Tyflopodcast w Radiu EN – Gotowanie

Dodany 16 kwietnia 2012
11 komentarzy

Tym razem w spotkaniu na antenie Radia EN Alicja Witek opowiada o tym, jak w przypadku problemów ze wzrokiem, lub jego braku, radzić sobie samodzielnie w kuchni.

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • Rabbeat pisze:

  Jedno pytanko, wiem że to również kwestia preferencji, ale jakie jest Wasze zdanie na temat czy dla osoby niewidomej/słabowidzącej lepsza jest tradycyjna kuchenka gazowa z palnikami czy płyta indukcyjna, bo różne opinie na ten temat słyszałem, a pewnie za jakiś czas będę kupował i tak się zastanawiam, które rozwiązanie jest wygodniejsze, bezpieczniejsze itp. Również jedna mała uwaga dla słabowidzących – nie kupujcie zlewu czy kuchenki chromowanych, bo nie wiem jak inni, ale ja nic na tym nie widzę, mimo że wygląda ładnie to jest strasznie mało funkcjonalne i jednak klasyczna biel się tu znacznie lepiej sprawdza, zresztą w ogóle w kuchni zasada kontrastów jest bardzo przydatna.

 • pepedudu pisze:

  Cześć.
  Nie słucham zbyt często tyflopodcastów, kiedyś były znacznie ciekawsze ale teraz to już uważam daliście ciała po całości. Osoba na wpół widząca to nie jest to samo co osoba zupełnie niewidoma i warto o tym pamiętać, zwłaszcza w kuchni. niewidomi radzą sobie zupełnie inaczej niż osoby widzące czy pół widzące z podstawowymi sprawami. A już najbardziej mnie rozwalił odcinek o pisankach gdzie Ala opowiadała coś o kolorach. No przepraszam ale to jest TYFLOPODCAST a nie prywatny czyiś podcast kulinarny. Jak robicie materiał kulinarny dla niewidomych, to albo nagrywa niewidomy, albo w ogóle lepiej tego nie robić. A kuchnia w tej kwestii jest bardzo wrażliwym obszarem. Co do kuchenek:
  zależy czy się boisz ognia, gazu itp i do tego się to sprowadza. I tu i tu da się gotować. Jako niewidomy nie miałem kontaktu z indukcją i jakoś mi do tego nie spieszno w tym sensie że niewidziałem tego w akcji Ale nie czuję że jest coś nie tak z kuchenką gazową.

 • Midzi pisze:

  pepedudu,
  Tyflopodcast to audycje zarówno dla niewidomych, jak i słabo widzących.

 • Midzi pisze:

  Rabbeat,
  bezpieczniejsza jest imho indukcja. Tylko jedna uwaga. Obecnie niemal wszystkie płyty indukcyjne to płyty z dotykowym panelem. To się da obsłużyć, wystarczy sobie odpowiednio pooznaczać (ja w swojej nie mogę skorzystać tylko z timera) ale dobrze, żebyś miał tego świadomość. No i wiadomo, przy okazji płyty indukcyjnej czeka nas jeszcze zakup odpowiedniego ogarnkowania. 🙂

 • Rabbeat pisze:

  No właśnie mi się również indukcja wydaje lepszym rozwiązaniem i bezpieczniejszym, a ja zawsze raczej idę z duchem czasu, zwłaszcza, że kuchnię będę prędzej czy później urządzał od podstaw, więc i ogarkowanie było by dostosowane. Słyszałem jednak kiedyś opinie jednej osoby niewidomej, że zdecydowanie łatwiej się oparzyć, bo nie czuje się jakby na odległość tego płomienia i nawet trudno stwierdzić czy jest włączone czy nie, osobiście nie miałem jeszcze z tym rozwiązaniem większej styczności.

 • Ala pisze:

  Ja używam kuchenki gazowej ale robię to z przyzwyczajenia gdyż na takiej uczyłam się gotować. Kuchenka indukcyjna jest po pierwsze bezpieczniejsza bo gorące są na niej właściwie tylko garnki, jest też wydajniejsza od zwykłej elektrycznej nawet o 30% gdy się ją użytkuje zgodnie z instrukcją, po trzecie zaś jest nie porównanie łatwiejsza w utrzymaniu czystości ponieważ pokarm, który znajdzie się poza naczyniem nie przywiera do niej.

 • Osa pisze:

  Uważam, że metoda malowania jajek zaprezentowana przez Panią Alicje jest naprawde prosta do zrobienia. I co z tego, że niewidzimy efektu swojej pracy! Mam zamiar wyprawiać święta i jak w tradycyjnym domu kolorowe pisanki są wskazane.

 • michał l. pisze:

  Indukcja fajna sprawa, jak się poszuka to i obsługiwaną gałkami można znaleźć, chociażby candy ci644cm jeszcze jest do kupienia

 • kanfiet pisze:

  Zdecydowanie indukcja. Z pokrętłami jest jeszcze Elektrolux ekd502-513 i ekd503-513 jakaś amica i aeg. Ja mam elektroluxa i nie zamieniłabym go na nic innego. Garnki nowe owszem, ale od biedy nadają się też takie stare emaliowane. Ważne żeby do dna przyczepiał się magnes. Pozdrawiam

 • Wiesia pisze:

  Jak oznaczyć płytę indukcyjną aby była dostępna dla osoby całkowicie niewidomej

  • Ewa pisze:

   Powtarzam poprzednie pytanie: Czy ktoś ma praktyczne wskazówki, co do płyty indukcyjnej dla osoby niewidomej? Czym się kierować przy jej zakupie ? Jak obrajlowić panel? Czy może ktoś zna model płyty, którą samodzielnie może obsłużyć osoba niewidoma?
   Niestety płyta indukcyjna to nie moja fanaberia, tylko konieczność (brak gazu w nowym budownictwie) i konieczność na przyszłość dla osób niewidomych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych