Tyflopodcast w Radiu EN – Gotowanie
Dodany 16 kwietnia 2012
11 komentarzy
Tym razem w spotkaniu na antenie Radia EN Alicja Witek opowiada o tym, jak w przypadku problemów ze wzrokiem, lub jego braku, radzić sobie samodzielnie w kuchni.
Pliki do pobrania :
Pobierz plik z audycją: Tyflopodcast w Radiu EN – Gotowanie
Ten podcast był pobierany 3383 razy
Komentarze
Jedno pytanko, wiem że to również kwestia preferencji, ale jakie jest Wasze zdanie na temat czy dla osoby niewidomej/słabowidzącej lepsza jest tradycyjna kuchenka gazowa z palnikami czy płyta indukcyjna, bo różne opinie na ten temat słyszałem, a pewnie za jakiś czas będę kupował i tak się zastanawiam, które rozwiązanie jest wygodniejsze, bezpieczniejsze itp. Również jedna mała uwaga dla słabowidzących – nie kupujcie zlewu czy kuchenki chromowanych, bo nie wiem jak inni, ale ja nic na tym nie widzę, mimo że wygląda ładnie to jest strasznie mało funkcjonalne i jednak klasyczna biel się tu znacznie lepiej sprawdza, zresztą w ogóle w kuchni zasada kontrastów jest bardzo przydatna.
Cześć.
Nie słucham zbyt często tyflopodcastów, kiedyś były znacznie ciekawsze ale teraz to już uważam daliście ciała po całości. Osoba na wpół widząca to nie jest to samo co osoba zupełnie niewidoma i warto o tym pamiętać, zwłaszcza w kuchni. niewidomi radzą sobie zupełnie inaczej niż osoby widzące czy pół widzące z podstawowymi sprawami. A już najbardziej mnie rozwalił odcinek o pisankach gdzie Ala opowiadała coś o kolorach. No przepraszam ale to jest TYFLOPODCAST a nie prywatny czyiś podcast kulinarny. Jak robicie materiał kulinarny dla niewidomych, to albo nagrywa niewidomy, albo w ogóle lepiej tego nie robić. A kuchnia w tej kwestii jest bardzo wrażliwym obszarem. Co do kuchenek:
zależy czy się boisz ognia, gazu itp i do tego się to sprowadza. I tu i tu da się gotować. Jako niewidomy nie miałem kontaktu z indukcją i jakoś mi do tego nie spieszno w tym sensie że niewidziałem tego w akcji Ale nie czuję że jest coś nie tak z kuchenką gazową.
pepedudu,
Tyflopodcast to audycje zarówno dla niewidomych, jak i słabo widzących.
Rabbeat,
bezpieczniejsza jest imho indukcja. Tylko jedna uwaga. Obecnie niemal wszystkie płyty indukcyjne to płyty z dotykowym panelem. To się da obsłużyć, wystarczy sobie odpowiednio pooznaczać (ja w swojej nie mogę skorzystać tylko z timera) ale dobrze, żebyś miał tego świadomość. No i wiadomo, przy okazji płyty indukcyjnej czeka nas jeszcze zakup odpowiedniego ogarnkowania. 🙂
No właśnie mi się również indukcja wydaje lepszym rozwiązaniem i bezpieczniejszym, a ja zawsze raczej idę z duchem czasu, zwłaszcza, że kuchnię będę prędzej czy później urządzał od podstaw, więc i ogarkowanie było by dostosowane. Słyszałem jednak kiedyś opinie jednej osoby niewidomej, że zdecydowanie łatwiej się oparzyć, bo nie czuje się jakby na odległość tego płomienia i nawet trudno stwierdzić czy jest włączone czy nie, osobiście nie miałem jeszcze z tym rozwiązaniem większej styczności.
Ja używam kuchenki gazowej ale robię to z przyzwyczajenia gdyż na takiej uczyłam się gotować. Kuchenka indukcyjna jest po pierwsze bezpieczniejsza bo gorące są na niej właściwie tylko garnki, jest też wydajniejsza od zwykłej elektrycznej nawet o 30% gdy się ją użytkuje zgodnie z instrukcją, po trzecie zaś jest nie porównanie łatwiejsza w utrzymaniu czystości ponieważ pokarm, który znajdzie się poza naczyniem nie przywiera do niej.
Uważam, że metoda malowania jajek zaprezentowana przez Panią Alicje jest naprawde prosta do zrobienia. I co z tego, że niewidzimy efektu swojej pracy! Mam zamiar wyprawiać święta i jak w tradycyjnym domu kolorowe pisanki są wskazane.
Indukcja fajna sprawa, jak się poszuka to i obsługiwaną gałkami można znaleźć, chociażby candy ci644cm jeszcze jest do kupienia
Zdecydowanie indukcja. Z pokrętłami jest jeszcze Elektrolux ekd502-513 i ekd503-513 jakaś amica i aeg. Ja mam elektroluxa i nie zamieniłabym go na nic innego. Garnki nowe owszem, ale od biedy nadają się też takie stare emaliowane. Ważne żeby do dna przyczepiał się magnes. Pozdrawiam
Jak oznaczyć płytę indukcyjną aby była dostępna dla osoby całkowicie niewidomej
Powtarzam poprzednie pytanie: Czy ktoś ma praktyczne wskazówki, co do płyty indukcyjnej dla osoby niewidomej? Czym się kierować przy jej zakupie ? Jak obrajlowić panel? Czy może ktoś zna model płyty, którą samodzielnie może obsłużyć osoba niewidoma?
Niestety płyta indukcyjna to nie moja fanaberia, tylko konieczność (brak gazu w nowym budownictwie) i konieczność na przyszłość dla osób niewidomych.