Advanced Braille Keyboard (stan na rok 2022)

Dodany 27 lutego 2023
4 komentarze

W prawdzie tą brajlowską klawiaturą dla Androida już kiedyś się zajmowaliśmy, ale od tamtego czasu sporo się zmieniło. Prezentujemy zatem odświeżoną audycję dotyczącą ABK, na którą zaprasza Tomasz Bilecki.

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • kocham tę klawiaturę i użiwam, więc posłucham, bo mogę się i ja czegoś interesującego dowiedzieć.

 • okey, audycję wysłuchałam i tak.
  szkoda ze ten czwarty piąty punkt co zamyka klawiaturę i np z kliknięciem na coś nie działa np z messengerem, ale na whatsap, jak najbardziej wiadomość odrazu wysyła.
  Natomiast czego się nauczyłam to wstawianie emotek, bo tego nie wiedziałam.
  i chętnie bym się jeszcze nauczyłam tych skrótow.
  natomiast nie wiem jak ma się normalny człowiek dowiedzieć jakie skróty można w pierwsze pole wpisywać?
  myślałam że jak wpiszę np
  @email
  i w drugie pole cały mój adres mailowy, to że jak gdzieś wpiszę:
  @email
  to mi ten adres mailowy wpiiszę, ale nie działa mi to tak, a szkoda.
  albo może chodzi o to, że te skróty jakich można użić to one są gdzieś do poczytania co wszystko można w to pierwsze pole wpisywać?

 • Brzeszczot pisze:

  Zachęcam wszystkich użytkowników tej klawiatury do nękania autora żeby zrobił jakieś powiadamianie o błędach pisowni, albo dźwiękowe albo nawet słowne. Soft brajlle kiedy w ustawieniach klawiatur wybrało się Gboard jako sprawdzanie pisowni to ładnie informowała o każdym błędzie po wstawieniu spacji i można było szybko usunąć słowo i napisać je poprawnie. ABK takiej możliwości nigdy nie miało. A jeśli Tomasz sprzeda mi wiedzę jak wstawić znaki mniejszy i większy czyli z tablicą polską literacką libluis, to ja mu chętnie sprzedam działający sposób jak przy wybranych opcjach rozpoczynania dużą literą mimo wszystko wstawić pierwszy znak małą literą. Wystarczą do tego dwa ruchy palcem, ale nie powiem dopóki się nie dowiem jak wpisać powyższe znaki w brajlu polskim literackim 🙂 no chyba że ktoś da jakiś przykładowy plik jak wygląda tablica libluis, bo szukałem wszędzie jak się tworzy własną tablicę i nie znalazłem. Tak samo jak szukałem jakiegoś źródła polskiego jak wstawiać znaki brajlem i też nic ie znalazłem poza podręcznikami dla nauczycieli i translatorem brajlla w których to brajllowskie odpowiedniki są pokazane na obrazkach. To jakiś paradoks, że nie ma tak jakby opisu brajlla dostępnego po niewidomemu tylko jest na obrazkach 😀 Jedyny sposób na wstawienie to użycie tablicy polski komputerowy, ale raz coś w literackim samo mi się naciskało i wstawił się znak większości, tylko nie potrafię odgadnąć jak to zrobiłem. Znalazłem aplikację jakąś ze sklepu play w której mogłem wpisać na klawiaturze qwerty symbol lub cokolwiek innego i dostawałem informację jakie punkty/znaki brajllowskie trzeba wcisnąć żeby ten symbol uzyskać. Tylko że znowu pojawił się problem bo raczej chodziło o język brajllowski angielski a tam wiele symboli wstawiało się inaczej niż w polskim libluis. Dlatego na nic mi się ta aplikacja nie przydała. Przeczytałem sporo literatury ilu ludzi pracowało nad polskim standardem brajlla, ale nadal chyba nie ma jakiegoś uniwersalnego standardu i zwłaszcza ten symbolowy różni się na każdej klawiaturze i w każdym języku. Nawet nie ma jakiegoś opisu do tablicy libluis jak ona wygląda punktowo. Jednak po przeszukaniu internetu stwierdzam, że nie ma żadnego miejsca w którym mogli byśmy sprawdzić jak się wpisuje jakie symbole i to w taki sposób dostępny a nie że dostaniemy obrazek z brajllowskimi znakami XD

 • Łowca Androidów pisze:

  Adela Švončinárová
  Dobrze kombinujesz z tym skrótem i do działa, ale najpierw muszisz wejść w:
  Ustawienia > Brail > tutaj zaznaczasz opcję Spacja rozwija skrót, domyślnie ta opcje jest niezaznaczona.
  Teraz jak masz tą opcję zaznaczoną to ustawiasz sobie skrót dokładnie tak jak pisałaś.
  Np. w pierwszym polu piszesz:
  @email
  a w drugim polu piszesz swój adres mailowy i potwierdzasz przyciskiem OK, masz ustawiony skrót i teraz piszesz swój skrót @email i dajesz znak spacji i wówczas wskoczy Ci Twój adres email.

  Brzeszczot
  Co za dziwne zasady tobą kierują, szantaż?
  Ludzie tworzą bezinteresownie podcasty, a tutaj wyskakuje taki filip z konopi i zechce się łaskawie podzielić informacją w zamian za inne, goń się!

  Co do wstawiania małej litery przy włączonej opcji dużej po kropce wystarczy po wpisaniu pierszej litery, któa napisze się z dużej skasować ją i rozpocząć pisanie od nowa tego wyrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych