BrailleSense 6 i BrailleSense 6 Mini
Dodany 20 sierpnia 2022
6 komentarzy
Robert Hetzyg opisuje wygląd, oraz możliwości obu tych notatników produkcji firmy HIMS.
Pliki do pobrania :
Pobierz plik z audycją: BrailleSense 6 i BrailleSense 6 Mini
Ten podcast był pobierany 1906 razy
Komentarze
Mam pytanie, bo Pan Robert zapomniał powiedzieć jakiego kształtu są klawisze klawiatury brajlowskiej, więc prosił bym o doprecyzowanie.
Klawisze mają kształt dość zróżnicowany. 1. Klawisze ośmiu punktów brajlowskich są rozłożone fizjologicznie, a kształt mają zaokrąglony, są podłużne i delikatnie wklęsłe w płaszczyźnie podłużnej. To, być może, nie jest opis bardzo czytelny, ale ten kształt jest dość zniuansowany, nieoczywisty. Klawisze są b. wygodne i mają optymalny skok i miękkość. 2. Poniżej są klawisze spacji (podłużny w poziomie), a po jego bokach, nieco węższe klawisze enter i backspace oraz, wyposażone w wypustki, cztery klawisze funkcyjne – dwa po lewej i dwa po prawej stronie. Wszystkie siedem klawiszy poniżej klawiszy brajlowskich mają dla odmiany formę lekko wypukłą i również są zaokrąglone. Klawisze funkcyjne są delikatnie mniejsze od enter i backspace. 3. Klawisze przewijania ekranu (dwa po lewej i dwa po prawej stronie linijki brajlowskiej – jeden nad drugim)to małe, zaokrąglone, lekko wypukłe prostokąty, zorientowane pionowo. 4. Klawisze multimedialne na przednim panelu są zaokrąglone, ale nie tak bardzo w narożnikach, jak na płaszczyźnie dotykowej w pionie. Mają inny skok niż pozostałe: to są typowe klawisze o krótkim skoku. Jest ich pięć – od lewej: wstecz, nagrywanie, stop, odtwarzanie/pauza, do przodu. Po prawej stronie od nich jest mały, prostokątny (w poziomie) przycisk włączania/wyłączania. Po lewej stronie – dwa suwaki: blokady części lub wszystkich klawiszy i drugi – przełączający funkcje klawiszy multimedialnych (programy/daisy/odtwarzacz). Suwaczki mają wypustki, ułatwiające przełączanie. 5. Na lewym panelu, w pobliżu lewych przycisków przewijania, znajdują się podłużne przyciski głośniej/ciszej. Są, powiedzmy, średnio wygodne. Ja wolę zmieniać głośność za pomocą skrótów klawiaturowych. Mam nadzieję, że to wyjaśnienie jest wystarczające. Pozdrawiam!
Bardzo dziękuję
Witam. Ciekawi mnie jedna rzecz. Bo to, że wbudowane aplikacje działają dobrze, to bym się spodziewał, ale jak i w jaki sposób radzi sobie sprzęt z zewnętrznymi aplikacjami? Fajnie by było to poobserwować. Czy to też nie jest przypadkiem tak, że ten sam komfort korzystania z aplikacji uzyskujemy, gdy podłączamy do zwykłej linijki z klawiaturą telefon z androidem? Czy jednak ta obsługa czymś się różni, czy oni coś tu poprawili. A kamerka na dole, porażka jak na sprzęt za tyle hajsu, ale cóż.
Na odpowiedź dotyczącą ostatniego komentarza trzeba było poczekać do chwili, kiedy będę miał jakie takie doświadczenie z użytkowaniem urządzenia. Aplikacje firm trzecich obsługuje się bardzo różnie: od bardzo dobrej i intuicyjnej obsługi po całkowitą niemożność. Pomocą jest fakt, że po oknie takiej aplikacji można nawigować posługując się pierwszymi literami nazw znajdujących się w nim ikon/poleceń. Ja osobiście szukam zawsze rozwiązania najbardziej ergonomicznego i dostępnego, wybierając spomiędzy fabrycznie instalowanych aplikacji, aplikacji ogólnodostępnych i aplikacji na iPhone’a, z którym łączę się przez BlueTooth. Wszystko to razem wzięte stanowi dość potężne narzędzie, więc w ten, czy inny sposób, jestem w stanie odnaleźć możliwie wygodne narzędzia do różnych prac. Oczywiście są i takie rzeczy, które wciąż robię za pomocą komputera, jak np. obróbka dźwięku (montaż i postmastering).
A mógłbyś wymienić X najważniejszych dla Ciebie, jako również użytkownika iPhone, aplikacji, które doinstalowałeś, czyli nie było ich fabrycznie, nie masz lepszych odpowiedników na iPhone i to doinstalowanie pomogło Ci rozszerzyć zakres wykonywanych zadań bez włączania komputera, ale wcześniej nie miałeś takiej możliwości, mimo że miałeś przy sobie iPhone? Trochę zaplątałem to pytanie, ale co doinstalowałeś fajnego, co się wyróżnia? Z góry dzięki za odpowiedź.