Simplenote
Dodany 12 sierpnia 2021
3 komentarze
Paweł Masarczyk, Paulina Gajoch i Michał Dziwisz opisują możliwości tego narzędzia, pozwalającego na tworzenie i synchronizowanie notatek zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych.
Pliki do pobrania :
Pobierz plik z audycją: Simplenote
Ten podcast był pobierany 4539 razy
Komentarze
Niestety ten syntezator, któy jest u pokazujacego na komputerze skutecznie sprawia, że nie jestem w stanie słuchać podcastu. Używajcie na przyszłość czegoś bardziej neutralnego.
Tu kilka linków dla chcących zgłębić Markdowna:
https://wieloswiat.pl/topic/14/markdown-poradnik
https://fsgeek.pl/2017/03/17/czym-jest-markdown-czyli-ulepszmy-readme/
Apka dla Maca wygląda jak… apka dla Maca w przeciwieństwie do tej na Windows, która jest jak strona.:D Fajnie jak na Maca przystało powydzielane obszary, z którymi należy wchodzić w interakcję.
Idąc od lewej mamy tabelkę z kategoriami/folderami notatek. Dalej wyszukiwarka notatek. Następnie przycisk do tworzenia nowej notatki. Dalej tabelka już z samymi notatkami. Dalej pole tekstowe z aktualnie w tabelce wybraną notatką. Następnie przycisk (po polu tekstowym) umożliwiający wstawienie listy kontrolnej a następnie chyba ten umożliwiający wstawienie tagów. Kolejny to przycisk menu z działaniami dla danej notatki.
No dobra, a gdzie podgląd Markdown?
Przycisk do jego aktywowania/ukrywania jest tuż przed polem edycyjnym samej notatki. Jak pokażemy podgląd, wszystko się elegancko rozjeżdża/przesuwa i gdzieś tam po prawej tworzy się obszar www, z którym również należy wejść w interakcję, bo jakże by inaczej.:D W tym obszarze z racji iż wszystko jest wyświetlane jak strona internetowa, nawigacja odbywa się dokładnie tak jak po zwykłych stronach w Safari czy innych przeglądarkach, od jak na macOS przystało.:) Skrót – Cmd+Shift+P. Dziwne jest to, że po kliknięciu w przycisk od podglądu wszystko się rozjeżdża, natomiast po wciśnięciu skrótu, już nie.
Generalnie aplikacja poręczna, minimalistyczna i dostępna, na macOS bardzo ergonomiczna. Bodaj pobierałem z Mac AppStore i zdaje się tylko tam dostępna. Fajne jest to, że prócz angielskiego jest jeszcze dostępna w kilku innych językach, w tym niemieckim. Polskiego oczywiście nie ma, ale grunt że jak po obcemu musi być, to dobrze że chociaż niemiecki jest.:D
To tyle ode mnie.
Ps: formatowanie checklist działa w apce normalnie, tj. po zastosowaniu odpowiedniej składni, prawidłowo odzwierciedlany jest stan zaznaczenia kontrolek.