TyfloPrzegląd z 1 października 2019

Dodany 2 października 2019
7 komentarzy

W kolejnym TyfloPrzeglądzie rozmawiamy m.in. o wynikach ankiety WebAIM, bezpieczeństwie rozwiązań dedykowanych niewidomym, czy formie treści publikowanych przez organizacje, działające na naszą rzecz.

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • Leszek pisze:

  Mam odmienne doświadczenia z aplikacją SeeingAssistant-Home, w najnowszym systemie czytanie przestaje działać po ponownym odblokowaniu ekranu, w takim przypadku należy ją ubić.
  Natomiast moim zdaniem świetnie działa rozpoznawanie małych powierzchni np. znalazłem kod CV na karcie płatniczej.
  Program bardzo dobrze radzi sobie z wyświetlaczami i potrafi wykryć fokus podczas przechodzenia po menu w dyktafonie, lub czytać z ekranu telewizora.

 • Grzegorz 76 pisze:

  Witam
  wyszła nowa aktualizacja nvda,czy warto aktualizować ?.Pytam bo,w którymś z Tyfloprzeglądów była mowa,aby uważać na kolejną aktualizację i zabezpieczyć się w obecną czyli nvda 2019.2.Pozdrawiam

 • Stefan pisze:

  Grzegorz 76 możesz zaktualizować, w tej wersji dokonano kilku poprawek i jest to wersja 2019.2.1
  Poniżej zamieszczam tłumaczenie googlowskie poprawek do tej wersji:
  NVDA 2019.2.1 zawiera następujące zmiany:
  • Rozwiązano kilka awarii w Gmailu widocznych zarówno w przeglądarce Firefox, jak i Chrome podczas interakcji z określonymi menu podręcznymi, na przykład podczas tworzenia filtrów lub zmiany niektórych ustawień Gmaila. (# 10175, # 9402, # 8924)
  • W systemie Windows 7 NVDA nie powoduje już awarii Eksploratora Windows, gdy mysz jest używana w menu Start. (# 9435)
  • Eksplorator Windows w systemie Windows 7 nie zawiesza się już podczas uzyskiwania dostępu do pól edycji metadanych. (# 5337)
  • NVDA nie zawiesza się już podczas interakcji z obrazami z URI base64 w Mozilla Firefox lub Google Chrome. (# 10227)

  Poważne zmiany, o których mówiono w Tyflo przeglądzie, jakie nas czekają będą w wersji 2019.3

 • ola pisze:

  Seeing Assistant – Home odczytuje tekst nie za pomocą voice overa, tylko wbudowanej syntezy. Konfigurujemy ją w ustawieniach synteza mowy. Przy rozpoznawaniu wyższy dźwięk oznacza tekst, niższy brak tekstu. Wibracja pojawia się przy tekście brak wibracji brak tekstu. podsumowując działa przyzwoicie

 • mojsior pisze:

  witajcie informuję że gra milionerzy o której była w poprzednim przeglądzie mowa i o której jest już podcast jest nadal w sklepie appstore lecz pod nazwą quiz pod tym linkiem
  https://apps.apple.com/pl/app/quiz-wiedzy-og%C3%B3lnej-polskie/id976067147?l=pl

 • No nieźle. Był włam na eltena. Teraz już wiem dlaczego ostatnio mi tyle spamu przychodzi na mojego mejla. Ale tu jakimś podżendnym eltenem się nie martwie bo korzystałem z niego sporadycznie a tak wogule ciekawe czy ta baza która wyciekła była zaszyfrowana czy nie? Bo jak nie to powodzenia he he. Warto korzystać z podwójnej weryfikacji i używać generatora haseł i stosować przynajmniej 30 znakowe losowo generowane hasła. Dobrym programem dostępnym dla czytników i na wszystkie systemy jest keepass. Jest darmowy opensorcowy i łatwy. Jak by tego było mało to przy kluczowych usługach jak facebook, google, microsoft, dropbox i paru innych stosuje klucze sprzętowe u2f które jeszcze podnoszą bezpieczeństwo. Jest do wyboru, do koloru. Klucze tylko usb, usb a i c, z nfc, z bluetooth. Przykładową firmą i dość znaną jest jubikey ale też pare innych firm robi takie klucze u2f w tym Google. Komputer fajnie zaszyfrować weracryptem a logowanie dać na odcisk palca a takie czytniki palców można kupić na allegro choćby firmy mediatech. Teraz to trzeba naprawdę uważać bo tyle fishingu i innego paskuctwa jest że łatwo się wkopać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych