Tyflopodcast w Radiu EN – Podsumowanie Roku 2011

Dodany 10 stycznia 2012
10 komentarzy

W kalendarzu nowy rok, czas zatem na rozliczenie starego. Michał Dziwisz, Michał Kasperczak i Mikołaj Rotnicki rozmawiają o tym, co ich zdaniem było istotne z perspektywy niewidomych i słabowidzących w minionym już, 2011 roku. Do dyskusji aktywnie włączają się również słuchacze.

Pliki do pobrania :

Komentarze

  • db pisze:

    Witam
    Jakie są dostępne rozwiązania na platformę Windows Phone 7
    ?

  • Midzi pisze:

    W chwili obecnej nie ma żadnego programu odczytu ekranu dla tego systemu, sam system nie ma wbudowanego żadnego tego typu narzędzia.

  • Rabbeat pisze:

    Kurcze trochę cienko się robi w tych rozwiązaniach mobilnych dla nas, Symbian chyli się ku upadkowi i właściwie kupno nowego telefonu nie wiele wnosi po za tym, że jest nowy, a jeszcze trzeba myśleć o aktualizacjach screenreadera i szukać mozolnie dostępnych aplikacji, Android jak sie okazuje o ile w ogóle będzie dostępny to jedynie w bardzo okrojonym podstawowym zakresie, a z Windows Phone, w ogóle nie wiadomo czy będzie dostępny chociaż tu jeszcze jakaś nadzieja pozostaje, że coś sie ruszy. Jedynie pozostaje strasznie drogi iPhone, który wprawdzie daje sporo frajdy, ale też z racji dotyku nie zawsze jest wygodnym i szybkim rozwiązaniem, kwestia dostępności aplikacji też budzi sporo obaw, bo już bywało, że nowsza wersja przestaje coś odczytywać jak chociażby nasze kochane Gadu-Gadu, dla którego trzeba było szukać alternatywy. Nie wiem czy to mój zimowy pesymizm, ale mam wrażenie, że w kwestiach dostępności robi się coraz gorzej i na PC i na rynku mobilnym 🙁

  • Emilka pisze:

    Nie zgodzę się z wami, że iphone jest taki super, a nokia e6 jest bleee. Testowałam jedno i drugierozwiązanie. Jestem osobą raczej bardzo sprawną manualnie, W przypadku iphone odczytywanie sms, pisanie wiadomości sms, e-mail w sczególności gdy przemieszczałam się to była to masakra i męczarnia. Wiem wiem, że są klawiatury bluetooth do produktów Apple, ale chyba nie w tym rzecz, żeby np jadąc tranwajem musieć korzystać z iphona, słuchawek i klawiaturki bth 🙂 Nokie e6 wykorzystuje w pracy m.in do edycji wiadomości, dokumentów ofice, robienia szybkich notatek itd. Kiedy potrzebuje to podłączam klawiature bluetooth, lub USB, a innym razem korzystam z querty, którą ma na pokładzie telefonik. W iphone brakowało mi loadstone i możliwości podłączenia pendrive, oraz łatwości przesyłu danych.

  • Midzi pisze:

    Nie wspomniałaś nic o interfejsie dotykowym Nokii E6, a bardzo mnie ciekawi jak wygląda wg Ciebie komfort korzystania z niego w porównaniu z iPhone. Porównywanie klawiatury z interfejsem dotykowym imho nie ma sensu, bo zawsze dla niewidomego wygodniejsze będą fizyczne manipulatory. Ja Nokię E6 przez kilka dni miałem i się bardzo nią rozczarowałem. A to, że iPhone mógłby mieć możliwość podpinania pamięci USB to święta racja. iTunes to ponoć wygodne narzędzie dla tych, którzy w końcu się z nim zaprzyjaźnili, mi osobiście ta sztuka się nie udała. Nie mniej jednak, moja obecna leciwa już Nokia E51 to będzie ostatni telefon symbianowy, z jakiego skorzystam i raczej przewiduję jako jego następcę iOS no chyba, że czymś pozytywnym zaskoczy nas Android, w co szczerze wątpię.

  • Emilka pisze:

    Interfejs dotykowy oczywiście, że jest o niebo lepszy w iphone. Odniosłam również wrażenie, że czasem mobile speak przycina się podczas macania po ekranie. Ja obsługuje swoją słuchawkę tylko za pośrednictwem klawiaturyi nie korzystam z dotyku. Produkt Code Factory pozwala na korzystaie ze-szustki bez potrzebywykorzystywania dotyku dzięki temu, że klawisze f1 i f2 są przypisywane do przycisków szybkiego dostępu.

  • Rabbeat pisze:

    Oczywiście iPhone jako urządzenie dotykowe jest bezkonkurencyjny i sama funkcjonalność jaką oferuje w stosunku do pozostałych platform stawia go na pierwszym miejscu. Ja jednak doszedłem do wniosku, że iPhone sobie nie kupię i to nie ze względu na cenę, która też mnie odstrasza i bał bym się go potem wyjąć na ulicy. Dla mnie największą wadą urządzeń dotykowych w tym również iPhone jest to, że trzeba je praktycznie obsługiwać dwoma rękami, bo żeby wykonać jakikolwiek gest trzeba telefon trzymać w jednej ręce a obsługiwać drugą, co nie zawsze jest możliwe, a jednak często dzwoni się gdzieś w ruchu, będąc po za domem i nie siedząc wygodnie w fotelu. Ja do zabawy pozostawiam iPod’a, a jako telefon chyba jednak będzie jakaś Nokia o podstawowej funkcjonalności, może właśnie z klawiaturką QWERTY, bo jeszcze takiej nie miałem, a wydaję sięto być bardzo wygodne rozwiązanie, szkoda tylko, że te aplikacje są tak słabo dostępne, a tak przy okazji pytanko czy bawił się ktoś może kodami QR i zna jakiś dostępny program do ich odczytu na Symbiana?

  • Tomecki pisze:

    Iphone nowy 1450 zł. Nokia o podobnych parametach 500. Udźwiękowienie w ios wudowane, Symbian dodatkowy 1000 zł. Wychodzi tak samo. . Niedawno słyszałem Androida z czymś, nie pamiętam czym i jakoś to to nawet chodziło. W każdym razie coś tam ktoś przeczytał ze strony.

  • Tankiel pisze:

    Dobrze, żejest na rynku różnorodność dla każdego coś ciekawego(iphone, nokia itd).Moim takim noworocznym życzeniem jest to aby jak najwięcej mobilnych platform było dostępnymi dla nas osób słabowidzących i niewidomych.

  • jacek-szymon pisze:

    iphone nowy 1450zł?! gdzie?! pzdr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych