Automatyzacja w systemie Android
Dodany 2 stycznia 2021
10 komentarzy
O narzędziach, pozwalających na zautomatyzowanie wielu czynności w systemie Android rozmawiają Paweł Masarczyk, Maria Przybylska i Jacek Nowacki.
Pliki do pobrania :
Pobierz plik z audycją: Automatyzacja w systemie Android
Ten podcast był pobierany 5110 razy
Komentarze
Macrodroid i Adb
Aby nadać aplikacji Macrodroid uprawnienia adb należy przygotować do tego odpowiednio zarówno telefon, jak i komputer.
W telefonie trzeba uaktywnić tzw. „DEBUGOWANIE USB”
Aby to zrobić należy:
1. Wejść w „USTAWIENIA/INFORMACJE O TELEFONIE”.
2. Znaleźć „NUMER KOMPILACJI” i kliknąć w niego 7 razy.
Tutaj uwaga!
W czasie klikania telefon powie ile kroków jeszcze musimy wykonać, aby zostać programistą.
3. Wyjść z „INFORMACJI O TELEFONIE” i przejść niżej do uaktywnionych przez kliknięcie w numer kompilacji „OPCJI PROGRAMISTY”.
4. W nich znaleźć opcję „WŁĄCZ DEBUGOWANIE USB” i kliknąć aby ją włączyć.
Teraz zajmijmy się komputerem.
Aby móc za jego pośrednictwem nadać telefonowi uprawnienia adb musimy zainstalować sterownik adb.
Najlepiej sprawdza się sterownik adb 15 second.
Można go pobrać tutaj:
https://15-seconds-adb-installer.en.lo4d.com/windows
Po pobraniu musimy go zainstalować.
Tutaj uwaga!
Instalacja jest po angielsku.
Na stawiane przez kreator instalacji pytania odpowiadamy „Y” – od yes – w przypadku pierwszych 2.
To pozwoli nam zainstalować sterowniki na poziomie systemu później łatwiej uruchomić program by nadać uprawnienia.
Na trzecie pytanie proponuję odpowiedzieć „N” – jak no, gdyż odpowiedź twierdząca spowodowałaby zainstalowanie sterowników adb USB, a w tym przypadku tychże lepiej instalować sterowniki USB przeznaczone do naszego modelu telefonu. Zdarza się, że zainstalują się one same po podłączeniu Telefonu do komputera przez USB, może się jednak okazać, że konieczne będzie ich pobranie ze strony producenta smartphona i zainstalowanie.
Gdy już telefon i komputer mamy przygotowany możemy połączyć urządzenia przez port USB. Po połączeniu:
1. Na telefonie zezwalamy na dostęp komputera do urządzenia mobilnego.
2. Otwieramy wiersz polecenia komendą „KLAWISZ WINDOWS+R”
3. Wpisujemy pierwszą komendę:
adb shell pm grant com.arlosoft.macrodroid android.permission.WRITE_SECURE_SETTINGS
Wciskamy „ENTER” i wpisujemy drugą komendę:
adb shell pm grant com.arlosoft.macrodroid android.permission.CHANGE_CONFIGURATION
i ponownie wciskamy „ENTER”.
Uprawnienia powinny zostać przyznane, ale uwaga!
Telefon może nam o tym nie powiedzieć.
Aby się o tym przekonać warto stworzyć makro, które wymagało nadania takich uprawnień. Np. Włącz dane mobilne, albo oszczędzaj energię.
Ja ze swej strony bardzo polecam korzystanie z tego typu aplikacji. Bardzo oNe ułatwiają życie i skracają wykonywanie czynności. Ja co prawda nie mam androida ale korzystam z aplikacji skróty. Nie od razu się do niej przekonałam gdyż stwierdziłam, że jest dla mnie za trudna no i też nie miałam jakiegoś pomysłu na nią. Dopiero się do niej przekonałam kiedy zobaczyłam jak Piotr Witek pokazywał na swojej stronie jak sobie włączyć opcje żeby telefon mówił kiedy się już naładuje. Zawsze mi się marzyła taka opcja bo dzięki temu nie muszę bez przerwy sprawdzać stanu naładowania baterii. Potem zaczęłam się tym bardziej bawić i stworzyłam sobie taką automatyzacje że kiedy wyłączam budzik żeby telefon mi mówił co mam zaplanowane w kalendarzu tzn. pierwsze najbliższe wydarzenie. Zrobiłam sobie też, a właściwie zainspirowałam się i stworzyłam sobie taką automatyzacje dzięki której łatwo mi wysłać wiadomość do wielu odbiorców poprzez zaznaczanie pól wyboru. Niestety normalnie w systemie ios nie da się tak zrobić tzn. da się wysłać wiadomość do wielu odbiorców ale nie da się tego zrobić szybko. Tej opcji brakowało mi właśnie z Androida. Też czasem sobie zaplanuje kiedy ma mi się wysłać do konkretnej osoby konkretna wiadomość. Zdarza mi się czasem że coś mi się przypomni w nocy a nie chce tej osoby budzić to wtedy właśnie taka opcja mi się przydaje. Niestety ta opcja ma swoje wady i ograniczenia ale czasem mi się przydaje.
Aha i jeszcze dodam ze swej strony że audycja była bardzo ciekawa i bardzo przyjemnie mi się jej słuchało mimo iż nie mam androida. Pozdrawiam 🙂
Dzięki za ciekawą audycję i inspirację do zabrania się za macrodroida, którego miałem od dawna zainstalowanego i leżał odłogiem.
Dzięki też za instrukcję w komentarzu.
To ja jeszcze może dodam kilka rzeczy, które odkryłem po audycji:
1. Aby utworzyć makra samoklikające w kolejne elementy na ekranie tak jak to pokazałem, nie jest wymagana żadna dodatkowa wtyczka. Dzień po nagraniu audycji odkryłem, że Macrodroid ma to już wbudowane. Podczas tworzenia macra, z listy akcji należy wybrać „Akcje Interfejsu” czy „interfejs” i tam już mamy rzeczy w stylu klikania, przytrzymywania itp. Działa to też lepiej, bo nie trzeba celować w elementy, można spokojnie je namierzyć i kliknąć, gdy już jesteśmy pewni.
2. Choć wymaga to sprawdzenia,, być może da się całą kwestię ADB uprościć albo narzędziem WebADB, które nie wymaga instalacji dodatkowych sterowników i działa bezpośrednio w Chromie.
http://www.webadb.com
albo aplikacją LADB, która stawia serwer do zdalnego ADB na naszym telefonie. Wystarczy tylko aktywować wsparcie zdalnego debugowania w opcjach programisty, można się potem połączyć za pomocą tejże appki i dalej już według instrukcji Marysi.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.draco.ladb
O nie nie nie nie, ADB 15 seconds robi jakieś dziwne jazdy ze zmienną %path%. Windows nie lubi jak jakieś lewe aplikacje dodają tam swoje wpisy i może isę to źle skończyć. Platform toolsy pobiera się z oficjalnej strony Google’a
1. jest szansa, że plikacja LADB ułatwi nam pracę, jednak mogą się o tym przekonać osoby, które mają Android 11 na pokładach swoich urządzeń.
2. Dla tych, którzy mają utworzone macro Włącz/wyłącz Wi-Fi, bądź chcą je utworzyć informacja z forum Macrodroida w następnym poscie.
Aby przełączać Wi-Fi na urządzeniach z Androidem 10+, wymagany jest teraz nowy plik pomocniczy. Ten plik pomocniczy jest oparty na starszym docelowym zestawie SDK, co umożliwia mu nadal wywoływanie funkcji Wi-Fi. Nie może pojawić się w Sklepie Play, ponieważ nie pozwalają już na przesyłanie aplikacji utworzonych na podstawie starszych pakietów SDK. Najnowsza wersja pakietu MacroDroid Helper APK jest dołączona do tego postu i można ją pobrać z poniższego linku: https://macrodroid.com/helper/MacroDroidHelper_1_4.apk,
Aby pobrać plik, może być konieczne długie naciśnięcie i kliknięcie powyższego łącza pobierania. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z niedziałającym łączem powyżej, pobierz go za pomocą poniższego łącza: https://macrodroid.com/helper,
Pamiętaj, że musisz zezwolić na instalację plików APK ze źródeł zewnętrznych, aby zainstalować ten plik APK. Ten plik APK zastępuje wszystkie funkcje starszego pomocnika ustawień dostępnego w Sklepie Play (więc starszy odinstaluj). Obsługuje również nową opcję w działaniu ustawień systemowych, umożliwia modyfikację niektórych ustawień, których nie można zmienić w aplikacji głównej, przez plik pomocniczy. Mówiąc najprościiej, Google stopniowo paraliżuje funkcjonalność Androida. W systemie Android 10 i nowszych, gdy Twoja aplikacja jest dostosowana do systemu Android 10, ustawione żądanie Wi-Fi po prostu nie będzie działać.
Aby przełączać Wi-Fi na urządzeniach z Androidem 10+, wymagany jest teraz nowy plik pomocniczy. Najnowszą wersję pakietu MacroDroid Helper APK można pobrać z poniższego linku: https://macrodroid.com/helper/MacroDroidHelper_1_4.apk,
Aby pobrać plik, może być konieczne długie naciśnięcie i kliknięcie powyższego łącza pobierania. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z niedziałającym łączem powyżej, pobierz go za pomocą poniższego łącza: https://macrodroid.com/helper,
Pamiętaj, że musisz zezwolić na instalację plików APK ze źródeł zewnętrznych, aby zainstalować ten plik APK. Ten plik APK zastępuje wszystkie funkcje starszego pomocnika ustawień dostępnego w Sklepie Play (więc go odinstaluj). Obsługuje również nową opcję w działaniu ustawień systemowych, umożliwia modyfikację niektórych ustawień, których nie można zmienić w aplikacji głównej, przez plik pomocniczy.
Aby przełączać Wi-Fi na urządzeniach z Androidem 10+, wymagany jest teraz nowy plik pomocniczy.
Najnowszą wersję pakietu MacroDroid Helper APK można pobrać z poniższego linku:
https://macrodroid.com/helper/MacroDroidHelper_1_4.apk
Aby pobrać plik, może być konieczne długie naciśnięcie i kliknięcie powyższego łącza pobierania. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z niedziałającym łączem powyżej, pobierz go za pomocą poniższego łącza: https://macrodroid.com/helper,
Pamiętaj, że musisz zezwolić na instalację plików APK ze źródeł zewnętrznych, aby zainstalować ten plik APK. Ten plik APK zastępuje wszystkie funkcje starszego pomocnika ustawień dostępnego w Sklepie Play (więc go odinstaluj). Obsługuje również nową opcję w działaniu ustawień systemowych, umożliwia modyfikację ustawień, których nie można zmienić w aplikacji głównej, przez plik pomocniczy.