Freeform

Dodany 21 grudnia 2022
3 komentarze

W najnowszych wersjach systemów iOS oraz macOS pojawiła się interaktywna tablica, na której użytkownicy mogą zamieszczać różne elementy, następnie łączyć je ze sobą, wykorzystując takie narzędzie na wiele kreatywnych sposobów. Co ciekawe, Freeform jest dostępny również dla niewidomych i choć może nie należy do najbardziej intuicyjnych programów, to z pewnością warto się z nim zapoznać. Na antenie TyfloRadia możliwości tej aplikacji demonstrują Arkadiusz Świętnicki i Michał Dziwisz.
Zapoznaj się z tekstową wersją odcinka

Pliki do pobrania :

Pobierz plik z audycją: Freeform

Ten podcast był pobierany 2177 razy

Komentarze

 • Michał pisze:

  Cześć, osobiście nie lubię dźwięków. Preferuję na wszystko wyłącznie komunikaty syntezy mowy. Jednak zdaję sobie sprawę, że to nie jest popularny pogląd. Za to bardzo lubię uzupełniać syntezę mowy brajlem. Wręcz jest to u mnie niezbędne połączenie do uzyskania wydajności pracy na sensownym poziomie. Przy okazji, szkoda, że problem przesuwania poza ekran jest nie do rozwiązania. Z drugiej strony, bazując na współrzędnych rozdzielczości, można by szacować jakąś bezpieczną wartość.
  Pozdrawiam

 • Nuno pisze:

  Ja też raczej wolę syntezator, ale czasem nie widzę po prostu innej możliwości.

  • Michał pisze:

   Na przykład zamiast jednostajnego dźwięku mógłby być co jakąś chwile powtarzany komunikat „gotowy do upuszczenia”, czy jakoś tak podobnie jest w aplikacji Pliki na iOS / iPadOS podczas przeciągania plików, a dla dźwięku bazującego na współrzędnych mogłyby być komunikaty o wartościach x i y dla rozdzielczości, czy czego tam, od lewej górnej krawędzi okna, ile w prawo i ile w dół. Tzn. Miło byłoby, gdyby była możliwość opcjonalnego wyboru, czy wolimy dźwięki, czy syntezę. Może chwilami dźwięk jest bardziej responsywny, ale z dźwiękiem nie jestem za pan brat i lepiej przyswajam komunikaty. Taka już moja percepcja. Usłyszenie stereo lub zmiany wysokości wymaga szalonego skupienia i wysiłku, więc dla mnie każdy taki dźwięk to rodzaj nieprzydatnej przeszkadzajki. Na przykład, chętnie korzystam z możliwości przełączenia sygnalizacji pasków postępu z dźwięku na syntezę, bo jak mi powie 25%, a za jakiś czas 75%, to ja wiem o co chodzi, a nie jakieś bzy dzyń.
   Gdybyś składał jakieś uwagi do ulepszeń i poprawek, to miło będzie, jeśli uda się uwzględnić opcje do możliwości wybrania dźwięku albo syntezy. Szczególnie, gdyby ten dźwięk miał nieść jakąś konkretną informację, typu stereo dla pozycji poziomej, czy wysokość dźwięku dla wartości y.
   Z góry dziękuję bardzo.
   Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych