Instalacja Debiana
Dodany 27 września 2018
6 komentarzy
Jak zainstalować tę jedną z bardziej znanych dystrybucji systemu GNU Linux, na co zwracać uwagę w trakcie tego procesu? O tym wszystkim w niniejszej audycji opowiada Dawid Pieper.
Pliki do pobrania :
Pobierz plik z audycją: Instalacja Debiana
Ten podcast był pobierany 8285 razy
Komentarze
Cześć Dawid i wszyscy.
Ja trochę spędziłem czasu przy debianie, chciałem sobie popróbować różnych wersji,
ale; jak już znalazłem instalator, gdzie espeakup wymawiał polskie diakrytyki, to znowu nie startował po zainstalowaniu.
Miałeś taki problem, jeśli tak, to jak uruchomić espeakup, gdy „nie wstanie” po restarcie?
Oczywiście chodzi o konsolę.
2) Czy po Twojej instalacji z GNOME możesz używać polskiej mowy w konsoli?
Mi się nie udawało, albo tu, albo w orce działało, miałem bardzo starą wersję instalatora debiana w której i w konsoli i w GNOME z Orcą mówiło, ale… w konsoli tylko po angielsku…
Próba zabicia i obudzenia na nowo espeakupa nic nie dała.
Dawidem wprawdzie nie jestem, ale co do pierwszego problemu to na nowych maszynach często zdarza się, że po instalacji dźwięk z Alsy jest przekierowany na port hdmi zamiast na kartę dźwiękową. Rozwiązaniem jest stworzenie pliku /etc/modprobe.d/perso.conf i ustawienie w nim na sztywno kolejności kart dla Alsy. Na moim lifebooku wygląda to tak options snd-hda-intel index=1,0. Tu oczywiście należy wcześniej ustalić jakie mamy karty np. za pomocą cat /proc/asound/cards. Co do drugiego problemu to zobacz na stronie wiki Debiana poświęconej dostępności jak usunąć PulseAudio i wtedy da się mieć mowę i w Gnome i w konsoli. Nawiązując jeszcze do samego podcastu to rozumiem że był to poradnik dla raczej początkujących, ale można było przynajmniej zasygnalizować możliwość cofnięcia się do głównego menu za pomocą < i zmiany tam priorytetu Debconfa, oraz fakt, że przy normalnych płytach instalacyjnych do uruchomienia mowy korzystamy z literki s w boot menu samego nośnika. Na koniec jeszcze pytanie do Dawida. Co było tą drugą kartą dźwiękową, którą wykrył instalator Debiana? Pytam, bo u mnie w sytuacji dwóch lub więcej kart zawsze musiałem modyfikować initrd dysku instalacyjnego, tak aby dźwięk szedł przez tą właściwą.
Dzięki Łukasz, Brawo Ty!
Oczywiście, można doczytać w sieci, ale u mnie np. Linux nie ma jakiegoś wysokiego priorytetu, toteż nie za bardzo mi się chce wisieć godzinami,
przegrzebywać setki linków / forów internetowych.
Sądzę, że skoro dźwięk jest dla nas najistotniejszy, albo jednym z najważniejszych
można by mu poświęcić cokolwiek więcej uwagi…
Cóż, sądzę, że taki podcast byłby bardzo użyteczny, ale nie co szczegółowszy.
Fajnie by było zgrać sobie audycję na fona i bawić się na komputerze z instruktarzem kogoś, kto z linuxem obcuje…
Przecież nieoczekujemy podręcznika do Debiana, ale podcast mógłby być jednak bogatszy.
Są audycje po kilka części, po kilka godzin trwające
W zależności od czasu i możliwości autora.
Tak więc Dawid prosimy o jeszcze 🙂
Powodzenia.
Czy to „Brawo ty” oznacza, że zadziałało?
Cześć, nie sprawdziłem jeszcze, jakoś nie moge się zabrać;
chodziło mi o to, że udzieliłeś odpowiedzi, bo różnie to bywa na internetowych forach… no przynajmniej ja tak trafiam.
Jak się ogarnę, czyli obrobię to wypróbuję;
Jak miałbym jednak eksperymentować w debianie nie mając dźwięku, opisy z sieci nic mi nie dadzą… muszę wydawać polecenia z konsoli na „czuja”.
Jak więc usunąć PulseAudio?
apt-get remove pulseaudio
Ja to rozwiązuje tak, że na etapie wyboru komponentów do instalacji zaznaczam serwer ssh, dla tej konkretnej maszyny ustawiam statyczne ip na routerze i łączę się z drugiego kompa. Usuwanie PulseAudio nie jest tak proste jak skasowanie pakietu jak już napisałem poczytaj na wiki dostępności Debiana.