Markdown

Dodany 18 marca 2023
5 komentarzy

Markdown to prosty system znaczników, głównie wykorzystywany do formatowania tekstu. Jego możliwości, a także kilka narzędzi wspierających Markdown demonstruje Paweł Masarczyk.

Pliki do pobrania :

Pobierz plik z audycją: Markdown

Ten podcast był pobierany 2873 razy

Komentarze

 • Paweł Masarczyk pisze:

  Podrzucam obiecane linki:
  Polskie przewodniki po Markdownie:
  https://blog.nayma.pl/podstawy-markdown/
  https://myapple.pl/posts/7077-markdown-poradnik
  Markdown Guide – poradnik w języku angielskim, którym posiłkowałem się podczas prowadzenia audycji:
  https://markdownguide.com/

  AME – Accessible Markdown Editor:
  https://github.com/chigkim/AME
  Writage – wtyczka dodająca wsparcie Markdowna w Microsoft Word:
  https://writage.com/
  Notebooks – aplikacja, której używam na iPhonie:
  https://notebooksapp.com/
  Serwis RWTXT:
  https://rwtxt.com/
  Serwis Let’s Markdown:
  https://letsmarkdown.com/

  • Pawel pisze:

   Witaj Pawle,
   Obawiam sie, ze Viscon zostal porzucony i nie mozna sciagnac zadnej instalki.
   Dzieki za zajmujacy podcast.
   Pozdrawiam,
   Pawel

   • Paweł Masarczyk pisze:

    Hej!
    Cieszę się, że audycja się przydała. Patrzyłem do repozytorium projektu na Githubie i były jakieś aktualizacje nawet w tym roku, ale to repo zdaje się jedynie trzymać dokumentację i kwestie tłumaczeń, więc nie wiem jakie są plany autora.

 • Aga pisze:

  Nie miałam pojęcia, że ten markdown ma tyle zastosowań aż. Nie wiem czy miałabym cierpliwość się go uczyć. Nie jestem tego taka pewna. Html to był dla mnie koszmar jak się go tam uczyliśmy tzn. jak robić stronę internetową. Ciągle robiłam jakieś błędy, gdy przepisywałam ze ściągawki to co miało tam być wprowadzone. Tutaj to coś mniej więcej na podobnej zasadzie, a ja nie mam do takich rzeczy pamięci. Jednak uważam że jest to bardzo przydatne go umieć. Co do bloga na wordpressie, to ja radzę sobie tak że pisze moje wpisy w aplikacji text edit na macu i formatuje tekst. Jak zrobie jakieś listy to jak wkleję go do edytora wordpressa to on mi od razu rozpoznaje czy to jest lista czy zwykły akapit. Jedynie poziomy nagłówków sobie potem zmieniam już w samym edytorze wordpressa, co nie jest trudne. cytatów w nim nie zamieszczam, bo dziwacznie tekst się potem rozjeżdża, nie wiem dlaczego. Tak mi osoba widząca mówiła. Co zaś do edycji tekstu to ta sama się jakoś robi wg wzoru motywu, więc ja tam nic nie zmieniam. Jest jak jest i podobno nie wygląda to najgorzej, choć cała strona mojego bloga nie jest idealna. No niestety nie umiem pisać sama stron internetowych, a wordpress.com ma swoje ograniczenia. Narazie musi zostać tak jak jest. Póki co nie przechodzę na wersje płatną, ponieważ nie wiem jeszcze ile mi się będzie chciało pisać i czy będę miała wenę do pisania. Potem się ewentualnie zobaczy. W każdym razie może warto się pouczyć tego markdowna tak w bardziej zaawansowanej formie.
  Dzięki za tę bardzo interesującą audycję.
  Pozdrawiam serdecznie

 • Ondrej Rosík pisze:

  Pozdravujem, Writage má len 14-dňovú free verziu, potom už pri každej akcii zobrazí okno s licenciou. Licencia stojí 29 dolárov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych