeby…
Aczkolwiek, uwaga, aczkolwiek teraz ci powiem, i tak jest to lepszy internet niż ten radiowy robiony po Wi-Fi, po Wi-Fi, na tych sieciach.
Ale to w ogóle nie ma czego porównywać, tylko wiesz, tylko ja już bym też chciał, żeby to 5G się wysyciło, żeby te urządzenia zostały obciążone tą swoją masą krytyczną
i żebyśmy my już wiedzieli, czy ta technologia to jest coś, czemu my możemy zaufać.
No, to jest w sumie słuszna uwaga.
Bo na razie to jest entuzjazm taki dosyć duży, że wow, fajnie, fajna technologia.
Taki pięćdziesięcioprocentowy w moim przypadku.
No, fajna technologia, super, świetnie, tylko teraz…
No to nawet standalone, to nawet non-standalone, to takie niepełne 5G, ono działa dużo bardziej stabilniej jednak, zdecydowanie, co by nie patrzeć.
Jasne.
Natomiast, no to żeby też powiedzieć, ponoć 5G ma doprowadzić do tego, ale to 5G standalone, czyli to takie prawidłowe, ma doprowadzić do tego, że nie będzie żadnych właśnie niestabilności.
I sam jestem ciekaw, co to z tego będzie, tak?
Czy będą niestabilności, czy nie będzie niestabilności, jak to będzie wyglądało.
No jasne.
Bo de facto tak ma być, a czy tak będzie?
Te technologie bezprzewodowe, to naprawdę one tak czy inaczej już nam poszły do przodu.
Ostatnio nawet sobie gdzieś tam poza anteną tak rozmawialiśmy.
Wspominałem, że nie miałem pod ręką jakiegoś sensownego kabla RJ-45, a komputer mam pod spodem biurka, pod biurkiem po prostu.
Na biurku mam router, nie chciało mi się puszczać tego kabla gdzieś tam za biurkiem, bo i takich mam pełno.
No to spokojnie na potrzeby nawet i nadawania, streamingu i tego typu rzeczy działa sobie ten komputer po sieci radiowej.
Kiedyś nawet i lokalna sieć radiowa powodowała jakieś tam opóźnienia, jakieś drobne problemy.
Teraz to też już działa coraz lepiej.
A teraz lokalna sieć radiowa może być szybsza niż przewód.
Tak, tak, to prawda, to prawda.
I w związku z tym te rzeczy się w ogóle całkiem inaczej odbywają, w związku z tym, że tak powiem, to wszystko nam się rozwija.
A tutaj powiem tak, bo na pewno zapytacie słuchacze, no po co korzystam tutaj z internetu mobilnego i tak dalej, i tak dalej z takiego,
bo nie ma tutaj innej możliwości, po prostu w tej lokalizacji nikt nie chce światłowodu nawet za duże pieniądze położyć.
I nie wiem dlaczego, to już dłuższa historia, po prostu nie chcą położyć i już.
A skoro nie chcą położyć światłowodu, no to trzeba, tak powiem, korzystać z czego innego.
I czekać na jakieś pieniądze z programów typu Polska Cyfrowa albo podobne, żeby komuś się po prostu opłacało te światłowody położyć.
To nawet kwestia, z tego co wiem, to nawet nie jest kwestia opłacalności, tylko to jest kwestia, że tą ulicę trzeba jakoś modernizować, remontować,
trzeba przebudować kanalizację i dopiero wtedy, bo jak tak się położy światłowody, to i tak je trzeba było potem demontować.
Potem ten demontaż tych światłowodów jest bardzo kosztowny, to nie jest takie wszystko proste.
Natomiast jak położymy to po tych remontach kanalizacji i tych różnych innych, no to już to będzie sobie trwało i trwało i nie będzie generowało kosztów.
Chociaż mówię, z tymi kosztami to różnie to bywa, słuchajcie, no taka dygresja, miasto nasze wspaniałe, w którym jestem, czyli Suwałki, zaoszczędziło pieniądze, pieniędzy trochę,
tylko półtora miliona złotych, no i za to, że nie zużytkowało gazu, który miało zużytkować, ma zapłacić kary pół miliona złotych dla PGNiG, jest dosyć głośno o tym.
Bo mówią ludzie, że kryzys i tak dalej, mówi się nam, że kryzys.
A tu nie zawsze oszczędność się opłaca, jak widać.
Ale to już drugi raz, gdzie się oszczędność nie opłaca, bo poprzednio też nasi samorządowcy zaoszczędzili na cieple,
to znaczy zrobili taką biospalarnię i takie coś, że to od razu i energię produkuje i w ogóle wszystko, tam cuda, ta ciepłownia.
No i dzięki temu ze sprzedaży energii dostali trochę kasy, no to musieli, że tak powiem, jakieś tam znowu opłaty karne płacić,
bo czegoś tam nie zużyli tyle, ile mieli zużyć.
Nie rozumiem tego świata, ale nic, może ja nie muszę wszystkiego rozumieć, albo nie wiem, coś mi się chyba dzieje,
bo z jednej strony kryzys, limitowany prąd, megawattów tyle, tyle na tego, a z drugiej strony takie cyrki,
że jak nie wykorzystasz tyle gazu, ile masz wykorzystać, to masz płacić karę.
Ciekawe, ciekawe to, no, ale dobrze, bo nie o to jakby, nie o tym jakby.
Zeszliśmy trochę z tematu.
Zeszliśmy trochę z tematu, ale no niestety, no tak to jest, jak tu jest w tych sieciach bezprzewodowych.
Czyli tak, 4,1 gigabita downloadu, producent mówi, że jest to picked up modem, czyli jakiś taki modem, taki lepszy.
Taki specjalnie wybrany, tak?
Tak, jakiś taki, ale według mnie, czy jest jakiś lepszy, no nie wiem.
Od ciebie słychać dobrze, jak nie bawiłeś się tym routerem, jak się nim nie bawisz, jak on sobie stoi w miejscu,
spokojnie, to na razie jest okej.
Stoi w miejscu odbioru, tak to nazwę.
Odpowiednio na oknie, takie urządzenia najlepiej stawiać na oknie, prawie przy szybie, albo bardzo blisko szyby,
ponieważ wtedy najlepszy ma kontakt jednak z falami, które i tak okno tłumi, ale to już jest innszość.
Teraz tak, co tu chciałem.
No, czyli mamy to, TCL Link Hub Home Station 5G HH515V.
To jest ten model tego routera, dystrybucja T-Mobile.
Żeby nie było, tutaj mamy przed sobą działający.
Tak jest, Zoom nam się odezwał, jest z nami Krzysztof, tylko musimy poczekać, żeby Krzysztof jeszcze odciszył swój mikrofon,
czyli zezwolił na nagrywanie, bo bez tego, no to nie pogadamy.
Jak pamiętam, że Krzysztofa uwagi są zawsze trafne na tematy routerowe i inne techniczne.
No to musimy tylko jeszcze chwilę poczekać.
I może w tym momencie mnie coś tutaj oświeci, bo też nie wszystko wiem, a może, nie wiem.
W każdym razie, myśmy o czymś jeszcze mówili, nie wiem, czy dobrze pamiętam.
Upload 2,1 gigabita dla routera, jakiś Snapdragon w środku.
Nie wiem, czy X55, czy inny.
Wiem, że w Oppo był X55.
O, chyba teraz udało nam się odciszyć Krzysztofa, halo?
Krzysztofie?
Krzysztof ma teoretycznie wyciszenie dźwięku wyłączone, ale niestety nie słychać go.
A może coś z kartami?
Być może coś gdzieś, ale to u naszego słuchacza, niestety.
No tak, no tak, no tak.
No nic, to my będziemy kontynuować, poczekamy, być może Krzysztofowi uda się okiełznać technikę.
Tak, to co, to może…
Tak, to może już przejdźmy w takim razie do prezentacji całego tego urządzenia.
Chyba, że mi się coś przypomni jeszcze.
No to jeszcze wtedy doda, tak, tak, tak.
No nie wiem, zasilacz 12V, 3A.
A, już wiem, bo właśnie, sieci bezprzewodowe, sieci bezprzewodowe.
Uwaga, użytkowników WiFi jest w stanie router obsłużyć 256.
Tak, żeby nie było.
Pięknie, prawda? Bardzo dużo.
Tak jest.
Przy czym użytkowników, to znaczy i te gniazdka WiFi, i te inne rzeczy WiFi, jakieś lodówki i tak dalej.
Krótko mówiąc, wszystko co pobiera sobie adres IP.
Tak jest, tak jest.
Przy czym tak, na 2,5 GHz 128 użytkowników, na 5 GHz 128 użytkowników jest w stanie ogarnąć router.
Router się lekko grzeje, jest ciepły z przodu.
Dlaczego jest ciepły, to nie wiem, ale jest.
To skoro mówię, że jest, to jest.
Ale nie jakiś gorący, nie, natomiast jest ciepły.
No i 250 użytkowników to jest naprawdę nieźle, jak na taki sprzęt.
I dlatego on potrzebuje 3 Amperów, podejrzewam.
Bo jeszcze i ten modem potrzebuje.
Technologie anten w Mumimo, jak komuś to coś mówi, są.
Jest 8 też anten WiFi.
Aczkolwiek nie ma tutaj tych różnych zagrywek typu All Reserve i tego typu rzeczy.
Natomiast zasięg jest bardzo dobry w obrębie całego domu.
Więc nie wiem, w obrębie całego domu i jeszcze ulicy.
Także tutaj nie ma problemu z tym.
Bo to mogłem przetestować.
No naprawdę niesie, niesie sprzęt.
Z tych wszystkich, które na razie widziałem,
najsłabszy WiFi miał właśnie Huawei 5G CPE Pro 2.
To miało najsłabsze WiFi.
Aczkolwiek i tak wystarczyło na domek 110 m2.
Co prawda już na parterze było tam dwie kreski, ale był.
Był jeszcze Internet.
A tutaj bez problemu po całym domu.
Dobrze.
To teraz może przejdźmy do prezentacji całego urządzenia.
Aha, i jeszcze router można też sterować,
routerem można sterować przy pomocy aplikacji na smartfona.
Pokażę.
Niewiele tego można zrobić, ale jest.
Także jak coś.
Którą przeglądarkę wybieramy, Michale?
No cóż, a którą uważasz, że będzie lepiej?
Ty korzystasz cały czas z Windowsa 7,
więc tam się aktualizuje Firefox.
Tylko pytanie, czy to ma sens?
Nie wiem, no wybieraj.
Chrome chyba się nie aktualizuje, nie wiem.
Zostaje się już na Windowsa 7. Nie, już się nie aktualizuje.
Chociaż mi nic nie pokazuje.
Pytanie, na czym działa to lepiej?
Nie wiem, ja i na Chrome robiłem, i na Firefoxie, na każdym.
No to może spróbujmy jednak na tym Firefoxie.
Dobrze, na Firefoxie wybór pana nadredaktora.
Wpisujemy, aby się połączyć z naszym routerem,
wpisujemy w pasek przeglądarki http://192.168.1.1.
TCL 5G.
Mamy przycisk rozwijane Polski, bo mamy jeszcze inne języki.
Mamy…
Ingliz, hiszpański, włoski, francuski, niemiecki.
I to tyle.
No żeby nie było niemieckiego. Niemiecki musi być.
Shaq T-Mobile niemieckim operatorem chyba jest.
Tak dzisiaj daje.
Pomoc jest to instrukcja obsługi.
Tam mamy instrukcję obsługi i taki szybki start.
Dużo się z niej nie dowiemy, ale coś tam zawsze.
Na przykład to, że przycisk power, aby wyłączyć urządzenie,
należy przycisnąć i przytrzymać przez 3 sekundy i urządzenie się wyłączy.
A żeby włączyć należy nacisnąć i przytrzymać przez 1 sekundę.
Aby połączyć się z WPS-em należy nacisnąć i przytrzymać przez 2 sekundy przycisk WPS.
I wtedy router będzie czekał przez 2 minuty, aż znajdzie jakieś urządzenie, które WPS obsłuży i się przyłączy.
WPS, czyli Wi-Fi Portable Setup.
To jeszcze a propos tego panelu na routerze.
Chociaż mówię, to nie jest panel, tylko te przyciski są jakby wbudowane w ten okrągły stożek.
Dobrze to mówię? Może to jest stożek?
Chyba tak.
Może to jest stożek, tylko taki zakończony płaskim.
No ale po prostu…
Ścięty stożek.
Ścięty stożek, bo ten dół jest dużo grubszy, dużo szerszy, bo ma 15 centymetrów,
a ta góra ma 8,6 albo 8,3.
Jakoś tak. Wysokość 198 milimetrów.
Troszeczkę wyższy od OPPO.
Wprowadzam hasło. Jak widzicie nie ma tutaj pola użytkownika, bo w OPPO był użytkownik i hasło.
Tutaj jest tylko wprowadź hasło.
No i spróbuję teraz wprowadzić hasło.
Mam nadzieję, że wyjdzie.
I już tam się zmieniło tutaj i wyskoczyło mi LT.
Ale wygląda, że się udało zalogować.
Tak, tak. Tak najbardziej.
Potem mamy klikalne.
Potem mamy przycisk właśnie polski.
Ekran główny.
Ustawienie.
System.
Internet.
Tutaj ile pobiera aktualnie.
Informacje o urządzeniu HH515V.
No tak, bo sieć bezprzewodowa 0, sieć bezprzewodowa 1.
I to jest koniec tego panelu.
I teraz.
I to jest ekran główny.
Jak chcemy to będziemy mieli.
I teraz mamy stan.
Klikamy to enter.
Internet.
LAN.
Wi-Fi.
WAN.
Diagnostyka.
I tutaj od razu mamy internet jako pierwszy.
SIM gotowy, status połączenia.
Nazwa sieci T-Mobile.
Tutaj typ sieci ET.
Ja zaraz powiem o co tu w ogóle chodzi.
Nazwa profilu IP.
Ponieważ akurat sobie tak zrobiłem profil, żeby być połączony po stałym adresie IP.
Statycznym adresie.
To jest wtedy inny APN się trzeba tam, na inny APN się trzeba połączyć.
Ja tylko powiem, że to nie jest tak, że jak będziecie mieli dowolny internet, dowolnej sieci i sobie wybierzecie inny APN, to się połączycie.
Nie, nie, nie.
Operator musi zezwolić na połączenie z innym APN.
No i to jest zazwyczaj usługa dodatkowo płatna.
Tak, i to jest dodatkowo płatne.
Tak, dokładnie.
To jest dodatkowo płatne, ale tutaj po prostu tu trzeba.
Tak dalej. Adres IPV600.
To tu mamy internet. Teraz mamy LAN.
Tak, ale to jest adres bramy.
To nie jest adres, który on mi przypisał.
Tylko to jest adres bramy.
Tak on mi świetla. A to jest w LAN.
Tutaj nawet nie mamy, jak widzisz Michale, żadnych nagłówków.
No nie mamy.
Żadnych takich.
Ale za to linki są oznaczone jako elementy menu.
Tak.
Tam chyba był podobnie.
O bo tak.
Wi-Fi.
I tu mamy Wi-Fi, znaczy Wi-Fi.
Ciekawe, co oznacza w ich nomenklaturze stacja.
Czyli kanał.
Aha.
Kanał, bo to automatycznie. A jak się zrobi, ja to potem pokażę.
Bo można sobie wybierać.
Ktoś ciekawie przetłumaczył. Nie domyśliłbym się.
No tak.
Żeby nie było, TCL Communications Ltd. to chińska spółka.
Dawniejszy Alcatel, a teraz TCL.
Robią różne rzeczy.
Tam telewizory i takie tam.
I się wzięli za routery.
Tak. I tu ktoś by się mógł zdziwić, ale przecież ten router jest połączony z internetem.
No jest połączony z internetem, ale za pomocą łącza mobilnego.
A to jest wan dotyczy tego łącza kablowego.
Dokładnie. I wtedy możemy tam inaczej sobie to wszystko powpisywać.
Natomiast to wszystko są opisówki.
Element memu rozwijany, element memu wi-fi, element memu rozwijany, element memu ban, element memu rozwijany, element memu diagnostyka.
I jeszcze diagnostyka.
Koniec lista, koniec memu, element memu, połączone urządzenia, koniec pasek memu, diagnostyka, tabela z 1 wierszy i 3 kolumn, klikalne diagnostyka, klikalne dane, koniec tabela, tabela z 4 wierszy i 2 kolumn, klikalne rsi, pusta, minus 87 dbm.
RSSI.
CLID, czyli z jakim BTS-em jestem połączony.
Na podstawie tego numerka możemy sobie w odpowiednich wyszukiwarkach, na przykład BT Search, odszukać jaki to jest BTS, na jakiej ulicy się znajduje i w jakiej lokalizacji.
Jeśli wyszukiwarka ma takie dane, tutaj rsrp.
On się tutaj pisze i to jest tyle.
Koniec lista, koniec memu, element memu, połączone urządzenia, koniec pasek memu, diagnostyka, tabela z 1 wierszy i 3 kolumn, klikalne diagnostyka, klikalne dane, koniec tabela, tabela z 4, minus 8 klika, pusta, 76 dbm, klikalne…
Tym możemy sobie odświeżać te dane tutaj.
Natomiast, co ja chciałem jeszcze powiedzieć odnośnie tego, bo mamy tutaj właśnie tą opisówkę.
Dobrze, może przypomnę.
Klikomiec, tapasek, mem, element, memu, rozwija, memu, lista, elementów, pleń, element, memu, diagnostyka.
Już wiem, co chciałem powiedzieć. Proszę Państwa, ten router w założeniu ma być taki, włóż kartę SIM i zapomnij o wszystkim.
Włącz do prądu i…
I niech sobie działa.
Ale niestety tak nie jest.
Bo trzeba zrobić jedną rzecz. Wejść na panel 192.168.1.1 i zaakceptować politykę prywatności TCL.
Trzeba pstryknąć pole wyboru, nawet nie trzeba się logować, pstryknąć pole wyboru, kliknąć zaakceptuj.
I dopiero wtedy router się połączy.
A czy to pole wyboru, czy ta akceptacja polityki i prywatności, czy to jest dla nas dostępne? Czy są problemy?
Tak, tak, tak. Nie, nie, bez problemu. Tutaj jest bez problemu.
Tylko po prostu może być tak, że ktoś pomyśli, że włączy sobie router i pomyśli, no popsute urządzenie, tak? Nie działa.
Dostajemy, gdzie, z jakąkolwiek stroną chcemy się połączyć, dostajemy komunikat access denied.
I jedyne co możemy się połączyć, to jest tylko z bramką.
I dopiero nam to działa po zaakceptowaniu polityki prywatności.
Ja to pokazywałem, tylko to się akceptuje raz i potem już jest, on to już zapamiętuje i jest spokój.
I nie ma. Mina 21, ale to jest ważne, bo ktoś może się zdziwić, bo wkłada kartę, zamyka tą deszczułkę na kartę, a to nie działa.
I może być problem.
I może być problem, tak. Ja taki miałem, bo musiałem wszystko zdecydować, bo zapomniałem hasła.
I musiałem skorzystać ze szpileczki i patrzę, co mi nie działa. Chyba uwaliłem urządzenie, bo myślałem, że nie będzie działać.
Ale na szczęście i tak jest tutaj w tym egzemplarzu, że niestety trzeba się zalogować na 192.168.1.1 i zaakceptować politykę prywatności.
Nawet nie trzeba żadnego hasła nic podawać.
Wystarczy zaakceptować pole wyboru, normalne pole tradycyjne.
Zaakceptuj przycisk i w następnej chwili wszystko nam się odblokowuje.
Dlaczego tak jest? Tak jest, no co zrobić.
No, ale to mamy już opisóweczkę, tak zwaną stan.
Bo to się tyczy, i tu właśnie był stan, ekran główny, internet, WAN, LAN i tak dalej, i tak dalej.
Teraz mamy usługi.
I w usługach
elementnemu ustawienia, elementnemu system, koniec elementnemu, rozwijanemu, lista elementów, lęk elementnemu, odebrane.
Wszystko to jest do SMS-ów.
Elementnemu rozwijane, elementnemu wysłane, elementnemu rozwijane, elementnemu kopie robocze, elementnemu rozwijane, elementnemu nowe wiadomość.
Odebrane kopie robocze, nowe wiadomość.
Elementnemu rozwijane, elementnemu ustawienie SMS.
Ustawienia SMS.
Elementnemu koniec, aseknemu odebrane, stan pamięci, SMS, miejsce zajęte, slesz łączne, 0, slesz, stop.
Przycisk niedostępny, usuń.
Czyli tu mamy pustą skrzynkę odbiorczą.
Klikalne numer telefonu, klikalne zawartość, klikalne czas.
Tak.
Klikalne pole wyboru niedostępne, nieoznaczone. Pole wyboru niedostępne, nieoznaczone. Pole wyboru niedostępne, nieoznaczone. Pole, pol, pol, pole wyboru, klikalne czas.
I powiem teraz tak, w momencie, gdy miałem tylko numer w T-Mobile’u na internet, to tutaj przychodziły różne SMS-y.
Z racji, że się przeniosłem już z całymi usługami do tego operatora, to przychodzą mi SMS-y od nich na drugi numer, a tutaj mam święty spokój.
Czyli tu już cię nie męczą różnymi jakimiś ogłoszeniami, promocjami i innymi takimi rzeczami.
Aczkolwiek muszę powiedzieć, że nie było tego dużo.
Aha, przerozumiem.
Nie było tego dużo, nie było tego dużo.
No to też tyle dobrego.
Klikalne stan, klikalne numer telefonu, klikalne stan. Koniec stan, pan odebra pasek memu. Element memu rozwijany, element memu nowa wiadomość. Element memu rozwijany, element memu ustawienie SMS.
Ale myślę, że ciekawą jest, bo wiadomo, nowa wiadomość i tak dalej, ale ustawienie SMS myślę, że możemy zagrzeć tutaj.
Koniec lista, koniec memu, koniec pasek memu, ustawienie SMS, ścieżka panienki, przycisk opcji nieoznaczone, karta SIM, przycisk opcji oznaczone, urządzenie.
Tak to nazwali.
Raport SMS, pole wyboru nieoznaczone, pole wyboru nieoznaczone.
Raport SMS. Tu możemy zaznaczyć, żeby wysyłał raporty, że dostał albo żeby nie wysyłał.
Ja mam odznaczone, ponieważ każda wiadomość napisana i tak dalej w tej taryfie jest dodatkowo płatna.
W związku z tym, że tak powiem, tą opcję lepiej mieć wyłączoną.
Separator, przekazywanie wiadomości SMS, przekazywanie wiadomości SMS na telefon komórkowy, pole wyboru nieoznaczone, pole wyboru nieoznaczone.
Właśnie, przekazywanie wiadomości na telefon komórkowy i możemy też to sobie zrobić tutaj.
Też nie polecam, dlatego że przekazanie takiej wiadomości też jest płatne niestety.
A niestety te oferty mobilne, które są, może teraz się coś zmieniło, ale kiedyś to pamiętam, że jak na karcie było dużo transferu, dużo danych,
to te wszystkie oferty pozostałe to były bardzo, bardzo niekorzystne.
I tam się dużo płaciło.
Tak samo jest tu. Tutaj nie ma w ogóle limitu na karcie, internet jest bez limitu, ale jest to zaznaczone, że jest to taryfa bez limitu na internet.
Natomiast wszystkie SMS-y, MMS-y, głosowe połączenia są po prostu drakońsko drogie.
No przykładowo, no nie wiem, minuta połączenia głosowego, krajowego, no to jest bodajże chyba złote osiemdziesiąt.
No to SMS to jest chyba, to jest chyba, ja nie powiem tak do końca, ale to jest około osiemdziesięciu groszy.
Także to jest, no ale wiadomo, to jest karta internetowa i operator zastrzega, że nie można korzystać z innych usług na tym numerze.
Może się kiedyś doczekamy takich globalnie dobrych ofert, ale na razie to jeszcze, ho, ho, ho.
No już są, tylko są znacznie droższe.
No niestety, coś za coś.
Są, są, są znacznie droższe, bo jest ta oferta na przykład L, która daje internet bez limitu i SMS-y, MMS-y i połączenia głosowe i tak dalej.
I można teoretycznie z tego skorzystać, tylko powiem szczerze, jest to mało wygodne, bo tak przekładać te karty z routera do telefonu, z telefonu do routera.
No to wtedy to jedynie działać na zasadzie, że mamy hotspot z naszego telefonu.
Tak, aczkolwiek no jeszcze te modemy telefoniczne, te, które są w telefonach, no nie dorównują możliwości routerom.
No taka jest niestety przykra prawda.
To nie działa aż tak.
To działa dobrze, ale…
Tak, to działa dobrze, nawet na zrobienie jakiejś powiedzmy takiej transmisji, czy połączenie się, mi się zdarzało kilkukrotnie na taką okoliczność wykorzystywać telefon, ale no wiadomo, co dedykowane urządzenie, to jednak dedykowane urządzenie.
Nie, no przykład router jest przede wszystkim mocniejszy, tak, ma mocniejszy modem, mocniejsze te wszystkie nadawanie, mocniejsze anteny.
Więcej użytkowników tam podepniesz.
Też, też i w ogóle no.
Ja tylko powiem, zrobiłem kiedyś taki numer, podłączyłem iPhona tutaj, mam i podłączyłem go pod ładowanie i chciałem go naładować i chodził po hotspocie.
Tylko na karcie innego operatora, na Orange’u konkretnie, pochodził 12 minut, 12 godzin przepraszam, nie minut, tylko 12 godzin.
Chodziło to dość kiepsko, iPhone był na oknie, żeby nie było, ale to był taki eksperyment mój, naładowało się tylko 2% baterii, żeby nie było.
Także słuchajcie, no też, też jest, od tego to wszystko zależy, jakby te telefony biorą, biorą prąd przy tych hotspotach.
Przycisk amuluj, przycisk zastosuj, notatka. Przekierowuj wiadomości na numer komórkowy odbiorcy. Przekierowuj wiadomości, notatki, przycisk pole edycji niedostępne.
Tu jeszcze a propos takich, tu jeszcze przeczytam od razu wypowiedź naszego słuchacza Darka z akurat Facebooka.
Mój iPhone 13 na hotspocie działa lepiej niż router Playa i to gdy jestem w Polsce na karcie angielskiej. Wina sieci, nie urządzenia.
W przypadku Playa to jest akurat, Play to jest, tak, Play to jest akurat sieć najmniej korzystna jeżeli chodzi o infrastrukturę w Polsce,
bo oni przecież też cały czas dzierżawią od innych operatorów, oni oczywiście cały czas rozbudowują tę swoją infrastrukturę, ale to na razie jest cały czas, jeszcze bazują na innych.
Rozbudowują to po taniości też, biorą najgorszy sprzęt do tego, do tych wszystkich. Ja wiem, że powiecie to działa, to wszystko działa, tak, ale jest to najgorszy i najtańszy sprzęt w tej infrastrukturze.
Chociaż powiem, że jak teraz Francuzi się za nim wzięli, to może istnieje ciej szansy, że wyjdą na swoje i może coś z tego będzie, tak. Ja nie mówię, ja nie przekreślam Playa,
natomiast jeszcze im trochę brakuje, jeszcze im trochę brakuje i trzeba powiedzieć. No, a też zależy, który router, panie Darku, bo trzeba pamiętać, że iPhone 13 jest już 5G,
ma bardzo wysoką kategorię LTE, to też trzeba powiedzieć, on tam ma bodajże chyba 22 albo nie wiem czy nie więcej, a ten TCL ma 19 kategorię LTE, żeby nie było.
No tak, ale podejrzewam, że jakby tak zderzyć iPhona z tym routerem i dać mu trochę takiego stresu w postaci różnych tam urządzeń podopinanych jako ten hotspot, no to chyba jednak ten router TCL radziłby sobie z tym wszystkim lepiej.
Chociaż w pojedynczych, jak na zasadzie takiej, że podłączamy jedno urządzenie do iPhona, jedno urządzenie do routera, no to iPhone rzeczywiście mógłby sobie lepiej poradzić.
To znaczy inaczej, bo trzeba sobie powiedzieć jedną rzecz, router a router, jeżeli pan Darek ma router stary, jakiś starszy, który ma tylko LTE, na przykład nie ma 5G,
i na przykład ma szóstą kategorię, piątą LTE, czyli tam do 300 megabitów pobiera, albo to słuchajcie, no to on niby ma pobierać do 300 megabitów, ale tak naprawdę te 300 megabitów to zapomnijcie w ogóle o czymkolwiek.
Po pierwsze ze względu na kategorię swoją, to on jest na tym BTS-ie prawie że na końcu, po drugie jest tyle ludzi, którzy użytkuje tego BTS-a na tych urządzeniach najtańszych i najgorszej kategorii,
no że on tam ledwo tam co ma z tego, natomiast iPhone ma i tak z zasady trzynastka spokojnie, nawet i dwunastka, bo chyba dwunastka też obsługuje 5G, o ile pamiętam.
A już te iPhony, które obsługują 5G mają to LTE w wysokiej kategorii, czyli mogą bardzo mocno agregować pasma, mogą, że tak powiem, rozsiadać się na tych BTS-ach jak sobie chcą.
Efektem tego niestety jest też coś po drugiej stronie, mianowicie to, że na przykład iPhone przez jakiś czas nie był kompatybilny jeżeli o 5G chodzi w plusie, bo ja mogłem wymusić ręcznie sieć 5G,
ale dostałem ostrzeżenie, że to nie jest kompatybilne i że mogą wystąpić problemy, dopiero jakiś czas temu to się zaczęło dziać już tak jak powinno się dziać, już nie ma takich ostrzeżeń i nawet parę razy mi się to 5G już pojawiło też.
Aczkolwiek, powiem szczerze, to 5G od plusa jest bardzo mocno przereklamowane i powiem szczerze, nawet w Warszawie, tutaj na dworcu centralnym jak byłem przy hotelu Marriott, przy Moranowskiej, tu Konwiktorska, o 5G z plusa to mogłem zapomnieć.
Owszem, LTE na bardzo wysokim poziomie, ale o 5G mogę zapomnieć, że tak powiem i moim zdaniem jest to, albo jest to przereklamowane, albo plus dezaktywuje użytkownikom konta 5G bez ich wiedzy, a użytkownicy podpisują, że tak powiem, taryfę 5G, a to jest nieaktywne.
Ja miałem taką sytuację tam z nimi.
I tak się rozgadaliśmy, że cię wylogowało?
Że cię wylogowało z routera.
I to jest dziwne dla mnie, dlatego że na Chromie mnie nie wylogowało nigdy.
O proszę.
No jest, no.
Zawsze to jakaś nowość i warto też mieć to na uwadze.
I tutaj mamy te SMS-y i tutaj mówi mi, że jest niedostępne to pole wyboru, gdzie ja mogę wpisać tego odbiorcę to przekazywanie, ponieważ mam to wyłączone.
Nie chcę tego przekazywania ze względu na to, że po prostu mogę skończyć gdzieś z rachunkami, no nie wiem gdzie, a jednak rachunki trzeba płacić i inne rzeczy.
To te opcje mam wyłączone, ale opcja usługi to jest właśnie opcja SMS-ów.
Jeszcze mamy ustawienia i system.
I to może ustawienia.
Zajrzyjmy, tak.
Konfiguracja, WiFi, zabezpieczenie, ustawienia zaawansowane i teraz mam szybką konfigurację.
Jeden SIM, dwa WiFi, zabezpieczenia, WiFi, powinien jeszcze napisać o tej prywatności, ale jakoś im chyba się nie chciało.
Tryb sieci, AUTO 5G LTE.
I teraz tutaj znany mechanizm, jak chcę się dostać do tej opcji, to naciskam Enter i jeszcze raz Enter, potem znowu Insert Spacie i mamy.
Taki rozwija nam się taka jakby lista pod kursorem i mamy opcję.
I potem jak przycisnę dalej, to mam konfigurację WiFi.
No tak, ale nie będziemy tego robić, bo to już jest zrobione, a teraz nadpisałoby te wszystkie ustawienia, które wprowadziłeś.
Natomiast zatrzymam się przy tym 5G AUTO SANS lub LTE only.
Z żalem serca muszę ogłosić, że na tym routerze nie mogę wymusić 5G.
On sobie automatycznie decyduje, jak chce, co mu lepiej, z czym mu lepiej i dlaczego i z czym i jak.
Jak widzieliście w OPPO, mogłem sobie wymusić 5G, to NSA, non-standalone i szło.
Tutaj nie mogę i dlatego mi się on łączy według tego, co wyświetla po LTE.
A powinien się łączyć po 5G tak naprawdę, bo karta to umożliwia i router się po tym 5G łączyć potrafi.
Natomiast z racji takiej, że nie mogę tego wymusić, po prostu nie mam takiej opcji, to niestety jest jak jest.
Proszę Państwa, dlatego mówię, że ten router pod względem modemowym jest chyba gorszy,
natomiast pod względem podłączenia ilości użytkowników Wi-Fi robi wrażenie w 256.
No to już się można pobawić, to już dom cały inteligentny sobie obrobić ten router.
Taką niezłą firmę można sobie obrobić.
No ja cały czas i zawsze będę powtarzał, że to, że dany router deklaruje, że może obsłużyć tylu a tylu użytkowników,
to pytanie, czy rzeczywiście gdy tylu użytkowników by się podłączyło, to jakby to działało.
Nie wiem, nie testowałem, też nie wiem, jakby się grzał, jakby działał, nie mam takich możliwości.
A może kiedyś zrobię taki numer, słuchajcie, że odbezpieczę tutaj sieć, w ogóle nie zabezpieczę jej i zobaczymy, ile będzie użytkowników.
Ilu się podłączy.
Ilu się podłączy.
No właśnie, a propos routerów, to jeszcze jedno mamy pytanie, tym razem od Darka, co prawda trochę niezwiązane z tematem naszej dzisiejszej audycji,
z tym konkretnym routerem, ale może ty, Robercie, coś podpowiesz, bo ta technologia chyba jest ci trochę bliższa niż mnie,
ja już od dawna nie korzystam, ale Darek pyta, powiedzcie mi panowie, jakie routery obecnie rządzą w technologii DSL?
W technologii DSL? To jest w ogóle dość skomplikowana sprawa, bo mamy VDSL, gdzie nie gdzie i mamy DSL, mamy ADSL i mamy DSL.
DSL mamy dla firm, więc nie mogę tu nic powiedzieć, bo nie jestem firma, ale ADSL to są TP-linki, to można sobie za niewielkie pieniądze jeszcze kupić.
Te TP-linki obsługują też VDSL, te takie bardziej rozbudowane. Nie pomnę w tej chwili modelu, bo powiem szczerze, mój TP-link, o którym robiliśmy też podcast,
jest routerem bardzo leciwym, że tak powiem, jest to leciwy router, ale obsługuje VDSL do 100 megabitów i od 100 megabitów taki, aczkolwiek telekomunikacja,
inaczej, oręcz w Polsce, telekomunikacja.
Oręcz to się już z DSLi generalnie w Polsce wycofuje. Wycofuje i mógłby tutaj wrzucić przynajmniej VDSL, ale nie chce nawet wrzucić VDSLa i wrzuca, i cały czas tu mam ten ADSL,
który jest 10 megabitów na 90 kilo wysyłki. Chodzi to bardzo słabo. Dla zobrazowania powiem tyle, że 5-minutowy plik dźwiękowy, po takim łączu muszę wrzucać około 17 minut.
Natomiast po tym łączu mobilnym 5-minutowy plik wave przesyłam w granicach 20 sekund.
No ja też już z DSL-a dawno, dawno nie korzystam. Ostatni raz to kilkanaście ładnych lat temu, więc teraz, ja powiem szczerze,
akurat ta moja technologia, z której ja korzystam, to jest zwykły kabel koncentryczny wpięty do routera i to po prostu działa.
To się nazywa, że to jest internet światłowodowy, no taki trochę oszukany, bo światłowód jest do skrzynki w bloku, ale nazywają to internetem światłowodowym. Niech im będzie.
Natomiast, co mogę powiedzieć, w tej chwili firmy, dla których wykonuję usługi, jeśli takie się znajdą, jeśli takie są, no wymagają jednak szybkości działania
i ja nie mogę sobie na to pozwolić, żeby dźwięki przesyłać tak długo, tak? Więc no niestety trzeba to skończyć.
Trzeba było zainwestować w coś szybkiego, no i w twojej lokalizacji padło na mobilne internet.
To jest najszybsze, nie mam innej możliwości, po prostu. Nie mam innych możliwości. Mam ten awaryjny taki, ale to co, to jest 90 kilo wysyłki, 90 kilo bitów, proszę państwa.
To jest malutko na dzisiejsze czasy.
To jest malutko, to jest bardzo malutko.
Dobrze, Robercie, to może przejdźmy dalej.
Przycisk rozwijany Polski. Odwitamy wprowadź, hasło, poklikal. Wprowadź hasło, polew. Wprowadzasz hasło.
Znowu, no widzisz.
Gwiazd, gwiazd, gwiazdka. Gwiazd. TCL.
Nic nie ma. Hasło. Hasło nie może zawierać mniej niż 8 znaków i nie może zawierać więcej niż 8 znaków.
Hasło nie może mieć… znaczy musi mieć jedną literę dużą, musi mieć jedną cyfrę.
Nie może mieć cyfr powtarzających się ani w kolejności.
Takie są tutaj różne obostrzenia w tym całym sprzęcie, żeby nie było.
I teraz, bo tu mamy konfigurację. No to tam byliśmy.
Połączenie danych mobilnych.
Bo tam w tej konfiguracji mamy szybką konfigurację, to już mówię.
A tu jest połączenie danych mobilnych, profile, wybór sieci.
Czyli to wszystko jest tak bardzo rozczłonkowane na poszczególne ekrany.
Gdzie w innych routerach mamy to bardzo często na jednym ekranie, po prostu kilka różnych opcji.
Tak w tym urządzeniu, tu do każdego takiego elemenciku prowadzi osobny link.
Tak jest. Szybka konfiguracja, połączenie danych mobilnych, tryb połączenia automatyczny.
Dane komórkowe to jest pole wyboru, obok tego to sygnalizuje po prostu włączenie tych danych, tak?
Bo tu mamy, widzę, problem, że do pól wyboru nie są przypisane etykietki, więc się trochę trzeba domyślać o co chodzi.
No właśnie i to jest na przykład do roamingu.
Dokładnie, ale jak odznaczę to autom, to też jest tak dziwnie, ale pierwsze jest nieoznaczone i to się liczy.
Nie wiem dlaczego tutaj tego nie widzi, wyszukiwanie ręczne tam miałem, ale to może nie w tym.
Autom też jest po to, że jak zmienimy kartę SIM na innego operatora, to żeby on też nam to automatycznie wybrał, żeby nam się połączył.
Także to mamy tu połączenie danych mobilnych, profile, czyli ten mój, który zrobiłem.
APN dla T-Mobile to jest data albo data i jak ktoś ma to wykupione, to wtedy się łączy ze stałym adresem IP.
Tu nie mam nic, też nie mam.
Uwierzytelnianie PAP, mamy jeszcze HAP, PAP&HAP i NON, ale domyślnie chciało na PAP, więc…
W zależności od tego, co nam operator będzie kazał, tak trzeba to ustawić i tyle.
Znaczy ja wziąłem po prostu to PAP z tak zwanej, bo jak dostajemy, jak włożymy kartę, to jest na karcie profil domyślny.
Ten profil domyślny to jest internet i tam się włączyło uwierzytelnianie PAP na tym profilu domyślnym, więc ja kopiując zrobiłem PAP.
Zostawiłeś to, bo inny ten APN nie będzie.
Nie, domyślnie było NON.
Aha, jeszcze lepiej.
Domyślnie było NON, czyli bez uwierzytelniania.
Ale skoro ten profil domyślny mi nakazał jakby uwierzytelnianie PAP, no to zrobiłem PAP.
No i słusznie.
Nie wiem, czy słusznie, ale tak zrobiłem.
Jak działa, to słusznie.
Typ adresu IP, możemy zmienić jeszcze na IPv4 lub na IPv6.
Mamy jeszcze tak, że można utworzyć maksymalnie 15 profilów.
Potem mamy edytuj, zapisz, usuń, ustaw.
Przycisk niedostępny, a mój przycisk nowy, przycisk nowy, przycisk nowy.
I mamy nowy, dostępny, jakbyśmy chcieli.
Powiem tak, tworzenie profilu jest dostępne, także tu mamy i przełączanie się między profilami też tu jest dostępne.
Możemy sobie, bo ja już mówię, to to mogę pokazać bez…
Profile, profile, klikalne pole edycji tylko do obcy pult domyślny.
IP, więc robimy enter, o i chyba znowu nam wysiadł ten syntezator.
Syntezator, tak, spróbuj jeszcze.
Już, już?
Oj, nie, wysiadł, wysiadł nam syntezator.
Spróbuję zrobić taką, że…
Ojojoj, ale to…
Nie, ale spróbuj się przełączyć i z powrotem wrócić na…
Spróbuj.
O, i teraz spróbuj na…
Nie wiem z jakiego to, z jakiej karty, ale…
No teraz słychać.
Nie, piątkę.
O, tu.
Miałeś?
O.
O, i już.
Udało się.
Udało się, nie wiem, z jakiegoś powodu czasami nie lubi się speak z kartą X-Fi, z Kreativa.
No nic.
Ale dobrze, już mówi o co chodzi.
I tutaj tak samo właśnie mamy jeszcze profil internet.
I jak chcemy zrobić ten domyślny profil, to klikamy na to enterem i robimy zastosuj
i on wtedy nas się zapyta, czy się rozłączyć.
I się rozłączy i się połączy z profilem domyślnym.
Ale z racji tego, że jesteśmy tutaj połączeni jeszcze innym, znaczy dodatkowo
to nie będziemy przyłączać tych profili.
No tak, bo nas rozłączy po prostu.
Dokładnie, a jeszcze nie dość, że stracimy tutaj łącze, to jeszcze stracimy łącze kontrolne tak zwane, więc że tak powiem.
Ale mówię, że te profile są tutaj dostępne i tutaj nie ma z tym problemu.
Który był w oppo i w oppo te profile to jest koszmar.
Wybór sieci.
Tryb sieci auto5g.lt. Michale jesteśmy?
Jesteśmy.
Nie, bo tutaj nam…
Jest ok.
Tryb sieci.
I tutaj tak samo mamy.
Tryb sieci auto5g.lt.
Lteonly niestety.
Tryb sieci auto5g.lt.
Nie możemy ręcznie.
I to jest to chyba czego szukałeś.
Tak, to czego szukałem dalej.
Tu się łatwo pogubić w tych opcjach gdzie co jest, bo po prostu tych linków jest dość dużo.
I tutaj masz to. Aby poprawić jakość połączeń głosowych zalecane jest użycie trybu automatycznego.
Czyli tutaj nawet jest takie wskazanie, że można tego użyć jako telefon.
Tego gniazdka RJ45.
Tak, nie, RJ11, przepraszam, RJ11.
W tej dystrybucji to działa, natomiast w innych dystrybucjach może to nie działać.
Mało tego w quick start guide, który otrzymujemy jest napisane, że to gniazdko telefoniczne nie działa.
Żeby nie było w instrukcji.

Jesteśmy w ustawieniach.

I teraz mamy WiFi.

Podstawowe.
Zaawansowane.
Sieć gościnna.
I WPS.

I tutaj mamy jeszcze z tego starego menu.
Więc musimy się cofnąć.

Podstawowe.

Gdy oznaczymy, to będzie tak, że z jednym i tym samym SSID będzie nam działał,
że nie będzie jakby dwóch podsieci, tylko będzie jedna i w zależności…
W zależności od parametrów urządzenia to się połączy albo na 2,4 albo na 5 GHz.
Dokładnie.
Natomiast ja słyszałem, że to nie jest najlepsze ustawienie.
No bo nie jest, bo lepiej jest ręcznie po prostu wybierać dane urządzenie z czym ma się łączyć.
I zrobiłem rozdzielnie.

Czyli nadawaj SSID Broadcast.
Czyli to powoduje po prostu tyle, że sieć jest widoczna, kiedy sobie skanujemy listę sieci.
Dokładnie, bo tak jakbyśmy to odznaczyli, to by nie była widoczna.

WPA2, jakie mamy?

WPA, WPA2.

WPA3.

I wyłącz.

Szyfrowanie mamy.

Automatyczne.

I mamy tylko automatyczny lub AS.
Kiedyś było jeszcze TKIP, ale chyba ktoś zrezygnował.

I tak samo dla 5GHZ mamy.

I te same ustawienia.
Tak dokładnie.

Także mamy takie wyjaśnienie.

Szkoda, że tu nie ma tych nagłówków.

128, można mieć 64, 32 i 16.

AS, można mieć…

I to jest właśnie ta stacja, którą pytałeś.

Auto albo mamy…

Widzisz, ile po kanałach.

I tak samo 128, można mieć 64, 32 lub…


16, 32, 64 lub 128.

O, 16.

Nie chcę 16.

I tak samo tutaj mamy AX.

Tu jeszcze mamy te izolacje, tak?
Czyli to zdaje się chodzi o to, żeby to…
…po prostu, żeby urządzenia się nie widziały w sieci.
Nie widziały w sieci lub żeby się widziały.
No to zależy, jak kto tam to skonfiguruje.
Zależy, gdzie ta sieć ma być.
Czy to nasza sieć domowa, to wtedy dobrze, żeby się widziały.
Ale jeżeli to jest taka jakaś sieć bardziej…
…no powiedzmy w miejscu publicznym, to lepiej, żeby…
…żeby te urządzenia się nie widziały.
To sieci w miejscu publicznym jeszcze można zrobić sieć tak zwaną gościnną.
Sieć gościnną, tak jest.

Ja w tej chwili…

…wyłączyłem sieć gościnną.

Jeszcze jest sieć gościnna.

Jak kliknę w to pole wyboru…

Otrzymałem komunikat zakończono powodzeniem.

I on mi się zwinął.

Muszę znowu w to kliknąć.

I tutaj wiadomo, że możemy to sobie zmienić.

Jest tu fajna rzecz.

Już odlicza.
Rozszerz o 4 godziny.

Tak, jest to o tyle fajne, że na przykład jeżeli organizujemy sobie jakąś imprezę
w naszym domu, chcemy dać naszym gościom dostęp do internetu,
ale potem to tak niekoniecznie chcielibyśmy, żeby ta sieć była cały czas dostępna,
no to możemy sobie zaznaczyć, włączyć automatyczne wygaszanie się tej sieci po określonym czasie
i mamy jedno do zapamiętania z głowy.
Tak, przy czym to jest tak, że ta sieć właśnie jest tą jeden dzień.

Tak, jeden dzień, a mamy…

Mamy nieograniczony.
Czyli mamy albo kilka godzin, albo jeden dzień, albo w ogóle bez limitu.

Wyłączyłem właśnie sieć gościnną, bo router obsługuje tylko 250 użytkowników
i on na tą sieć gościnną ileś tam sobie tych użytkowników zabierze,
to żeby nie było, bo to nie jest tak, bo tu 128, a tu 128.

Także 128 plus 128 daje 256, o ile chyba się nie mylę.

Zgadza się.

Potem mamy WPS, czyli ten Wi-Fi Protected Setup.

Przycisk.

Jest, uruchom WPS.

Dobrze, tu mamy WPS.

Potem mamy zabezpieczenia, ale ja tu muszę się cofnąć.

Ustawienia.

Za nie kodem PIN, karty SIM.

Ustawienia zaawansowane.

Tak samo mamy tą szybką konfigurację, więc się cofniemy tutaj.

Ustawienia zaawansowane.


VPN.

Przekierowywanie portów.

Kontrola rodzicielska.

I teraz, co Cię interesuje z tej listy?
To, Robercie, ja tradycyjnie zapytam, bo my już wiele tych routerów pokazywaliśmy, więc część z naszych słuchaczy podejrzewam, że dobrze wie, do czego są te opcje, jeżeli są tym zainteresowani.
Zapytam, z czym Ty miałeś jakieś doświadczenie, co Ty tu przechodziłeś, co możesz pokazać?
Ja tradycyjnie będę na pewno chciał zależeć do przekierowywania portów, bo to mnie zawsze interesuje.
No to już, nie mam problemu.

Powiem tak.

Proszę bardzo.

Okej, o, jak nas postrzega.
Tak jest.

I proszę bardzo, Michale, zobacz przekierowanie portów. Ty lubisz przekierowywać porty.
Tak, ja lubię przekierowywanie portów, więc sobie obejrzę. O, mamy tabelkę.

Okej, no więc to mamy. Tu gdzieś powinien być jakiś przycisk do dodawania tego nowej regułki.

Jest jakiś nieopisany przycisk.

Więc zakładam, że muszę to wcisnąć, żeby coś się zadziało. Próbuję.

Dodaj dialog. Tak jest, udało się.

Dodaj, czyli tu muszę nacisnąć Enter, bo to jest znowu ten takie dziwne okienko.
O, i sobie to tak przełączymy.

I tak, nazwa, no czyli to, żebyśmy wiedzieli, co to właściwie jest, co my przekierowujemy.

Port van, czyli port zewnętrzny.

Dlaczego jest to niedostępne?

No dobrze, może tu trzeba coś pisać.

Test.

To jest niedostępne.

Port lan.

No dobrze, TCP jest powiedzmy wybrane.

No, i chyba zbyt szybko się ucieszyłem, ale zobaczmy.

Czy mogę to zmienić?

Aha, okej, to jest niby niedostępne.

A dostępne.
A dostępne, dajmy na to, że chciałbym przekierować jakiś zakres portów powiedzmy od 80 do 90.

To 90.

Tu mam wpisać adres lan IP, szkoda, że nie podpowiada, trzeba pamiętać, co mamy.

No nie będę teraz…
To jest ten 192.168.1.1?
To znaczy nie, no adres IP naszego komputera, na który chcemy przekierować ten port.
A to 249 końcówki.
Więc to by trzeba było, ale tego nie będę wpisywał, no bo nie będę tworzył tu reguły, nie będę ci mieszał.

No i jeszcze sprawdźmy te porty lan, bo teraz porty od strony sieci wewnętrznej, jak to będzie wyglądało.

Więc powiedzmy wpisujemy sobie tutaj 80, 90, czy mi się to udało?

90.
I tu wybieram sobie TCP czy UDP, czy jedno i drugie.
To podejrzewam, że będzie dostępne, jak nacisnę tu Enter.

Tak.

TCP i UDP, ostatni element listy.

Więc…

stan włączony czy wyłączony, to znaczy czy chcemy, żeby ta regułka była automatycznie już od razu aktywna po jej stworzeniu tu w tej tablicy przekierowania portów.
Więc mogę zrobić zastosuj, anuluj, nie będę tego stosował, zamknę to po prostu klikając przycisk anuluj.
Ale przekierowywanie portów, czyli rzecz dla mnie całkiem użyteczna, od czasu do czasu na tym routerze akurat by działała.
Ale widzisz, tutaj jest więcej dostępnych rzeczy.
Tu jest więcej dostępnych rzeczy i tu nawet jeżeli coś z pozoru wydaje się niedostępne, to warto dać temu szansę i tak się nie zrażać od razu, przejrzeć, bo patrz jak tutaj były te pola edycji, które z pozoru były niedostępne.
No niby nie dało się tam nic zrobić, nic wpisać, a jednak okazało się, że można.
A jednak się okazało, że można. Co nas jeszcze interesuje?
No co nas jeszcze interesuje? Ten router ma dosyć takie ciekawe rzeczy, typu jakiś na przykład VPN.
No proszę cię bardzo, możesz tam dać.
No to już wchodzę, włączę VPN, dobrze. I co my tu mamy? Aha. I tyle. I tu chyba nic nie ma.
Jeszcze raz kliknij w ten VPN.
Próbuję jeszcze raz.
Nie, tu jest pusto po prostu. Jakby nie było tej w ogóle jakiejkolwiek tu opcji.
I to jest chyba to, o czym ty powiedziałeś, Robercie, na początku audycji, że pewne rzeczy w tym routerze, w zależności od dostawcy, od operatora, po prostu są wyłączone.
Słuchaj, w Chromie było, w Chromie było to coś.
Aha, było.
Możesz wejść w Chroma.
Dobra, no to proszę bardzo działaj, bo twój komputer to nie będę ci aż tak ingerował.
Nie ma, nie ma.
To może zobaczmy jeszcze te inne rzeczy na razie, Robercie, a potem sobie sprawdzimy tego VPN-a na Chromie.
Co jeszcze?
Na przykład UPnP sprawdźmy.
Miałeś UPnP.
Jest.
I tak naprawdę tyle nam do szczęścia potrzebne.
Jest włączone.
Tak.
Jest włączone to UPnP tutaj.
DMZ-ka też jest, akurat komputer jest pod DMZ-em.
I też mamy takie pole wyboru pewnie.
Tak, też jest pole wyboru, potem pole edycji, albo jest dostępne, albo nie.
Okej.
Co jeszcze?
Cóż, może jakieś ustawienia sieci lokalnej, bo to też czasem się nam może przydać.
Czy to one są w ogóle gdzieś?
Lan, lan, lan.
Tu mamy adresy IP.
Aha, też możemy sobie wybrać.
A czy jest gdzieś przypisywanie w sieci LAN tych komputerów do adresów?
Nie widziałem.
A, szkoda.
Tu jest IP reservation, było w OPPO, tutaj tego ja nie widziałem, ale może gdzieś.
Ale powiem tak, w porównaniu do OPPO to ten router jest naprawdę całkiem fajnie przystępny.
Tak, jest lepiej, ale zaraz ci coś powiem, co jest niefajne.
No to pokaż mi, co jest niefajne.
To pokaż teraz, co jest niefajne.
Spróbuj się wylogować.
Mam się wylogować?
Tak.
Mogę ci coś podpowiedzieć?
To znaczy nie, proszę bardzo, mam się wylogować, okej.
Ja wiem, że możesz powiedzieć, że zamknąć przeglądarkę.
Właśnie tak i jestem ciekaw.
Ale?
Właśnie, bo jestem ciekaw jednej rzeczy.
Wylogowuję się właśnie tym sposobem, jaki mówisz, czyli zamykam przeglądarkę,
otwieram Firefoxa i teraz…
Ty słyszysz 192.161.1?
Tak, 192.168.0.1.
Nie, 1.1.
On tu zapamiętał 0.1 z innego routera.
No i zobaczmy.
Opo.
Widzisz?
Aha, nie wylogował.
Jesteś zalogowany.
Nie wylogował się.
Ale chciałem ci coś podpowiedzieć.
No, to podpowiedz.
Jak wyłączysz insert spację…
Aha.
Nie rób rozłącz, tylko insert spację.
I teraz, jak będziesz szedł tabulatorem…
Dalej.
Jeszcze.
Jeszcze.
Jeszcze.
Jeszcze.
Jeszcze.
Jeszcze.
Jeszcze.
Jeszcze.
Szukamy.
Jest, logout.
Tak, ale jak z tego skorzystać?
Jak z tego skorzystać?
A jak enter?
Po prostu nie zadziała?
Zadziała?
Czy nie?
Spacjacja.
Nie działa nawet kliknięcie w to.
Ja liczę na nadredaktora, że…
Poczekaj.
To są jakieś klikalne elementy.
To są właśnie te elementy odpowiadające tym, co przeczytałeś.
Tylko, że jakoś na te klikalne on nie chce reagować.
Ja nie wiem.
No właśnie, też nie bardzo chce.
Reagować.
To jest urządzenie połączone.
Musisz znaleźć to logout.
Tak, tak, tak.
Patrzę.
A teraz tego w ogóle nie ma.
Nie, tylko musisz wyłączyć insert spację.
A, w ten sposób.
Bo to wtedy jest widoczne.
Ale istotnie.
Widzisz?
Ramka tekstowa logout i to jest jakby tyle.
A zobaczmy, czy style nam coś pomogą.
W Firefoxie.
Ignoruj style.
Aha, rozwinęło nam się to fajnie.
Dobra, ale spróbujmy.
Nie ma logout.
Nie.
Szukamy teraz w takim razie.
Czy z wyłączonymi stylami nam coś pomoże.
O, tekstowa logout.
Klikalne.
Klikalne.
Przycisk rozwijany.
Polski.
Klikalne.
Klikalne.
Nie.
No powiem ci szczerze, że nie mam na to pomysłu.
Jakiegoś sensownego.
Myślałem, że jestem taki kiepski.
Jedyne co ja bym robił, jeżeli rzeczywiście zależałoby mi,
włączę style, bo to…
Nie no, zaraz wejdziemy w Chrome, a to zobaczysz VPN, tak?
Dokładnie.
To co ja bym robił w takiej sytuacji,
chcąc rzeczywiście móc się wylogowywać od razu,
to spróbowałbym łączyć się z tym routerem w trybie prywatnym.
Bo wtedy?
No wtedy jak zamkniemy to okno, to teoretycznie nie powinno w ogóle
nas już tam trzymać, nie powinna być żadna sesja zachowywana.
Więc oknie w trybie inkognito, w trybie prywatnym.
Tylko czy wtedy on nam zapamięta to…
Ustawienia tak, ustawienia tak.
A jak zamkniemy to okno, to powinno teoretycznie
wtedy nas z tego routera też wylogować.
Trzeba by zobaczyć.
No trzeba by było zobaczyć, taka moja sugestia.
Generalnie on i tak po jakimś czasie wyloguje.
Nas wyloguje, tak, bo ta sesja padnie.
Tak, padnie po prostu.
Ale no nie można się wylogować.
Nie mam na to pomysłu.
Nie wiem jak to zrobić.
Nie wiem jak to ogarnąć.
Może w JOS-ie się da.
Nie mamy JOS-a, ja nie mam.
Więc nie jestem w stanie tego określić.
Ale tutaj nie wiem, nie wiem jak to zrobić.
No dokładnie.
Z klawiatury teoretycznie idąc tabem
trafiamy na coś do wylogowania się.
Ale jeszcze ewentualnie przyszła mi taka dzika myśl.
Na myśl.
Nie, chyba to jest w takim razie jakimś JavaScriptem robione.
Myślałem, że w źródle coś znajdę tak na szybko.
No teraz też nie chcę, żeby nasi słuchacze posnęli
jak będziemy tu dywagować i rozbierać ten interfejs na czynniki pierwsze.
Natomiast nie, też nie widzę niczego z logout w źródle.
Więc to jest zabawa na dłuższą chwilę, obawiam się.
Oj, obawiam się.
Ja na to nie mam pomysłu.
Powiem szczerze, mi się nie udało.
A już ten router ze mną jest przynajmniej od miesiąca.
Tak mniej więcej.
I ja nie znalazłem.
A uważam, że to jest ważne.
Identycznie się zachowuje w Chromie, żeby nie było, ale…
Ale ten VPN chcieliśmy sprawdzić.
Tak, jeden, ten, drugi, jeden.
Przepłynąć.
Prowadzą kasę.
Czy już system nie weszli?
No to zajrzymy tam.
No tak.
Czyli tu mamy, mamy coś, mamy pole wyboru do włączenia tego VPNa.
Tak i włączymy.
Okej, czyli ten router może działać jako klient VPN.
Tu nie możemy sobie postawić serwera VPN.
No podejrzewam, że nie, chyba nie bardzo.
No to jest router mobilny, tak.
No właśnie, właśnie.
I teraz, no ale jako klient może działać.
I teraz nie wiem, czy to warto mieć włączone, czy nie.
To znaczy, no to zależy wszystko, czy masz skonfigurowanego jakiegoś VPNa.
Bo tu, jak sam widzisz, jest miejsce na podanie danych.
Bo bez tych danych, to tak naprawdę nic nie zmienia.
A obciąża tylko.
Ale jak widzisz, w Chromie chodzi.
Jest, tak.
A w Firefoxie masz tylko działanie i koniec.
No to jest właśnie to.
Ciekawostka.
A ciekawe, czy w Chromie byś się wylogował.
Poczekaj, poczekaj.
Zaraz sprawdzimy, tylko sobie odciszę.
A jeszcze system.
Jeszcze system, no to dobra, to zobaczmy może najpierw ten system.
System, właśnie.
Pokaż co tam.
A, jeszcze QoS.
To chciałem powiedzieć QoS, bo pewnie się będziecie pytali.
QoS nam tylko, tylko możemy w QoS-ie przydzielić
dla każdego odpowiedni limit łącza.
Nie mamy tam jakiejś specjalnej inteligencji.
Tylko po prostu zwyczajnie mamy tabelkę od adres IP itd.
Ile pas ma, kto ma mieć.
I tyle.
Tu nie ma żadnych cudów.
Nie ma żadnego traffic shaping
i żadnego takiego fajniejszego zarządzania.
To jest bardzo prosty QoS na zasadzie.
Bo jest takie coś.
Ile mamy up, ile mamy down.
Czyli ile mamy wysyłki, ile mamy przysyłki.
I w zależności od tego jak, kogo lubimy.
Takiemu pasmu przydzielamy jak chcemy.
A jak nie, no to…

Informacje o urządzeniu.
Hasło logowania.
Czas systemowy.
Coś co się nazywa TR-069.
Co to jest?
Utwórz kopię zapasową i przywróć.
Uruchom ponownie i zresetuj.
Aktualizacja oprogramowania sprzętowego.
A i tu mamy informacje.
Wszystkie.
To wszystko.
Ale…
TR-069.

Nie wiem o co chodzi.
Jakieś ACS?

Nie wiem.
I to jest jakieś pięć punkt…
A nie, to admin to też pięć liter.
Chyba.
Nie wiem do czego to jest.
To jest ponoć do jakiegoś zdalnego zarządzania.
Chyba tu można coś jakoś ogarnąć.
Przez ten TR-069.
Aha.
Jak ktoś zna IPIC.
Jak ktoś zna hasło.
I chyba…
To jeszcze muszę wyrazić zgodę chyba na to.
To może tym TR-069 coś zrobić.
Z tym moim routerem, tak?
Tak mi się wydaje.
Tak to by wyglądało.
Widzę, że to gdzieś nas prowadzi do jakichś rzeczy związanych z Cisco, to całe ACS.
A no właśnie.
Tak, TR-069 to jest protokół zdalnego zarządzania routerami i tu na przykład Zyxel coś o tym napisał.
No albo też inny. No w każdym razie to to ma.
To to coś to ma.
Zyxel Report 069.
Czas systemowy to wiadomo.
Tu mamy plus jeden.
Warszawa, Skopie, Zagrzeb i to tam.
Hasło logowania, informacje o urządzeniu, aktualizacja oprogramowania, kopia zapasowa.
To wszystko jakby jest.
Co nas jeszcze może zainteresować?
Może nas zainteresować jeszcze wylogowanie na Chromie.
Czy jesteś w stanie to ogarnąć?
Ewentualnie możemy jeszcze zajrzeć w Telnet tego sprzętu?
Możemy, aczkolwiek ja w międzyczasie nie wyczytałem niestety niczego konkretnego, ale dobrze wiedzieć, że tam jest.
Spróbujemy jakieś komendy wpisać.
I coś zrobić, ale to już tobie to dam do ogarnięcia.
No i jeszcze spróbuję pokazać aplikację na smartfona.
Na smartfona, oczywiście.
Można tym sprzętem zarządzać smartfona.
OK, to próbujemy.
Sekcja sygnał, sekcja internet, jeden sekcji, sekcja SMS, sekcja logo Polski, sekcja logout.
Sekcja logout.
Brak poprzedni, brak obiektów wewnątrz Polski, przycisk jeden.
O, a tu w ogóle…
Brak poprzedni, brak obiektów wewnątrz Polski, po nocy i pasek memu, pasek memu.
Tu jest jeszcze fajniej.
Sekcja logout.
Sekcja…
Pusta, pusta, pusta.
Sekcja logout.
Pusta.
Lewy, lewy.
I sekcja logout nie daje nam kompletnie nic.
Stacja.
Klikalme, klikalme.
Przycisk Polski, klikalme.
A tu?
Klikalme.
Tu?
Klikalme.
Nie?
Klikalme.
Nie ma tak dobrze.
Klikalme.
Jest LTE, ale to jest tyle.
Nie, tutaj też w taki prosty sposób się nie wylogujemy, w żaden sposób się nie wylogujemy,
dlatego ja też bym mimo wszystko właśnie jakoś działał z tym trybem incognito,
jeżeli by mi właśnie zależało na tym jak najszybszym, automatycznym wylogowaniu się.
I mam nadzieję, że już teraz będzie działało.
Robercie, jesteś?
Jestem, jestem.
Super.
Nie wiem co się stało, po prostu padło i tyle.
Się popsuło, że…
Popsuło się.
Mhm.
Ale nie wiem, być może po mojej stronie, być może zrobiła to apka zarządzająca tym czymś.
Nie wiem.
Wszystko jest możliwe, tak?
Nie wiadomo jak to tam.
Tak, Homestation TCL 5G, Homestation HH515V.
Ten router dzisiaj oglądamy.
I co? I czy teraz Telnet, czy teraz apka?
Ja sobie zdałem sprawę, że my teraz nie jesteśmy chyba połączeni w ogóle,
bo zrestartowałeś NVDA, więc może apka, może pokażmy tę apkę.
Będę musiał się połączyć jakoś.
Ale proszę bardzo, apka.
Pewnie zwolnić iPhone’a.
No gdybyś mówił troszeczkę.
Znaki, zgadza.
Przyposłowienia, głośność.
Przyposłowienia, 80, 70, 60 procent.
I myślę, że tyle wystarczy.
Aplikacja nazywa się TCL Connect.
Klikam.
Na iPhone’a pokażę.
Icmore, werkujte, przycisk.
Icmore, werkujte, nie wiem co to jest.
5GCP HH515, mikronet 5 GHz.
To jest router.
Usuń, aktywuj, usuń.
Btn, add, device, przycisk.
Tu możemy dodać kolejny.
Btn, 5, icmore, werkujte, przycisk.
Ale tu nie wiem co to jest.
I więcej tu nie ma.
Więcej, czyli jakby więcej informacji może, albo więcej opcji, coś tego typu.
Pójść tutaj?
Nie wiem czy jest sens, ale możesz spróbować kliknąć.
HH500, icmore, werkujte, icmore, werkujte, więcej.
Skontaktuj się z nami, informacje o aplikacji.
5GCP HH515, mikronet 5 GHz.
Btn, add, device, btn, 5GCP HH515, mikronet 5 GHz.
Btn, add, 5GCP HH515, mikronet 5 GHz.
Icmore, werkujte, przycisk.
Icmore, werkujte, btn, add, btn, 5GCP HH515, micronet 5 GHz.
Teraz poszło.
Wróć, 5 gramów CPE, więcej.
Tmobile.pl, 120.5 kbps, 50.2 kbps.
Podejrzewam, że to ładnie wygląda wizualnie, ale dla nas to tam…
Prześlij, pobierz, dwa połączone urządzenia, ustawienia WiFi,
sieć WiFi gościa, kontrola rodzicielska, wiadomość, więcej, więcej.
I mamy wiadomość, wiadomość to jest SMS, czy coś żeśmy dostali, czy nie.
Tak mi się wydaje.
Pobierz, prześlij, 490, 120, Tmobile.pl, więcej, 5 gramów CPE, więcej.
Mogę tu coś kliknąć, ale nie wiem czy to…
Zobacz co to jest, ale to będzie chyba…
Informacja, instrukcja obsługi, informacja, informacja, instrukcja.
Wróć, 5 gramów CPE, więcej, Tmobile.pl, 50, 80, prześlij, pobierz, dwa połączone ustawienia,
sieć WiFi, kontrola rodzic, wiadomość, więcej, więcej.
Ustawienia sieci komórkowej, ustawienia sieci przewodowej, ustawienia hasła,
rekomendowane lokalizacje, aktualizacja oprogramowania sprzęt,
przywracanie ustawień fabrycznych, uruchom ponownie.
Podręcznik użytkownika, rozłącz, rozłącz.
Tylko nie wiem czy rozłącz shooter, czy rozłącz aplikację.
Raczej nie klikałbym tego.
Przywracanie ustawień fabrycznych.
A słuchajcie, tam jest podręcznik użytkownika, a tu jest instrukcja obsługi.
Uruchom ponownie, przywracanie, aktualizacja oprogramowania,
rekomendowane lokalizacje.
Nie wiem, czy to są rekomendowane lokalizacje.
Też nie mam pojęcia.
Na przykład, aktualizacja oprogramowania sprzętowego.
Przywracanie ustawień, aktualizacja, rekomendowane lokalizacje,
ustawienia sieci, ustawienia sieci, więcej, wróć, wróć,
ustawienia sieci komórkowej, ustawienia sieci przewodowej,
ustawienia sieci komórkowej.
Po wyłączeniu funkcji operator będzie naliczał opłaty za generowany ruch.
Dany w roamingu.
Połącz się z usługami danych w roamingu.
Tryb sieci auto, 5G ukośnik 4G.
Oj, i tu szkoda, że nie jest w żaden sposób oznajmiany,
czy na przykład ten roaming jest włączony, czy wyłączony.
No, to prawda.
Pola wyboru.
Tryb sieci auto, 5G ukośnik 4G.
Anuluj.
Zobaczymy, czy mogę tutaj…
Za to fajniej działają listy.
Auto, 4G, 4G, auto.
Ale tak sam mam 4G.
Tryb auto.
Ok, anuluj.
Wróć.
Ustawienia sieci komórkowej, ustawienia, wróć.
Wróć.
Tutaj za dużo nie natrzaskamy.
Więcej, więcej, wróć, więcej.
Wróć.
Więcej, 5G, 5G, 5G, 5G, 5G, 5G, 5G, 5G, 5G, 5G, 5G, 5G, 5G, 5G, 5G, 5G, 5G, 5G, 5G, 5G, 5G, 5G.
Oj, za mocno poszedłem.
Wróć.
5 gramów, więcej,
te mobile PE, 67G, prześlij, pobierz,
dwa połączone urząd, ustawienia sieci wifi,
go, kontrola rodziciel, wiadomość.
No dobrze.
Robercie, ja myślę, że przede wszystkim
to, co będziemy chcieli zrobić z poziomu tego routera,
z aplikacji mobilnej. Jesteśmy gdzieś tam sobie, mamy właśnie chęć na przykład połączenia jakichś naszych gości.
Sprawdźmy może po prostu tę sieć bezprzewodową gościa, no bo chyba nie będziemy teraz wszędzie już tu zaglądać.
Ustawienia sieci komórkowej.
Widać, że to działa.
Powróć. Więcej. Wróć. Ustawienia hasła. Ustawienia sieci komórkowej. Ustawienia hasła.
Nie wiem, co to jest jeszcze rekomendowane. Lokalizacja. Sprawdź.
Bo tego nie ma na panelu.
Czyli, że możesz sobie pochodzić z tym routerem.
Powiem szczerze, chodzić z tym routerem to trochę ciężko, jak on jest przytwierdzony z zasilaczem.
Ale go jakby może poustawiać trochę w zasięgu tego kabla.
Wykrywanie zajmuje około 30 sekund. Anuluj wykrywanie. Anuluj wykrywanie.
I on Ci podpowie, gdzie go najlepiej ustawić.
Wykrywanie wielokropek 10.
No to poczekajmy.
Wykrywanie wielokropek 2.
Chyba już.
Wykrywanie wielokropek 0.
Rekomendowane lokalizacje.
Rekomendowane. Wróć. Wróć.
Tylko nic nam to nie…
Anul. Zapisz. Zapisz. Anuluj pozycja. Pole tekstowe.
I tu możesz sobie wpisać, gdzie ten router jest, że na przykład…
Nowe lokalizacja. Wynik wykrywania 0 punkty.
LTE, RSRP, minus 87 dBm, SINR, minus 14 decybeli.
Jakość sygnałów bieżącej lokalizacji.
Rekomendowane lokalizacje. Wróć. Wróć.
No cóż takiego tutaj właśnie mamy.
No i można się tak bawić. Możesz na przykład go, nie wiem, na oknie, na biurku, gdzieś tam.
I on Ci potem podpowie, że jak chcesz mieć najlepszy internet, to postaw go sobie na oknie.
Albo na biurku, bo tam ciężka ściana.
Albo na podłodze.
Albo, nie wiem, gdzieś…
Na szafce.
Wróć. Wróć. Wróć.
Uruchom ponowu. Przywracanie ust. Aktualizacja.
Rekomendowane ustawienia. Ha. Ustawienie. Ustawienie.
Więcej. Wróć. Wróć.
Spróbujemy z tą, z tym siecią gościa.
Z siecią gościa, tak.
5 gramów CPE. Więcej. 5 gramów CPE.
Wiertę mobile PE. 104 kroków. 80. Prześlij.
Powierz. Dwa połączone ustawienia Wi-Fi. Sieć Wi-Fi gościa.
O.
Sieć Wi-Fi gościa.
Dobrze.
Sieć Wi-Fi…
Utwórz oddzielny sit gościa, aby zwiększyć bezpieczeństwo.
Utwórz oddzielny…
Sieć Wi-Fi… Sieć Wi-Fi gościa.
Wróć. Sieć Wi-Fi gościa.
Sieć Wi-Fi gościa.
Jak w to klikniesz, w to, o, to takie…
Sieć Wi-Fi gościa.
To puste.
O.
Raz. Jeszcze raz spróbuj.
Utwórz oddzielny…
Jeszcze raz spróbuj.
Hasło.
O.
Dwanaście znaków.
Jest.
Hasło Wi-Fi.
Nazwa.
Sit.
TCL-6J1C-West.
Utwórz oddzielny sit gościa.
Sieć Wi-Fi gościa.
Ale…
To jeszcze raz w to?
Utwórz oddzielny…
TCL-6J1C-West.
Nazwa.
Hasło Wi…
Dwanaście znaków.
Hasło.
Tak.
Od 8 do 6.
Oko.
Oko.
To jest pewnie do pokazania hasła.
W tym wielkich i małych liter oraz…
Jeden dzień czas.
Tyfaniał.
Automat.
Zapisz.
Wygeneruj kod QR sieci Wi-Fi gościa.
Funkcja pozwala utworzyć kod QR sieci Wi-Fi dla konkretnego gościa,
dzięki któremu gość będzie mógł połączyć się z siecią Wi-Fi gościa.
O, proszę.
Zapisz.
Jeden dzień.
Oko.
Hasło.
Dwana…
Hasło.
Nazwa.
TCL.
Utwórz sieć Wi-Fi gościa.
Jest to…
Przyszło 4 godziny.
Dwunet pozostał.
Sieć Wi-Fi gościa.
Wróć.
Wróć.
Jest to dosyć interesujące.
Niektóre zmiany nie zostały zapisane.
No i dobrze.
Na pewno chcesz opuścić tę stronę?
Niektóre…
Niektóre zmia…
Niektóre…
Niektóre zmian…
Niektóre zmiany…
Niektóre…
Niektóre zmiany nie zostały zapisane.
Na pewno…
Niektóre zmiany nie zostały zapisane.
No właśnie i teraz…
Nie…
Nie…
Niektóre…
Niektóre zmia…
O, niektóre zmiany nie…
Niektóre zmiany nie zostały zapisane.
Chcesz opuścić tę stronę?
Anuluj.
Ok.
Niektóre zmiany…
Niektóre…
Niektóre…
Niektóre…
Pięćdziesiąt procent.
Pięćdziesiąt…
Niektóre zmiany…
Niektóre zmiany nie…
Niektóre zmiany nie zostały zapisane.
Niektóre zmiany nie zostały zapisane.
Na pewno chcesz opuścić tę stronę?
Anuluj.
Ok.
To wszystko jako jeden.
A to jest wszystko jeden.
No to chyba po prostu trzeba…
Cóż, zamknąć aplikację i tyle.
Tylko czy nam się nie…
TCL Connect.
Strona cztery.
TCL Connect.
Czy nam się nie uwali połączenie?
Nie.
Ja nie wiem czy przez to nie…
Stuknij dwukale po kalendarz.
Wtorek po kalendarz.
Ekrem TCL zamykam TCL Connect.
I jak słyszysz działamy dalej.
Cztery nieczytane wiadomości e-mail.
Czy niechcący nie włączyłem sieci gościa?
Nie.
Nie włączyłeś, bo on pytał, że nie zostało to zapisane,
więc gdybyś dopiero to zapisał, to tak będzie.
W każdym razie ta aplikacja jest taka se.
Taka sobie.
Tak, to prawda.
To nie jest szczyt dostępności.
Nie jest szczyt dostępności.
Nawet bym powiedział…
Brakuje mi tu trochę jednak.
To nie powinno tak działać.
Bo ja rozumiem…
Szczytem dostępności też nie jest aplikacja dyskontu spożywczego.
Ale tam przynajmniej można pewne rzeczy zatwierdzić.
A tutaj jak widzisz nie można.
Masz jeden applet i nie możesz.
I jest problem.
Jest problem.
Może rozpoznawanie ekranu coś by tu pomogło.
Aczkolwiek też nie mam pewności.
A no to trzeba by było się pobawić.
No i jeszcze na zakończenie tego naszego programu
o tym sprzęcie Telnet.
Czy tu można coś zrobić, czy nie?
Działamy.
No to Michale, bo ty jesteś specjalistą Telnetu.
No tak, ale tam się trzeba zalogować jakimś hasłem chyba.
Nie, no wpisujesz Telnet 192.168.1.1 i wchodzi.
Acha, oj, oj, oj, oj.
No, śmiesznie, nie?
To niedobrze.
To niedobrze, ale spróbujmy, dobrze.
Tylko teraz tak.
Dobrze, tutaj mam.
Dobrze, no to piszemy sobie Telnet
192.168.1.1
Busy Boxa 1361 Bullpins Hellas slash hash
Aha, jest.
UPPIPPP
2241 076 00 Lotteverage 470 245 66 448 slash hash
Tak, czyli mamy Uptime, mamy Lotteverage, że nam to działa.
Teraz katalog, w jakim się znajdujemy na przykład.
LTSS 2015 Jotter DPM Jotter D-Resource System
System Config 64 PNP
Sorry, up, pre-appetent
Data Overlord
Def Proc Vendor
From www.fido.com.pl
Honess Bean slash hash
Tu mamy jakieś katalogi.
Aha.
Jak widać, można się do tego dostać.
A jakim użytkownikiem jesteśmy?
HOPOP HOPOP MPP
Slash Bean slash hash
Tu mamy not found slash hash
Aha, czyli nie znaleziono tego użytkownika.
A zobaczymy, kto jest zalogowany.
HOPOP Slash Bean slash hash
Tu mamy not found slash hash
A, tutaj też nie znaleziono tej komendy.
A na przykład komenda…
UPPIPPP
UPPIPPP
Slash Bean slash hash
Tu mamy not found slash hash
Nie znaleziono. Szczerze mówiąc, ja nie znam tego Busy Boxa całego.
Więc nie wiem, co tu można zrobić, co nie.
Ale jakieś możliwości w tym Telnecie są.
Czy jakieś…

I tak dalej, i tak dalej.
To jakieś parametry interfejsu sieciowego.
Więc trochę tu rzeczy różnych jest, którymi można by się pobawić.
Którymi ktoś, kto ma doświadczenie w konsoli, w zarządzaniu sprzętem z konsoli,
no coś myślę, że z tego wyciągnie.
No mnie by na przykład interesowało, jak zrobić, żeby on odpowiadał na ping.
Oj, no to, to, to, to, to nie jest chyba takie.
Albo na przykład wyświetlić listę komend dostępnych na tym.
Kiedyś się wprowadzało help, a teraz nie wiem.
A to zależy od interfejsu.
To zależy od interfejsu, bo tu jest cały taki jakby malutki Linux, mam wrażenie.
Bo tu jest ten cały Busy Box.
To są takie małe rzeczy do urządzeń.
Dziwi mnie natomiast, że tu nie ma żadnego, żadnej autoryzacji, żadnego użytkownika, loginu, czegokolwiek.
No to wiem, by był tylko, że jak się zareagowałem na Chromie i na tym, to on pewnie zapamiętał.
Bo podejrzewam, że jakbyś wszedł albo na Chromie, albo na Firefoxie, na którymś z tych byś był zalogowany.
Nie wiem.
Tu możemy tylko zgadywać, ale dziwne jest to, że to tak po prostu wpuszcza bez, bez jakiejkolwiek autoryzacji.
No ale dobrze, to…
Może nie wpuszcza po Wi-Fi, a…
Być może, być może, może tak jest, no trzeba by było zbadać jeszcze jakoś bardziej.
Natomiast, no fakt faktem, mamy też dostęp z konsoli, co nie zdarza się w dzisiejszych czasach jakoś wybitnie często.
W OPPO w ogóle nie było dostępu, żeby nie było. W OPPO nie ma.
No właśnie. Więc…
No cóż…
Co to ET1A?
Więc cóż, tak chyba czas powoli podsumowywać ten nasz dzisiejszy program.
TCL, TCL, LinkUp, 5G, Home Station i tam jeszcze…
HH515.
HH515.
Znaczy dokładnie to się nazywa 5G, HH5… Home Station… Ojej.
5G, Home Station, HH515VO.
Już się zakaszlałem.
Tak się to nazywa ten sprzęt.
Firmy TCL, albo TCL, TCL Communications Ltd.
Tak jest.
Z Chin, z Chin, żeby nie było.
Następcy Alcatela.
Firmy, która robi różne dziwne rzeczy, telewizory i różne inne.
No i różne inne rzeczy.
Routery też robią i nawet zrobili już router mobilny, on chyba nie jest jeszcze dostępny.
TCL MW513, ale już widziałem na ich stronie, że jest.
W ogóle jest na świecie.
Mobilny 5G, więc…
Natomiast to jest router stacjonarny.
I teraz tak. Urządzenie jest…
No i widzisz. I tutaj jest.
Zależy komu i co i na czym zależy.
Powiem szczerze, jakbym miał do wyboru OPPO i ten router,
to mimo wszystko, że jednak tam, zdaję się wspominać, że OPPO technologicznie jest lepszy…
Modem ma lepszy, zdecydowanie.
Modem ma lepszy, że modem ma lepszy…
Ten naprawianie restartów sieciowych.
To nie wiem jednak mimo wszystko, czy nie zdecydowałbym się na ten.
To znaczy zależy do czego, bo jeżeli potrzebowałbym stabilnego routera na wyjazdy,
na zasadzie takiej, że byłby to po prostu router, który ja biorę ze sobą gdzieś
i ja go włączam i nie muszę nic tam zmieniać, no to to OPPO OK byłoby w porządku.
Natomiast jeżeli chciałbym jednak w tym routerze od czasu do czasu coś zmieniać,
bo na przykład byłbym w takiej lokalizacji, że jest to moje główne urządzenie sieciowe,
to chyba zdecydowałbym się jednak na ofertę TCL, bo po prostu jest tu prościej
i więcej rzeczy jest dostępnych.
No tu jest prawie wszystko dostępne oprócz wylogowania się.
No ale tak jak powiedziałeś, można tutaj tymi prywatnymi…
Tak, ten tryb prywatny.
Ten tryb prywatny zrobić i spróbować i tam ogarnąć. Natomiast jeszcze jedna rzecz.
Ilość podłączonych użytkowników. Na OPPO mamy tych użytkowników, ja ile pamiętam,
tylko było chyba 16, 16 albo 32. Już w tej chwili nie pamiętam, ale było dużo mniej.
Tutaj mamy tych użytkowników Wi-Fi aż 250 do podłączenia. Także dużo.
I tutaj nam nie ograniczę. To Wi-Fi tutaj naprawdę pracuje bardzo stabilnie, fajnie to pracuje to Wi-Fi.
Trzeba to powiedzieć. Nie mogę powiedzieć, że źle. Naprawdę to Wi-Fi tutaj pracuje ładnie.
Co do modemu. Modem pracuje poprawnie, natomiast według mnie modem w OPPO
pracuje zdecydowanie lepiej.
No i mieliśmy okazję w pewnym momencie w dzisiejszej naszej audycji doświadczyć tego,
że nas rozłączyło zwyczajnie.
Tak, tylko kwestia jest taka, czy to nie była przypadkiem moja wina.
Nie sądzę, nie sądzę, bo nie robiłeś wtedy niczego takiego, co mogłoby mieć wpływ.
Znaczy ja zmieniałem tylko, ponieważ ja tą aplikację już dawniej zainstalowaną
i aplikacja pamiętała inne hasło. I ja zmieniałem hasło na aktualne,
ponieważ po prostu nie pamiętałem starego. No to tylko to zrobiłem.
Może tu mu coś nie…
Nie wydaje mi się, Robercie. Nie wydaje mi się, żeby to był problem.
Bardziej może po prostu coś na sieci się działo.
No to też może tak być, że coś po prostu na sieci się wydarzy i trzeba.
No może być wszystko.
I musi się połączyć jeszcze raz.
No okej, więc pod względem konfiguracji, pod względem interfejsu,
dostępności interfejsu, no i jeszcze tego faktu, że mamy ten sprzęt
bardziej dostępny, to jest raz.
A dwa, że mamy dostępny no ten shell, tego BusyBoxa.
Tu pokazaliśmy zaledwie kilka komend, które pamiętałem gdzieś tam,
ale ja jestem ciekaw, jak wiele można z tego urządzenia tu wykrzesać.
Być może nawet, jeżeli ktoś by się o to pokusił,
to można by mu spróbować jakieś podrzucić inne oprogramowanie.
Ale to już wymaga jednak dużej wiedzy.
No tak, znaczy ja bym wolał, żeby nawet się posłużyć tym oprogramowaniem,
które jest, ale na przykład wyciągnąć z tego takie funkcjonalności,
których tu nie mam, na przykład odpowiadanie na ping, tak?
Ruch do… bo tutaj cały czas mamy odpowiadanie na ping,
zmiana NAT-u, który jest tu taki dziwny.
Ja ten komputer mam w DMZ-ce, tego nie mam problemów,
ale jakbym był normalnie za NAT-em, takim jak trzeba…
To problem by był.
To problem by był. O, może to właśnie dlatego, że się zmienił ten…
bo ja byłem w DMZ-ce, może dlatego to się zepsuło, to się rozłączyło, nie wiem.
Nie mam pojęcia.
Problem by był na przykład z niektórymi telewizjami internetowymi,
które nie chcą za bardzo działać i to jest to.
Ale akurat pod względem NAT-u to ten sam problem był w OPPO,
natomiast tego problemu nie było w Huaweiu.
5G CPE Pro 2.
Niestety tego routera na razie nie mamy w laboratorium,
nie wiem, czy kiedykolwiek będziemy mieć,
ale mieliśmy przez jakiś czas.
No niestety wywędrował.
Tam też było dosyć dużo niedostępności i dużo…
Ja tak naprawdę z punktu widzenia dostępności to chyba ten jest najbardziej przyjazny.
No też mi się tak wydaje, bo on jakoś ma parę swoich mankamentów,
ale tam się generalnie większość rzeczy zrobić da.
Tam się da 99% zrobić generalnie.
Nie możemy się tylko wylogować, ale to jest tylko tyle.
Ja nie znalazłem więcej,
bo nawet z tym VPN-em to na Chromie spokojnie poradzimy.
No tak, wystarczy użyć drugiej przeglądarki i już.
I po sprawie, a tutaj jakby tu jest lepiej, tak?
Natomiast jeśli chodzi o działanie i tak dalej,
no to jest jeszcze inna ilość, tak?
Jak tam, co tam?
To prawda, to prawda.
Więc cóż, jeżeli zależy wam na stabilnym, tak najbardziej stabilnym jak się da internecie, 5G,
no to ten router może nie okazać się najlepszą opcją, ale jeżeli…
Poza tym tutaj nie ma wyboru 5G, nie można to wymusić.
W przypadku Oppo ja mogłem wymusić, że jest non-standalone 5G
i on się musiał połączyć, bo 5G nie robił.
Tutaj, ja nie wiem czy na przykład mu się coś nie zmieniło,
nie wiem dlaczego on się rozłączył.
Mi się wydaje, że to przeze mnie, ale może rzeczywiście to nie przeze mnie, nie wiem.
Ja raczej myślę, że to był przypadek.
Coś po prostu na sieci się wydarzyło.
Natomiast kontynuując moją myśl, jeżeli zależy wam na dostępnym interfejsie,
a nie tak aż bardzo na najbardziej stabilnym, jakim może być modemie do sieci 5G,
no to myślę, że ten router może być dobrym wyborem.
Natomiast jeżeli zależy wam przede wszystkim na stabilności,
no to trzeba się zastanowić, czy to rzeczywiście jest dobre rozwiązanie.
Ale to jest no niestety w tym przypadku coś kosztem czegoś.
A pamiętajcie, że te routery nie należą do tanich.
Zarówno ten TCL, który dziś prezentujemy to jest koło tysiąca złotych,
jak i ten Oppo też jest koło tysiąca.
Więc to jest zawsze jakiś wydatek i tu się warto poważnie zastanowić, co chcemy kupić.
Znaczy ja mówię, jeżeli chcemy do domu i tak na zasadzie ustawić raz,
ktoś nam ustawi i nas nic mniej więcej nie obchodzi, spokojnie możemy powziąć,
bo po prostu nic nas nie będzie obchodziło, on sobie da radę.
On sobie błędy ponaprawia, ponaprawia różne inne rzeczy.
I ten internet będzie działał.
No a tu, a tu jest…
Może być różnie, może być różnie.
Może być różnie.
Dobrze.
Nie wiem dlaczego on tak nam się zachował.
No w takim razie myślę, że już nic więcej mądrego nie powiemy na temat tego urządzenia.
Nie damy rady.
Jak zawsze wybór pozostawiamy wam, drodzy nasi słuchacze.
Jeszcze w międzyczasie, tak na koniec naszego dzisiejszego programu,
zerknę, czy do nas pisaliście, bo może jeszcze ktoś chciałby się wypowiedzieć
na temat tego urządzenia, może ma jakieś pytania.
Szkoda, że nam Krzysztof gdzieś tam uciekł.
No właśnie, może miał coś interesującego.
Może coś chciałby jeszcze dodać, no ale niestety, jak widać, był problem techniczny.
Nie, nie widzę, żeby nam się tu pojawiała jakakolwiek kwestia techniczna.
Jakiekolwiek pytania.
Zatem możemy już na dziś kończyć nasz program.
Dziękuję ci bardzo, Robercie, że miałeś…
Dziękuję, dziękuję bardzo.
Jak widać, ten router omawialiśmy dłużej niż tamten, ale i opcji…
Są rozdrobnione bardziej.
Rozdrobnione i bardziej dostępne chyba.
Tam było dużo klikalnych opcji, z których nie bardzo wiadomo było jak skorzystać, co zrobić.
Tutaj jest lepiej.
Tu jest lepiej.
Robert Łabędzki, dziś na antenie Tyflo Radia.
Dzięki raz jeszcze.
Dziękuję państwu.
I ja również dziękuję za uwagę, Michał Dziwisz.
Kłaniam się, do usłyszenia już jutro.

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych