Markdown
Dodany 18 marca 2023
5 komentarzy
Markdown to prosty system znaczników, głównie wykorzystywany do formatowania tekstu. Jego możliwości, a także kilka narzędzi wspierających Markdown demonstruje Paweł Masarczyk.
Pliki do pobrania :
Pobierz plik z audycją: Markdown
Ten podcast był pobierany 3408 razy
Komentarze
Podrzucam obiecane linki:
Polskie przewodniki po Markdownie:
https://blog.nayma.pl/podstawy-markdown/
https://myapple.pl/posts/7077-markdown-poradnik
Markdown Guide – poradnik w języku angielskim, którym posiłkowałem się podczas prowadzenia audycji:
https://markdownguide.com/
AME – Accessible Markdown Editor:
https://github.com/chigkim/AME
Writage – wtyczka dodająca wsparcie Markdowna w Microsoft Word:
https://writage.com/
Notebooks – aplikacja, której używam na iPhonie:
https://notebooksapp.com/
Serwis RWTXT:
https://rwtxt.com/
Serwis Let’s Markdown:
https://letsmarkdown.com/
Witaj Pawle,
Obawiam sie, ze Viscon zostal porzucony i nie mozna sciagnac zadnej instalki.
Dzieki za zajmujacy podcast.
Pozdrawiam,
Pawel
Hej!
Cieszę się, że audycja się przydała. Patrzyłem do repozytorium projektu na Githubie i były jakieś aktualizacje nawet w tym roku, ale to repo zdaje się jedynie trzymać dokumentację i kwestie tłumaczeń, więc nie wiem jakie są plany autora.
Nie miałam pojęcia, że ten markdown ma tyle zastosowań aż. Nie wiem czy miałabym cierpliwość się go uczyć. Nie jestem tego taka pewna. Html to był dla mnie koszmar jak się go tam uczyliśmy tzn. jak robić stronę internetową. Ciągle robiłam jakieś błędy, gdy przepisywałam ze ściągawki to co miało tam być wprowadzone. Tutaj to coś mniej więcej na podobnej zasadzie, a ja nie mam do takich rzeczy pamięci. Jednak uważam że jest to bardzo przydatne go umieć. Co do bloga na wordpressie, to ja radzę sobie tak że pisze moje wpisy w aplikacji text edit na macu i formatuje tekst. Jak zrobie jakieś listy to jak wkleję go do edytora wordpressa to on mi od razu rozpoznaje czy to jest lista czy zwykły akapit. Jedynie poziomy nagłówków sobie potem zmieniam już w samym edytorze wordpressa, co nie jest trudne. cytatów w nim nie zamieszczam, bo dziwacznie tekst się potem rozjeżdża, nie wiem dlaczego. Tak mi osoba widząca mówiła. Co zaś do edycji tekstu to ta sama się jakoś robi wg wzoru motywu, więc ja tam nic nie zmieniam. Jest jak jest i podobno nie wygląda to najgorzej, choć cała strona mojego bloga nie jest idealna. No niestety nie umiem pisać sama stron internetowych, a wordpress.com ma swoje ograniczenia. Narazie musi zostać tak jak jest. Póki co nie przechodzę na wersje płatną, ponieważ nie wiem jeszcze ile mi się będzie chciało pisać i czy będę miała wenę do pisania. Potem się ewentualnie zobaczy. W każdym razie może warto się pouczyć tego markdowna tak w bardziej zaawansowanej formie.
Dzięki za tę bardzo interesującą audycję.
Pozdrawiam serdecznie
Pozdravujem, Writage má len 14-dňovú free verziu, potom už pri každej akcii zobrazí okno s licenciou. Licencia stojí 29 dolárov