Podstawy obsługi graficznego środowiska Gnu Linux

Dodany 12 kwietnia 2018
15 komentarzy

Czy Linux to tylko system dla administratorów i programistów, czy też mogą skorzystać z niego zwykli użytkownicy? W tej audycji Dawid Pieper pokazuje, że ta druga opcja jak najbardziej jest możliwa.

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • Fajny potcast. A pokazał byś jak np. Orca działa z innymi środowiskami graficznymi lub na innych dystrybucjach np. Lubuntu, Xubuntu lub Mint Cinnamon? I ciekawi mnie czy da się odpalić NVDA przez Wine by działał bo ja kiedyś próbowałem chyba na mandrivie ale mi nie chciało działać.

  • Dawid Pieper pisze:

   Zacznę troszkę od tyłu.
   Co do NVDA na Wine, nigdy nie potrzebowałem, podejrzewam jednak, że kwestią jest tutaj pobranie odpowiednich bibliotek. Pytanie zasadnicze brzmi: poco? Moim zdaniem albo się decydować warto na równoległego Pingwinka i Windowsa, albo na wirtualną maszynę jednego bądź drugiego. W większości wypadków Wine po prostu się nie sprawdzi z tej prostej przyczyny, że najlepszej jakości emulator to nie jest.
   Co do innych dystrybucji… Ubuntu i pochodne to niestety zabugowane i niestabilne wydania, na pewno wspomnę o tym przy okazji instalacji, ale nie przewiduję szerszej prezentacji szczególnie, że wymagałoby to ode mnie instalacji tego wszystkiego.
   A co do środowisk graficznych, można, choć raczej z takimi środowiskami, jak KDE czy LXDE Orca ma, niestety, spory problem.
   Pozdrawiam,
   DP

 • Rafał pisze:

  Do Dawida mam dwa pytania. Po pierwsze z jakiej strony można pobrać obraz iso a po drugie czy można uruchomić linux z pendriva bez instalacji? Pozdrawiam

 • Pawel pisze:

  Dawid – czy mam rozumiec, ze uzywac srodowiska gnome pod orca? Ja mam pecha bo ORCA nie chce mi gadac w srodowisku Mate w Debianie 9. Mysle, ze jst tam jakis blad w speech dispatcher gdyz jak sie zaglada pod ustawienia karty dzwiekowej to w 'application tab’ widac tylko pusty 'scroll bar’. Wiem o tym, bo ORCA pracuje z linijka braille’owska, ale za cholere nie moge tego Mate’a ustawic z mowa.
  Pawel

  • Łukasz pisze:

   Czy komputer, na którym masz ten problem nie ma czasem portu HDMI? Spotkałem się z podobną sytuacją na jednym z moich laptopów. Problem wynika z faktu, że Alsa jako podstawowe urządzenie audio wykrywa właśnie HDMI a karta dźwiękowa jest widziana jako druga. Rozwiązaniem jest ręczne ustawienie kolejności kart poprzez utworzenie pliku /etc/modprobe.d/perso.conf i wpisanie do niego options snd-hda-intel index=1,0 . U mnie to rozwiązało problem. Daj znać czy pomogło.
   Łukasz

 • Rafał pisze:

  Witam, mam kolejne pytanie do Davida udało mi się pobrać obraz oraz tworzyć bo to wolnego pendrive’a uruchomiłem Debiana na moim laptopie czytnika ekranu uruchomił się bez kłopotów od razu miałem tzw. pulpit natomiast zarówno syfem jak i głos S pika był po angielsku gdy wszedłem w ustawienia regiony były tylko dwa kraje do wyboru mianowicie Wielka Brytania i Stany Zjednoczone nie było tam języka polskiego na te moje pytanie następujące jak można uruchomić język Polski zarówno żeby gadała Orka jak i system był w tymże

 • Krzysztof pisze:

  Czy liczba 64 w linku do tej dystrybucji oznacza, że jest ona przeznaczona na procesory 64 bitowe? A jeśli tak, to czy jest obraz iso na procesory 32 bitowe.

 • Rafał pisze:

  Witam Kiedy pojawi się podcast z instalacją linuxa? Pozdrawiam

 • Rafał pisze:

  Dobry wieczur, dlaczego gdy uruchamian linux z linku to raz czytnik ekranu się uruchomi a raz się nie uruchomi? Pozdrawiam Rafał P.S. Czy jest morzliwość stworzenia wersji litte po polsku? Jeśli tak to w jaki sposób?

 • Rafał pisze:

  Pomocy! Zainstalowałem linux debian na laptopie. Nie mam dostępu do internetu. Jak zainstalować sterowniki? Korzystam z hostotu przez połączenie u.s.b. Pozdrawiam.

 • narrem pisze:

  Instalator powinien pokazać, których sterowników brakuje. W moim laptopie z kartą wifi intela był to pakiet firmware-iwlwifi. Musiałem dodać do pliku /etc/apt/sources.list na końcu linijek tam zawartych wyrazy contrib i nnon-free
  a następnie wpisać następującą komędę:
  sudo apt install firmware-iwlwifi
  Można również pobrać gotowe obrazy live z wgranymi sterownikami. Link:
  https://cdimage.debian.org/images/unofficial/non-free/cd-including-firmware/current-live/amd64/iso-hybrid/debian-live-10.4.0-amd64-gnome+nonfree.iso

  Po wydaniu nowej wersji stabilnej należy w miejsce nazwy obrazu iso wpisać nową wersję.

 • Killer pisze:

  Można mieć na Linuksie polski RH voice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych