Tyflopodcast w Radiu EN – Dostępność Ekspresów Do Kawy

Dodany 26 września 2011
2 komentarze

W kolejnym spotkaniu na antenie Radia EN Michał Dziwisz i Dariusz Marchewka rozmawiają o rodzajach ekspresów do kawy, a także samej kawie.

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • Piotr Witek pisze:

  Fajna audycja. Ja od mniej więcej pięciu lat używam ciśnieniowego ekspresu ręcznego Zelmer 13Z010. Gdy go kupowałem kosztował niecałe 600 pln. Obecnie jest do kupienia tylko używany za nieco ponad 200 pln. To był jeden z moich najlepszych zakupów. Z jednej strony jest elektroniczny a z drugiej jest w pełni możliwy do obsługi przez osobę niewidomą. Można samemu ustalać poziom temperatury, poziom kawy jednorazowo lub na stałe. Posiada spieniacz, podgrzewacz i dwa wymienne sitka. W czasie gdy szukałem czegoś dla siebie nie było na naszym rynku niczego poniżej 3000 pln co miało by regulację ilości nalewanej kawy. Na szczęście teraz jest już więcej podobnych konstrukcji.
  Mam dwa pytanka. Pierwsza kwestia. Czy kawy opisane jako dedykowane do ekspresów różnią się jeszcze czymś czy tylko stopniem zmielenia kawy? I czy kawy mielone kupowane w sklepach można także używać w ekspresach ciśnieniowych?
  Kwestia druga. Proszę o dokładniejsze wyjaśnienie systemu mokka. Kiedyś bawiłem się kilka razy szklanymi ekspresami, które chyba właśnie należały do tego systemu. Były szklane, dwukomorowe z metalowym sitkiem i metalowym zamknięciem. W dolną część nalewało się wody i stawiało całość na kuchence. Tyle że tę kawę piło się prawie w naparstkach.

 • Dariusz Marchewka pisze:

  Witam.
  Przyjeło się, że kawę do ekspresów przelewowych mieli się wmiarę grubo, do systemu mokka średnio drobno czyli drobniej nisz kawy mielone kupowane naprzykład w hiper marketach natomiast do ekspresów ciśnieniowych dobrze jest zmielić kawę najdrobniej.
  Mielenie kawy daje nam odpowiednio dobrą smakowo ekstrakcję.
  Te zasady są generalnie stosowane przes światowych baristów ale również przes producentów kawy.
  Informacje te są widoczne na opakowaniach kawy.
  Oczywiście to nasze podniebienie decyduje otym czy kawa drobno zmielona w ekspresie ciśnieniowym będzie nam bardziej smakować od tej samej w tym samym ekspresie ale zato zmielona grubiej.
  Zatem do państwa należy wybór czy stosowac się do zasad czy robić swoje.
  Ja osobiście często odstępuje od owych zasad ale na potrzebę audycji postanowiłem przyblizyć państwu tą ogromnie ważną wiedzę dotyczącą mielenia kawy.

  system mokka:

  Jest to poprostu użądzenie składające się z pojemnika na wodę, który znajdziemy na dole, sitka-filtra na kawę mieloną idąc w gurę, oraz pojemnika na zapażoną juz kawę ten ostatni pojemnik przykręcamy na samą gurę użądzenia-mokki.
  W zależności od użądzenia elektroniczne podłączamy do prądu wcześniej stawiając na specjalniej podstawce, natomiast w przypadku gdy użądzenie niejest elektroniczne stawiamy je na kuchence gazowej czy elektrycznej.
  Dla osób niewidomych niepolecam mokki na kuchenkę ponieważ ekstrakcja jest bardzo gorąca i niebespieczeństwo popażen jest bardzo duże.

  Ważne jest to, że im dłuższa żywotność i eksploatacja mokki tym ekstrakt powinien być smaczniejszy to tesz teorja przyjęta przes baristów czy prawdziwa?
  To juz sami państwo powinni ocenić.
  Jeśli będą państwo chcieli porady jakje użądzenie za jakje pieniądze kupic chętnie służę pomocą.
  W swojej kolekcji mam wszystkie systemy zaparzające kawę.
  Pozdrawiam.
  Dariusz Marchewka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych