10 Lat w Tyflo Informatyce

Dodany 4 listopada 2013
14 komentarzy

O tym, co z punktu widzenia niewidomych użytkowników komputerów zmieniło się w ciągu ostatnich dziesięciu lat w rozmowie z Michałem Dziwiszem opowiadają Michał Kasperczak i Krzysztof Wostal.

Pliki do pobrania :

Pobierz plik z audycją: 10 Lat w Tyflo Informatyce

Ten podcast był pobierany 4420 razy

Komentarze

 • Milena Jakubowska pisze:

  Witam serdecznie:
  Ja używałam jakieś 9 lat temu programu jakim jest dual.
  Sczerze powiem, że jeśli mialabym go komuś polecić to nie zrobiłabym tego wcale.
  Program ten strasznie rozdwaja pulpit.
  Używałam go z tego względu, że jak załatwiałam sobie sprzęt z firmy harpo to nie znałam się w ogóle na informatyce, a już tym bardziej na dobrym doborze sprzętu. Nie miałam też osoby kompetentnej, któraby doradziła mi co jest warte zakupu, a co nie?
  Teraz jednak z perspektywy czasu wiem już wiele więcej co mogę kupić co nie. Co jest warte zakupu, a co jednak nie.

 • Zb pisze:

  i tak masz duże braki w informatyce. Fundacja FiRR prowadzi szkolenia komputerowe zbiorcze i indywidualne. Moi koledzy bardzo dobrzy w informatyce korzystają z ich pomocy. Przeglądałem tyflopodcasty i wiem jaki masz komputer. Używam HP Pavilion g7. Nawet gdy coś namieszam lub złapię wirusa nie do usunięcia to moj HP ma opcje resetowania do ustawień fabrycznych. I po 30 minutach jest jakbym dopiero kupił w sklepie. Oczywiście marzy mi się HP z dyskiem SSD. Powoli do tego dojdę. Chyba Wiesz jak starać się o dofinansowanie z PFRON ?.Zb

 • Milena Jakubowska pisze:

  Powiem tak:
  Nie każdy się na wszystkim zna.
  Ja na niektórych rzeczach się znam, a na niektórych nie.
  Na tym, co się nie znam to proszę o pomoc inne osoby.
  Przecież nikt nie jest geniuszem.
  A jeśli chodzi o nowy komputer to brałam sprzęt w 2009 roku pod koniec, a z tego co wiem to musi upłynąć conajmniej 4 lata chyba żeby móc się ponownie o coś starać w PFRON-ie.

 • Zb pisze:

  Ja też na wszystkim się nie znam, dlatego moje info w sprawie szkoleń grupowych lub indywidualnych. W PFRON można się starać po 3 pełnych latach, w Twoim przypadku jeszcze w tym 2013 r. Zb

 • m-a-t pisze:

  Brałaś w 2009 rok i masz windows XP

 • Milena Jakubowska pisze:

  Tak brałam w 2009 roku i mam windowsa xp.
  Ale kompa nie brałam tylko brałam inne sprzęty.

  • Carol pisze:

   Milena masz rację co do DUALA to był program nieporozumienie. Panie Z z wyższych komentarzy co to za atak na Milene? Mówisz, że słabo się zna, ale nie wiem po czym to wnioskujesz. Ja podejrzewam, że u Ciebie też nie jest za dobrze jak piszesz o przywracaniu do ustawień fabrycznych. Najpierw troszkę trzeba się wysilić jak się coś namiesza w swoim komputerze by to naprawić, a nie od razu iść na łatwizne która nie jest tak do końca dobrym rozwiązaniem jak to się robi za często, a do tego co to za przyjemność stale doinstalowywać na nowo wszystkie programy. No chyba, że masz tylko przeglądarkę internetową IE. Dobra tyle z mojej strony, bo nie moim zamiarem było szkalowanie kogoś innego, ale jakoś źle odebrałem Twój wpis. Jeśli chodzi o zmiane w przeciągu 10 lat to jest diametralna na korzyść osób niewidomych. Nie czujee się wykluczonym z tego świata informatycznego i to jest piękne, bo potrafi uruchamiać komórki wyobraźni jak nic innego, a do tego tworzy obraz który nie mogą nam już dać oczy. Milena moim zdaniem już to, że jesteś w tym świecie informatycznym daje mi stwierdzić, że radzisz sobie odpowiednio. Pozdrawiam wszystkich! Czekam na kolejne audycje Panowie, bo one tak naprawdę dużo mi dały w odnalezieniu się w tym wszystkim na nowo po utracie wzroku.

   • =Carol pisze:

    Jeśli chodzi o Aktywny Samorząd to Zb też nie masz już racji, bo składanie wniosków upłyneło z końcem września. Oczywiście mogła się już Milena starać w tym roku, ale raczej w pierwszej kolejności dostają osoby które nie brały jeszcze nigdy nic. Sprawa wygląda tak naprawdę z składaniem wniosków tak, że liczy się 3 lata nie od roku w którym się brało dofinansowanie, a od roku następnego, czyli tak naprawdę 4.

 • Zb pisze:

  Moja informacja o możliwości resetowania dotyczy wszystkich którzy mają problemy z komputerem. Model HP ma taką możliwość. Jest to dodatkowa fabryczna partycja”D Recovery” Komputer nie jest drogi. Przy dofinansowaniu 90% wyjdzie 200 PLN, a nawet mniej zależy gdzie kupić. Po co się męczyć z niewidolnym systemem. Zdobycze cywilizacji są po to aby z nich korzystać. Zb

 • Zb pisze:

  Brałem dofinansowanie 80% za pośrednictwem MOPS & PFRON. Trzeba więcej zapłacić ale jest dużo szybciej niż przez Aktywny Samorząd. Może przy dofinansowaniu 90% wymagane są 4 lata. Co do partycje Recovery, odzyskiwanie systemu operacyjnego. Są dwie opcje 1. Tylko system operacyjny, lub 2. System operacyjny + kopia zapasowa wcześniej wgranych aplikacji (programów) i folderów/plików osobistych. W ten sposób nie ma potrzeby od nowa instalować oprogramowanie. Zb

 • Witam.
  Może tak bardziej na temat.

  Dla nikogo chyba nie ulega wątpliwości, że zmieniło się bardzo dużo.
  Dla mnie jednak osobiście najwięcej zmieniło się chyba jeśli chodzi o telefony komórkowe czy tablety, ale zostańmy przy komórkach.
  Ok zmieniają się systemy operacyjne, są kolejne wersje screenreaderów, jednakże, de facto ciągle bazujemy na tym samym. Dziesięć lat temu, też przy pomocy jawsa czy WE, można było korzystać z Office, Internetu, czy skype’a
  Dzisiaj korzystanie z sieci, np bankowość elektroniczna czy inne sprawy wydaje się często być trudniejsza, bo mamy java, flash i temu podobne.
  A Screenreadery nie zawsze potrafią za tym nadążyć.
  W telefonii komórkowej, dokonała się prawdziwa rewolucja.
  System symbian, narodził się na naszych „oczach: i umarł, na naszych „oczach” Fakt, że mnóstwo ludzi nadal używa telefonów z tym systemem nie zmieni tego, że go już nie ma.
  Aby korzystać z telefonu z Symbianem, czy komputera, trzeba było jednak sporo wiedzy, szczególnie dawniej.
  Nie mówię tu np o łamaniu symbiana, bo to inna historia. Ale wyrabianie certyfikatów, samodzielne podpisywanie aplikacji i tego typu kwestie.
  A dziś, dostajemy dofinansowanie na iphone’a czy kupujemy go własnym sumptem i wszystko już nam działa.
  Trzeba się nauczyć obsługi, ale jak pokazuje rzeczywistość, nawet ludzie, którzy w komputerach są ogólnie słabi, co widać na listach dyskusyjnych na przykład, z takim Iphoneem, radzą sobie całkiem dobrze.
  I to w mojej ocenie bardzo dobrze ilustruje jaki postęp dokonał się w ciągu minionej dekady.
  Jest też druga strona medalu. Ktoś kto kupił komputer powiedzmy w roku 2000, w roku 2004, spokojnie nadal mógł na nim pracować. Tym czasem ktoś kto kupił kompa w roku 2009, dziś w roku 2013, nadal oczywiście pracować na nim może, jednak różnica, jest znacznie większa niż onegdaj.
  No ale to wiadomo, po prostu postępu na szczęście nie da się zatrzymać.
  Chociaż, prawie na pewno, rok 2023, w stosunku do roku 2013, znacznie bardziej będzie się różnił niż 2013, do 2003.
  Życzę i sobie i wszystkim czytającym, żebyśmy i wtedy mogli się wymienić poglądami na ten temat.

 • Zb pisze:

  Na aktualny temat KURSORY. W HP fabrycznie zainstalowane są dwa kursory. Jeden z nich animowany. Tzw, przewodnik kursora myszy wielkości 3 centymetry, ktory można przykleić do strzałki kursora Można go uruchomić w Windowsie poprzez wejscie w pliki systemowe drugiego pulpitu (For Kids). Nie będę wracał do czasów gdy na mikro komputerze ZX Spektrum trzeba było samemu pisać programy w Basic. Teraz jest łatwiej i prościej.

 • m-a-t pisze:

  Witam. To prawda, że mamy flash i jave no i screenreadery nie radzą sobie z tym za dobrze. Ale wystarczy mieć smartphone. Teraz już dużo stron jest przygotowanych pod systemy mobilne. Dla przykładu nie moge odczytać kodu z obrazka na komputerze ale przy pomocy taptapsee wklejam tam zdjęcie i dostaje kod. Podobnie z niektórymi filmikami. Nie mówię już o facebooku, który na windows jest średnio dostępny a w ios jest to dobrze zrobione. Z tego co wiem to na androidzie też to jakoś funkcjonuje.
  Ps. Wracając do wyższych komentarzy to prawda, że przywracanie do ustawień
  fabrycznych to nie jest rozwiązanie. Tak samo możnaby powiedzieć, że zamiast instalować antywirusa starczy formatować raz w miesiącu komputer.

 • Rafał Mieszkalski pisze:

  dla ZB

  Audycja na temat kursorów Jaws-a masz tą audycje wyżej.
  przewracanie ustawień do fabrycznych jest taka opcja w HP, ale nie ma takiej opcji w Del.
  Nie wiem jak przyglądałeś te audycje skoro sie uparłeś na tego HP.
  Opisywałeś jej opcje w panelu sterowania jakby miała windows7, a ma windows xp i opisała o tym.
  Więc nie oceniaj Mileny.
  Najpierw czytaj uważnie, sprawdzaj wszystko dokładnie i dopiero potem bierz się za informatykę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych