JAWS w Internecie, Część Pierwsza

Dodany 31 maja 2014
9 komentarzy

Kamil żak rozpoczyna cykl audycji, poświęconych nawigacji po stronach internetowych przy pomocy programu JAWS. Materiał jest oparty na kursie Surfs Up, opracowanym przez firmę Freedom Scientific, a spolonizowanym przez firmę Altix.

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • Mateusz pisze:

  Super. Audycja polegająca na odczytywaniu głosem syntetycznym napisanego kursu i powtarzaniu tego samego, lub dodaniu kilku słów od Siebie. No, ale co tam audycja trwała wystarczająco długo i koleś z pieniążków PFRONOwskich kaskę za to badziewie zgarnął, bo w końcu wspłfinansowane z środków PFRON.

 • Michał Dziwisz pisze:

  Mateuszu, z pewnością dla Ciebie jako dla doświadczonego użytkownika taki materiał jest zbędny. Pamiętajmy jednak, że są wśród nas ludzie o różnych komputerowych predyspozycjach i taki kurs, z którego korzysta Kamil mimo swojej faktycznej prostoty może być dla nich i tak skomplikowany. Może się tak dziać z prostej przyczyny, robiony był jakiś czas temu, a ustawienia JAWSa się zmieniają i choćby z tego powodu wymaga dodatkowych wyjaśnień. Myślę, że dla sporej części użytkowników mimo wszystko ten materiał w takiej formie okazał się być przydatny, sam dowiedziałem się o kilku rzeczach, których nie znałem, a do surfs Up jakoś nigdy szczerze! Nie chciało mi się zajrzeć.

 • Mariusz pisze:

  Popieram Michała w 100%… Też wielu rzeczy się dowiedziałem, a z komputerami mam do czynienia od 10 lat…

 • Stanisław pisze:

  Mnie osobiście ten kurs bardzo się spodobał. Dowiedziałem się z niego wielu nieznanych mi informacji oraz skrótów. Moim skromnym zdaniem to takie szkolenia są potrzebne , szczególnie osobą , które korzystają z Jawsa jako samoucy . Takich użytkowników tego programu jest wielu, szczególnie na tzw. prowincji. Kontynuowanie przez Kamila Żaka tego kursu wg mnie jest bardzo wskazane , właśnie z uwagi na osoby mniej zorientowane w posługiwaniu się programem Jaws.Ja sam postanowiłem w czasie wakacji doszkolić się z zakresu programu Jaws , to tak dla własnej satysfakcji , a kursy z tego zakresu znacznie mi w tym postanowieniu pomogą , bo lubię taki sposób przekazywania niezbędnej wiedzy.Mam nadzieję Kamilu, że będzie ciąg dalszy tego kursu.

 • Krzysztof K. pisze:

  Również zgadzam się z Michałem. Zawsze wpadnie coś o czym się nie wiedziało. Czekam na kolejną audycję.
  Jednocześnie chciałbym się zwrócić do Kamila o pomoc. Otóż, posiadam windows 7 64 bit, internet explorer 11, nota-bene świetna i szybka przeglądarka, oraz Jaws 15 w wersji angielskiej.
  Jak to zrobić aby takie okienka jak do pobierania, czy np zainstaluj jakąś tam wtyczkę, stały się dostępne. Słyszę komunikat: „co chcesz zrobić, zapisz, otwórz, itd. Jednak nie mogę w to wejść. Kursor Jaws nadal przemieszcza się po głównej stronie.
  Próbowałem w zaawansowanych ustawieniach przeglądarki, jak również w Jawsie.
  Dodam że, w Firefox automatycznie przerzuca mnie do okienka i nie ma problemu.

  • Krzysztofie, Spróbuj użyć kombinacji lewy alt + f, powinno pomóc.

   • Krzysztof K. pisze:

    No pewnie że pomogło. Dziękuję Michale.
    Dzięki audycji dowiedziałem się że, istnieje kombinacja insert plus spacja, plus np X, np, ponieważ są jeszcze inne klawisze. Pozwoliło mi to powywalać ze stron internetowych zbędne dla mnie przygwizdy. Dzięki temu przeglądanie stron stało się dużo przyjemniejsze i szybsze.
    Do niedawna używałem Jawsa 10 z tłumaczeniem na polski. Niestety, wersja 32 bitowa. Jednak platforma 64 bitowa której się nieco obawiałem, bardzo mile mnie zaskoczyła, podobnie jak i Jaws 15.
    Dlatego też, prosiłbym Michała, Kamila, czy kto tam będzie prowadził kolejne odcinki audycji, aby wspomiał o nowych funkcjach i skrótach w najnowszych wersjach Jawsa. Gdyż mój jako-taki angielski mocno hamuje tempo opanowania ostatniego wydania owego screen readera.
    Gorąco pozdrawiam

  • http://www./ pisze:

   Oh !!Gloria !Moi qui croyait avoir été mean !!-))J’adore !!!T’as fais le plein de munitions toi -)C’est gossant pareil ! Comme si on était le probleme ,comme si on était une fleur que personne veux ceuillir !!!Merde !Il est pas la le probleme !De plus qui parle d’un probleme !!!Tout les couples qui se marient cette année ont 50% des chances que ca échoue et ils se ramasseent ou !!!Ici !!!!On est plus en 1950 ou les célibataires étaient percus comme des parias!!!!!On est la norme !

 • Roman Walisiak pisze:

  Komentarz Pana Mateusza powinien być usunięty. Takie opinie można zachować dla siebie. Jeśli to co prezentuje Kamil jest dla kogoś nie przydatne, może zrobić własny podkast i podzielić się ze słuchaczami lepszym rozwiązaniem. Uwagi krytyczne są jak najbardziej wskazane, ale powinny się odnosić do meritum. W każdym razie ja z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg kursu. Nie ma takich speców którzy o komputerach wiedzieliby wszystko, dlatego jestem wdzięczny ludziom, którzy chcą podzielić się swoim doświadczeniem z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swój 1% podatku 1 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych