Soft Braille Keyboard

Dodany 30 czerwca 2016
16 komentarzy

Hubert Meyer opisuje tę interesującą klawiaturę dla systemu Android, pozwalającą na wprowadzanie tekstu przy pomocy alfabetu brajla.

Pliki do pobrania :

Pobierz plik z audycją: Soft Braille Keyboard

Ten podcast był pobierany 4807 razy

Komentarze

  • Witam dobra audycja. Pytanie jest następujące czy w tej aplikacji jest jakaś instrukcja jakie gesty można wykonywać przy pomocy tej klawiatury. Chodzi mi oto, że pan opisywał w audycji te gesty, ale słuchając audycji nie jest się wstanie zapamiętać tych gestów dlatego takie pytanie gdzie można ich się nauczyć. Pozdrawiam.

  • killer-of-god pisze:

    Jest na stronie producenta w języku angielskim, można do niej się dostać stukając na przycisk przeczytaj krótkie wprowadzenie.

  • Dziękuję za odpowiedź. A czy wersja polska gdzieś jest?

  • blu pisze:

    Audycja interesująca. Skąd pobrać program i jak go pisać? Blu.

  • killer-of-god pisze:

    Nastąpiły zmiany w sposobie instalacji programu, więc wklejam tu mały suplement do głównego odcinka w którym wyjaśniam dla czego nie pobierzecie soft braille ze sklepu play oraz jak zainstalować go metodą alternatywną. Link do audycji: klik
    a tu link do instalatora klik

    • Ondrasz pisze:

      Dzięki Hubercie, pobrałem nie odpalając nawet komputera i mam pliczek na swoim urządzeniu. Pozdrawiam.

  • Zenobiusz pisze:

    Witam.
    Po wpisaniu w sklepie play hasła braille po przeżucaniu długiej listy wyników natrafiłem na programik o nazwie:
    Super Braille Keyboard Inpris
    Działa prawie tak samo jak aplikacja z tego podcastu (no może ma mniej skrótów do edycji tekstu). Działają też polskie znaki diakrytyczne itp. Do tego przy uruchamianiu ma fajny dźwięk (tylko też trzeba talkbacka zawiesić po jej uruchomieniu a po zakończeniu pisania trzeba najpierw wznowić talkbacka i gestem do dołu w lewo czyli wstecz zamknąć klawiaturę jednocześnie wprowadzając tekst do pola edycji). Po uruchomieniu klawiatury też trzeba położyć palce na ekran żebyy wykryła położenie punktów tylko robi się to położeniem odrazu wszystkich 6 palców a po chwili odezwie się fajny dźwięk informujący o zakończeniu rozpoznawania i najczęściej odrazu wpisze się znak procenta jako pełny sześciopunkt. Po wznowieniu talkbacka w czasie pisania gestem w prawo można dojść do przycisku niezaetykietowanego, ale jest to przycisk pomocy którym otwiera się pasek z literami do którego niestety tylko musiałem dojść suwając palec po ekranie w trybie przeglądu ale jest mniej więcej na dole ponad klawiszami wstecz home aplikacje. I w tej pomocy są litery które po kliknięciu dwókrotnym przypomną jakie punkty trzeba wcisnąć aby otrzymać pożądany znak w razie gdyby ktoś zapomniał.
    JedynTakże znajdują się tam gesty takie jak spacja usuń znak słowo, wyraz, zdanie też z opisem potrzebnej czynności.
    Narazie tylko nie wiem jak wpisać jakąkolwiek cyfrę bo znak 3456 okazuje się być kratką # a nie znakiem cyfry, dlatego jeśli ktoś mi może pomóc jak trzeba wpisać cyfrę to dam mu buziaka (bo w pomocy jest tylko np 1 to punkt pierwszy po wcześniejszym wybraniu znaku cyfry, ale jak to wybrać to niepowiedziano). Może trzeba włączyć 8 punktowy i wtedy jakoś zadziała jak ktoś może niech potestuje.
    A może Pan Hubert wie jak cyfrę wpisać na takiej klawiaturze??
    Drugą wadę jaką znalazłem to taka że w polach edycyjnych wiadomości itd gdzie na normalnej klawiaturze klawisz kończący nazywa się „GOTOWE” to jest wszystko w pożądku tekst z Super Braille Keyboard
    Inpris się wstawia, ale w np. sklepie play gdzie w/w wirtualny kończący nazywał się odrazu znajdź to jakoś narazie mi nie zadziałało i sklep nic nie wyszukiwał, ale jestem zielony nie znam się może ktoś umie lepiej.
    I na koniec najlepsze ta klawiatura kosztuje całe 0zł lub 0$ lub nawet 0Oiro.
    Więc zapraszam do testów.
    PS w aplikacji jest angielski język i trzeba dodać głos polski oraz android 6.0 i Talkback 4,5 ma niezaetykietowany przycisk ustawień (choć to może tylko w tym EMUI).

  • Zenobiusz pisze:

    Okazuje się, że ten problem z cyframi nie istnieje bo po wciśnięciu znaku cyfry jest tylko wypowiadany krzyżyk ale potem po wpisywaniu odpowiednich znaków są wstawiane cyfry.
    Narazie tylko kłopot jest z przekręceniem pul do wprowadzania punktów bo domyślnie układ jest taki, że lewa dłoń musi mieć mały palec na górnej krótszej krawędzi a kciuk na dolnej, analogicznie prawa dłoń mały palec na górnej krótszej krawędzi a kciuk na dolnej. Wtedy środkowe trzy palce obu dłoni trzymane równolegle do dłuższych krawędzi telefonu dają punkty jak na maszynie lewy palec wskazujący to punkt pierwszy a prawy wskazujący to punkt czwarty.
    Ustawienia aplikacji są po angielsku, ale nawet gdyby nie były to jest tam jakiś problem z przełączaniem opcji wprowadzania.
    I narazie nie dokombinowałem się jak to przełączyć żeby palce mały i kciuk trzymały za dłuższe krawędzi telefonu a środkowe trzy były wzdłuż krawędzi krótszej przy wpisywaniu liter.
    Jak by ktoś to ustawił to niech napisze.

  • Zenobiusz pisze:

    Okazuje się że na tej mojej klawiaturze da się pisać tak jak Pan Hubert w podkascie, tylko musi być włączona automatyczna rotacja ekranu. Ale wtedy też tylko w tych aplikacjach które działają w rotacji obrazu braill się obruci. Bo na przykład po przeciągnięciu w dół dwoma palcami na wolnym polu pulpitu otwiera się wyszukiwanie w androidzie ale tylko w układzie ekranu pionowym i klawiatura też na autorotacji sie niestety nie obraca.
    Mógłby ten izraelski producent zrobić na sztywno żeby zawsze była punktami 123 wzdłuż górnej krótszej krawędzi telefonu a 456 wzdłuż dolnej bez różnicy na włączanie i wyłączanie autorotacji ekranu oraz na to jak ją uruchomi pole wprowadzania wtedy była by stóprocentowo funkcjonalna. A narazie muszę jej używać trzymając telefon za dłuższe krawędzie co jest trochę niewygodne.
    Może chce ktoś napisać do Pana Izraelczyka z Jeruzalem żeby to poprawił??
    Pozdrawiam.

  • Zenobiusz pisze:

    Dostałem obietnicę od Nissana Yarama from Jerusalem, że wraz z następną aktualizacją aplikacji Super Braille Keyboard będzie opcja wyboru poziomego lub pionowego widoku aplikacji bez względu na włączenie lub wyłączenie autorotacji ekranu. Bo do tej pory tylko klawiatura przekręcała się razem z rotacją ekranu a ta nie we wszystkich miejscach obraca ekran. Na przyykład po pociągnięciu w dół dwoma palcami z wolnego miejsca pulpituu u mnie otwiera się wyszukiwanie wszystkiego w androidzie, ale tak samo jak pulpit to i to wyszukiwanie jest tylko z widokiem ekranu pionowego a więc i klawiatura nie daje się obrucić autorotacją.
    Poza tym dodam że z pomocą widzącej osoby ustaliliśmy, że punkty brailla nie są sztywno przypisane do jednych miejsc tylko podążają za palcami tak że klikanie w punkt na przykład pierwszy za każdym razem blisko krawędzi określonego miejsca na początku przesuwa go tak że cały czas ustawia się swoim środkiem dokładnie na miejscu dotknięcia. W ten sposób punkty są zawsze na bierząco dostosowywane do położenia palców, ale można je wyprowadzać z miejsca pierwotnego położenia. Na miejscach wirtualnych klawiszy są kółka których kolor można zmieniać, można też zmieniać ich rozmiar w ustawieniach. Także przy wybieraniu liter kółka symbolizujące wirtualne klawisze podświetlają się odpowiednio do wpisywanej litery.
    Pozdrawiam.Są też skróty poprzes suwanie jednego dwóch lub trzech odpowiednich punktów w odpowiednich kierunkach pomagające edytowanie tekstu lub odczyt wpisanych słów.
    Myślę, że ten darmowy zamiennik nie ustępuje wcale możliwościami tej płatnej z podcastu.
    Pozdrawiam.

  • Zenobiusz pisze:

    PS czy admin tyflopodcastu mógłby dodać możliwość edytowania własnych postów specjalnie dla takich osób jak ja, czyli leniwych i ze sklerozą??
    To mógłbym wtedy pousuwać powtażające się treści w swoich komentarzach.

  • Zenobiusz pisze:

    Wszystko co do tej pory pisąłem o super braille keyboard przestaje mieć znaczenie bo na innej stronie niż sklep pley google pisze wyraźnie, że to tylko wersja official trailer. Co znaczy, że pewnie po miesiącu trzeba zapłacić i okazuje się, że nie mało trzeba na niego wydać złotówek.
    Sory za zament Pozdrawiam.

  • Antonio Cezar pisze:

    Porównaj Keyboard Miękki Braille’a, najlepszą klawiaturę Braille’a dla osób niewidomych na Androidzie, z dużą liczbą funkcji, opracowany przez niewidomych do wszystkich osób niewidomych na świecie, z SuperBraille klawiatura, która ma tylko trochę puch i kilka praktycznych funkcji dla codzienne życie niewidomych, jest taka sama jak porównując wodę z winem.
    Po Keyboard Miękki Braille’a, mój związek z Android został całkowicie zmieniony. Teraz mogę zabrać mój telefon spisać co nauczyciel mówi w college’u i nie muszą już polegać na ciężkim notbook studiować na uniwersytecie. To jest po prostu fantastyczne! Dziękuję Hubert Meyer, za pracę w szerzeniu najlepszej Braille’a klawiatury dla Androida wśród swoich braci polskich, a dzięki Danielowi, który przyniósł nam tę wielką ewolucję w formie pisemnej na ekranach dotykowych.

  • Zenobiusz pisze:

    Pomimo, że w końcu znalazłem gest na wprowadzanie tekstu do wyszukiwarki w sklepie play z tej klawiatury super braille, a okazał się nim przesunięcie szóstego punktu co wypowiadane jest jako enter i zamyka klawiaturę oraz wprowadza tekst w pole edycji. To i tak więcej z niej nie będę korzystał bo ta soft braille ma więcej ustawień oraz skrótów gestowych. Tylko jako ciekawostkę dodam, że superbraille potaniała już w sklepie play pod nazwą superbraille pro kosztuje coś około 125zł, ale jest też druga jej wersja w sklepie i narazie wydaje się być darmową.
    Jednakże cała polityka producenta super braille wobec Daniela Daltona (producenta soft braille) na tylę mi się nie spodobała, że zniechęcam wszystkich do instalowania super braille, która jest w sklepie play, a tak jak autor podcastu zachęcam gorąco wszystkich do instalowania SOFT BRAILLE, której aktualnie nadal nie ma w sklepie play, ale jest w komentarzach powyżej!
    Nie tylko ze względu na cenę ją polecam, ale przedewszystkim ze względu na ich możliwości ustawień i funkcji.
    W sumie to nawet nie ma co porównywać i marnować czasu bo ta soft braille jest lepsza i tyle!!!

  • Katarzyna Piotrowska pisze:

    Witam czy może mi ktoś podpowiedzieć jak zawiesić talbacka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych