Router Oppo 5G CPE T1A (wersja tekstowa)

Pobierz napisy w formacie SRT
Pobierz napisy w formacie VTT
Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego prezentuje Tyflo Podcast.
Jeżeli chodzi o kwestie daty, no to dziś mamy w kalendarzu wtorek, to jest 17.01.2023 roku.
Jeszcze cały czas muszę się pilnować, żeby podawać ten nowy rok, no bo on dopiero z nami od niedawna.
No ale cóż, może w końcu się do tego przyzwyczaję.
Witam bardzo serdecznie przy mikrofonie Michał Dziwisz, a przy drugim mikrofonie Robert Łabędzki.
Dobry wieczór, Robercie.
Dobry wieczór Tobie, Michale, i dobry wieczór Państwu, albo odwrotnie, nie wiem jak powiedzieć.
W każdym razie witam Państwa bardzo serdecznie i Ciebie, Michale, też.
I na odwrót, nie powiem kto obchodzi dzisiaj imieninem, bo nie pamiętam.
Ale chyba o czym innym, natomiast nie zapomnijcie jak możecie o solenizantach i jubilatach,
bo warto może jeszcze o nich pamiętać.
O tak.
Oczywiście, że tak. Oczywiście, że warto pamiętać.
No i warto też, cóż, złożyć im te życzenia, jeżeli mielibyście na to ochotę.
Natomiast istotnie nie o tym dziś, dziś będzie o routerze.
Dawno o routerach nie było, więc myślę, że najwyższa pora, aby to zmienić, aby…
No bo słuchacze narzekali, że już za dużo routerów, więc trzeba było trochę przystopować,
więc teraz musimy znowu pójść…
Ale dawno nie było routerów, to prawda.
Nie pamiętam kiedy ostatnio się spotykaliśmy i kiedy coś o routerach opowiadaliśmy.
Tak, ale myślę, że ci uczuleni antyrouterowcy na pewno się odezwą i powiedzą, że no znowu o tych routerach.
No cóż, to zobaczymy, ale w każdym razie dziś będzie o routerze i to routerze takim dosyć mocnym, potrawiącym wiele, prawda?
Tak, potrawiącym wiele, znaczy to nie jest najmocniejszy router, jeśli chodzi o tę stajnię routerów.
O czym mówimy? Mówimy o routerze OPPO 5G CPE T1A.
To jest router obsługujący technologię 5G, tej nowej generacji.
Zarówno SA, jak i NSA, powiem o co idzie, to znaczy non-standalone, jak i standalone.
Standalone to jest ta technologia 5G, która być powinna, a non-standalone to jest ta, która jest.
Już w większości terytorium Polski to jest ta technologia 5G, która zakotwicza się w technologii LTE.
Ona jest trochę wolniejsza, acz i tak jest szybsza niż tradycyjne LTE i bardziej stabilniejsza jest, mniejsze są pingi na takiej technologii.
Ale co za tym idzie, urządzenia, które wspierają tę technologię są jednak inne.
Jednym z tych urządzeń jest właśnie router, o którym dzisiaj powiemy.
Nie jest to najmocniejsza jednostka, ja bym powiedział, że ona jest trzecia w klasie pod względem liczebności połączeń użytkownika.
Dlaczego o tym mówię? Dlatego, że tutaj maksymalnie możemy połączyć 32 użytkowników po Wi-Fi.
Natomiast te takie prowadzące, no to załóżmy, żeby nie powiedzieć, router OPPO CPE T1i jest to router stacjonarny.
Jeszcze nie trafiło do naszego laboratorium żadne urządzenie mobilne z tej technologii.
Przede wszystkim dlatego, że urządzenia mobilne takie na baterie są horrendalnie drogie i na razie operatorzy nie oferują takich urządzeń na umowy jakiekolwiek.
A też, że tak powiem, na razie nie stać nas na zakup takiegoż urządzenia mobilnego, a i firmy nie bardzo chcą nam takiego urządzenia udzielić do testów.
Ale mamy za to urządzenia stacjonarne i teraz w tej chwili mamy na rynku cztery urządzenia tego typu dostępne u operatorów i tak może w kolejności ilości połączonych użytkowników Wi-Fi
to mogę powiedzieć, że na pierwszym miejscu, ale to jest w kolejności użytkowników Wi-Fi podłączonych jest router TCL Communications i to jest Home Station HH515 5G
bo ten router może połączyć 250 użytkowników na Wi-Fi, przeciw użytkownikami są również wszelkie inteligentne urządzenia, pralki, lodówki itd. i rzeczy od smart home.
Każde z tych urządzeń to jest oddzielny użytkownik dla tego routera.
Drugie miejsce zajmuje Huawei 5G CPE Pro 2, tutaj użytkowników można połączyć 128.
I teraz exacto trzecie miejsce, no to właśnie, dlaczego mówię, bo każde z tych urządzeń ma swój plus, bo zarówno OPPO CPT1 jak i ZTE MC801A może połączyć 32 użytkowników po Wi-Fi.
A powiedzmy sobie szczerze, no to są domowe routery, więc raczej wystarczy.
Tak, aczkolwiek jak ktoś ma duży dom i ktoś ma dużo różnych gniazdek, które się łączą na Wi-Fi, jakichś sterowanych i takich innych rzeczy, to może być trochę za mało.
No tak, tylko pytanie, czy będzie chciał na tego typu routerze konfigurować sobie inteligentny dom. Czy to już jest, no na przykład tego typu urządzenie, to już jest tej klasy, że kolokwialnie mówiąc uciągnie?
Tak, myślę, że uciągnie, ale znaczy nie wiem, czy uciągnie OPPO, natomiast wiem, że uciągnie spokojnie TCL, bo on jest jakby do tego przeznaczony, ten Homestation HH515, ale o nim nie będziemy dzisiaj mówić.
Mamy w planach, żeby nie było, bo mamy też, posiadamy w laboratorium i prawdopodobnie o nim też będzie ucieszyć o niektórych użytkowników audycja, dlatego że 250 użytkowników nie w kij dmuchał, a warto by o tym powiedzieć.
Natomiast, dlaczego mówię, że trzecie miejsce to są te dwa urządzenia? Dlatego, że każdy z tych urządzeń ma jakiś plus.
I teraz tak, MC801A-TZTE ma na przykład 22 kategorię LTE, co daje dużo, bo on jest mocny na LTE, czyli powiem tak, jeżeli jest dużo użytkowników LTE, a zasięg nie jest za mocny, to on może się wysforować, że tak powiem troszeczkę naprzód, z tego tytułu, że ma jednak więcej tej kategorii LTE.
Natomiast, dlaczego OPPO? OPPO nie dość, że ma bardzo dobry Wi-Fi, bo ma tutaj technologię O-Reserve i te przedzielenie anten i tak dalej, różne takie, to jeszcze ma coś takiego, czego nie ma żaden z wspominanych przeze mnie routerów, tylko ma to OPPO.
To się nazywa self-hearing, czyli automatyczne naprawianie błędów sieciowych, a takie błędy sieciowe w radiokomunikacji zdarzają się niestety dość często.
I to nie dlatego, że po prostu tak jest, tylko po prostu z tego powodu, że są to fale radiowe, a fale radiowe mają to do siebie, że mają na przykład tropo, mają różne inne takie zjawiska ciekawe, które powodują, że niektóre urządzenia, które powinny być bliżej i zawsze są bliżej, odbierane są jako dalsze, a niektóre, które są bliższe, odbierane są jako dalsze i to wszystko się miesza.
I ten router, ten OPPO umie z tym walczyć bardzo konkretnie i powiem szczerze, nie trzeba go restartować, wiadomo, że czasami trzeba zrestartować, ale robiłem testy dwutygodniowe, miesięczne i można w ogóle zapomnieć, że ten router jest, czego nie mogę powiedzieć o tych innych urządzeniach niestety, które trzeba restartować od czasu.
Do czasu, no bo niestety radio jest radiem, tutaj to jest patent chińskiego koncernu OPPO na tak zwany self-healing, czyli ten automatyczne naprawianie błędu sieciowego.
No i ja jeszcze nie wspomnę o właśnie Wi-Fi, o tym, o ośmiu antenach Wi-Fi i o tym, że on sobie bardzo dobrze radzi z tym, ma ten, to jest ta technologia O-Reserve i on sobie kieruje sygnał na anteny, które uzna za stosowne i jakby widzi, które urządzenie się od niego oddala.
I jakby w to miejsce właśnie pcha mocniejszy sygnał, no i ponoć to ma działać dobrze, ja mogę powiedzieć, że działa dobrze, tutaj domek jest 110 metrów kwadratowych i działa to naprawdę fajnie, nie ma żadnych z tym problemów.
Więcej o technologii O-Reserve można chyba poczytać gdzieś na jakichś portalach technicznych, jak ktoś jest bardzo zainteresowany.
Router Oppo CPT1A posiada niestety osiemnastą kategorię LTE, co nie jest najlepsze, ale też nie jest takie najgorsze.
Mogą go wyprzedzić w LTE właśnie Huawei 5G CP Pro 2, dokładnie, i OPPO ma dwudziestą kategorię LTE, no i tak samo ZTE MC801A ma dwudziestą drugą kategorię, tak samo TCL, który ma dwudziestą kategorię, go wyprzedza.
Także tutaj LTE w nim troszeczkę kuleje, aczkolwiek sobie radzi, natomiast jego plusem jest właśnie to automatyczne naprawianie połączeń, my jesteśmy połączeni po technologii 5G non-standalone.
I zresztą to słychać, że nie ma jakichś zerwań, nie ma jakichś problemów, tu wszystko bardzo ładnie działa, no przynajmniej ja Cię słyszę bardzo, bardzo dobrze.
No ja Cię też już w końcu w dwóch kanałach, bo jakoś się drugi odblokował.
Cóż, udało się w końcu.
Bywa, bywa, samo się zrobiło, czasami się coś samo zrobi.
W każdym razie w tej chwili zarówno plus T-Mobile Play, jak i Orange w części kraju, wszyscy ci operatorzy mają tą technologię 5G w technologii non-standalone,
czyli która potrzebuje do połączenia, do zakotwiczenia się połączenia LTE, a potem już sobie jakoś radzi, bodajże chyba to jest tam technologia TDD czy jakoś tak.
Tych pasm typu tam 2600, 2800 i tak dalej jest dość dużo. Ja, że tak powiem, odeślę tym razem na stronę oppo.com, która się zgłosi nam po polsku, bo tam można to wszystko przeczytać.
Tych cyferek i tego wszystkiego jest bardzo dużo, muszę powiedzieć. Ja nie jestem w stanie tego wspamiętać, tych wszystkich pasm, dlatego wybaczcie, ale nie będę o tym mówił.
Ja wiem, że to może być trochę śmieszne i mało fachowe, ale wiecie, 700, 500, 900, 1200 i tak dalej, tego jest dużo i N coś, N coś, dużo jest tych pasm.
Wybaczcie, może jednak nie, jeżeli ktoś jest bardzo zainteresowany. W każdym razie LTE kategoria 18 i 5G. Tutaj 5G mamy wybór, możemy non-standalone, możemy standalone,
czyli to, co będzie w przyszłości, jak również będzie mieli auto, ale ja to wszystko pokażę. W ogóle będziemy obaj obsługiwali ten router, bo powiem, że w każdym z tych urządzeń są jakieś kruczki dostępnościowe i nie jest tak fajnie, jakby się chciało.
Zanim się połączymy, to będziemy musieli jeszcze tutaj sobie ustalić poza anteną klucz, bo gdzieś mi ten klucz, niestety musiałem zrestartować NVIDIA i ten klucz gdzieś mi wyleciał, ale to jak będziemy już pokazywać konkrety, to sobie to wtedy ustalimy.
Cóż, jak to się po weekendzie rozpoczyna różnego rodzaju transmisje i to wszystko, to nie zawsze wszystko nam chce działać, tak to niestety czasem bywa. Ja jeszcze dodam, że jesteśmy też na YouTubie.
Dziś Facebook coś nam znowu zastrajkował, niestety Facebook odmówił posłuszeństwa, ale YouTube jest, jest Tyflo Radio, standardowe, jeżeli macie ochotę nas tam słuchać, to jesteśmy również do waszej dyspozycji, możecie również nam zadawać pytania.
Głównie Robertowi podejrzewam, bo on jest w posiadaniu tego routera. Tak jest, kontakt.tyflopodcast.net, komentarze na YouTubie, no i jeszcze do tego tyflopodcast.netu.com, tu możecie do nas dzwonić.
Tak jest. No i co mogę powiedzieć. Ile kosztuje takie urządzenie w tej chwili? Najtaniej znalazłem za 1090 zł, najdrożej za 1399 zł.
Ale czy to przypadkiem nie jest tak, że ono jest również w ofercie operatorów komórkowych, na przykład właśnie Plusa?
Jest w ofercie Plusa, natomiast tą cenę będziemy musieli i tak, że tak powiem zapłacić, tylko że w ratach dołączoną do rachunku telefonicznego, także no nie ma to tak dobrze.
Czyli nie jest routerem za złotówkę.
Nie, nie, nie. Nie jest routerem za złotówkę. I powiem więcej. Chyba teraz, ja nie chcę, bo nie znam polityki Orange’a w tym momencie, ale z tego co wiem, zarówno Play, jak i Plus mają taką politykę, że nawet jak bierzemy od nich sprzęt, to już nie mamy sprzętu za złotówkę.
To T-Mobile ma taką politykę jeszcze w ramach tak zwanego budżetu i wynagrodzenia. Nie wiem, to chyba im zostało albo co. Nie wiem, ale oni tak jakoś mają, ale wszyscy chyba inni już.
To wszystko jest ratalnie, że tak powiem, wyszczególnione na ilość rat i to jest do rachunku telefonicznego dołączone.
Natomiast ja wziąłem ceny z wolnego rynku, z aukcji, jak i ze sklepów. Co prawda na większości aukcji ten router jest w dystrybucji Plusa.
Niemniej można znaleźć bez brędu. Z tym, że jak się dowiedziałem, jak zrobiłem taki research, m.in. na forum bez kabli i innych tego typu, Plus nic nie wycina.
Wrzuca tam tylko swoje logo w to oprogramowanie i wiadomo, że może wrzucić ten swój taki na zasadzie zapłać, rachunek itd.
Natomiast zasadą tam jest akurat, że po spłacie tego sprzętu całkowitej, spłacie rat, sprzęt przechodzi na własność spłacającego.
Także nie powinni chyba nic robić. Sprzęt jest bez blokady, żeby nie było.
Czyli żadnych sim-locków nie mamy, możemy tam wrzucić kartę jaką sobie tylko chcemy.
Dowolną, tak. Dowolną jaką chcemy. Karta nano-sim, żeby nie było, czyli taka jak do iPhona.
Tutaj też nie powinno być problemu.
Jeszcze słówko technologiczne. Procesor, który jest w tym sprzęcie to Snapdragon X55NM7, inaczej Cortex ARM7, tak przeczytałem.
Kiedyś o Snapdragonach mówiono, że się grzeje. Grzeje się?
Tak, mogę powiedzieć, że troszeczkę, ale bardzo niewiele.
Natomiast tutaj OPPO wskazuje na specjalny system chłodzenia, system kominowy. Ich patent, jak powiedzieli, patent odpowiednich radiatorów, który to gwarantuje to, że nam się router nie zagrzeje mocno, nawet podczas największego obciążenia.
Nie obciążałem go najmocniej jak się da, bo nie mogę i nie wiem jak to zrobić w tych naszych warunkach. To trzeba by było mieć więcej chyba różnych możliwości połączeń itd.
Natomiast bardzo się mało grzeje. To nie wiem, po prostu to są jakieś śmieszne, jakieś śladowe ilości temperaturowe, tak powiem.
Znacznie więcej się grzeje np. ten TCL Home Station HH515V 5G niż ten.
Także tutaj to chłodzenie naprawdę jest zrobione moim zdaniem ok.
Router wygląda, mówię, troszkę jak komin, taka kolumna.
I teraz wysokość mamy 18 cm, albo 180 mm, jak kto chce. I teraz szerokość i grubość mamy 9,2 cm.
Także to jest taka kolumienka.
No to taki design dosyć ciekawy, to już nie jest takie nieciekawe pudełeczko, które gdzieś tam sobie kładziemy, bo zwykle te routery…
Nie, nie, nie, to jest pionowe. To jest pionowe, tak, to jest taka pionowa kolumna.
To były takie raczej mniejsze, zwłaszcza te mobilne, to one były takie mniejsze, gdzie tam można było sobie ten router zabrać ze sobą.
Czy ten router też można? Wiadomo, że wszystko można, ale czy to jest raczej taki przenośny czy jednak stacjonarny?
Nie, to jest router stacjonarny, bo on jest tylko zasilany na prąd.
Okej.
12V, 2A, aczkolwiek w naszym egzemplarzu, tym, który do nas trafił, jest 12V, ale 3A na zasilaczu jako wyjście.
Więc ja już tego nie rozumiem, ale producent podaje, że 12V, 2A.
Zasilacz jest dosyć duży, taka kostka dość pokaźna, aczkolwiek jeszcze mieści się w normie zasilaczostwa, że tak powiem.
Tak jak powiedziałem, to jest router pionowy i teraz powiem Ci tak, waga 800 gram, czyli dosyć ciężki.
Dosyć ciężki, to jest ponad pół kilo, a zbliża się do kilograma.
Tak, a z opakowaniem to jest ponad kilogram, to jest 1-2 kilograma, żeby nie było.
Tak, więc, że tak powiem, to waży swoje, ale też się nie dziwię, bo tam te radiatory są, które muszą chłodzić ten czip, tam jest dużo tych anten.
Jak mówi producent na stronie i pisze, tam jest 8 anten samego Wi-Fi, Wi-Fi, Wi-Fi, cały czas mam jakieś, jak to się powinno mówić, Wi-Fi, Wi-Fi, dobra.
Sieci bezprzewodowej.
Sieci bezprzewodowej, tak, sieci bezprzewodowej, nie licząc jeszcze anten odbiorczych do 5G i do LTE, także tych różnych anten skupionych na tak małej w sumie powierzchni,
co to jest 9,2 centymetra, tak, 92 milimetry, to nie jest duża powierzchnia, tam to jednak wszystko się jakoś musi mieścić i to jakoś wszystko jest ukryte w tym plastikowym urządzeniu.
Także tak to mniej więcej wygląda.
Teraz tak, router może pełnić funkcję routera jak i access pointa, żeby nie było.
Można mu po prostu tak zrobić, że z WAN-u będzie brał internet i rozgłaszał na Wi-Fi, a nie z karty SIM.
No i co tu mamy, Wi-Fi 6, Wi-Fi 6 na pokładzie, AX, AX, czyli tej najnowszej generacji,
i tu nawet mówią, że się troszkę gubie, bo tutaj AX, AC, N, BGA i AT, to są te 5GHz Wi-Fi, no i ABGN to 2,4GHz pasmo.
WPA2, WPA i tak dalej, te wszystkie zabezpieczenia tutaj są, te potrzebne.
No i co, aha, jeszcze, żeby nie było, prędkości pobierania i wysyłania, prędkość pobierania, o której mówi producent, to nawet 4,1GB na sekundę.
Gigabajta, tak? Gigabajta, czyli to jest duża prędkość, oczywiście możemy sobie pomarzyć.
Czyli to jest jakieś, no powiedzmy, jak dobrze liczę, koło 32 gigabitów.
No właśnie, no a wysył 1,6GB na sekundę, bo zawsze jest jakoś tak wolniej w tych sieciach, no ale to jest pieśń przyszłości, to będzie możliwe, jeśli będzie przy sieciach 5G stand alone.
No to jak to jest u Ciebie?
Nie, u mnie to jest, po pierwsze jest NSA, czyli non stand alone w T-Mobile, po drugie ta ryfa jest tak skonstruowana, że jest 100MB na 100MB, czyli tak naprawdę 12MB na 12MB wysyłki i downloadu.
Przy czym tak naprawdę od momentu, gdy się coś u nich zwaliło od piątku, no to nie mam tych 100 deklarowanych na wysyłce, tylko ledwo tam 50 wyskakuje, no ale pobieranie to tam jest w tych granicach.
No wiadomo, że ono trochę spada, jak jest sieć obciążona, ale nie jakoś tam bardzo znacznie, w odróżnieniu na przykład od LTE.
No tak, bo to LTE na początku, to ci wszyscy, którzy są naszymi regularnymi odbiorcami, to być może pamiętają, że my na początku o sieci LTE się bardzo entuzjastycznie wypowiadaliśmy i to naprawdę było ciekawe, obserwować na tamte czasy, jakie to prędkości można osiągnąć, dopóki nie zaczęli ludzie z tej sieci intensywnie korzystać.
No i wtedy skończyło się Eldorado i się nagle okazało, że jak było łącze powiedzmy tam w granicach tych rzeczywiście 100 megabitów na powiedzmy 50, no to potem nagle było kilkanaście megabitów na kilka megabitów, że to potrafiło działać gorzej od ADSL.
Tak, nawet do tam 700 kilo, 600 kilo potrafiło być między godziną 21 a 23, tutaj jak była bardzo obciążona sieć. Także tego to już nie mamy przy tej technologii non-standalone.
Przynajmniej na razie.
Przynajmniej na razie, przynajmniej na razie. No a co jest jeszcze ważne, no to w tej chwili ten operator, no bo mam jeszcze plusa, który działa w tej technologii, no ale ja niestety nic tu nie mogę o tym powiedzieć, bo co prawda mam kartę, która 5G ma, ale G nie ma.
Bo nie działa. No ale to już jest insza, inszość o tym operatorze można dużo, kiedyś najlepsza, naprawdę najlepsza sieć w Polsce była, tak mogę powiedzieć teraz, chyba jest troszeczkę jednak inaczej.
Jak to, ktoś może pomyśleć, zmienił się właściciel i zmieniła się polityka. No ale cóż, to już jest.
Takie życie.
Takie życie i trzeba. Natomiast tutaj operator T-Mobile powiedział, znaczy wziął na stabilność, na pingi, które były tak naprawdę 15 milisekund, teraz są niestety 30, 40.
Ja liczę na to, że wrócą z powrotem te 15, no oni to obiecują, coś mówię, w ostatni piątek im się zwaliło tam na stacji i jest, no jest jak jest.
W porównaniu z LTE, gdzie był ping minimum 35, maksimum 70, to tutaj jest minimum 30, maksimum 40, a przykładowo do WP, no to już i tak jest troszkę lepiej, ale czy to nie jest to, jak to mi zaczęło działać 25 grudnia 2022 roku.
No ping do WP, 15 milisekund, to już jest naprawdę blisko tego, co mam ja, ja mam co prawda troszeczkę lepsze te osiągi, natomiast no ja mam łącze przewodowe, więc…
No dokładnie, to jest całkiem coś, troszeczkę co innego.
Oczywiście.
No i mówię, no i tu są jeszcze te niedoskonałości technologii non-standalone, która jednak potrzebuje tego LTE troszeczkę do kotwiczki i ona jest troszkę lepsza, ale jednak nie jest taka, jaka powinna być w technologii 5G.
Czekam, mają być przetargi, mają być te aukcje, operatorzy przystąpili z tego, co napisały wirtualne media, miejmy nadzieję, że będzie to u nas to 5G już takie normalne i wtedy będzie można tak naprawdę ocenić tę technologię, czy naprawdę warto i w ogóle, i w ogóle.
Ja powiem tak, że przejście z HSPA, czy tam HSDPA na LTE było dla mnie dużym szokiem jednak. To robiło wrażenie. Mam nadzieję, że takie samo wrażenie zrobi na mnie 5G.
Na razie zrobiło na mnie takie średnie, przynajmniej stabilne, natomiast mam nadzieję, że zrobi większe, tak? No to…
No to by tak było, bo pojawienie się technologii, która może nam zaoferować stabilne łącze internetowe w technologii bezprzewodowej, to jest coś, czego byśmy sobie wszyscy życzyli, no bo wiadomo, że prościej jest wystawić dla operatora ileś tych tak zwanych BTSów, czyli tych nadajników komórkowych, niż ciągnąć kable.
Oczywiście no ten przewód zawsze ma jakąś tam lepszą jakość, ale to się wszystko zbliża do siebie. Pozostaje mieć nadzieję, że 5G to już to będzie w końcu to, na co czekamy. Natomiast wracając do routera.
Wracając do routera, to może już zacznę po kolei opowiadać jak, co i z czym. Otrzymujemy urządzenie zafoliowane cienką folią w takim pudełku. Pudełko to jest, najkrócej powiem, nie wiem czy widzieliście kiedyś książki, które wypożyczano z Biblioteki Centralnej PZN.
W takich pudełkach, gdzie była góra i dół wieczko i w takim pudełku mieściło się 15 kaset, no to wyobraźcie sobie, że to jest takie pudełko, tylko że to pudełko jest od spodu gładkie, bardzo gładkie, od góry takie bardziej szorstkie, ale też nie takie szorstkie jak to z PZN-u, jest jednak ładniejsze.
Z tego PZN-u to miały różną fakturę te pudełka, to jest inna sprawa. Niektóre były szorstkie, niektóre były taką nawet pseudo skórą pociągnięte takim dziwnym materiałem, ale to tak na marginesie.
Stuka to pudełko z tego OPPO, żeby nie było i teraz o czym powiem. Na górze jest ładnie wytłoczone OPPO CPE T1A, ładnie wszystko jest tutaj wytłoczone, że można sobie to przeczytać nawet takim pismem czerwno-drukowym.
Natomiast do rozmiaru tego pudełka jeszcze, wyobraźcie sobie, że w tym pudełku takim PZN-owskim zmieściło się 15 kaset, one tak stały, no to wyobraźcie sobie, że drugie 15 może się koło zmieścić, jeden koło drugiego, czyli w tym pudełku OPPO tak naprawdę można zmieścić 30 kaset.
To jest coś takiego i to jest pudełko z dwóch części, jest tu i wieczko i w środku mamy, proszę bardzo, mamy urządzenie, o właśnie już się połączyłeś Michale.
Jest, no jednak klucz się udało ustalić, nie ma to tamto, mamy ruter, ruter mamy w folii, w takiej torebce, ta folia jest zaklejona, trzeba ją odkleić i ruter wyjąć.
Pod ruterem mamy teczuszkę z papieru, ja to nazwę zawsze tak jakieś to pseudo origami albo coś takiego, bo to zawsze jest takie ładnie zrobione, sympatycznie takie.
Że to się tak składa.
Tak, to się tak, no składa, ale to wszystko jest, że tak powiem, w sobie ładnie, że tak, że ten, ta teczka ma taki jakby wystający papierowy dyng, słyszę się tak wyrażę, za który można pociągnąć i ją wyciągnąć.
Teczka jest w ogóle zrobiona z takiego ładnego papieru, ale przede wszystkim ma też taki jakby, taki kawałek papieru, który w środku, który w środku tak samo można, że można to ładnie wszystko pozamykać.
To nie jest takie, że to się tam wala, to jest wszystko ładnie, solidnie zrobione.
To wszystko się ładnie zamyka, otwiera bez żadnego problemu, ale to jest eleganckie, to jest naprawdę eleganckie, solidne opakowanie, czego nie mogę powiedzieć o każdym z tych urządzeń, ale to robi wrażenie.
No więc mamy router i mamy to, to pudełko z papierami, koło tego mamy kolejną przegrodę i mamy pudełko z zasilaczem, które też jest takie elegancko zrobione, też jest dyng, za który trzeba pociągnąć, żeby to pudełko wyciągnąć.
Otwieramy pudełko, w środku mamy zasilacz w odpowiedniej przegrodzie, kabel od zasilacza też w odpowiedniej przegrodzie, chociaż on jest zmontowany na stałe i przewód półtora metrowy, przewód Ethernet w folii i też w odpowiedniej przegródce, przewód płaski.
Nie wiem, teraz ostatnio jest moda na płaskie przewody, może to jest i fajne, nie wiem, w każdym razie takie płaskie to mniej miejsca zajmuje, bo nie jest taki klobyt, tylko taki płaski.
No tak, gdyby ktoś chciał sobie go jakoś ułożyć w jakimś korytku, w biurku, w kanale, no to może dlatego tak to jest robione i takie przewody są wybierane.
I to jest tak stucha pudełko z zasilaczem, też bardzo elegancko zrobione, uciągniemy, podłączymy, wtyczka, bolec, tutaj ładnie się to wszystko spasowuje, ładnie się to wszystko łączy.
Na spodzie pudełka mamy oczywiście nalepki producenckie, mamy jakiś numer seryjny i mnóstwo opisów, też po polsku troszkę, ale głównie po chińsku, angielsku, niemiecku, oczywiście rosyjsku i chyba francusku.
No to tyle mogę powiedzieć o rzeczy takiej, że tak powiem…
Unboxing mamy za sobą.
Unboxing mamy za sobą, no i teraz sam ruter opiszemy i tutaj mogę się trochę niestety rwać, ale mam nadzieję, że nie, bo ruter i taki wydaje dźwięk, jak w niego stukamy, to jest…
Słychać, że plastik.
Ciężki kawał plastiku, natomiast dlaczego mówię, że mogę się rwać, bo ja w tej chwili go trzymam w ręce, jesteśmy połączeni o tym ruterze.
Dźwięk, jak stukasz ten ruter, to mam wrażenie, jakbyś stukał w obudowę jakiegoś takiego przenośnego dysku twardego.
O, widzisz, no tak w to stukam, no i teraz tak, mamy cztery ścianki, ten ruter jest w ogóle bardzo opływowy, bo to jest kolumienka, ale ona jest opływowa po to, żeby się ludzie nie pokaliczyli albo nie wiem co.
Na spodzie mamy gumki, na których on stoi, gumki na całym spodzie, poza tym mamy gniazdo karty SIM, nano-SIM, żeby nie było, koło tego gniazda jest też wejście USB-C, ale to wejście USB-C jest do serwisowania albo debugowania, nie wiem, ja tam włączałem kable różne i nie udało mi się nic z tego wyciągnąć.
Może czegoś nie umiem, może się na czymś nie znam, nie wiem.
A jak to z tym gniazdem karty SIM, to zapytam cię, czy to jest jakaś taka szufladka, jak to w ogóle wygląda, jeżeli chodzi o wkładanie karty do tego ruteru?
Jeszcze mówię, w ogóle to wszystko jest za taką deszczułką plastikową, tak jak w tych ruterach, za taką klapką, trzeba ją po prostu paznokciem wyciągnąć i teraz mamy tutaj pod tą klapką, mamy takie wycięte, to jest na kartę SIM, koło tego mamy USB-C i to jest pod klapką, klapkę możemy sobie zamknąć.
Kartę SIM wkładamy właśnie tradycyjnie, tak jak do szuflady, kartę nano-SIM, dobrze ułożona karta włoży się i nam kliknie, takim kliknięciem, cyk, cyk, taki izostat jakby zaharzy.
To dobrze, że to jest, bo dzięki temu mamy jakąś informację zwrotną.
Tak, mamy informację zwrotną i powiem więcej, nie da się włożyć karty SIM źle, po prostu ona nam nie wejdzie, jak ją źle włożymy, po prostu będzie nam cały czas wyskakiwać.
A jeżeli ją dobrze włożymy, prawidłowo, to wtedy zrobi nam taki cyk, cyk i ona się tak jakby, weź się do środka, wejdzie tam i jak chcemy ją wyciągnąć, to jeszcze raz musimy na nią nacisnąć i ona nam wyskoczy.
Tak, to jest tradycyjnie w routerach wielu stosowane, w Huaweiach, nie w mobilnych niestety, natomiast w tych stacjonarnych, no to prawie w każdym to jest chyba.
Ja nie spotkałem, żeby nie było, bo to jest bardzo dobre wejście do karty SIM uważam.
Oczywiście, że tak, no dla nas przede wszystkim.
Dla nas, dla każdego uważam. To są małe rzeczy, niektórzy ludzie słabiej widzą, niektórzy ludzie są słabiej manualni, to jest bardzo dobra sprawa uważam.
Na spodzie też mamy przycisk reset, reset jest na szpileczkę, ale oprócz tego, że reset mamy na szpileczkę, to reset mamy jeszcze na ściance routera, na jednej ze ścianek, bo cała reszta jest pusta.
Na górze mamy napis OPPO CPT1A, tam 5G router i tak dalej, tam różne tamto.
I na jednej ze ścianek, bo na nas tylko zainteresuje, cała reszta jest pusta, cała reszta to jest tylko plastik, plastik fantastic.
Może nie fantastic, ale mamy od dołu wejście zasilania, to jest bolec, taki zasilaczowy, wejście telefoniczne RJ11, wejście LAN1 i wejście LAN1.
Mam nadzieję, że tego nie pomyliłem, ale tak naprawdę pod którekolwiek byście nie podłączyli to będzie działać.
Tylko po prostu to wejście LAN1 jest o tyle istotne, jeżeli chcemy robić tzw. access point, czyli pobierać internet z sieci przewodowej i rozgłaszać go na Wi-Fi i na jednym porcie LAN.
I to mamy tak, nad tymi wejściami mamy przycisk mniejszy RESET i WPS, ja zaraz powiem o co tu chodzi i nad nim jest przycisk POWER.
Halo Michale?
Słyszymy się cały czas.
Przycisk POWER polega na tym, że jak chcemy włączyć to naciskamy i przytrzymujemy przez sekundę, jak chcemy wyłączyć to naciskamy i przytrzymujemy przez 5 sekund i router się wyłączy.
Przy czym jak włączymy do kontaktu router to on nam się uruchomi sam. Tak to działa. Po prostu ten POWER jest taki wymuszający, że tak powiem.
Natomiast i tak jak włączymy do kontaktu router nam ruszy. Włączymy do prądu sam z siebie. Także tak to jest zrobione.
Pod tym jest przycisk WPS. Przycisk WPS działa tak, że jeżeli naciśniemy go przez 2 sekundy i przytrzymamy to włączymy system WPS i będziemy się mogli połączyć.
Co to jest Wi-Fi Protected Setup to się będę tłumaczył, ale może najkrócej to jest połączenie urządzeń, które mają tę technologię bez znajomości.
Bez podawania hasła.
Tak. Przy czym jest to takie rozwiązanie, które też potrafi być niebezpieczne i o tym się też już ileś razy mówiło, że jeżeli nasz router ma funkcję WPS to jeżeli nie mamy potrzeby jej używania,
bo wiadomo, że czasem chcemy móc jej używać, ale jeżeli nie mamy potrzeby jej używania to dobrze jest ją wyłączyć.
No i ona do wyłączenia jest wyłączona, żeby ją wyłączyć to trzeba nacisnąć przycisk i przytrzymać.
Natomiast jeszcze jest funkcja reset, jeżeli chcemy zresetować router to go po prostu uruchomić ponownie, to tak mógłbym nazwać, bo nie inaczej,
bo jeżeli chcemy go zresetować, ale do poziomu fabrycznego to trzeba inaczej, ale uruchomić ponownie to naciskamy ten przycisk WPS i trzymamy przez 11 sekund i wtedy on się nam zrestartuje.
I nie będziemy tego czynić, bo stracimy połączenie.
Bo nas rozłączy, tak.
Bo nas rozłączy.
I nie będzie tak wcale łatwo się połączyć ponownie.
Tak, i nie będzie tak wcale łatwo się połączyć ponownie, chociaż IP by było to samo i tutaj troszeczkę inny.
To wszystko jest oczywiście odpowiednio poznaczane, ten panel dla widzących, odpowiednimi wskaźnikami, bo są te wskaźniki.
Te wskaźniki są po przeciwnej stronie tych wejść i wyjść.
I tych wskaźników jest, żeby nie skłamać, raz spróbuję to policzyć, bo można wyczuć.
Tych wskaźników jest cztery, mam nadzieję, że się nie pomyliłem.
Tak, cztery czuję, więc cztery albo pięć, ale wydaje mi się, że cztery.
No ale wskaźnikami się nie będziemy zajmować, bo, no wybaczcie.
Ale to kto inny, jeżeli chcecie zobaczyć jak wskaźniki wyglądają i wszystkie takie fajne rzeczy, odsyłamy na YouTube’a do innych portali.
Tam mniej szczegółów technicznych, za to dużo szczegółów wizualnych.
U nas szczegółów wizualnych nie ma, wybaczcie.
No router 800 gram, kawał plastiku, ale kawał metalu w środku.
Moim zdaniem się nie grzeje, prawie wcale.
Jest sympatyczny, ja go odłożę już na miejsce odbioru.
I przejdźmy może do prezentacji, jak zarządzamy tym urządzeniem.
Za chwilę odpalę, za chwilę uruchomię przeglądarkę Mozilla Firefox i wpiszę 192.168.0.1.
To jest domyślny adres strony konfiguracji tego routera.
Czy on ma jakiś swój taki adres domenowy, bo niektóre mają takie jakieś, typu jakiś tam, nie wiem, routerlogin.net albo inne?
Nie zauważyłem, nie zauważyłem. Może on coś ma, ale ja jakoś nie zauważyłem.
No jasne.
Bo czasami rzeczywiście masz rację, czasami to jest, ale ja nie zauważyłem tego.
Być może znajdziemy, być może znajdziemy. Nie chcę się upierać, bo korzystam z niego długo.
Nie powiem, aczkolwiek, a to już później.
Niechętnie sięgam po konfigurację tam, żeby się bawić.
Natomiast 192.168.0.1 za chwilę to odpalimy. Co ja chciałem?
Coś chciałem i zapomniałem, więc odpalamy.
Odwiedza link grafika. Google Mozilla Firefox.
Użyję tutaj SPICA. Mam nadzieję, że nikt mnie za to nie zdjęczuje.
SPICA, SPICA, SPICA.
Właśnie, SPICA. SPICA Jana.
Ale lubię ten syntezator, pomimo tego, że on jest dla wielu ludzi nieprzyjemny.
Taki jest funkcjonalny, ale zwolniłem go w tym celu bardzo.
Na tyle się da.
Spróbujemy włączyć. Najpierw spróbuję…
A! Już wiem, co chciałem powiedzieć.
Już się przypomniałem. Router nie ma domyślnych haseł admin, admin na start.
Żeby nie było. Hasła są pod etykietką, na dole wszystkie.
I one są generowane jakoś już przez producenta.
No i to już jest pierwszy ten… Użytkownik jest admin jak najbardziej,
ale już hasło jest nie admin, tylko jakieś tam…
Tef… No cokolwiek.
No po prostu jakieś hasło wygenerowane przez producenta
i tu bez pomocy osoby widzącej będzie problem.
Będzie problem, aczkolwiek powiem szczerze, że te aplikacje
typu Sync AI, typu Envision AI Sync Assistant Home.
Ja akurat czytywałem Sync Assistant Home i dał rady.
Powiem szczerze. Także możecie popróbować.
Może się uda, albo osoba widząca będzie prościej.
No to już się logujemy.

Router 5G OPPO jak słyszeli.

Język polski.

I to wszystko. Ja tutaj wyraziłem zgodę,
natomiast jak odpalicie na samym początku,
to tu będzie trzeba jeszcze takie pole wyboru.
I ono jest dostępne. Trzeba się zgodzić, no bo wiadomo
i kliknąć, czy się zgadzasz.
Jeszcze a propos tych języków.

I teraz, co można z tym zrobić?
Można nacisnąć Enter.

I teraz z powrotem Insert Spacja.

Może teraz.

I to po wciśnięciu tam parę razy Entera,
nam się rozwinie.

I tak naprawdę się obsługuje w ten sposób
prawie cały ten router.
To już jest takie niefajne,
ale to jeszcze idzie żyć.
Nie brzmi zachęcająco, ale zobaczymy, co jest dalej.

Im dalej w las, tym więcej drzew.
No ale to wpisujemy nazwę użytkownika.

Pasło.

I on się mi zapytał, czy zapisać hasło,
bo to Firefox, a najczęściej z Chroma
korzystam tutaj na tym sprzęcie,
ale z racji tego, że Chrome mi się przestał aktualizować
ze względu na posiadany Windows 7,
no to Firefox się aktualizuje cały czas,
więc zdecydowaliśmy się na Firefoxa.
I teraz się zalogowaliśmy i mamy od góry.

Element menu, proszę zauważyć.

Ustawienia Wi-Fi.

Sieć LAN.

Zaawansowane.

SMS.

FAK, czyli de facto jakieś tam pytania,
instrukcja obsługi.

Oświadczenie.

Zasady ochrony danych osobowych.
Zasady ochrony danych osobowych.
Wyląduj się.

I teraz mamy status.

Tutaj możemy…
Tak samo mamy ten właśnie język polski.

I tutaj mamy Team Mobile 4G.
Dlaczego?
Dlatego, że router OPPO C1A
ma taką zasadę, że jeżeli jesteśmy połączeni
przez 5G non-standalone,
to on wyświetla to jako 4G.
Ja potem pokażę, gdzie zobaczyć,
że jesteśmy połączeni po 5G,
a nie po 4G czy nie po AUTO.
Tak już to jest.
Dlaczego?
Nie wiem, jakiś błąd może filmware’u
albo to jest to, że to jest z sieci plus,
a tutaj z Team Mobile.
No w każdym razie…
Internet.
Wi-Fi.
Koniec lista.
Główny punkt orientacyjny.
Wyszukiwanie konfiguracji pole edycji.
Wyszukiwanie konfiguracji.
Tutaj możemy chyba wpisać…
Mi się to nie udało, ale na przykład
jak chcemy przejść do jakiejś konkretnej,
nie wiem, system diagnostyka czy coś,
bo w tym miejscu się pojawia,
jak będziemy w innych podmeni,
pojawi nam się właśnie to miejsce,
gdzie jesteśmy.
Poziom 2, sieć bezprzewodowa.
Lista elementów.
Plęć, świt, 2, 4, kilo, halet.
Tak.
Mikro, świt, plęć, kilo, halet.
Mikro, świt, Wi-Fi, gościa.
Wyłączona.
Możemy mieć sieć gościa
tak zwaną odizolowaną od naszego internetu.
To jest też plus niezależnie.
Można to włączyć albo wyłączyć.
Dlatego Lutera.
Kanał, Wi-Fi, 2, 4, kilo, halet.
11, AUTO.
Kanał, Wi-Fi, plęć, kilo, 44, AUTO.
Koniec. Lista na główek, poziom 2.
Informacje o sieci.
Lista elementów.
Piętnaście tysięcy,
4 kilo.
Stan usługi poprawny.
Stan karty sim prawidłowa.
Stan karty sim prawidłowa.
Dwieście sześcdziesiąt milionów
dwadzieścia alecie LRSRP.
Minus dziewięćdziesiąt trzy BN.
Cztery kilo RSRP.
Minus trzynaście DB.
Tu mamy informacje o parametrach.
No i tutaj słyszycie 5G LSRP, 5G RSRQ. Nie mamy tych parametrów. Dlaczego?
Dlatego, że one będą tylko wtedy, kiedy będziemy podłączeni pod sieć 5G z SA, czyli stand alone.
Nie non stand alone. Dlaczego tak? Nie wiem. Moim zdaniem nie powinno tak być, ale tak jest.
Skoro jest to 5G, no to powinno być to 5G, tak? Tak logicznie.
No ale to jest widocznie jakaś niestandardowa odmiana tej sieci. Dlatego?
No bo to jest ta sieć non stand alone i teraz problem jest w tym, że prawdopodobnie twórca powiedział, no dla nas sieć 5G to jest ta stand alone, ta która ma być, a nie która teraz jest.
Nie ta przejściowa.
Nie ta przejściowa. I nam się to wyświetla jako 4G tutaj.
Pleńdźki leśnir, pleńdźki lepci, plement 26002, pasmo częstotliwości B7, stan runningu brak, koniec lista nagłówek poziom 2, rzeć komórkowa, pomiar transmisji danych w rzeci komórkowej, przeurządzenie może odbiegać od wyników pomiaru operatora, lista elementów pleńdź łącznie 488, 433, wysyłanie 72, 367,
pobieranie 416.07 IBB, szybkość transmisji ul, stoszenie alert, czy zachować dan, pusta, pusta, logowanie, pole Ed, pole Ed 2, kod wiedzony link.
No właśnie wylogowało nam.
pole, pusta, a dnpm, pole edycji zabezpieczone, gwiazd, gwiazd, gwiazdka, gwiazd, gwiazd, gwiazd, gwiazdka, gwiazd, gwiazd, gwiazd, gwiazdka, gwiazdk, gwiazd, alert, czy zachować dan, pusta, pusta, pusta, uww, znak, prawo, dwin link, zgun, nabój,
Wrócę do tego.
Tak, i to są aktualne parametry na routerze, jak rozumiem. Ile on tam w danym momencie pobiera, ile w danym momencie wysyła. A to wyżej to były statystyki. To są statystyki od początku? Czy to są miesięczne? Jak to jest?
To są statystyki od początku, bo tu mamy przycisk wyczyść, możemy sobie wyczyścić. Podłączone urządzenie.
Dwa, bo jest podłączony komputer stacjonarny i telefon komórkowy.
Stany od LED wyłączone. I tutaj wykorzystanie pamięci 75%, wykorzystanie procesora 30%.
Nie mamy połączenia IPv6, ponieważ operator nam takiego połączenia nie daje. Dlaczego? Tak, bo tak.
Tak to wygląda w wielkim skrócie. I teraz będziemy przechodzić po kolei przez te sekcje.
Mamy pierwsze, w co możemy wejść. Mówi nam strona główna, ale możemy wejść w ustawienia Wi-Fi.
Ukryj SSID. Nie wiemy, czy to włączone, czy to wyłączone.
Tu jest jeszcze o tyle mniejszy problem, że jeżeli mamy ukryte SSID, to mamy to pole, bo tu normalnie mamy pole. Tu mamy nazwę, a jak ukryjesz, to jest pole, ale tylko do odczytu. Więc tu jeszcze jest odbity jak cię nie mogę.
A ja bym sprawdził jedną rzecz, mianowicie zmienił te opcje, bo jestem ciekaw jednej rzeczy.
Czy uda nam się, na przykład jak zaznaczysz to pole wyboru, najpierw sprawdźmy informacje o czcionce, czyli NVIDIA i literka F. Czyli insert i F.
Poczekaj. Zobaczymy.
O, i teraz zmienimy to. No niestety nic tam to nie da. A już myślałem, że czcionka jakoś tam się tu zmienia, ale nie.
Nie jest tak fajnie. Wpadła PSK. Ale możemy spróbować.
Mamy takie szyfrowanie. Wpatrzy SAE.
Łączone, starsze z dalszym.
Bo tu można zrobić też, bo w tej chwili mam zrobione tak, że mam rozdzielone te sieci. Ale można zrobić, że one jakby pracują jako jedna. Na pięć i na dwa.
I w zależności od tego, co urządzenie potrafi, no to na tyle pracuje.
Tak, natomiast powiem szczerze, bawienie się tym, no ja ledwo rozdzieliłem te sieci przez te właśnie klikalne mechanizmy, bo to było na zasadzie prób i błędów. Albo się uda, albo się nie uda.
Albo są młode, albo nie ma ono. Także niestety te klikalne nam tu po prostu, przepraszam, tutaj robią takie rzeczy niedobre.
Tutaj tak samo mamy i przycisk zapisz zmiany. Ja nacisnę anuluj tylko dlatego, że byśmy trochę poklikali.
Poklikali tak, żeby się to nie pozmieniało, bo po co.
Dokładnie.
Natomiast chciałem powiedzieć, żeby nie straszyć ludzi za mocno, to się ustawia naprawdę rzadko i potem się do tego nie wchodzi, tak. Da się z tym jakoś. Jakoś.
Z ciekawości Robercie zapytam, a czy ty próbowałeś, no ja tego nie będę miał szansy przetestować, ale czy ty próbowałeś korzystać z tego routera i zmieniać ustawienia w tym routerze na iPhonie?
Nie znalazłem takiej aplikacji.
Nie chodzi mi o aplikację, chodzi mi o ustawienia z przeglądarki, bo być może…
A nie, nie próbowałem.
Być może VoiceOver jakoś by sobie z tym lepiej radził, tak strzelam.
To jest, widzisz, to jest jakaś myśl, ale nie próbowałem.
Uczciwie, nie wiem, wolę jakoś te rzeczy z komputera ogarniać.
No jasne, no bo to jest wygodniejsze, szczególnie przy wpisywaniu jakichś haseł i podobnych rzeczy, to się zgadza.
Dokładnie, a hasła niestety nie mogą być takie małe, bo się pluje na router, że są za słabe.
No nie, bo to protokół już tej sieci bezprzewodowej jako taki ma swoje wymagania względem długości klucza.
Powiem na przykład tyle, hasło do Wi-Fi u mnie ma 16 znaków, bo nie chcę mniej.
Na przykład tutaj hasło do admina nie może być mniejsze niż 8 i tak dalej, i tak dalej, i tak dalej.
Są różne takie obostrzenia, tak, jakby to nazwać.
Powiem szczerze, nie bardzo lubię w tym iPhonie wpisywać te 16 znaków, gdzie mamy nie dość, że duże litery, małe litery,
ale to jest ten najmniejszy problem, ale jeszcze musi mieć znak specjalny, jeden, przynajmniej jeden, jedną cyfrę.
Także najgorsze są te symbole, które tam trzeba jakoś tam gdzieś umieścić.
Także to jest takie, nie mogą się na przykład cyfry, na przykład nie mogą być koło siebie.
Nie można mieć na przykład 4-5, musi być na przykład 4-6-3, albo, no, musi być porozdzielany, tak.
Są różne takie… Mnie to się nie do końca podoba, no bo to w końcu jest router domowy, no po co takie…
Ale dobra, no, takie życie, taki live, no, co zrobić.
W TCL jest jeszcze gorzej z tym, powiem tylko tyle.
Ale tutaj jest jeszcze pół bity. Tu jeszcze jest pół bity.
Dobrze, teraz mamy… To były ustawienia Wi-Fi. To były podstawowe.
Ustawienia Wi-Fi. I tutaj też możemy… Przypomnę, że robimy interspację i dwa razy Enter i wtedy mamy 50%, 80%, 100%.
Tak, to się przydaje, jeżeli z jakiegoś powodu chcielibyśmy zmniejszyć moc radia.
A potem mamy dwa klikalne. Nie wiem, które co robią.
Kanał. Tutaj wybieramy kanał.
I tu wybieramy 20 albo 40, tak?
Nie, no, tu muszę… Więcej coś.
A, okej, ten sposób jest. Potem mamy klikalne.
I tak samo kanał auto.
No, ale tak samo mamy tutaj 20, 40…
I 80 dla 5G.
I 8G.
Możemy tutaj nawet zobaczyć…
Tak, bo to można sobie po prostu ustawić na sztywno szerokość danego kanału albo można po prostu nakazać urządzeniu… Niech sobie dobierze.
Mamy tutaj na AX, czyli na Wi-Fi 6. Wszystkie tryby mamy odpalone, ale możemy sobie to zawędzić.
I tak dalej.
I to jest koniec.
Koniec z tej strony.
Anuluj.
Wi-Fi gościa. Tu możemy wejść, ale tu będzie, że po prostu…
Tylko tu jest ciekawa rzecz w ogóle, żeby tę sieć gościa włączyć, bo ty, jak pamiętam ze statusu, no to masz w ogóle wyłączoną tę sieć gościa.
I jak rozumiem, w tym miejscu to klikalne. Ten element klikalny nad ustawieniami.
Tak. Jak zrobię klikalny, złączymy.
No i widzicie, nie wiemy czy jest włączone, czy nie.
Ja już o to pytałem Robercie przed audycją i ty mi powiedziałeś, że nie, ale może pokażmy słuchaczom, że nie.
A czy jeżeli wyłączymy style, to nam coś pomoże?
Proszę ci bardzo. Możesz ten wyłączyć sam, jak chcesz.
No to proszę bardzo. Spróbuję.
Ale tutaj pan nadredaktor dziwi się z bardziej doświadczony komputerowo niż ja, więc pozwoliłem sobie, aby przejął komputer.
To przejmuję, ale podejrzewam, że niewiele mi to…
Zobaczysz, co to będzie.
Aha.
Tu się zupełnie zrobiło ciekawie.
No ale nie, nic nam to nie daje.
Ja ci powiem, co się stało. Stało się to, że w tej chwili masz widoczne wszystkie opcje, te co trzeba i te co nie trzeba.
Tak.
I to jest wszystko namieszane totalnie, przy czym te, które nam są potrzebne i tak są niedostępne.
Niedostępne, dokładnie. Dokładnie to widzę, więc ja już przywracam ci style.
Tak, tak, tak. Spędziłem nad konfiguracją tego sprzętu trochę.
No niestety przykre, że to tak się zachowuje.
Robi się to raz i potem…
I można zapomnieć, tak.
I można zapomnieć takie rzeczy, także to nie jest takie straszne. A poza tym, no, w końcu doszło do tego, że ja zaprosiłem osobę widzącą, żeby mi powłączała pewne rzeczy, z którymi nie dałem sobie rady po prostu w ogóle.
Chociaż ja powiem szczerze, mnie takie…
Nawet wokół o tych klikanych.
Te rzeczy bardzo irytują z jednego powodu. Tak jak wspomniałeś, robi się to raz albo robi się to stosunkowo rzadko.
I jak taki router ma interfejs tak słabo dostępny i rzeczywiście, jak robisz to od wielkiego dzwonu, przynajmniej ja tak mam, że ja nie lubię sobie zaśmiecać głowy różnymi rzeczami, o których pamiętać, to nie muszę, bo robię rzadko.
Tak.
No i, powiedzmy, zmieniam coś w tym routerze takim albo podobnym raz na jakiś czas, raz na pół roku, raz na rok może.
No i nagle, jeżeli coś nie jest dostępne, to staję przed ścianą, bo po prostu nie pamiętam, co ja tu powinienem zrobić i na co zwrócić uwagę, żeby to dobrze zrobić, żeby te opcje skonfigurować tak, jak trzeba.
I teraz chciałem powiedzieć jedną rzecz. Ja mam tylko NVDA. Nie mam JOS-a. Bo może sobie bardzo dobrze JOS z tym radzi.
Być może.
Ja mówię, nie mam, więc nie jestem w stanie, mam starego Windowise’a, ale Windowise’a nawet nie chce chodzić z żadną przeglądarek, który w tej chwili tutaj jest zainstalowana. Natomiast mówię od razu, może JOS z tym chodzi lepiej, dobrze, inaczej, fantastyczniej.
Ja mogę powiedzieć więcej. Chrome chyba lepiej z tym chodzi. Troszeczkę. Bo przynajmniej jak zrobię klikalne i jak naduszę, to ja wiem, że się coś zmieniło.
A w Firefoxie to tak, jak sobie tam się zachce. A przynajmniej w Chromie wiem, że się coś zmieniło. I przy tym Wi-Fi gościa, to wiem, że to pole, gdzie jest ta nazwa AC coś tam, OPPO, no coś tam, coś tam.
Ten identyfikator sieciowy, tak?
Ten jest tylko do odczytu. Chrome mówi, że to jest tylko do odczytu, jak jest wyłączone. Więc tutaj akurat jestem w stanie jakoś się zorientować. Ale są dalsze części, gdzie jest coraz fajniej.
Zaraz to będziemy odkrywać.
Ale żeby nie było, i teraz powiem od razu, to nie jest tak, że tylko w tym routerze jest tak, niestety. W każdym z tych urządzeń, oprócz chyba ZTE MC801A, bo tam jest chyba najbardziej dostępne, aczkolwiek też są tam pewne rzeczy niepoetykiadowane, ale można się zorientować.
Powiem szczerze, martwi mnie ten stan interfejsów tych routerów, bo jeszcze jakiś czas temu tak źle nie było.
I teraz byliśmy na ustawienia Wi-Fi zaawansowane i podstawowe.
Element menu rozwijane, element menu zaawansowane, element menu rozwijane, element menu podstawowe, koniec menu, element menu rozwijane, klikalne ustawienia Wi-Fi, element menu strona główna, element menu zaawansowane, element menu rozwijane, element menu Wi-Fi gościa.
Wi-Fi gościa mieliśmy i teraz mamy LAN.
Ustawienia WAN, filtr adresów MAC, tamto była rezerwacja adresów MAC IP.
Koniec odwiedzony link WAC, link oświatcze, link WASA, klika LAN, nagłówek poziom 2 DHCP, klikalne selec, pole edycji, tylko do odczytu język polski, lista, ele, internet, Wi-Fi, koniec, nagłówek poziom 2, konfiguracja LAN.
Konfiguracja LAN.
Pole edycji 192.168.01, maska pod pole edycji niedostępne, 255.255, serwer deklikalny, początkowy adres IP 192.168.01.
Serwer DHCP prawdopodobnie też można włączyć lub wyłączyć i po to jest ten element klikalny.
Natomiast wybaczcie, nie będę tego wyłączał, bo stracimy połączenie.
Zgadza się.
Pole edycji 192.168, pole edycji 200, czas czerwony, klikalne selec, pole edycji, tylko do odczytu 1DNS, klikalne selec, pole edycji, tylko do odczytu AUTO, przyciska mój, klikalne selec, pole edycji, tylko do odczytu AUTO.
Ale tu można coś zobaczyć.
Lista elementów 2 AUTO, klikalne ręcznie, koniec lista klikalne.
Ręcznie, aha, i można tu po prostu ustawić własne serwery DNS.
Spróbuj to.
Tylko potem mamy klikalne, klikalne.
Ale, a jeżeli przestawisz to na ręcznie, nie zapisując oczywiście zmian, no bo po co?
Ciekawe, czy możemy sobie to…
Tak.
O, i tu można sobie wpisać.
Na przykład 1111, ale nie będziemy tego zapisywać.
Klikalne adresy, klikalne typu 1, klikalne adres MAC, klikalne status, klikalne okres ważności, koniec tabela, tabela z 2, 1 i 6.
I mamy dwa urządzenia.
192, 106, 108, 0, 100, 128, Ethernet, 14, 2, 0, 0, 4, AUTO, 21, 32, klikalne, 192, 106, 0, 0, 100, 84.
Tu telefon.
84, 85, 80, 0, 4, 5, 6, 3, 2, 0, AUTO, 20, koniec tabela, klikalne, klikalne, klikalne, klikalne, klikalne, klikalne.
I tu mamy klikalne.
Tabela klikalne, selekt pole, wyświetlamie wyników, wyświetlamie 1, 2, tabela pusta, pusta, pusta, pusta, klikane, Robert 2, klikalne, pusta, pusta, pusta, prolabik, koniec klikalne.
Klikalne, klikalne, klikalne.
Tu można prawdopodobnie usunąć, coś tam z tym zrobić.
Być może, tak, być może jakoś z tym zarządzać, ale no kompletnie nie jest to dla nas inwicyjne.
Klikalne, klikalne, klikalne, klikalne.
Ja wiem, że powiecie, ale byście wzięli kogoś widzącego i tego, czy to, coś to można, ten.
Tylko powiem szczerze, no to chyba nie o to chodzi.
Bo chodzi o to, ile my możemy z tym rzeczy zrobić.
Dobrze, także mamy tutaj z tym DHCP.
No trochę cofaj już było.
Ty jak rozumiem nie korzystasz z rezerwacji adresów MAC.
Nie.
No to nawet nie ma tam po co zaglądać, bo i tak nie będzie nic skonfigurowane.
Mamy tryb połączenia.
I teraz spróbuję.
Tak, to jest ten port WAN, który byśmy mogli sobie tam podłączyć, jeżeli na przykład mielibyśmy internet kablowy i z jakiegoś powodu byśmy chcieli z tego routera w ten sposób korzystać.
Dokładnie, dokładnie.
Ale tak ustawienia WAN, więc pokazałem co można.
Rezerwacja adresów MAC IB.
Tutaj pewnie można sobie zrobić to.
A jak zrobisz dodaj?
Proszę bardzo.
No i tu teoretycznie można by było pewnie za pomocą tych klinkalnych elementów sobie po prostu to zapisać na stałe, czyli żeby ten adres IP zawsze z DHCP dostawał po prostu ten konkretny adres, to urządzenie.
O właśnie.
W sumie dobrze, że tu jest coś takiego, bo jeżeli nawet nie mamy możliwości wybrania sobie tego co mamy w tej tabelce, to możemy to wpisać.
W sumie tak. To się nawet samo wpisało, ale możemy to zmienić w to wpisane miejsce.
No to tyle dobrego, więc jakoś te rezerwacje adresów IP da się wykonać.
To wszystko jest tu jakoś, no niestety.
No to tu byliśmy.
Filtr adresów MAC.
Czy nas interesuje, bo ja tu nie mam żadnego filtra.
Nie, to myślę, że skoro nie ma tam filtra, to nie mamy czego tam pokazywać.
Znaczy ja nie robiłem żadnego filtra, ale można coś tam zrobić, natomiast no mówię, nie bardzo się na tym znam.
No może przejdźmy dalej.
Ustawienia sieci.
Kontrola rodzicielska.
DMZ.
Filtr adresów IP.
Diody LED.
Przejście VPN.
UPnP.
Zarządzanie PINem.
DDNS.
Zarządzanie SMS.
No dobrze, to Robercie w takim razie do czego wchodzimy?
Gdzie byłeś? Co widziałeś?
Teraz defaultowo nam się włączyły ustawienia sieci.
No to co tu mamy?
Running danych klikalne. Można włączyć albo wyłączyć.
I powiem szczerze, to już jest takie trochę niebezpieczne.
Tak, tak. Jest to trochę niebezpieczne. Szczególnie tu, gdzie ja mieszkam, przy granicy litewskiej, co prawda, ale jednak…
Czasem przy pomyślnych wiatrach coś by mogło przywiać, czego myślisz nie chciałeś.
Coś by mogło przywiać. Dokładnie, dokładnie. Na szczęście jest ustawiony na brak, no ale to ktoś musiał to zrobić, tak?
Klikalne. Przeprzeci. Klikalne. Select po lewej, czyli tylko do obcy. Tu tylko 5GNSA.
5GNSA. Non stand alone. Bo tutaj się tak naprawdę zmienia. I ja ten router sprawdziłem jeszcze na innej karcie, gdzie nie ma 5G w ogóle.
Na innym operatorze. I wyobraźcie sobie, że jak się przełączy na LTE to się połączy, a jak jest na 5GNSA to już się nie połączy.
Ale o co mi jakby chodzi? Bo co tu możemy mieć? Auto stand alone, non stand alone 4G.
To jest domyślnie tylko 5G stand alone, czyli to jest to, które będzie. Tylko 5GNSA, czyli non stand alone to jest to, w którym my jesteśmy teraz połączeni.
Tylko 4G, czyli LTE. Ja to zanuluję.
Klikalne nazwa profilu. Klikalne atm. Klikalne mcc. Klikalne mnc. Klikalne typu wierzytelninia. Klikalne żałobnie. Koniec tabela, tabela z 2, 3 i 7.
Tu mamy też profilne.
Widzisz? Pełno klikalnych elementów.
I nie wiemy tak naprawdę co robimy. Wiecie jak ciężko przełączyć tutaj profil? Zajęło mi to naprawdę dużo czasu. W końcu mi się udało, ale to było tyle tych klikalnych, tyle, że ja już zapomniałem jak to się robiło.
No właśnie i to jest problem z interfejsami takich urządzeń, że robisz coś raz albo robisz coś kilka razy i nie do końca potem pamiętasz jak to się robiło. Jak rozumiem trzeba było po prostu pokombinować w okolicach tych klikalnych elementów.
Tak. Wszystkie te klikalne klikać, klikać aż w końcu coś zatrybiło.
Rozumiem.
Aż coś zadziałało. Dokładnie.
Rozumiem.
Czysty cyrk. Natomiast zajęło mi to tak dużo czasu, że ja już nie pamiętam jak to się zrobiło. Jak to zrobiłem.
Także wybaczcie, ale to jest niestety tak. Ustawienia sieci. Kontrola rodzicielska. Tutaj nie wiem czy jest po co wchodzić.
Tego nie używałeś, nie konfigurowałeś.
Tego nie używałem, nie potrzebuję odcinać, ale da się odcinać, odciąć internet o danym czasie, jakiś harmonogram. Nie ukrywam, nie ustawiałem, pewnie też jest niewdzięczne, ale nie potrzeba mi tego.
Tylko jedna rzecz, żeby tego typu ustawienia nam działały, no to musimy sobie tą naszą siecią odpowiednio zarządzać, czyli na przykład poustawiać, że dany użytkownik zawsze ma mieć przypisywany ten konkretny adres IP.
Tak.
Więc tam się trzeba pobawić tą rezerwacją, bo bez tego będzie problem.
To jest niewdzięczne. Tak, dokładnie. I że tak powiem, jest to jak jest.
Element memu rozwijane, element memu ustawienia sieci, element memu rozwijane, element memu kontrola rodzicielska, element memu rozwijane, element memu DMZ.
DMZ, tu się da, po prostu dany adres IP wpisujemy, też mamy element klikalny, tylko różnica jest taka, że jeżeli to włączymy, to on się nam pojawia.
Element memu rozwijane, element memu DMZ.
No to mogę nawet pokazać.
DMZ na główek poziom 2, klikalne, selekt pole edycji, tylko do odczytu język, lista interwifi, koniec na główek poziom 2, klikalne. Adres IP pole edycji niedostępne.
Niedostępne.
DMZ na główek poziom 2, DMZ na główek poziom 2, klikalne.
A jak zrobię klikalne?
Adres IP pole edycji 152 106 38 012 68.
No właśnie, bo kiedyś mi była potrzebna DMZ i wszedłem w to.
Ale teraz nie pokazuję, także tutaj akurat się da, ale też jest element klikalny, na zasadzie włącz, wyłącz przy DMZ.
Tak, bo adres IP można sobie wpisać, ale potem sobie i tak to przełączamy, czy ma być aktywne, czy nie.
Tak, dokładnie. Ale tutaj no po prostu klikalne, to widzimy pole dostępne, albo pole niedostępne, no to powiedzmy, że jakoś, nie? To idzie jakoś.
Zgadza się.
Element memu rozwijane, element memu DMZ, element memu rozwijane, element memu filtr adresów IP.
Filtr adresów IP. Zaglądamy tutaj?
Nie wiem, czy jest sens, skoro nie masz tam żadnych reguł poustawianych, a nie masz, no to przejdźmy dalej.
Element memu rozwijane, element memu przekierowanie portów.
Przekierowanie portów, interesuje Pana?
To mnie zawsze akurat interesuje, pytanie czy tam coś jest, ale może zajrzyjmy.
Proszę bardzo, może Pan oglądać, ogólnie przekierowywać porty.
Owszem, ja lubię, mnie to zawsze interesuje jak to działa.
To Pan może tutaj ogarnie.
To już sobie to oglądam.
Język.
Koniec nagłówek, poziom 2, przycisk dodaj.
Dodaj.
OK.
Tabela z 1, 1 i 8 kolumn, klikalne, klikalne, klikalne, protokół, klikalne, portlan.
Na razie mam tabelkę.
Tabela z 1, 1 i 7 kolumn, klikalne, nazwa, klikalne, i przedklikalne, klikalne, klikalne, klikalne, koniec tabela, wynik zero.
Fantastycznie.
Wyświetlenie wyników, klikalne, selekcjonalne edycji, tylko dla klikalnych.
Aha, to jest paginacja tak zwana, czyli ile tam ma być.
Na stronie.
Zobacz, czy na samym dole nie ma jakiegoś dialogu.
No właśnie, jest.
Dobrze, i teraz zobaczymy jak to wygląda.
OK.
Włącz klikalne.
Nazwa.
Protokół, klikalne, selekcjonalne edycji, tylko dla klikalnych.
Aha, czyli tu mogę sobie wybrać.
A, bo to się robi w ten sposób.
Tak, dwa razy.
Czyli TCP, UDP albo oba te protokoły.
Koniec, lista, klikalne, klikalne, portlan, pola edycji, portlan, pola edycji, portlan, portwan, pola edycji, pola edycji.
A, tu jest ważna rzecz, bo tu są dwa pola edycji i to oznacza, że tu się ustawia zakresy.
Czyli na przykład, jeżeli chcielibyśmy przekierować port 80, to musielibyśmy w czterech miejscach wpisać 80.
Że od 80 do 80 na WAN-ie i na LAN-ie, no i przycisk dodaj.
OK, tylko martwi mnie to, że jest to klikalne.
Że nie wiemy, czy domyślnie to jest zaznaczone, żeby reguła była od razu aktywna, czy nie.
Ale tak sobie kliknę i to zamknąłem po prostu.
No to fajnie w tym klikalnym.
No też nie napawa to optymizmem, powiem szczerze.
Nie napawa, nie napawa, nie napawa optymizmem, cóż.
Całe szczęście, no jednak jakoś da się te porty przekierować.
Dobrze, nie ma nic, jest pusto, nie dodałem nic.
Mam nadzieję.
To mieliśmy przekierowanie portów, prawda?
Tak.
Czym jest przejście VPN w tym routerze?
Można je włączyć albo wyłączyć, to tyle ci powiem.
Za chwilę możemy tam wejść.
Ale jeszcze mamy SIP-ALK, nie wiem, czy tam to…
To też można włączyć albo wyłączyć, oczywiście też przy klikalnym.
Tak.
Klikalne coś albo nie klikalne.
No to chyba tam nie ma sensu zaglądać.
Diody LED, włączyć, wyłączyć.
Też klikalne?
Tak, oczywiście.
I przełączyć w tryb nocny, ewentualnie.
O ile pamiętam, ja zaraz diody LED możemy zamówić.
Ale on mówi włączone, a ja zrobię klikalne i on też mówi włączone.
Tak, bo to jest pole wyboru włączone, zaznaczone bądź nie.
No, pięknie jest, ale jest klikalne.
Klikalne.
Spacja.
A nie wiem, dlaczego mnie InsertF nie mówi tych…
Spacja.
Tych, tych, tych, tych, tych czcionków.
Też nie wiem szczególnie, że u mnie, jak zrobię to u ciebie z pomocy zdalnej, to…
Spacja.
Włączone.
Poczekaj, nie, bo to musisz się ustawić na tekście.
O, i teraz jak to…
Naciśniesz Enter.
I mamy to samo, tak?
I mamy to samo.
Niestety.
Może ktoś do nas coś napisał?
Nie.
Sprawdzam za jakiś czas, ale na razie cisza.
No więc diody LED mamy takie, jakie mamy.
Przejście VPN.
Masz klikalne.
I nie wiesz, czy włączone, czy wyłączone.
Ja wiem, że mam włączone, bo poprosiłem widzącą osobę, żeby mi to włączyła, ale…
Ale ta opcja, do czego ona właściwie służy?
Dlaczego chciałeś ją mieć włączoną?
Dlatego, żeby mieć jakby bardziej kompatybilny NAT z różnymi dziwnymi zachowaniami w sieci.
Generalnie jak mam taką możliwość, to włączam.
No bo nie wiem, czasami zdarza mi się skorzystać z jakiegoś VPN-u i nagle jak jest nawet przy OpenVPN-ie albo czymś takim, jeżeli jest to wyłączone, to wtedy się nie połączymy, tak?
A tak, to się połączy przy jakimś nawet komputerowym.
Rozumiem.
Więc wolno to mieć włączone, bo co mi to szkodzi, tak?
Okej.
Przynajmniej nie jestem zaskoczony, że coś mi nagle tam przestanie działać.
Co ciekawe, to tak a propos takich rzeczy, to widzę, że ten router nie ma na przykład żadnej zapory sieciowej. W ogóle.
Zaporę ma taką wbudowaną, dziwną, że nawet na pingi ci nie odpowie. To jest kolejna jego, tak powiem, przypadłość.
Tak, natomiast bardziej…
Pomimo publicznego adresu IP.
Bardziej chodzi mi o to, że nie da się jej w żaden sposób konfigurować ani wyłączyć, włączyć nawet.
A, no tak, no to coś zgadzam. Ona jest cały czas włączona, bo to… tam zapora jest zrobiona przez NAT-a.
Dobra, to już tak można to ogarnąć.
ogarnąć, SIPALK, przejście VPN, UPNP, tu jest pięknie, ono jest włączone, gdy ono jest wyłączone nie możemy się połączyć po Wi-Fi Calling,
przynajmniej w sieci Orange, sprawdzałem, sieć plus to mi nie działa Wi-Fi, więc tam nie wiem, oni to tam mają jakoś dziwnie,
nie miałem czasu sprawdzić innych kart, ale patrz co tu jest,
jakiś odśwież, jest klikalne, długie klikalne, czyli to jest ta tak zwana tabela UPNP,
tak, ale powiem Ci tak, ja pytałem się widzącej osoby i tak samo ona to widzi, natomiast widzi jeszcze jedną rzecz, której tutaj nie widać, włącz lub wyłącz UPNP,
to wystarczy kliknąć w takie coś i się włączy.
Tak, bo w tej tabeli powinny pojawić się adresy i porty, które zostały przez różne aplikacje sobie odblokowane.
No właśnie, ale jakoś nie ma, znaczy ja wiem, że to jest wyłączone od widzącej osoby, bo włączyła, ale sobie to włączyć?
To jest problem.
I nawet, przecież ja nie wiem czy coś w tej chwili korzysta z UPNP, nie wiem czy Zoom korzysta, czy jakieś inne tutaj aplikacje,
czy Firefox korzysta, chyba nie, dlatego chyba nic nie widać.
No to by wyglądało, że po prostu, no nic w tym momencie nie korzysta, nic sobie nie otworzyło żadnego portu.
Ja mogę włączyć Mirandę i zobaczymy czy się coś tu pojawi, bo ona na pewno wymaga UPNP.
Chyba musisz zrobić to odśwież.
Musimy.
Odświeżam.
Tu się widać.
To jest ciekawe.
Czyli z tobie nic się nie otworzyło, czy po prostu ten router nie aktualizuje sobie tych danych?
Nie wiem.
Albo w niekoniecznie dostępny dla nas sposób to robi.
Nie wiem, kolejna rzecz jest też taka, że ja nie jestem w stanie włączyć tego UPNP.
Ja próbowałem i nawet jak klikam w to jednoklikalne, które tu jest, oto osoba widzącą wie, że się to nie włącza.
Ona musiała kliknąć jakąś tam tutaj, ale w tym miejscu, jakąś tam strzałkę, czy coś takiego, żeby włączyć UPNP.
Także tak jest z UPNP.
Zarządzanie PIN.
I tu wchodzimy już do takich, mam wrażenie dość istotnych rzeczy, które fajnie by było, żeby były dostępne, bo tu możemy sobie nawet kartę zablokować.
W nieodpowiednim użyciu tych opcji.
Anuluj, bo nie chcę wrzucać tutaj żadnego PINu.
No ale tak to mniej więcej to tak działa.
Aha, czyli z tego poziomu można sobie ustawić kod PIN.
Tak.
DDNS, wchodzimy?
Czemu nie?
Proszę bardzo.
Dodaj.
Tak to wygląda?
O, i tu dopiero.
Wrzucić, proszę bardzo.
I pewnie na dole będzie okienko z kreatorem.
Szczerze mówiąc to jedyne co by mnie interesowało tutaj to właśnie jakie serwisy są obsługiwane.
Nie za wiele.
Nie za wiele.
No ale w każdym razie to się da skonfigurować.
Czyli to mamy to.
Zarządzanie.
Klikamy.
SMS.
Diagnostyka.
Ok, czyli to takie podstawowe narzędzia sieciowe do diagnostyki.
Diagnostyka.
Potem mamy zarządzanie.
Przeczytajmy może te wymagania.
Takie są, dopuszczane są cyfry, małe litery, wielkie litery i symbole.
I trzy typy znaków, czyli litera, cyfra, znak.
Tak.
Hasło powinno zawierać od 8 do 20 znaków.
Czyżbyś miał jakąś aktualizację?
Być może, nie wiem.
Przeczytaj to wyżej co tam jest do końca.
Tyle.
Pobierz aktualizację. Ciekawe czy on wtedy tylko sprawdza czy od razu już aktualizuje.
To aktualizujemy? Chcesz?
Można spróbować.
Proszę.
Zobaczymy co się wyda.
To tyle.
Czyli to takie trochę mylące, jeżeli chodzi o ten komunikat.
Jak pobierz aktualizację to sygnalizowałoby, że tam już coś powinniśmy móc pobrać, jeżeli nie nawet zaktualizować.
A to on dopiero tylko sprawdza.
Dokładnie.
Restartuj, chcesz przywrócić?
No to tego raczej nie będziemy robić.
To tam można przywrócić do ustawień fabrycznych, zrestartować.
Są dwa.
Jeszcze zostało nam sms chyba tak naprawdę.
No nie mamy smsów, nie wiem jakim cudem.
Kiedyś na niektórych kartach do internetu mobilnego o to przychodziły ciekawe smsy.
Ale tu też czasami przychodzą.
Ale być może dlatego, że wchodzę z telefonem też do tej sieci, więc może nie dali, dopiero dadzą np. jak faktura wyjdzie albo coś.
A może jest, tylko ten router tego nie bierze, nie wiem, pojęcia nie mam.
No w każdym razie przejrzeliśmy cały internet.
Przejrzeliśmy wszystko.
To w takim razie Robercie przydałoby się parę słów podsumowania, tak myślę.
Wyloguj się i też trzeba przejść na dół.
Tak. I teraz co?
I teraz co? I teraz podsumowanie.
Podsumowanie. Podsumowanie jest takie sobie, bo jeśli chodzi o dostępność jest nieciekawie.
Ja dlatego, pomimo tego, że miałem ten router, o którym mówiliśmy w Tysloprzeglądzie Huawei CPE 5G Pro 2.
Jak wiesz, nie zrobiłem o nim podcastu.
Aha.
A chętnie robiłem o nim podcast, bo tam jest jeszcze gorzej, bo dodaj sobie do tych klikalnych elementów jeszcze elementy, do których nie masz w ogóle linków.
Tylko wali szenterem, tak jak w Huawei’u, wiesz.
Aha.
System nie ma linku, tylko jeszcze dodaj rzeczy klikalne.
I wszystko w obrębie jakby jednej strony, która się w żaden sposób nie odświeża, nie przeładowuje.
Część się przeładowuje, ale tylko część, a część nie.
Na przykład z profilami jest podobny problem, jak tu są klikalne, klikalne, klikalne.
Tylko o tyle jest fajnie, bo tutaj na przykład jak masz klikalne auto, to tam w Huawei’u jak dasz to klikalne, to wiadomo, że klikalne auto, to będzie chodziło o klikalny profil auto, a nie jakiś inny, tak?
A tutaj, bo to jest w ogóle to inaczej.
W ogóle to jest tak, że przełączyć tutaj coś to…
I wiedzieć, że się to zrobiło.
Tak.
Dlatego ja niechętnie, nie bardzo chciałem robić tego Huawei’a.
Tak samo w Huawei’u włączenie UPnP jest tak samo problematyczne.
Po prostu tego nie widać, a widzący to bez problemu zrobi.
Okej, ale skupmy się może na tym routerze, który prezentujemy.
Świetny modem, świetny modem do połączeń sieciowych.
Rewelacja, nie trzeba nic restartować w warunkach radiokomunikacji.
To jest duży plus tego urządzenia.
Naprawdę duży.
Poza tym się nie grzeje.
Chodzi stabilnie.
Minusy dostępnościowe, jak było widać na załączonym obrazku.
Wszelkiego rodzaju pola wyboru.
Checkboxy tak zwane, czyli te wszystkie ptaszki do zaznaczania, kolokwialnie mówiąc.
To jest niedostępne, z tym się trzeba pożegnać.
Listy rozwijane, z których mamy coś wybrać.
To da się obsłużyć, ale też z pewnymi problemami.
No i trzeba się liczyć z tym, że modalne okienka różnego rodzaju
na przykład właśnie na dodanie przekierowania portu,
na potwierdzenie wylogowania i kilka jeszcze innych rzeczy
są na dole i trzeba w nie nacisnąć Enter
w tej informacji, że tam jest jakiś dialog
i wtedy nam się to rozwinie.
Wtedy można znowu włączyć tryb przeglądania w NVDA
i sobie tam spokojnie nawigować w obrębie tego okienka.
No niestety jest to problem, którego doświadczył
myślę, że prawie każdy użytkownik internetu,
bo czasem coś takiego na różnych stronach się po prostu dzieje.
Natomiast jeszcze jedno i to chciałem podkreślić.
Ja mam tylko NVDA, program do czytu.
Nie mam JOS-a.
Nie jestem w stanie wam powiedzieć, jak ten router
będzie się zachowywał pod JOS-em, tak?
Bo być może screen reader JOS to obsłuży bez problemu.
Także nie jestem wam w stanie tego powiedzieć.
Też nie wiem jak zachowa się ten router pod linijką braillowską.
Może tu pod linijką wszystko będzie ładnie wyświetlane.
Akurat tego bym się nie spodziewał, bo za informacje przekazywane na linijkę
odpowiada też program odczytu ekranu, więc to jest tylko inna forma,
a treść jest taka sama przekazywana.
Ja bardziej bym upatrywał jakieś ewentualnie jakieś poprawy
albo i pogorszenia, bo to może iść w różną stronę.
Jeszcze za JOS-em.
Za JOS-em z voice-overem być może tu coś można by było próbować powalczyć
od chociażby z tymi nieszczęsnymi polami wyboru, checkboxami,
włączaniem, wyłączaniem UPnP, czyli Universal Plug & Play.
Ja pamiętam, do czego Universal Plug & Play może się przydawać.
Np. było tak, jak miałem kartę z Orange’u, ja nie mam w tej chwili karty z Orange’a,
bo jest gdzie indziej, ale było tak, że jak było włączone Universal Plug & Play
było Wi-Fi Calling, Orange Wi-Fi, jak było wyłączone UPnP
nie było Wi-Fi Calling przez Orange.
Znaczy, generalnie Universal Plug & Play przydaje się tym aplikacjom,
które z jakichś powodów potrzebują otworzyć sobie port internetowy.
Jak my sobie przekierowujemy porty np. na routerze, tworzymy reguły ręcznie,
to w Universal Plug & Play to aplikacja może powiedzieć
drogi routerze, proszę Cię, abyś otworzył mi ten konkretny port,
bo ja się tego domagam, ja tego potrzebuję do poprawnej działalności.
I router mówi, okej, spoko, nie ma sprawy, masz tu otwarty ten port
na jakiś tam określony interwał czasu, czyli na godzinę, albo kilka godzin,
albo kilka minut, w zależności od tego, jak to tam wszystko jest skonfigurowane,
co potrzebujesz. I router otwiera i to wszystko działa.
Więc ten Universal Plug & Play jest dobrze mieć włączony,
jeżeli korzystamy z aplikacji, które mogą mieć takie potrzeby.
Gry np. bardzo często potrzebują otwierania.
No, ale np. Wi-Fi Calling też potrzebuje na Orange przez iPhona
otwarcia jakiegoś portu, dlatego że, mówię, kiedy jest wyłączony UPnP,
nie mam tego, nie mam Wi-Fi Calling. Po prostu nie pojawia się na iPhonie
ta ikonka Wi-Fi, po prostu, jak nie ma UPnP.
A zatem ja nie wiem, jakie aplikacje potrzebują, a jak nie potrzebują.
Jak jakaś potrzebuje, to sobie otworzy, a jak jakaś nie potrzebuje,
to sobie nie otworzy i tyle. Co to mi, że tak powiem,
zwykłego szaraczka interesuje, ja po prostu to włączam,
bo wiem, że wtedy jest bardziej kompatybilnie i tyle.
Zgadza się. Więc jeżeli dostaniecie ofertę z takim routerem
i was to nie przeraziło, o czym my dziś opowiadaliśmy
i co my dziś pokazywaliśmy?
Z tym, że jeszcze weźcie pod uwagę to kwestię JOS-a, tak?
Bo jeżeli macie JOS-a, może to nie będzie problem.
To znaczy, no ale też nie wiemy, czy nie będzie to problemem, więc…
No nie wiemy.
Tak, więc to tak po prostu sobie zakładamy, że no fajnie by było
jeszcze to ewentualnie przetestować na tym JOS-ie.
Natomiast, no, z NVDA działa to…
Znaczy tak, generalnie to jest router z serii WUSHCART-S.
I mi zapomnij w ogóle, że to coś tamkowiek się dzieje,
bo to generalnie działa, tak?
Do internetu, jeżeli nie macie potrzeby grzebać w ustawieniach,
to po prostu, no, będzie działać, tak?
Będzie działać. No, ale to tylko tyle.
Ale to tylko tyle.
Natomiast, jeżeli chcemy…
A jak sami widzicie, ten router trochę możliwości ma.
Tak, a jeżeli chcemy, na przykład, swoje hasło Wi-Fi zrobić
i tak przekierować jakieś porty, no, coś tam, coś tam, coś tam, coś tam.
Ja powiem tak, ja się nad tym nabiedziłem, bo to się nie…
bo ja nie mogę powiedzieć, że tego się nie da zrobić.
Tylko po prostu chodzenie po tych klikalnych polach
i patrzenie, może to zmieni, może to zmieni,
a tak, a może tak, a może to, a może to, po prostu…
Znaczy, części rzeczy…
Bardzo czasu dużo zawiera.
Części rzeczy nie da się zrobić,
jak chociażby kwestia tego UPnP.
No, tego się nie da zrobić.
Choćby próbował nie wiadomo jak,
no, to niestety nie jest dostępne dla czytnika ekranu,
przynajmniej dla NVIDIA.
Dokładnie.
Natomiast inne rzeczy…
Tak, inne rzeczy możliwe są do zmiany,
możliwe są do przestawienia,
natomiast wymaga to, no, dosyć sporej ekwilibrystyki.
Zmiana profilu też wymaga bardzo dużej ekwilibrystyki,
bo tam jest mnóstwo tych pól klikalnych
i trzeba liczyć sobie, które kliknąłeś, które nie,
a może to, a może to, a może to, a może tamto,
a tak, a może inaczej.
No, mnie to zajęło…
To zajmuje człowiekowi paręnaście sekund,
a mi to zajęło z przerwami około dwie godziny,
bo musiałem to wszystko policzyć
i systematycznie od klikalnego do klikalnego,
ten kliknąłem, ten nie, ten…
Mało tego, te pola klikalne jeszcze wpływają,
że oni się tak zmieniają, jakby czasami jest ich więcej,
czasami jest ich mniej, bo nie wiesz co klikniesz,
jakie klikalne pole aktywne, a jakie nie.
No, po prostu jest fajnie.
No, to prawda.
To jest rzeczywiście…
Fajnie nie jest.
Jest problematyczne.
Ale w każdym razie…
Ale niestety muszę zmartwić państwa,
że tak jest niestety prawie we wszystkich urządzeniach stacjonarnych 5G.
Najbardziej dostępny jest chyba MC-801ZT,
MC-801A 5G.
On jest chyba najbardziej dostępny,
aczkolwiek też tam są kwiatki, ale nie aż takie.
W Huawei’u są kłopoty,
też się daje okiełznać,
ale też są kłopoty, też są klikalne pola,
niepoetykietowane.
W TCL-u to w ogóle jest fajnie,
sympatycznie i gites,
chociaż tam jest dość dostępnie.
Na przykład się nie da wylogować,
ja na przykład nie umiem.
Znaczy, trzeba zamknąć i tyle.
Może to jest jakiś znaczek albo coś.
Nie mam pojęcia.
Po prostu jest fajnie.
Ale TCL-a jeszcze omówimy kiedy indziej.
Tak jest.
Mam nadzieję,
bo TCL-a akurat mamy w laboratorium i…
I potestujemy, co tam można.
TCL ma tę przypadłość,
że tam bardzo dużo użytkowników
można dołączyć.
250 użytkowników Wi-Fi to dużo.
To jest chyba najwięcej jak…
Taką firmę można już prawie dołączyć.
Pytanie, co będzie się działo
z tymi użytkownikami,
jeżeli byśmy faktycznie tych 250 chcieli dołączyć,
to czy oni z tego urządzenia
po połączeniu mogliby korzystać,
jeżeli każdy zacząłby intensywnie działać?
Myślę, że jeżeli by działało 5G
w tym trybie, w którym ma działać,
w trybie stand-alone,
tak jak to mówię,
w trybie docelowym,
myślę, że wtedy by to działało.
Ja się trochę bardziej obawiam…
W tej chwili to raczej nie.
Ja się trochę bardziej obawiam o po prostu ten router,
czy on by podołał jednak mimo wszystko.
Nie wiem, nie testowałem,
nie mam aż tyle.
Powiem, że router, ten TCR się bardziej grzeje
niż ten tutaj.
Tego praktycznie w ogóle się nie odczuwa
tutaj temperatury żadnej w tym routerze.
To jest w ogóle bezproblemowe.
Mówię, jeżeli ktoś wam zaproponuje,
to jeżeli lubicie na zasadzie
włożę kartę i jest internet,
jak najbardziej.
Wszystko jest fajnie i będzie wam pracowało.
Natomiast jakieś takie inne ustawienia,
no trzeba się trochę nabiedzić.
No cóż, więc…
Ale nie znaczy, że się nie da.
Że się nie da.
Przynajmniej większości.
Natomiast trzeba też sobie powiedzieć,
że z pomocą osoby widzącej,
bo można sobie zrobić taki numer,
że można sobie zapisać kilka profili.
Kilka ustawień, tych plików,
co pokazywaliśmy praktycznie na końcu.
Tak, praktycznie na końcu.
I tam można je wczytywać.
I na przykład można zrobić takie ustawienia,
takie ustawienia, takie ustawienia.
Z osobą widzącą je pozapamiętywać
jako różne pliki, różne profile konfiguracyjne
i po prostu je wczytywać według potrzeb,
kto jest dostępny.
Z ciekawości.
Czy ty próbowałeś przyglądać się temu,
co jest w takim pliku?
Nie.
A to też ciekawe.
Nie, bo na zasadzie,
jak przyglądałem się plikowi z innego urządzenia
i jeszcze z innego, i jeszcze z innego,
to były same krzaczki.
Binarna zawartość tak zwana.
Zawartość, ale mogę to sprawdzić już
poza audycją i w komentarzu.
No bo to nie teraz.
Ale myślę, że warto by było,
bo ja jednak zawsze mimo wszystko…
Bo może by tekstem?
Tak, bo może by tekstem to było.
Ja zawsze mimo wszystko jednak szukałbym czegoś tam,
chociaż to też jest taka ryzykowna zabawa,
bo nawet jeżeli wszystko byłoby otwartym tekstem,
to też trzeba wiedzieć,
jakie wartości mogą przyjmować różne parametry
i czy przypadkiem przypisanie do danego parametru wartości
nie takiej, jaką życzyłoby sobie urządzenie,
to nie spowoduje nam uceglenia,
kolokwialnie mówiąc, tego sprzętu.
No, też prawda.
Natomiast ja tylko powiem dla użytkowników,
bo ja po obejrzeniu tego routera
trochę zraziłem się do marki Oppo.
Natomiast Traf chciał, że dostałem,
bo musiałem, telefon, smartfon Oppo.
A ileś, nie pamiętam, A64 czy A300.
No taki też 5G, ale taki tam prostszy.
I muszę przyznać, że on jest w całości dostępny.
Mało tego, nawet jest ta nakładka ColorOS.
Tam jest nawet w tym jakby,
w tej introdukcji,
czy w tym początkowym ekranie powitalnym
jest napisane, że jest poprawa dostępności
właśnie dla czytników ekranu
i dla osób z dysfunkcją wzroku.
Oj, to widocznie po prostu tam
różne działy nad tym pracują.
Tak, tak, tak. I powiem więcej,
telefon zagadał od startu.
Po angielsku, bo po angielsku
fakt, że nawet po wybraniu języka polskiego
zagadał po polsku, fakt, że był to głos
męski, ośmiokilohercowy,
dość słabej jakości, ale jednak był.
A potem sobie dociągnął z internetu
całą resztę, jak się skonfigurowało
i były już ładnie, bez problemu.
Także jestem mile zaskoczony
telefonem, natomiast ten router,
pod względem dostępności…
To już gorzej.
To już gorzej, natomiast powiem,
że pod względem modemowym
jest to rewelacja.
Modem jest świetny w tym routerze
i po prostu zawsze wybiera
jak najszybciej, jak najszybsze pasmo,
jak najlepiej.
To mi się w tym podoba.
Nie trzeba tego restartować.
Można w ogóle zostawić ten router
i zapomnieć, że on w ogóle jest
i wszystko działa i długo działa
i bez problemu.
To w żadnym innym urządzeniu
mi się nie udało.
Zwłaszcza mobilnym.
Zwłaszcza mobilnym, zwłaszcza radiowym.
Bo ja tylko chciałem powiedzieć właśnie,
że w radiu są te zjawiska
typu tropo, typu innych różnych
dziwnych anomalii falowych.
No i niestety zdarza się tak
i do tej pory nikt nie miał patentu na to,
jak się przed tym obronić.
Po coś wymyśliło.
Nie podaje tego.
Może gdzieś to można wygooglować.
Self-healing.
O co w tym chodzi.
Ale to działa.
Tak zwane naprawianie połączenia,
błędu połączenia sieciowego.
Tego nie ma przy przewodowych rutelech.
Także bądźcie spokojni.
Ani przy światłowodowych,
to jest tylko przy mobilnych.
No bo niestety to fala radiowa
jest falą radiową.
No tak, ona się lubi odbijać
w różne miejsca.
Gdzieś tam jakieś interferencje chodzą.
Czasami jeden BTS przykryje drugi
i tak dalej.
To musi być jeszcze mocna sieć,
zanim to wszystko się tak ogarnie.
A na razie ta nasza polska sieć
jest jaka jest.
Wiem, że są gorsze,
ale są też lepsze.
Więc tutaj modem, muszę powiedzieć,
jest rewelacyjny
i tego nie mogę powiedzieć.
Natomiast cały ten NAT i tak dalej
to zdarzają się nawet takie aplikacje,
że muszę komputer wrzucić w DMZ,
żeby zadziałało.
O, proszę.
Tak.
Ale jak wrzucę w DMZ to działa.
Natomiast tak, router nie odpowiada na ping.
Jak jest IP publiczne,
ja nie znalazłem takiej opcji,
żeby można było to włączyć,
więc to też może być dość istotne.
Niektóre strony, niektóre, nie wszystkie,
jest ich niewiele,
ale niektóre strony internetowe
mają taki kaprys,
że potrzebują pingu po prostu.
I w tym momencie go nie dostają
i możemy dostać bana,
a mamy publiczny IP, tak?
Ja już miałem taką sytuację kiedyś także.
Natomiast nie ukrywam,
korzystam z tego routera w tej chwili.
No po prostu ten modem,
modem po prostu,
nie, to jest,
i szybkość, i stabilność,
to jest nie do,
no nie do porównania, tak?
W stosunku do tych innych urządzeń.
O cóż.
Mankamenty usłyszeliście,
o mankamentach tego routera,
usłyszeliście też o zaletach,
więc jeżeli dostaniecie taki sprzęt w ofercie,
cóż, wybór należy jak zawsze do Was.
Do Was, tak.
My po prostu pokazujemy,
co jest dobrego,
co jest niekoniecznie dobrego.
A dziś prezentowaliśmy router OPPO CPE T1A 5G.
Tak, 5G też bardzo ważny.
Ten router prezentował
na antenie Tyflo Radia Robert Łabędzki.
Dziękuję Ci bardzo, Robercie.
Dziękuję bardzo, dziękuję.
I ja również dziękuję za uwagę,
Michał Dziwisz.
Kłaniam się do następnego spotkania
na antenie Tyflo Radia.
Był to Tyflo Podcast.
Pierwszy polski podcast
dla niewidomych i słabowidzących.
Program współfinansowany
ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych