TyfloPrzegląd z 24 Marca 2020
Dodany 26 marca 2020
9 komentarzy
W Kolejnym TyfloPrzeglądzie rozmawiamy m. in. O syntezatorze do czytania łacińskiej poezji, dostępnych serwisach z informacjami nt. Koronawirusa, nowych dodatkach dla NVDA czy nowym wyglądzie Facebooka.
Pliki do pobrania :
Pobierz plik z audycją: TyfloPrzegląd z 24 Marca 2020
Ten podcast był pobierany 4591 razy
Komentarze
Znaczniki czasu:
Intro 00:00:00
Nowy Sezon Serialu Ultraviolet Dostępny Z Audiodeskrypcją W Netflixie 00:04:48
Dostępna Strona Ze Statystykami Odnośnie Koronawirusa 00:06:16
Nowości W Kolejnej Wersji Advanced Braille Keyboard 00:14:03
iOS 13.4 Dostępny 00:22:28
Zalecenia Dla Niewidomych Mieszkańców RPA W Związku Z COVID-19 Pomocne Także I nam. Co Zrobić, Gdy Zostaniemy Wezwani Na Badanie? 00:23:16
Nowa Beta NVDA Już Dostępna 00:39:45
Poeta Ex Machina, Synteza Do Czytania Łacińskiej poezji 00:54:13
Nowy Brajlowski Tablet Z Androidem Od PCT 01:01:06
Time Zoner: Dodatek Do NVDA Pozwalający Na Sprawdzenie Czasu W Innej Strefie 01:09:20
Altix Z Darmową Dostawą Przy Zakupach Artykułów Codziennego Użytku 01:14:16
Większa Dostępność Narzędzi Developerskich W Google Chrome 01:16:33
Programy Freedom Scientific Do Użytku Domowego Za darmo Do Końca Czerwca 01:18:54
Sequence Storm Oraz FineReader Ze Zniżkami 01:22:33
Porada: Jak Zablokować Przycisk Nagrywania W Unigramie 01:25:38
Nowe Szaty Facebooka: Mniej Bałaganu, Ale Do Wygody Daleko 01:34:22
Nowy Macbook Air 01:41:46
Problemy GMaila Z Załącznikami 01:44:52
IHelpYou.app, Baza Wolontariuszy Pomagających W Sytuacji COVID-19 Od Teraz Dostępna 01:47:31
Jitsi Meet: Otwarte Narzędzie Do Spotkań Online 01:51:49
Płatności Bez PINu Do 100 Zł/. Już Działają 01:57:11
Netflix Party: Rozszerzenie Do Chrome Pozwala Na Wspólne Oglądanie Netflixa 01:58:06
Kurierzy DPD Nie Będą dostarczać Paczek Pod Drzwi. Problemy Z Telefonicznym Kontaktem Z instytucjami. 02:00:04
Nowa Aplikacja Player Polskie Radio Niedostępna 02:07:28
Mapy Bing: Zagregowane Opinie, Szczegółowe Wskazówki Dotarcia 02:10:00
iOS 13.4: Pierwsze Wrażenia 02:13:19
A oto linki uzupełniające audycję:
– Dostępna strona z informacjami nt. Koronawirusa: https://cvstats.net/
– Nowa beta NVDA: https://www.nvaccess.org/files/nvda/releases/2020.1beta1/nvda_2020.1beta1_changes.html
– Łaciński syntezator: https://poetaexmachina.net/
– Koreański tablet dla niewidomych: https://coolblindtech.com/pct-develops-tactile-pro-braille-tablet-for-the-blind/
– Time Zoner, nowy dodatek dla NVDA: https://github.com/munawarb/NVDA-Time-Zoner/releases
– Przedmioty objęte promocją w firmie Altix: http://sklep.altix.pl/pl/przedmioty-codziennego-uzytku
– Darmowe licencje od FS: https://portal.freedomscientific.com/SponsoredSoftware
– Nowy Macbook Air z lepszą klawiaturą: https://myapple.pl/posts/20891-nowy-macbook-air-z-klawiatura-magic-keyboard
– Webowa aplikacja I Help You: https://ihelpyou.app/
– Płatność kartą bez PINu do 100 ZŁ dostępna, przynajmniej w teorii: https://www.dobreprogramy.pl/Platnosc-karta-bez-PINu-do-100-zl-juz-w-najblizszy-weekend.-Mastercard-podniesie-limit,News,106921.html
Zainstalowałem aktualizację IOS-a do wersji 13.4. Istotnych różnic w stabilności do poprzedniej wersji nie zauważyłem. Pewnie jakieś błędy naprawili ale są irytujące błędy, które nie zostały ruszone i już nawet się nie łudzę, że do końca wsparcia IOS 13 zostaną ruszone. Najbardziej wkurzające jest to, że Apple potrafi popsuć coś, co w poprzednich wersjach systemu działało dobrze. Aktualizacja ta nie zmienia mojej opinii, że IOS 13 jest jedną wielką porażką.
Pobrałam sobie najnowszą wersję systemu i pierwsze co mi się rzuciło w oczy, że tak powiem, to to, że nie mogę wpisać kodu za pomocą ręcznego wpisywania tzn. kiedy wpisywałam cyfry ręcznie to gdy zaczęłam wpisywać drugą cyfrę mojego kodu to zaraz mi się wszystko kasowało i kiedy dalej od początku wpisywałam te cyfry to system uważał, że nic nie wpisałam i istotnie tak było. Nie wiem czemu tak się dzieje, ale niestety ta metoda nie działa tak jak powinna. Kolejna sprawa to znowu gadaczka zmieniła mowę z tej rozszerzonej na podstawową i długo musiałam się namęczyć zanim udało mi się ją z powrotem przestawić. Jedynym sposobem aby się to mogło udać było odinstalowanie rozszerzonej wersji syntezy i zainstalowanie jej na nowo. Inną rzeczą, którą zauważyłam było to, że Zosia mi czyta w pogodynce stopnie Celsjusza zamiast stopnie C. Kolejno zwróciłam uwagę na to, że jak jestem w przeglądarce i poruszam się po nagłówkach, to pierwszy z kolei nagłówek mi czyta jako pole tekstowe edycja nagłówek. Dziwne to jest. Aha i co do naciskania przycisku zasilania w celu odczytania godziny to voice over czyta mi godzinkę za każdym razem. Przynajmniej tak mi się wydaje. Od sprawdzania godzinki mam apple watch’a, więc nie mam z tym problemu 🙂
Aha zapomniałam dodać, że mam iphone’a 8. Pozdrawiam 🙂
Witam serdecznie:
W najnowszej wersji systemu IOS zauważyłam to, że jak wejdę na stronę https://www.tyflopodcast.net i odpalę jakąkolwiek audycję to nie mam możliwości zatrzymania jej w żaden sposób – jak daję przycisk zatrzymaj to voice over w ogóle nie reaguje.
Kolejna kewestia dotyczy Abbyy FineReadera:
Można zakupić najnowszą wersję tego programu za 609,00 zł. brutto do końca marca.
Potwierdzam, że nie da się pauzować za pomocą voice over;’a Podcastu na tyflopodcaście. Nie wiem czy to dotyczy tylko tej stronki czy innych też, bo jeszcze tego nie sprawdzałam. Jednak jest na to sposób. Trzeba tapnąć dwukrotnie dwoma palcami wtedy podcast się zapauzuje. Drugim sposobem jest ściągnąć pasek powiadomień i tam pauzować albo wznawiać odtwarzanie. Niestety w tej aktualizacji pare rzeczy znowu się popsuło. Szkoda… Miałam nadzieje, że w końcu coś się poprawi na lepsze. Niestety również odczytywanie godziny po naciśnięciu przycisku zasilania nie jest za każdym razem anonsowane. Tutaj się pomyliłam. Pozdrawiam 🙂
Nawiązując do tematu dostępności aplikacji Polskiego radia powiem tak: „Tak wygląda dostępność cyfrowa po polsku”. Pozostawię to bez komentarza.
Dostępność treści cyfrowych nie poprawi się dopóty dopóki nie będzie się jej uczyć od dziecka czyli od szkoły podstawowej poprzez szkołę średnią, studia oraz różne kursy zawodowe. Musi ona być integralną częścią programów nauczania i wymagana na równi z np. stroną wizualną. Dostępność musi być czymś oczywistym – twórca musi mieć zakodowane w głowie, że w taki sposób treści mają być tworzone, bo w przeciwnym razie nie zostanie to odebrane i zapłacone. To jest jedyny sposób. Rozwiązania prawne, które nie będą bezwględnie egzekwowane, szkolenia z dostępności, jakieś gadki mające dotrzeć do świadomości, wytyczne i zalecenia można potłuc o pewną część ciała na 4 litery. To jest tylko strata czasu i pieniędzy. Tu jest potrzebna praca u podstaw i jest najwyższa pora, żeby środowisko osób niewidomych podjęło działania na rzecz włączenia dostępności do programów nauczania jako dyscypliny obligatoryjnej i oczywistej. Nie nauczymy kogoś, kto już jest developerem czy web masterem albo redaktorem tworzenia treści dostępnych, bo dla niego jest to zbędna robota i nie będzie na to tracił czasu. Zwłaszcza, że przełożeni tego od niego nie wymagają.
Robercie – mam iPhone’a 8 i również po wybudzeniu często Voiceover mi nie mówi godziny. Następuje zacięcie się. Jest to irytujący błąd, który od początku jest nie ruszony i zapewne do końca wsparcia trzynastki nie będzie. Nie ma się co łudzić. Ten system ma tyle przeróżnych błędów, że szkoda nawet strzępić sobie język na jego temat.