Tworzenie Aplikacji Dla Systemu iOS

Dodany 29 listopada 2022
14 komentarzy

Arkadiusz Świętnicki opowiada o programowaniu: w pierwszej części ogólnie, a później przechodzi do szczegółów związanych z mobilną platformą Apple i tym, jak tworzy się na nią aplikacje posługując się czytnikiem ekranu.
Zapoznaj się z tekstową wersją odcinka

Pliki do pobrania :

Komentarze

 • @michal.dziwisz Przepraszam za spam, ale chciałem przetestować czy komentowanie z Mastodona działa. Można usunąć jeśli wyświetliło się jako komentarz.

 • @michal.dziwisz cześć Michał, widzę że te komentarze widać tylko na mastodonie, nie widać ich na wordpressie.

 • Nuno pisze:

  Tutaj parę linkó∑ które obiecałem
  1. Hacking With Swift
  http://www.hackingwithswift.com
  2. Cocos 2D
  https://www.cocos.com/en/cocos2dx/download
  Creator jest dostępny, ale jego używamy tylko do bootstrapowania projektu, bo potem wszystko mozemy pisać w Lua, C ++ czy czym tam jeszcze.
  3. Godot Accessibility
  https://github.com/lightsoutgames/godot-accessibility
  Jak o czymś zapomniałem to się upominajcie <3

 • Pax pisze:

  zapomniałeś linka do tyflocentrum. czy możesz go wysłać?

 • @michal.dziwisz Ciekawa audycja i niesamowite ile Apple udało się osiągnąć, by udostępnić tworzenie aplikacji osobom z dysfunkcją wzroku. Zdaje się, że projekt Swift Playgrounds mający przedstawiać podstawy programowania młodzieży uczącej się również miał dostosowania pod dostępność, mieli nawet niewidomą developerkę w zespole. Arku, czy poczyniłeś jakieś doświadczenia z tym narzędziem? Dobre to, by zacząć?

 • Aga pisze:

  Bardzo ciekawa audycja z programowania. Na informatyce zawsze przysypiałam jak coś mieliśmy na temat języków programowania i tak dalej, a tutaj naprawdę sobie z zaciekawieniem tego przesłuchałam. Fajnie wyjaśnione tak że nawet ja taki totalny ignorant coś z tego zrozumiałam. Nigdy nie będę programować i to wiem, że nie nadaje się do tego i nie miałabym do tego cierpliwości. Kiedyś na informatyce tworzyliśmy strony internetowe i dla mnie to była istna męczarnia. Brakowało mi cierpliwości do wpisywania tego wszystkiego. Do tego logiki w moim takim, nazwijmy to informatycznym myśleniu brak.
  dobrze Arku, że wyjaśniłeś, że programowanie nie koniecznie równoznaczne jest z ogromnymi umiejętnościami matematycznymi. Tak samo jest jeśli chodzi o takiego brajla, że osoba która kiedyś widziała nie ma szans się tego nauczyć. No ja jestem przykładem doskonałym, że jednak się da i to bez większych problemów. Wkurzają mnie takie niepotrzebne stereotypy, które potem się utrwalają w naszych głowach. Do tej pory ja sama myślałam, że jak jesteś przysłowiową nogą z matmy, to nie masz co brać się za programowanie i wszystko to co z informatyką jest związane. Przyznaje się do tego. Do teraz tak myślałam. Sama chciałabym programować, ponieważ mogłabym jakieś wtyczki fajne dla siebie tworzyć. No niestety jednak nie każdy do tego się nadaje, tak jak nie każdy będzie dobrze grał albo śpiewał. Dzięki za audycje, bo była naprawdę ciekawa. nie sądziłam, że tak przyjemnie będzie mi się jej słuchało.
  Pozdrawiam serdecznie, Aga

  • Nuno pisze:

   Akurat tworzenie stron to najgorsze możliwe „programopwanie” moim pryznajmniej zdaniem bo niektórzy to lubią. Może sprawdziłabyś się w backendzie? 😉

   • Aga pisze:

    Ooooo, no to ciekawe. Tego nie wiedziałam. To mnie pociesza i tylko dowodzi, że program nauczania w liceum był totalnie do banu. Ja to zresztą sama mówiłam. Nie wiem po co nas tego chcieli uczyć. Totalny bezsens w klasie humanistycznej. No ale cóż. Uczyli tam takich rzeczy, a jak włączyć czy zainstalować jakiś program na komputerze to już nie. Nie ważne, mniejsza o to. Hnmmm… No nie wiem czy podołałabym, ale raczej śmiem w to wątpić. Ja nawet tak nie do końca ogarniam aplikacje skróty na iPhonie. Tzn. jakiś tam prosty skrócik zrobie, ale już jakiś bardziej skomplikowany to dla mnie czarna magia. Próbowałam ale nie ten umysł… Szkoda ale programowanie zostawię lepszym pod tym kontem ode mnie. Pozdrowienia i dzięki za wiarę we mnie

 • Maciek pisze:

  Również dzięki wielkie za audycję. Kawał fajnej roboty.

  W szczególności dziękuję za obalenie tego mitu dot. matmy i informatyki. Też żyłem w tym przeświadczeniu, że bez matmy ani rusz.

  Dzięki również za źródła skąd można czerpać wiedzę w przystępny sposób. Kto wie. Może dzięki temu angielski jeszcze bardziej podciągnę, choć jego poziom i tak nie jest zły.

  Najpierw angielski a potem być może Swift z racji ścisłego związania się z platformami Apple.

  Wierzę że próbować zawsze warto, jednak tak jak i Aga obawiam się, że i mój typ umysłu to jednak nie to.:D

  Co do podcastu o Xcode również uważam, iż fajnie byłoby gdybyś coś takiego popełnił, praktycznie w nim pokazując co i jak. Może i o aplikacji Unwrap czy Swift Playgrounds? Myślę że jeszcze, o wiele bardziej obniżyłbyś dzięki temu ten próg wejścia.

  Owszem, widać, słychać i czuć, że opowiadasz o tym z naprawdę dużą pasją. Dzięki raz jeszcze za to.

  Serdecznie pozdrawiam.

  • Nuno pisze:

   Dzięki Maćku za dobre słowo. Co do angielskiego to też nie chodzi żebyś mógł w locie przekładać Szekspira, ale żebyś rozumiał techniczną dokumentację, żebyś wiedział co to „Tuple” a co to „Index Set” 🙂

 • Maciek pisze:

  Swoją drogą naprawdę poryte jest to nauczanie w liceum a na pewno takim było. Z przeproszeniem po cholerę komu tworzenie stron, bez jakichkolwiek podstaw i to nawet nie programowania, ale w ogóle obsługi kompa.

  Pytanie czy to rzeczywiście założenia podstawy programowej, czy durnota nauczyciela tzn. przepraszam, jego hmmm niekompetencja.:D

 • Łukasz pisze:

  A mnie Panowie od dłuższego czasu marzy się to by ktoś stworzył aplikacje na iPad która współpracowała by z nowymi keyboardami np. ze stajni Yamaha lub Ketron. Otóż od lat już kilku nastąpiła moda na dotykowe ekrany w takich urządzeniach co powoduje że jesteśmy mocno ograniczeni w ich obsłudze. Oczywiście próbowano stworzyć przewodnik głosowy do flagowego modelu Genos, ale ale responsywność i ograniczona funkcjonalność sprawia, że przewodnik głosowy to taki maluch w salonie mercedesa. Więc mnie się po prostu marzy by ktoś wpadł na pomysł stworzenia aplikacji dostępnej również z VO dzięki której cały panel obsługowy będzie dla nas dostępny i zabawa z keyboardami nadal będzie dostępna. Ja na ten moment zostałem przy ostatnim modelu bez dotykowego wyświetlacza, ale za kilka lat trzeba będzie odesłać keyboard na emeryturę a mnie zostaną do zabawy same syntezatory które o szczęście niepojęte są wyposażone w większości w przyciski, pokrętła, suwaki i takie tam inne dostępne pod palcami narzędzia obsługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych