Apple Watch Ultra

Dodany 13 grudnia 2022
13 komentarzy

To największy i najbardziej wytrzymały zegarek w obecnej ofercie Apple. O swoich wrażeniach z jego użytkowania, wyglądzie, możliwościach, a także wadach i zaletach opowiada Piotr Witek.
Zapoznaj się z tekstową wersją odcinka

Pliki do pobrania :

Pobierz plik z audycją: Apple Watch Ultra

Ten podcast był pobierany 2819 razy

Komentarze

  • Bogu-sław pisze:

    Takie podcasty jak ten to żenada. Przecież każdy kto chce sobie zakupić taki sprzęt może poczytać o jego możliwościach i dostępności. Widzę, że to tylko dla szpanu i lansu. Sama firma, która tworzy ten sprzęt szpieguje użytkowników bardziej niż inni w tej branży. Nie znam nikogo kto ma iphonea i używa smartfona do odczytania tekstu. Dzieje się tak dlatego, że apki które to potrafią są płatne. Dziwne i zarazemśmieszne, że korzystali z dofinansowania pfron na zakup sprzętu, który używają tylko do rozmów i korzystania z netu. I proszę nie twierfzić, że jest inaczej, bo znam naprawdę dużo ludzi niewidomych.

    Inny temat jest ważny, przynajmniej w moim odczuciu i usługa jest darmowa. Może się to prrzydać każdemu, niewidomym także. Chodzi o dostęp do możliwości sztucznej intelegencji na licencji open source. Mowa tu o Openai i ich czacie. O tym niech ktoś zrobi podcast. Sa artykuły ktoś mi odpowie niech sobie poczyta na ten temat. Ale temat jest bardzo świeży. Na początku grudnia to ukazało się w mediach, że jest możliwość rozmowy z AI. Jest to rozmowa, która może być prowadzona zupełnie jak z człowiekiem na tematy ogólnonaukowe i nie tylko. Ja poprosiłem o wydawałoby się abstrakcyjną rzecz, jak napisanie modlitwy wiernych, artykułu o tym co można zabrać ze sobą na wyjazd na Kretę i co tam można zobaczyć na miejscu i dostałem satysfakchjonującą odp. Działa to w j. polskim o

    • Michał Dziwisz pisze:

      Zdecydowanie mamy różnych znajomych, bo wielu, łącznie ze mną z powodzeniem korzysta z iPhone’a do odczytywania tekstów. Co zaś się tyczy OpenAI, to rozmawiamy o nim w najnowszym TyfloPrzeglądzie, który zostanie niebawem opublikowany to raz, 2, o możliwościach tego chatbota ostatnio pisze wielu, idąc zatem Twoim tokiem rozumowania taka audycja też nie miałaby najmniejszego sensu. W zasadzie, to w zagranicznym internecie jest już wszystko, więc może nie ma sensu mówić o niczym? 😉

  • Aga pisze:

    Bardzo ciekawa audycja, słuchałam jej wczoraj na żywo i to pomimo, że czytałam wpis Piotra na jego stronie. Zawsze z zaciekawieniem słucham o tym co Piotr ma do powiedzenia.
    W przyszłym tygodniu będę mierzyć sobie ten zegarek i sobie go chętnie pomacam 🙂 Jestem ciekawa jak wygląda. Z opisu Piotra wydaje mi się, że jestem w stanie sobie to wyobrazić. Przekonam się już niebawem.
    Co zaś do wygody tej koronki i jej obracania to miałabym z tym kłopot. Wydaje mi się również, że moja dłoń jest na niego za mała, mimo, że ja nie należy do drobnych osób. Ta syrena alarmowa jest dość lichutka. Obawiam się, że nikt by jej nie usłyszał w bardzo głośnym otoczeniu.
    Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne audycje 🙂

    • Michał pisze:

      Choruję na ten zegarek od konferencji. Poza tym choruję na iPada Mini w najnowszej generacji, bo strasznie zajeżdżam baterię w iPhone i przydałoby się mieć drugie urządzenie do zajeżdżania z większą baterią. Miałem do czynienia z jakimś starszym Mini i strasznie mulił w porównaniu do iPhone podobnej generacji, więc jeśli ktoś, coś, jakieś doświadczenia lub prezentację, to chętnie poznam komentarze i opinie. Może M1 nie muli, ale czy w zamiast tego np. nie połyka zbyt dużo baterii.
      Pozdrawiam

  • Michał Dziwisz pisze:

    Ja mam 2:
    Po pierwsze, droższe iPhone’y mają lidar.
    Po drugie, AW Ultra, o czym zresztą mówił Piotr jest bardziej wytrzymały na uszkodzenia dzięki konstrukcji z ramką.
    Skoro dofinansowanie jest raz na kilka lat to zdecydowanie lepiej zainwestować w sprzęt, który dłużej wytrzyma.

    • Sławek piec pisze:

      Michał, ekstra 2500 za konstrukcję z ramką to przegięcie, ale apple przegina cały czas, więc niech będzie tak i w tym przypadku. Lidar z naszej perspektywy to niedoskonała, nieprecyzyjna funkcja za któą państwo nie powinno płacić, wystarczy zobaczyć prezentację lidara, którą popełnił Piotr Witek aby się o tym przekonać. Znacznie lepsze jest be my eyes albo pomoc kogoś przez messenger, whatsapp lub inne aplikacje video.

  • Tomek Pawleta pisze:

    I tu się Sławku z tobą nie zgodzę. Ja mam iphone’a 13 pro max którego dofinansował mi PFRON, i wszystko bardzo dobrze działa. Lidar działa na nim rewelacyjnie, a i inne apki które rozpoznają tekst dzięki dobrym aparatom działają rewelacyjnie, tak więc całkiem się zgodzę z tym co Michał Dziwisz napisał. PFRON daje możliwość zakupu przez niewidomych sprzętu z najwyższej półki poto, aby niewidomi mogli jak najwięcej rzeczy za pomocą iphone’a zrobić sami, a to że APPLE wprowadza najwięcej funkcji do najdroższych swoich smartfonów, to jest ich polityka i na to nie mamy wpływu. Pozdrawiam.

    • Sławek piec pisze:

      Póki co dla mnie używanie takich aplikacji jak lidar to jak zabawa w chowanego. Może kiedyś ktoś coś mądrego opracuje, za taką samodzielność to ja dziękuję, wolę be my eyes albo kogoś z kontaktów i przez message dowiem się tego co chcę w sekundy.

  • Tomek Pawleta pisze:

    Dobra. Koniec narzekania. Bardzo dobra audycja i tyle. Piotrek w niej wspominał o milknięciu VoiceOvera na APPLE watchu. Jest w tym coś, bo ja w październiku zrobiłem przesiadkę na APPLE watcha series 8 i zaraz w pierwszych godzinach po konfiguracji wywaliło mi ogólnie głos w zegarku. Dobrze, że gdy się go dotyka, to wibruje, bo wiem że on działa. No ale nie słychać zupełnie nic, nawet dzwonka gdy ktoś dzwoni. Zegarek wtedy tylko wibruje, i nie wiem co na nim się dzieje. Nawet nie mogłem go wtedy wyłączyć bo nie wiedziałem co się dzieje na ekranie. Prubowałem trzykrotnym naciśnięciem korony wyłączyć i na nowo włączyć VO no i to też nie pomogło. Wkońcu z okiem wyłączyłem zegarek i na nowo go włączyłem i po włączeniu zaczął mi normalnie gadać. Teraz jak takie coś mi się na nim zrobi, resetuję go poprzez naciśnięcie i przytrzymanie koronki i przycisku docka. Nie ukrywam, że w starszym modelu watcha serii 5 nigdy mi się takie coś nie zdarzało. Na nowej usemce często się to zdarza, i bardzo mnie nerwuje jak takie coś mi się stanie w nocy. Ja z nim śpię i lubię rano zobaczyć na nim jak spałem, czyli po prostu lubię śledzić mój sen. Jak takie coś mi się w nocy stanie i po przebudzeniu muszę go zresetować, rano nie wiem nic, bo mi wyskakuje brak danych snu tej nocy, i to mnie bardzo wkurza. Czy i wy tak czasem macie? Jak tak, to jaki jest najlepszy sposób na to. Pozdrawiam.

    • Michał pisze:

      Cześć, Jak po dotknięciu nie gada i tylko wibruje, to zanim naciśniesz jakiekolwiek przyciski lub wykonasz jakieś zaawansowane gesty. Spróbuj dotknięciem uaktywnić ekran i jak wibruje, to spróbuj potrzeć dwoma palcami trzy razy, jakbyś chciał się z czegoś wycofać. Do tego VO musi działać, więc nie wyłączaj lub sprawdź na iPhone w aplikacji Watch, czy jest włączony.
      Kiedyś tak klinował się w wyświetlonym powiadomieniu, ale nie spotkałem tego już wiele miesięcy, więc nawet nie jestem pewien, czy dobrze doradzam. Coś na to pomagało, chyba to pocieranie.
      Pozdrawiam

    • Agnieszka Juranek pisze:

      Tomku nie wiem czy ja teraz dobrze mówię a w zasadzie pisze, ale jest taka opcja, którą ty powinieneś mieć, bo masz najnowsze urządzenia. Możesz sobie sterować urządzeniami, a w tym między innymi zegarkiem za pomocą iPhone. Zdaje się, że to jest w ustawieniach dostępności, sterowanie urządzeniami. Wtedy jak sobie wybierzesz jakieś urządzenie, w tym wypadku zegarek, to możesz nim sterować. Ktoś zdaje się, że wspominał o tym mi na grupie, że ta opcja działa. Ja niestety nie mogę jej przetestować, gdyż mój zegarek już tej funkcji nie obsługuje.

      • Michał pisze:

        Cześć, moja konfiguracja też pozwala tylko na to, że zegarek może sterować telefonem, ale telefon zegarkiem już nie. Natomiast to odbywa się w formie klawiatury, czyli synteza nie jest zwracana do VO, które służy za pilot, tylko wydobywa się z głośnika urządzenia tego docelowego. Zatem, jeśli nawet uda się telefonem dostać do sterowania zegarkiem, to synteza i tak powinna dochodzić z głośnika zegarka. Jeśli VO na zegarku zaciął się, to i tak nic nie powie, więc w niczym to nie powinno pomóc.
        Niestety u mnie od iluś tam miesięcy nie zaciął się nawet na powiadomieniu i działa idealnie, więc nie umiem powtórzyć problemu, aby pomóc na 100%. Nie mniej coś tam na to pomagało i nigdy w życiu nie musiałem resetować zegarka ani prosić o pomoc kogoś ze wzrokiem. Myślałem, że wszystko już w Watchu poprawili do akceptowalnej stabilności, ale może być, że to kwestia jakiegoś ustawienia, które jest inne u Tomka i u mnie. Osobiście mam pozmieniane bardzo dużo ustawień, więc nie są one domyślne. Może, któreś z nich stabilizuje działanie Watch.
        Pozdrawiam

  • Grzegorz Meller pisze:

    Oczywiście jest argument dla czego należy kupić telefon za pięć tysięcy a nie za dwa. Sprzęt kupujemy raz na pięć lat, jeżeli kupisz telefon, który wsparcie kończy za rok to cztery lata zostajesz bez aktualizacji systemu a przy obecnym tępie rozwoju aplikacji to niestety z czasem telefon zacznie wolniej działać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych