Instalacja Windows 7 i Windows 8.1
Dodany 3 listopada 2014
27 komentarzy
Michał Dziwisz prezentuje proces instalacji tych 2 popularnych systemów z użyciem narzędzia Talking Windows Preinstalation Environment.
Pliki do pobrania :
Pobierz plik z audycją: Instalacja Windows 7 i Windows 8.1
Ten podcast był pobierany 4009 razy
Komentarze
Witam Michał mam następujące pytanie czy kiedy pobierałeś ze forum windows 7 i windows 8.1 to trzeba zakładać konto na tym forum?
Witaj Rafale,
Co prawda nie jestem Michałem, ale właśnie szukam tego co ty na witrynie winclub.pl. Z moich obserwacji wynikło że trzeba się tam zarejestrować, samodzielnie jeśli nie masz oka do dyspozycji możesz napotkać na problem podczas rejestracji, ponieważ zabezpieczeniem antybotowym jest poskładanie obrazka. Ja natomiast korzystając z okazji mam też pytanie do Michala, obraz All in one waży 5, 24 Gb, jak zmieściłeś to na płytkę?. Pozdrawiam BW
Tak, jak zdaje się, że wspominałem w audycji o rejestrację można poprosić administratora forum, nie robi żadnych problemów. Jeśli natomiast chodzi o obraz, to zawsze są płyty tzw. dual layer, lub nośniki USB, które obsługuje Win PE.
Witaj Michale,
Dziękuję za odpowiedź, faktycznie płyta dwuwarstwowa wydaje się tutaj rozwiązaniem. Hm, a jakim programem tworzysz takiego instalacyjnego pendrive?.
Nie trzeba żadnego programu bo pamiętaj, że komputer bootujesz z WIN PE, więc pliki instalacyjne na pendrivea możesz przerzucić tradycyjnym kopiuj / wklej.
witajcie. Mam takie pytanie. Może ktoś z was wie czy i w jaki sposób na win.7 idzie zrobić coś takiego że jak na komputerze się słucha radia przez internet to chciał bym tak ustawić żeby mi się po pół godzinie wszystko zamknęło i komputer mi się sam wyłączył. Hodzi mi o to czy idzie tak jak w telewizorze ustawić sobie taką dżemkę od 15 minut do dajmy godziny. Pozdrawiam.
Tomku, a co to ma wspólnego z instalacją Windows? Odpowiadając jednak na Twoje pytanie, taką funkcję posiada Tapin Radio.
Witam mam następujące pytanie gdy już się zarejestrowałem to gdzie znajde windows 7 byłem w linku „pliki” następnie wszedłem w link „windows 8.1” albo w link „windows 7” i nie znalazłem tej wersji o jakie muwił Michał Dziwisz w audycji.
Witam serdecznie:
Ja natomiast mam taką małą uwagę jak chodzi o instalację systemu windows. Jeśli mogę prosić to bardzo proszę jeśli Pan pokazuje krok po kroku jak należy zainstalować system windows to proszę żeby Pan uwzględnygk w tym pokazie jak się tworzy więcej partycji, bo szczerze jak słuchałam to nie bardzo wiedziałam jak się tworzy więcej niż jedną partycję. Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Należy powtórzyć operację analogicznie jak przy tworzeniu jednej partycji, tyle, że w polu określającym rozmiar dysku wpisać odpowiednio mniejszą wartość, a następnie stworzyć kolejną partycję.
Tomaszu prócz tapin radia możeszużyć prosteo rogramiku, który nazywa się Shutdown omatic, pozdrawam ciepło :).
Sorry za niechlujny wpis. Podczas pisania coś mi komputer zamulił, więc powtórzę jeszcze raz. Tomku do takich rzeczy prócz Tapin radia możesz użyć także programiku, który nazywa się Shutdown omatic, pozdrawiam.
Co do instalacji systemu Windows 7, to wszystko idzie, jak Michale prezentowałeś pod czas bootowania płytki do momentu wybierania partycji dysku, a właściwie też jej usuwania i tworzenia w celu instalacji Siódemki. Natomiast u mnie na laptopie już Win 8.1 instaluje się nieco inaczej. Wszystko idzie fajnie do momentu, jak pod czas bootowania płytki klikniemy sobie po sprawdzeniu języka daty i tym podobnie na przycisk dalej aż do momentu zainstaluj teraz. Później już w dalszym kroku trzeba wpisać klucz produktu, bo nie puści mnie już dalej do kolejnych kroków instalator systemu. Ósemeczkę 1 zakupiłem orginalną wyłącznie wersję X64. Dla ciekawości powiem, że korzystałem tu z oka znajomego, bo innego sposobu tu nie mam, aby w biosie przestawić jakie kolwiek ustawienia, które by miały pomóc mi załadować ten cały mówioncy instalator, który tu był prezentowany pod czas audycji. Na szczęście jeszcze posiadam porządną kamerę internetową, za pomocą której radzę sobie z tak zwanego zdalnego oka. To tyle, co chciałem pokazać jeśli chodzi o różnicę instalowania Windowsa 8.1. Moja wersja systemu to typowa wersja oem. Serdecznie pozdrawiam.
Januszu, masz rację, tak zachowuje się Windows 8 i 8.1 w przypadku standardowych nośników. W przypadku wersji AIO działa to tak, jak zademonstrowałem.
Witam!
Dokładnie, ja też mam wersję OEM, tyle, że angielską i wszystkie obrazy, łącznie z unijnymi, czyli „N”. Jest tak jak piszesz- oryginalne instalatory zawsze po wciśnięciu zainstaluj teraz będą prosić o wpisanie klucza produktu. Instalator po wprowadzeniu klucza dla odpowiedniej wersji sam dobierze windowsa, tak więc nie musimy się już martwić, jaki system ma nasz klucz. moim zdaniem jest to dobre rozwiązanie. A czy ktoś z was wie, jak zrobić, żeby podmienić pliki setup.exe z instalatora 32 do instalatora 64-bitowego? Pytam, bo nie chcę bawić się w jakieś gotowce zmodyfikowane, zwłaszcza, że mam wszystkie obrazy z MSDN? Pozdrawiam.
Nie testowałem tego narzędzia, ale wydaje się być dostępne:
http://joshcellsoftwares.com/products/winaiomaker/
Witam mam pytanie jeżeli mam klucz do windows 8 upedate i chciał bym odrazu zainstalować windows 8.1 na tym kluczu to czy mni się to uda?
Witam!
A co rozumiesz pod pojęciem update? Domyślam się, że chodzi ci o to, że masz klucz do windows 8 i chciałbyś zainstalować windows 8.1? Jeśli o to ci chodzi, to tak- przy instalacji wpisujesz klucz z windowsa 8 z tym, że masz 3 dni na aktywację windows drogą telefoniczną, bo klucz, który wpisałeś nie pasuje do wersji 8.1 tylko do 8, mimo, że jego ciąg jest praktycznie taki sam. Pozdrawiam.
Świetny podcast. Instalowałem Windows 8.1 wersja x86 i bez problemu zainstalowałem na laptopie i komputerze stacjonarnym.
Przy instalacji nie podawałem klucza. Super sprawa z tą instalacją.
Windows 7 już wcześniej instalowałem przy użyciu narzędzia Talking, także bez problemu, chociaż w tym przypadku końcowa instalacja na czuja.
Windows 8 już łatwiej.
Wielkie dzięki za ten podcast
Witam.
Niekoniecznie trzeba instalować windows 7 całkowicie na czuja. W ostatnie fazie instalacji, gdy uruchamia się kreator tzw. OOBE, w którym wprowadzamy nazwę użytkownika, klucz produktu itp. można jeśli posiadamy uruchomić przenośną wersję NVDA i nie jest to wcale skomplikowane. Najlepiej pliki z programem nvda skopiować na tego samego pendrive’a, na którym mamy wgrany obraz systemu, lecz oczywiście w osobnym folderze. Później, gdy już mamy pewność, że kreator kończący instalację się załadował wciskamy kombinację klawiszy shift+f10. Wtedy uruchomi się wiersz poleceń, w którym musimy przejść do naszego pendrive’a, a to oznacza,że musimy wiedzieć pod jaką literą jest zamontowany w systemie. Warto to już sprawdzić przed rozpoczęciem instalacji w oknie Komputer.
Aby dostać się do pendrive należy w wierszu polecenia wpisać następujące komendy:
litera:
(gdzie litera to nlitera naszego pendrive’a)
cd folder z NVDA
nvda.exe.
Po wprowadzeniu tych poleceń program nvda powinien się uruchomić dając nam możliwość dokończenia instalacji. Polecam ten sposób, ponieważ daje on nam większą kontrolę nad przebiegiem konfiguracji to dla tych, którzy nie lubią wszystkiego robić tak na ślepo i na czuja.
Pozdrawiam.
Bardzo ciekawy podcast ja co prawda już dużo wcześniej korzystałem z Talking ale teraz wiem przynajmniej że mogę instalować wersje X64 jeszcze tylko muszę poprosić kogoś żeby mi ustawił w laptopie bot-owanie bo w biosie sam nie zrobię tego a może ktoś wie jak to zrobić w Dell vostro 2521
Drogi Michale,
Piszesz do mnie: Januszu, masz rację, tak zachowuje się Windows 8 i 8.1 w przypadku standardowych nośników. W przypadku wersji AIO działa to tak, jak zademonstrowałem.
Oczywiście się z tym zgadzam. Nie mniej jednak interesuje mnie rozwiązanie problemu z Biosem, ponieważ tam nie mam możliwości wyłączenia opcji Boot security. Zaś co do samego laptopa, to jest to Packard Bel NT 69 BM jeśli chodzi o model urządzenia. Niestety nie mam tam możliwości wejścia na to ustawienie zwane dalej Boot security. Odnoszę wrażenie, że ten mój lapek już raczej nie pójdzie ze wcześniejszymi wersjami systemów Windows, tylko od Ósemki wzwyż, no chyba że uda mi się uaktualnić sam Bios po to nawet, aby wyłączyć wspomnianą opcję Boot security. Myślę, że wtedy być może się mi uda wystartować tego Talkinga z okrojonym Windowsem. No zobaczymy, co dalej. Jeśli by dało się jakoś podmienić pliki botowalne w tym Instalatorze dla NAS, to może i by załadował się ten gadacz. Sam o tym myślałem. A jeśli już idzie o samo zabootowanie tego Talkinga, to do pewnego momentu się niby ładuje. Potem zaś lapek się przywiesi i tak wygląda to u mnie. Płytka z Ósemką ładuje się pięknie i zupełnie inaczej to wygląda. To tyle, bo piszę i piszę. Z serdecznymi pozdrowieniami!
Janusz
Sprawdź proszę, czy w którejś zakładce, np. „Security” nie masz pozycji do założenia hasła na ustawienia BIOS. Jeśli tak, to spróbuj założyć byle jakie. Spotkałem się kiedyś z sytuacją, że opcja „Secure Boot” dawała przestawić się z „Enabled” na „Disabled” tylko wtedy, gdy hasło nie było puste. Po instalacji systemu hasło można zdjąć, ale wtedy wróci bezpieczne ładowanie. Można również spróbować zapamiętać je lub nakleić sobie na obudowie komputera. Przy samym włączaniu komputera nie powinno przeszkadzać. Będzie przypominało o sobie tylko przy próbie wejścia do ustawień BIOS.
A czy jeśli milczy karta dźwiękowa po uruchomieniu płytki z Talking windows to czy zadziałała by w laptopie taka najtańsza z allegro za 5zł na usb??
hmmm. wszystko fajnie, tylko, teraz jest tak, ze większość laptopów po świeżej instalacji windowsa, nie wykrywa nam dźwięku hahaha i co teraz zrobicie? na nic wam to całe przenośne nvda 🙂
Z moich doświadczeń urządzenia audio po instalacji Windows są wykrywane na większości laptopów, problemy raczej występują w przypadku uruchomienia Windowsa PE. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, rozwiązaniem jest sprawdzona karta na USB o której wiemy, że jest wykrywana przez system.
Minus Talking WinPE jest taki, że nie zainstaluje się Windowsa bazując na (U)EFI – warto o tym pamiętać.