TyfloPrzegląd z 18 Lutego 2020

Dodany 19 lutego 2020
18 komentarzy

W kolejnym TyfloPrzeglądzie rozmawiamy m. in. O rumuńskiej propozycji nowego alfabetu dla niewidomych, projekcie innowacyjnego glukometru, czy nowym dyktafonie Olympusa.

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • Michał Dziwisz pisze:

  A oto odnośniki w uzupełnieniu do audycji:
  – Rumuńska propozycja nowego alfabetu dla niewidomych: https://mir.org.pl/2020/02/12/rumunia-ministerstwo-edukacji-zapowiada-wprowadzenie-nowego-alfabetu-dla-niewidomych/
  – Testowa aplikacja dla serwisu groups.io dla iOS: https://www.applevis.com/forum/app-development/groups-io-looking-ios-beta-testers
  – Wtyczka poprawiająca działanie Syntalka w nowym NVDAA: http://www.dziwisz.net/SYNTALKER.nvda-addon
  – Udogodnienia w galerii Wroclavia: https://www.wroclavia.pl/service-detail/Dla%20os%C3%B3b%20z%20niepe%C5%82nosprawno%C5%9Bci%C4%85
  – Zawody potrzebne na rynku pracy: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawody-potrzebne-na-rynku-pracy–obwieszczenie-ministra-edukacji-narodowej
  – Projekt innowacyjnego glukometru: https://pzn.org.pl/innowacyjny-glukometr-dla-diabetykow/
  – Nowości w usłudze E-Pit: https://www.cashless.pl/7153-twoj-e-pit-2020-nowosci
  – Testy nowego rozwiązania płatniczego: https://www.cashless.pl/7179-pin-on-mobile-soft-pos-visa-first-data-fiserv
  – Zakupy w aplikacjach zegarkowych Apple: https://mojmac.pl/2020/02/06/zakupu-w-aplikacjach-zegarkowych-tego-jeszcze-nie-bylo/
  – Nowy dyktafon Olympusa: https://techno-senior.com/2020/02/12/olympus-vp-20/
  – ApplePay w Appstore: https://mojmac.pl/2020/02/09/apple-pay-w-app-store-jak-dziala-jak-uruchomic/
  – Open MTP dla Maca: https://github.com/ganeshrvel/openmtp/
  – Kolejne nowości w MObywatelu: https://myapple.pl/posts/20712-aplikacja-mobywatel-z-legitymacja-szkolna-oraz-studencka
  – Nowości w Telegramie: https://telegram.org/blog/new-profiles-people-nearby

 • Paweł Masarczyk pisze:

  Znaczniki czasu:

  Intro 00:00:00.000
  Komentarze: NVDA 2019.3 00:02:59
  Komentarze: Sposób Na Bezpieczne Nagrywanie Filmów Na Smartfonach 00:13:35
  Komentarze: Windows Defender, A Antywirusy Firm Trzecich 00:16:22
  Komentarze: Problemy Screenreaderów W Przeglądarkach 00:29:15
  Rumunia Tworzy Nowy Alfabet Dla Niewidomych 00:33:28
  Aplikacja Groups.io na iOS W Fazie Testów 00:39:21
  Powstała Poprawka Dla Syntalka I Nowego NVDA 00:49:57
  Asysta Zakupowa Oraz Przewodnik Brajlowski W Galerii WRoclavia 00:52:09
  Raport Ministerstwa Edukacji Narodowej: „Zawody Jutra” 00:55:34.32
  Zwiększony Budżet Na Aktywny Samorząd 01:04:43
  Fundacja Aktywizacja Dołącza Do Programu „Praca Integracja” 01:08:31
  Powstaje Innowacyjny Glukometr Do Bezbolesnych Badań Poziomu Cukru 01:17:05.19
  Kolejne Wzmianki O Amazonie W Polsce 01:24:48
  PIT 28 oraz 36 w e-PIT. Testowane Są Płatności Potwierdzane Na Smartfonie Przyjmującego Płatność 01:28:18.77
  Zakupy Wewnątrz Aplikacji Dostępne Na Watch OS 01:38:50
  Olympus VP 20: Nowy Dyktafon W Formie Długopisu 01:41:29
  Wunderlist Kończy Działalność. Notatki Migrowane Do Microsoft Todo. 01:48:36
  Obsługa Apple Pay W Appstore 01:51:36
  OpenMTP: Transfery Plików Między Macem, a Androidem 01:57:54
  mObywatel na iOS Z Legitymacją Szkolną I Studencką 02:00:45
  Wyszukiwanie Ludzi W Pobliżu Na Telegramie. Brajlowskie Oznaczenia Na Opakowaniach Gotowych Posiłków 02:07:07

 • Miki pisze:

  Małe wyjaśnienie do programu Praca – Integracja. Do programu przystąpiło kilka firm, które są spółkami Skarbu Państwa. Sama idea zatrudnienia osób niepełnosprawnych nie wyszła od zarządów spółek ale narodziła się w kierownictwie partii rządzącej. Dopóki PFRON będzie finansował zatrudnienie tych ludzi tak długo będą pracowały. Program przewiduje minimalny okres zatrudnienia i ten warunek zostanie spełniony – po tym okresie umowy nie zostaną przedłużone. Tak wygląda u nas zatrudnianie osób niepełnosprawnych w ramach programów celowych. A dlaczego akurat Fundacja Aktywizacja rekrutuje pracowników? Był konkurs na wyłonienie organizacji pozarządowej, która zrekrutuje i przygoyuje pracowników dla tych firm. Fundacja Aktywizacja najwyraźniej konkurs wygrała.

 • Miki pisze:

  Trochę z innej beczki. Do pobrania jest kolejna aktualizacja aplikacji Inpost na IOS-a. Apka jest jeszcze bardziej dostępna niż dotychczas. Kilka dni temu wysłałem do firmy maila z uwagami i sugestiami dotyczącymi dostępności. Reakcja była natychmiastowa – wszystkie zgłoszone przeze mnie błędy zostały poprawione. Takiej współpracy życzyłbym sobie ze wszystkimi developerami. Przykłady firm otwartych na współpracę z niewidomymi przy tworzeniu produktów i usług należy promować – niech to będzie motywacja dla innych.

  • Zator pisze:

   Widzisz, staruszku, że warto pisać. Powiem ci tak. Od nie dawna pracuję w jednej ze spółek akcyjnych, firma duża, z niesamowitym kapitałem, może na prv ci wymienię jej nazwę. W każdym razie miałem tam problem dostępności i ich poczty i terminaża pracowniczego, to ogólnie mówiąc platforma do informowania o urlopie itd. wskazałem to w uwagach i wczoraj dostałem oficjalnego maila z firmy Komarch o zmianie całego oprogramowania do obsługi firmy w której jestem zatrudniony. Wszystko działa super, a z siebie jestem dumny, bo pewnie przez moje uwagi i łatwiej mają też ci co tam pracują, bo po za mną ślepym człowieczkiem, są sami widzący.
   Co do zatrudniania, marzy mi się ktoś, kto zatrudni niewidomego bez wsparcia pfron. Ciekawe czy doczekam takiego czasu kiedy to sami niepełnosprawni będą wypracowywali zysk dla firm a nie byli wyrobnikami, utrzymywanymi przez wszystkich, bo przecież pieniądze pfron to prze de wszystkim pieniądze pracodawców, ale i tak naprawdę nas wszystkich pośrednio. Ja mogę o tym długo, tylko jak będziesz chciał pogadać na fb wpisz tomasz Zatorski, poklikamy.

   • Miki pisze:

    Zatrudnianie niewidomych bez wsparcia PFRON to raczej wizja nierealna. Obiektywnie patrząc niewidomy pracownik nie będzie tak wydajny jak pełnosprawny a tym samym nie wypracuje dla firmy takiego zysku, by jego wynagrodzenie nie musiało być dofinansowane. Oczywiście zapewne dałoby się znaleźć jakieś stanowiska, na których dzięki odpowiedniemu oprzyrządowaniu i odpowiedniej organizacji pracy niewidomy mógłby być równie wydajny jak widzący. Jednak to dotyczy wąskiego kręgu specjalistów – musiała by to być praca, której nikt od niewidomego lepiej nie wykona a takich prac jest niewiele. Niewidomy nigdy nie będzie też tak mobilny jak człowiek pełnosprawny a wiele stanowisk takiej mobilności wymaga. Trzeba np. wsiąść w samochód i jechać tu czy tam. Pracodawca zatrudniając niepełnosprawnego wkalkulowuje sobie także krótszy dzień pracy, dłuższy urlop i statystycznie wyższe ryzyko pójścia na zwolnienie. Zatem niepełnosprawni są i będą zatrudniani ze względu na niższe koszty zatrudnienia a nie swoje kwalifikacje. No tak już jest, że pewnych przeszkód nie przeskoczymy.

 • Aga pisze:

  Mam następujące dwa pytania: Pierwsze, czy wtyczka remote działa z najnowszą wersją NVDA? Jak próbowałam się połączyć z kolegą żeby mu pomóc to wyskoczył mi komunikat i w żaden sposób nie dało się połączyć. Tzn. dźwięk sugerujący że się połączyłam z kolegą był po obu stronach ale nic już nie dało się zrobić. Być może my coś robimy nie tak. Nigdy wcześniej nie korzystałam z tej wtyczki, więc jestem niedoświadczona w tej kwestii. Po drugie czy dałoby się nagrać podcast na temat voice asistant’a ? Jeżeli byłby z tym problem to gdzie ewentualnie mogłabym znaleźć jakieś informacje na temat gestów voice asistant’a? Niestety nie umiem takiej informacji znaleźć. Mój kolega ma samsunga, a ja nigdy nie miałam samsunga i nie wiem jak się z tego korzysta. Obecnie mam iphone’a i jestem zadowolona, więc nie miałam potrzeby próbować voice asistant’a. Kiedyś korzystałam z TalkBack’a. Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc 🙂

 • Mateusz Bobruś pisze:

  Cześć Aga.
  Wprawdzie na Voice Assistant nie znam się zupełnie, ale w kwestii NVDA remote mogę jak najbardziej pomóc, gdyż często korzystam z tego dodatku w trakcie prowadzenia szkoleń.
  1. Co do pytania, czy NVDA Remote działa z najnowszą wersją NVDA? Tak, jak najbardziej. Po zaktualizowaniu NVDA do najnowszej wersji, pobierasz najnowszą wersję z poniższego adresu:
  https://nvdaremote.com/remote-2.3.nvda-addon
  Następnie, instalujesz normalnie, tak jak w przypadku wersji wcześniejszej.
  2. Po zainstalowaniu, jeżeli chcesz pomóc osobie, naciskasz insert+n, aby przejść do menu NVDA, strzałką w dół wybierasz pozycję narzędzia i rozwijasz ją strzałką w prawo.
  3. O ile nie masz w menu narzędzia widocznych dodatków poza NVDA Remote, strzałką w górę wybierz pozycję zdalne, w ten sposób jest szybciej, a następnie znowu naciskasz strzałkę w prawo, by ją rozwinąć.
  4. Wybierz pozycję połącz, a następnie naciśnij enter.
  5. Załóżmy, że jesteś osobą pomagającą. W takim przypadku, z listy dostępnych opcji, musisz wybrać opcję serwer, a następnie tabulatorem przechodzisz do następnych kontrolek i strzałkami wybierasz opcję kontroluj inny komputer. Ważne jest, by pomoc odbywała się za pomocą twojego adresu IP, ponieważ w ten sposób będzie mniejsze opóźnienie.
  6. Jeśli nie wiesz, jaki masz adres IP, możesz wybrać tabulatorem przycisk pobierz zewnętrzne IP i nacisnąć enter. O ile router lub administrator na to pozwala, po chwili zostanie wyświetlony adres IP naszej sieci i skopiowany do schowka. Naciśnij enter, by zamknąć komunikat. Czasem może się jednak zdarzyć, że port, na którym jest domyślnie umiejscowiona usługa NVDA Remote jest po prostu zamknięty. W takim przypadku, musi nastąpić tak zwane jego przekierowanie, czyli otwarcie na świat. Aby to zrobić, przeczytaj odpowiedni rozdział w instrukcji twojego routera.
  7. W polu klucz, wpisujesz dowolny ciąg znaków przez ciebie wymyślony. Jeśli nie wiesz, co wpisać, możesz skorzystać z przycisku generuj klucz, a następnie naciśnij enter, by go aktywować. Zostanie wygenerowany siedmioznakowy, losowy ciąg znaków. Skopiuj go do schowka, by nie zapomnieć go później.
  8. Naciśnij OK, by utworzyć serwer.
  9. Po pomyślnym dźwięku, serwer zostaje utworzony.
  Sytuacja numer 2. Osoba potrzebująca pomocy.
  1. Naciśnij Insert+n, by przejść do menu NVDA.
  2. Strzałką w dół wybierz pozycję narzędzia, a następnie naciśnij strzałkę w prawo, by ją rozwinąć.
  3. O ile nie masz w menu narzędzia widocznych dodatków poza NVDA Remote, strzałką w górę wybierz pozycję zdalne, w ten sposób jest szybciej, a następnie znowu naciskasz strzałkę w prawo, by ją rozwinąć.
  4. Wybierz pozycję połącz, a następnie naciśnij enter, by ją aktywować.
  5. Z listy dostępnych opcji, wybierz pozycję klient, a następnie przechodzisz tabulatorem do następnych kontrolek.
  6. Strzałkami wybieramy pozycję zezwól na kontrolę tego komputera.
  7. Tabulatorem znajdujemy pole host i wpisujemy host, czyli adres IP osoby pomagającej.
  8. Tabulatorem przechodzimy do pola klucz i wpisujemy klucz osoby pomagającej.
  9. Naciskamy enter, aby się połączyć.
  PS: obie strony muszą mieć zainstalowaną zarówno najnowszą wersję NVDA, jak i najnowszą wersję wtyczki, aby nie doszło do konfliktu.
  PS2: Sytuacja, o której piszesz najprawdopodobniej zdarzyła się dlatego, ponieważ obydwa komputery kontrolowały się na wzajem. W takim przypadku osoba pomagająca musi wcisnąć opcję kontroluj inny komputer, a osoba potrzebująca pomocy musi wybrać opcję zezwól na kontrolę tego komputera.
  Mam nadzieję, że pomogłem.
  Pozdrawiam.

 • Aga pisze:

  dziękuje za szybką odpowiedź. Zrobiliśmy tak jak Pan mówi, poza tym, że wybraliśmy oboje klienta i korzystaliśmy z serwera nvdaremote.com. Jednak niewątpliwie coś jest nie tak dlatego informacja, że dodatek działa oraz instrukcja od Pana bardzo się przyda. W najbliższym czasie spróbujemy ponownie i dam znać czy się udało. Pozdrawiam.
  P. S.
  Zapomniałam jeszcze nadmienić, że ja korzystam jedynie z wersji przenośnej NVDA, a mój kolega, któremu chce pomóc z wersji pełnej NVDA. Nie wiem czy w tym może być problem.

  • Mateusz Bobruś pisze:

   Cześć.
   Pisałaś, że kolega korzysta z pełnej, a Ty z przenośnej wersji NVDA. Nic nie szkodzi, bo NVDA, tak czy inaczej, tworzy sobie podfolder do przechowywania zainstalowanych dodatków. Co do serwera NVDA Remote, to błąd, bo nvdaremote.com jest to raczej serwer publiczny, nie wiadomo, w jaki sposób i kiedy został utworzony, a także co przyświeca autorowi tego serwera, na przykład, czy nie ma niekontrolowanych podsłuchów? Ago, zawsze, ale to zawsze, jeżeli jest taka możliwość, korzystajmy z serwerów tworzonych na naszym adresie IP na czas danej sesji, a dodatkowo w trakcie każdej sesji generujmy inny klucz. Oczywiście, serwer NVDA Remote generuje też znaczne opóźnienia, bo My jesteśmy w Polsce, a taki serwer zazwyczaj umiejscowiony jest daleko od nas.
   Pozdrawiam. Gdyby były jakieś pytania, pisz śmiało.

   • Aga pisze:

    I tu się z Panem zgadzam co do tego serwera. Szczerze mówiąc nie wiem jak mam skonfigurować swój własny serwer, a instrukcje nie wiem gdzie posiałam. Znajduje mi mój zewnętrzny IP, ale zaraz potem mi wyskakuje komunikat, że coś z portem jest nie tak. Chyba dam sobie z tym spokój a kolegę kiedyś po prostu odwiedzę i tak będzie najbezpieczniej 🙂

    • Michał Dziwisz pisze:

     Aby nasz Serwer NVDARemote działał, należy przekierować port TCP 6837. W każdym routerze robi się to nieco inaczej, ale nie jest to jakoś mocno skomplikowane. Ważne jednak by pamiętać, że nie każdy operator nam na coś takiego pozwoli, szczególnie mowa tu o operatorach komórkowych, taka usługa jest zwykle dodatkowo płatna. A polski serwer NVDA Remote jest choćby tu:
     helpme.dziwisz.net
     Uprzedzam, serwerem administruję ja, wykorzystuję go do swoich prywatnych i zawodowych celów i nie biorę żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody związane z jego wykorzystaniem. Np. Mam włączoną tam opcję debug, więc widzę wszelkie klucze, jakie łączą się na ten serwer. Inna rzecz, że na nie nie zaglądam, ale w tej ostatniej kwestii pozostaje Wam wierzyć mi na słowo. 🙂

    • Mateusz Bobruś pisze:

     Cześć.
     Ago, czy mogłabyś napisać do mnie prywatnie na [email protected]? Wtedy coś wymyślimy i na spokojnie Ci wytłumaczę, co i jak?
     Pozdrawiam.

 • Aga pisze:

  Bardzo dziękuje za pomoc i tak szybkie odpowiedzi. Jednak póki co dam sobie z tym spokój, jak koledze na tym będzie bardzo zależało to on sobie postawi serwer 🙂 zwale na niego robotę. Oczywiście żartuje. Czekam z niecierpliwością na kolejny tyfloprzegląd. Na pewno będę sobie słuchać z zainteresowaniem. Pozdrawiam.

 • Brzeszczot pisze:

  Panowie, panowie powoli z tym ustawianiem serwera. Nie zaśmiecajcie dziewczynie głowy. Skoro napisała, że u niej i u kolegi słychać dźwięk połączenia NVDA Remote to najprostszą rzeczą jest sprawdzić czy wcisnęła skrót do wysyłania swoich klawiszy do komputera kontrolowanego. Czyli ten skrót NVDA + F11 czy coś tam podobnego, bo sam go nigdy nie pamiętam. Jak ktoś pamięta ten skrót to niech tu go poda!

 • Mateusz Bobruś pisze:

  Aha, rzeczywiście. Szkoda, że wcześniej o tym nie powiedziałem. Skrót służący do przełączania się pomiędzy maszyną zdalną, a lokalną, to F11.

 • Aga pisze:

  To jeszcze raz ja. Oczywiście nie zapomniałam nacisnąć f11. Niestety jeszcze zanim go nacisnęłam wyskoczył jakiś komunikat po angielsku coś że tam nie działa. Przypuszczam, że mój kolega mógł wybrać złe ustawienia, albo antywirus mi coś zablokował, chociaż w to drugie wątpię. Póki co mój kolega nie chce dalej próbować. A tak swoją drogą to „niezły” ze mnie nauczyciel skoro nawet nie umiem poradzić sobie z tak prostą wtyczką. No ale nic to. Zobaczymy może jeszcze kiedyś spróbuje, ale wolałabym na swoim serwerze, a to mnie już przerasta. Kolegę odwiedzę bo mieszka niedaleko. Jeszcze raz dziękuje za pomoc i za świetne rady.

  • Mateusz Bobruś pisze:

   Ja jednak prosiłbym, jeśli to możliwe, o kontakt w najbliższym czasie. Spróbujemy coś ustalić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych