RTV Odcinek nr 189 (wersja tekstowa)

Pobierz napisy w formacie SRT
Pobierz napisy w formacie VTT
Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego prezentuje Tyflo Podcast.
Z takim pewnym opóźnieniem dziś rozpoczynamy to nasze spotkanie. Spotkanie, o którego numer pozwoliłem sobie zapytać poza anteną. To tak z naszej radiowej kuchni taka ciekawostka.
Tak, bo Michał taki trochę zagubiony w czasie i przestrzeni na jakieś, mogę zdradzić to na jakieś 10 sekund przed rozpoczęciem naszego antenowego wejścia dopiero z seriu, że może to jest dobry moment, żeby otworzyć plik ze swoimi notatkami.
Przepraszam bardzo, ja tu ratowałem sytuację.
Ale tak właśnie miałam rzec, że jakoś Cię chyba tłumaczy ta kwestia techniczna, bo technologia od kilku dni za nami nie przepada i nam to okazuje wprost, więc od razu uprzedzamy, że może tak się zdarzyć, że w trakcie programu pojawią się jakieś zakłócające jego przebieg.
Krótkie przerwy w emisji, ale coś tam się czasami nam takiego dzieje, że rybko na właśnie to przerywa. To się troszkę uspokoiło względem tego, co było przedwczoraj i wczoraj.
Mamy nadzieję, że będzie jeszcze lepiej, ale jednak rzeczywiście wciąż występuje, natomiast mamy też dobre wiadomości, bo to nie jest tak, że przychodzimy z Wami do Was i jesteśmy tu z Wami tylko po to, żeby Wam powiedzieć, że coś się psuje i może nas nie być słychać.
I nie było nas słychać. No i to, że coś się psuło, no to też z tego powodu jesteśmy o tych kilka minut później na antenie.
Zgadza się, to dziś była taka wielka kumulacja. Natomiast, słuchajcie, jeżeli faktycznie będzie coś nie tak i Wam będzie bardzo przeszkadzało to, że się będzie zacinało, no bo wybaczcie, nie jesteśmy w stanie monitorować na bieżąco tego, co się będzie działo na antenie i jaki będzie tak po polsku bardzo mówiąc output i jego jakość,
to spokojnie, jeżeli nawet będą jakieś problemy techniczne w trakcie tej audycji, to mamy i będziemy mieć właściwie, bo ona się teraz tworzy, kopię. Mamy jej kopię lokalnie zapisywaną i na pewno…
I tam nie będzie efektów specjalnych.
Tam nie będzie efektów specjalnych, tam nie będzie żadnych przycięć, więc spokojnie, jeżeli nawet będzie jakiś tam kłopot na żywo, to do odsłuchania w Tyflopodcaście czy na MixCloudzie, no to takich kłopotów nie będzie. I to tyle z naszej radiowej kuchni, a teraz możemy…
Już wiesz, który to jest numer audycji.
189, o ile otworzyłem dobry plik.
Dobry, jak sądzę.
No to super.
To jest właśnie numer wydania magazynu RTV, z którym przybywamy po dwutygodniowej przerwie, bo takiego się spotykamy w wakacje w dwutygodniowych odstępach i utrzymamy ten trend do końca sierpnia, bo już możemy zdradzić, że w przyszłym tygodniu na pewno się nie usłyszymy.
No tak po prostu nam się to ułożyło, ale potem już od końca sierpnia jak wystartujemy, no to już tutaj planujemy jak to będzie wyglądało we wrześniu, że tyle Wam będziemy mieć nowości do przekazania, że nie wiadomo kiedy w ogóle to studio opuścimy.
Być może zrobimy nawet jakąś dogrywkę.
Się okaże jakie będą potrzeby, tymczasem korzystamy jednak z tych urlopowych możliwości i w takim urlopowym nastroju witają Was jak zawsze te same osoby.
Tak jest.
Trzeba się oczywiście zorientować, czyli Michał Dziwisz.
I Milena Wiśniewska.
To jeszcze nie jest czas, tak jak wspomnieliśmy, w którym mamy start ramówek nowych, więc jeszcze o nowościach programowych Wam nie mamy do powiedzenia nic, ale to nie znaczy, że w czasie wakacyjnym nic się nie dzieje, bo tak się złożyło, że sierpień w stacjach telewizyjnych to jest czas emisji relacji z różnych wydarzeń muzycznych, koncertowych
i plan tej naszej dzisiejszej audycji jest taki, że przejdziemy sobie właśnie przez koncerty, które są planowane na aż najbliższe dwa tygodnie, czyli do momentu kiedy spotkamy się z Wami po raz kolejny na antenie i będziecie mogli się dowiedzieć co głównie w weekendy, ale nie tylko można obejrzeć i czego posłuchać w stacjach telewizyjnych Wielkiej Czwórki głównie, ale też o inne zahaczy my tak możemy zdradzić.
Natomiast jeżeli ktoś sobie myśli, e nie dla mnie ta audycja, bo ja nie lubię koncertów w telewizji, to spokojnie, bo pojawią się też informacje innego typu, będzie o nowości programowej, będzie o nowym sezonie jednego serialu, który dostępny jest w internecie, będzie też o radiu jak wskazuje sama nazwa tego programu, także dla każdego coś miłego mamy taką nadzieję.
No, ale właśnie zaczynamy od tego, co jest trzonem dzisiaj, czyli od wydarzeń muzycznych.
Od tego, co już dziś, moi drodzy, ponieważ dzisiaj telewizyjna dwójka, wy sobie myślicie, aha, sobota telewizyjna dwójka, to ona będzie znowu mówiła o tym, co uwielbia po prostu, czyli o polskich biesiadach, a tu ząb, ponieważ dzisiaj nie będzie polskiej biesiady.
Dzisiaj będzie coś innego, wyjątkowego, na co może Michale jeszcze masz okazję się wybrać, ponieważ to całkiem niedaleko ciebie jest, może jeszcze zdążysz wsiąść w jakiś środek transportu i pojechać do Giżycka, co ty o tym sądzisz?
Wiesz co, gdyby to były czasy dawniejsze i mielibyśmy do czynienia z twórczością bardziej taką, że tak powiem kołobrzeską, uchylając już trochę rąbka tajemnicy, to pewnie byłoby warto, ale czy teraz? To nie wiem.
Dla takich imprez pod szyldem w rodzaju silna biało-czerwona, bo tak brzmi tytuł tego dzisiejszego koncertu, to myślę, że warto tak czy inaczej, i tak czy inaczej chociaż dobre, stare czasy kołobrzeskie już niestety mamy za sobą, no właśnie teraz jesteśmy w Giżycku.
Dlaczego ten koncert? No to się już pewnie domyślacie, dlatego że święto Wojska Polskiego w najbliższy wtorek, rok temu mieliśmy ten słynny koncert Piosenki Wojskowej Państw NATO, teraz właśnie mamy coś takiego.
Usłyszymy w trakcie tego wydarzenia podobno znane piosenki żołnierskie, zobaczymy czy wyłącznie, jakie to będą, mnie intryguje ten dobór repertuaru, szczególnie w kontekście gwiazd, jakie tutaj się mają zaprezentować, bo one niekoniecznie się kojarzą z takim żołnierskim repertuarem, na przykład wyobraźcie sobie w żołnierskiej piosence Edytę Górniak.
Chociaż dobra, ona już śpiewała te czerwone maki, więc już powiedzmy, że jest na tej drodze. Marek Piekarczyk, Piotr Cugowski, Kamil Bednarek, Marina Łuczenko-Szczęsna, Olga Szomańska, Mateusz Ziółko, Kuba Szmajkowski, czyli jak wieść gmin naniesie nasz przyszły reprezentant na Eurowizji, bo tak ptaszki ćwierkają, że już jakoby telewizja polska miała mu coś obiecać w tej kwestii,
jakoby mieli sobie dać spokój z farsą w postaci preselekcji, no w tym roku to ewidentnie miało powstać farsy i po prostu wybrać Kubę wewnętrznie, bo wiemy, że on jest bardzo doświadczonym artystą, ma świetny dorobek i na to zasłużył.
Tak naprawdę to nie do końca, bo po prostu ma jakiś tam potencjał i tyle, chyba potencjał nie wystarczy, żeby wygrać Eurowizję, potrzeba nas jeszcze dobra piosenka.
Ale ile w tych plotkach prawdy się okaże, dzisiaj nie w repertuarze takim wiecie typowo rozrywkowym, tylko zobaczycie jak nasz potencjalny reprezentant się sprawdzi w repertuarze wojskowym, bo czemu nie trzeba być wszechstronnym po prostu.
Oczywiście.
Oczywiście też ten, któremu ta wojskowość jest bliska, czyli Vito WS, to przeciętny obywatel może nie znać, ale jak my oglądamy te koncerty z TVP to już kojarzymy, bo pewnie pamiętasz w czasie legendarnego koncertu Murem za polskim mundurem rapującego przedstawiciela Wojsk Obrony Terytorialnej i to chyba był ten Vito.
Wydaje mi się, że on też był w czasie tego koncertu państw NATO rok temu, także będzie znowu i będzie też reprezentacyjny zespół artystyczny Wojska Polskiego i to będzie pokazane dzisiaj w dwóch częściach, a więc analogicznie jak to jest zawsze z Polską Biesiadą.
Startujemy o 20, za jakieś niecałe 50 minut mamy reklamki i o 20.50 zaczynamy część drugą i pewnie skończymy jakoś jeszcze przed godziną 22, a potem jakaś chyba powtórka polskiej Biesiady, bo oni tak wypełniają te wieczory.
Nie powtarzają dokładnie tego co było tego samego dnia, tylko odtwarzają powiedzmy coś co było dwa tygodnie temu i może widz, który nie ogląda tej telewizji co tydzień się nie zorientuje, a cały wieczór jest wypełniony.
Natomiast wy się już może zastanawiacie co z polskimi Biesiadami w takim razie, czy one wrócą jak najbardziej. Ponieważ Biesiada ma się pojawić za tydzień i zapowiedź jest taka, że to będzie Biesiada rock’n’rollowa.
Powiem szczerze, że temat rock’n’rolla dotychczas z Biesiadami mi się nie kojarzył, no ale jakoś to średnio. To jest nawet chyba poszerzone, bo w zapowiedziach internetowych znalazłam, że Biesiada rock’n’rollowa, natomiast kiedy się kończyła ta Biesiada w zeszłym tygodniu, Biesiada żeglarska i właśnie było mówione, że za tydzień nie ma Biesiady, jest specjalny koncert, a za dwa tygodnie jest Biesiada rock’n’rollowa,
a oni powiedzieli jeszcze szerzej, Biesiada rock’n’rollowo Big Beatowa. No właśnie, bo w Polsce, kiedy na świecie szalał ten rock’n’roll, no to my mieliśmy Big Beat. No ci artyści, którzy przodowali w wykonewstwie Big Beatu, no to w większości rzeczywiście ich już nie ma wśród nas.
Być może stąd właśnie w składzie tej Biesiady przyszłotygodniowej trochę młodszych twarzy, ale nie tylko, co za chwilę nam Michał zdradzi, natomiast tylko powiem tyle, że no właśnie dosyć niewiele jeszcze wiemy o składzie, który ma się zaprezentować w przyszłym tygodniu, nie wiemy też kto to poprowadzi, także tylko taką odrobinką informacji się z Wami dzielimy. A więc Michale, kto tam za tydzień się pojawi w klimacie rock’n’rollowym i Big Beatowym?
A w klimacie takim pojawią się Monika Lewczuk, Damian Ukedże, Filip Górłacz, Łukasz Zagrobelny, no i Skaldowie też będą.
Skaldowie to zespół rock’n’rollowy, ja bym dyskutowała, znaczy zespół wszechstronny wbrew pozorom, o czym może tak nie wszyscy dobrze pamiętają, więc pewnie i pod tę estetykę się załapią.
Ale w związku z tym, że właśnie nie mamy pełnych informacji odnośnie obsady, chcielibyśmy coś takiego rock’n’rollowego Wam zagrać, no to tym razem pozostawimy jednak ten niedosyt i nie skomentujemy muzycznie Biesiady, to już możemy zdradzić.
Masz komentarz muzyczny będzie jednak taki no właśnie, no właśnie wojskowy, no co tu dużo kryć, bo to jest bliska estetyka mojemu i twojemu sercu, ale coś jeszcze nie wydarzy.
Bo jeszcze w kontekście Biesiad chciałam powiedzieć, że wyobraź sobie, że one się tak spodobały, no mnie to nie dziwi, no bo co będzie mówić o prezesie Mateuszy, no to to mu lepiej lub gorzej, ale wyszło, nie?
Były gorsze momenty, Sławomir śpiewający praktycznie bez przerwy przez dwie godziny, ale no ogólnie może być.
Natomiast no plan był taki, żeby to była impreza wakacyjna typowo, a tutaj znowu ptaszki ćwierkają w kolejnej sprawie, że Biesiady mają też pozostać w ramówce jesiennej.
Przy czym, prawdopodobnie musiałyby wtedy, nawet nie prawdopodobnie, tylko z pewnością musiałyby zmienić pasmo emisji, bo sobota już jest przewidziana dla The Voice of Poland, więc są takie plotki, że to będzie piątek.
No tej pewności nie mamy, no ale zobaczymy co się okaże w tej sprawie, no to bym, jeżeli rzeczywiście się to sprawdza oglądalnościowo, widzą, że im się to opłaca, bo nad tym się zastanawiałam,
kiedy ten format się pojawił, no tak jak mówiliśmy, widzowie telewizji się starzeją, a ten format chyba właśnie jest kierowany do takiej bardziej dojrzałej widowni, no to czemu nie, niech sobie z tym zostają.
I kolejny skutek Biesiady jest taki, że tak się spodobał pełen duet prowadzących, który się w czasie Biesiad pojawiał, że będzie go można oglądać w jeszcze większej ilości i w pełnej krasie.
Fantastycznie.
Nie, moi drodzy, to nie chodzi o tego, Marka Sieruckiego, to nie chodzi też o Rafała Brzozowskiego.
A tu jestem zaskoczony po prostu.
Ja też. I jedną z części tego duetu jest Anna Popek, która prowadzi sobie pytanie na śniadanie.
I ona kiedyś je sobie prowadziła z różnymi współprowadzącymi i tak szukano, z kim by najlepiej ona to mogła prowadzić.
Prowadziła z Tomaszem Wolnym, z kimś jeszcze, ale on też prowadził z innymi paniami, no i tak zastanawiano się, kto by to mógł być.
I tu się okazało, że u boku pani Anny w czasie jednej z Biesiad pojawił się Robert Rozmus.
I w TVP stwierdzono, że to jest strzał w dziesiątkę i że teraz Robert Rozmus zostanie zaangażowany do pytania na śniadanie.
I o ile w przypadku polskich Biesiad to ja cały czas będę utrzymywała, że styl i energia Roberta Rozmusa to jest to, co jest potrzebne w Biesiadach,
o ile jakoś trudno mi go sobie wyobrazić w telewizji śniadaniowej.
No, mi też.
Nie wiem. Zawsze mówię wam w takich okazjach, Michał mówi, pożyjemy, zobaczymy.
Czyli chodzi o to, że sprawdzimy jak to wyjdzie w praktyce, ale tutaj powiem wprost, nie sprawdzę jak to wygląda w praktyce, ponieważ nie oglądam pytania na śniadanie.
A propos śniadaniówek, to takie plotki, ploteczki gdzieś tam krążą, co mnie jakoś wcale nie dziwi, że Polsat ma wystartować od września ze swoją śniadaniówką.
A tak, już były te plotki jakiś czas temu, kiedy pan Miszczak przechodził do Polsatu, że no cóż, pewnie będzie w tym kierunku.
I znowu te plotki się pojawiają na takiej zasadzie, że może, ale że jeszcze nie teraz.
I nie wiadomo, czy tylko w weekend, czy we wszystkie dni, tygodnie, także pożyjemy, zobaczymy.
Natomiast już nie musimy długo wyczekiwać kolejnej zmiany, która się pojawi w telewizji polskiej, która wiąże się ze zniknięciem znanego formatu.
I znów wydawało się, że są takie pewne rzeczy, które będą wiecznie w tej telewizji.
Okazuje się, że to tak nie działa, chociaż kiedy ten program, o którym teraz chcę powiedzieć, został przerzucony do innego, nie oszukujmy się, mniej oglądanego kanału,
no to już tak chyba trochę ludzie o nim zapomnieli.
Mam na mieści magazyn ekspresu reporterów, który, przypomnijmy, obecny w telewizji polskiej od 24 lat,
ale zmieniający prowadzącego po drodze, no bo tam przecież już Michała Olszyńskiego nie ma dłuższego czasu,
w marcu się znalazł na antenie TVP3, no i to był początek końca.
No bo się właśnie okazało, że oglądalność spada i we wrześniowych ramówkach kanału TVP3 nie ma już tego programu.
Telewizja polska właśnie odpowiada tylko tyle, że w ramówkach wrześniowych nie ma tego programu,
nie mówiąc wprost, że on znika na zawsze, no ale jak sądzę należy to czytać właśnie tak, no bo jak inaczej.
Przypomnijmy, że ten program we wtorki się pojawiał przez lat wiele ostatnich, w tym właśnie w TVP3 też tak było
i ekipa magazynu ekspresu reporterów próbowała o niego walczyć, próbowała go uratować,
no ale jednak właśnie spadające wyniki oglądalności przyczyniły się do podjęcia tej decyzji,
że już nowe odcinki na antenie nie zagorszczą.
Mnie to zastanawia, kiedy TVP podziękuje innemu programowi z reporterem w nazwie.
Nie, no mam nadzieję, że nigdy, słuchajcie, to jest…
Co wtedy zrobiłby Daniel Midas?
Co by wtedy zrobił Mecenas Kaszewiak?
Wiecie, to jest wspaniały program, w którym, nie wiem czy oglądałeś Szopkę komentującą odcinek z zeszłego tygodnia,
w którym była pani, no tam już nieważne jakie trudne rzeczy w życiu jej się dzieją,
ale ona uczestniczyła w jakichś wystawach psów i kocha psy,
i ona miała tak psa takiego, wiecie, nie pamiętam już jakij rasy, ale takiego wielkiego jakiegoś,
a tutaj przyszedł Marek Torzewski, który mówi, że on ma z tą panią wiele wspólnego,
bo on też kocha psy i on po prostu miał tego swojego Jorka przy sobie, wiecie,
on tego Jorka, a ona kocha też oczywiście pieski, ale jednak w ogóle to, że to skojarzenie się pojawiło,
jest nieco zaskakujące.
To prawie tak, jak ja bym powiedział, że ja mam z tą panią bardzo dużo wspólnego,
bo z kolei ja uwielbiam kotki, no cztery łapy i ogon są, nie?
No to tak właśnie można o wszystkim dyskutować.
Potem śpiewał jakąś dziwną piosenkę na wpółoperową, jego żona tam była właśnie z tym Jorkiem.
Nie no, wspaniały jest ten program, także oby trwał nam jak najdłużej.
No, także smutna informacja, że coś z anteny znika, ale coś się na antenie pojawi.
Kanał, który Michał po prostu ogląda codziennie, bo uwielbia,
chociaż ostatnio powiem wam, że Michał ma taką nową fazę, odkąd mu podesłałam,
że na internetowej platformie telewizji polskiej są takie nowe kanały całodobowe
i Michał się nie może zdecydować, co on chce oglądać.
Czy on chce oglądać kanał, w którym przez całą dobę jest serial Reset,
czy program, w którym przez całą dobę są kolejne wydania Jak Oni Kłamią,
czy program, w którym są jakieś relacje ze Światowych Dni Młodzieży,
czy program, w którym są przez całą dobę polskie biesiady.
Nie wiem, na czym tam u ciebie stanęło teraz, chyba na Jak Oni Kłamią.
Wiesz co, tak zupełnie serio to sobie teraz czytam chłopców Marcina Kąckiego,
to tak będąc w klimatach.
Okej, no ale może jakoś uwolnisz się od tego Resetu i w ogóle zresztą Reset ma być
w Telewizji Republika też.
Tak, tak, tak, tak, bo to bardzo dobry program jest, tak powiedział Tomasz Sakiewicz.
Ale też trochę w TVP Info nie tylko, wiecie, takich ostrych, przenikliwych programów,
nie też tak trochę na lajcie, też tak podróżniczo, prawda?
Tak jest, bo korespondentka telewizji polskiej we Włoszech Urszula Rzepczak
zadebiutowała w minioną niedzielę na antenie TVP Info z nowym magazynem,
który się nazywa Kaput Mundi, czyli Pępek Świata.
Jest to krótka audycja będąca przeglądem najciekawszych informacji z Rzymu
i szerzej z Włoch. Emisja w każdą niedzielę o godzinie 12.30.
Ten program ma formę krótkiego, dziesięciominutowego kalejdoskopu
najciekawszych, choć nie zawsze najnowszych informacji.
W pierwszym odcinku autorka zajęła się m.in. problemem nielegalnej imigracji
i tym, w jaki sposób radziły sobie z nią poprzednie rządy Włoch.
Był też felieton o wyspie Lampedusa i krótki wywiad z Agnieszką Stefaniak-Chrycko,
szefową rzymskiej stacji Polskiej Akademii Nauk chyba, bo to pan.
Tutaj mamy taką informację. A pani Urszula związana jest z Telewizją Polską
od połowy maja tego roku, więc króciutko. I wtedy to właśnie zaczęła pracę tam
jako włoska korespondentka publicznego, nadawcy.
Jednak o tym, że ona tam ma się pojawić, to już były wcześniej jakieś informacje.
Wirtualne media m.in. o tym informowały w połowie kwietnia
i wtedy właśnie objęła to stanowisko, zastępując Magdalenę Wolińską-Reddy.
Pod koniec stycznia ta pani napisała tam na Twitterze różne rzeczy,
to już mówiliśmy o tym kilka razy, no i została odsunięta, ale pani Reddy…
Ale jednak się gdzieś tam pojawiła.
Tak, pojawia się, więc teraz tak naprawdę Telewizja Polska ma dwie korespondentki
ze słonecznej Italii, można by powiedzieć.
No bo im stać po prostu.
Dwa miliardy tam, czyli trzy teraz.
Dwa miliardy, dwie korespondentki, czego się w ogóle czepiacie.
Okej, tyle było na temat Imperium dzisiaj, więc w związku z tym my się szykujemy
oczywiście jak to zwykle na wieczorne atrakcje i na koncert.
Silna, biało-czerwona, może Michał jednak po audycji jakoś się dostanie do Giżycka,
a może gdzie indziej pojedzie, ale to mu zaproponuję w następnym wejściu,
bo też ma blisko.
A tymczasem, no jak to inaczej zapowiedzieć?
No jest takie hasło popularne, że za mundurem pan, wiadomo,
chociaż ja nie wiem czy się z tym utożsamiam,
to pytanie głównie naszych słuchaczek.
Piszcie, jak wy się na to zapatrujecie?
Czy właśnie mundur to jest coś, co w potencjalnym partnerze właśnie zachęca was
do stworzenia relacji?
Czy jest taka prawidłowość?
Natomiast podobno też była taka prawidłowość, że zawsze chłopcy najładniejsi
na wojenkę szli najpierwsi i o tym zaśpiewała Anna Jantar.
Ta piosenka pojawiła się rok temu w czasie koncertu tej piosenki Wojskowej Państw NATO,
więc nie zdziwi się, jeżeli również dzisiaj ktoś ją skoweruje.
Dlatego pomyśleliśmy, że to będzie dobry wybór,
żeby nie iść w te takie piosenki już typowo, typowo żołnierskie,
to zostawić im.
No a u nas właśnie Anna Jantar będzie was przekonywała, drogie dziewczęta,
żebyście nie żałowały serca, póki pragną was, bo życie tak króciutko trwa.
RPW. O radiu i telewizji wiemy wszystko.
No i tak to śpiewała nam Anna Jantar.
A teraz przechodzimy do kolejnych informacji telewizyjnych
i kolejnych informacji muzycznych zarazem.
I tego, co nas czeka dzisiaj.
No bo może, Michale, jeżeli nie do Giżycka, to może nad Jezioro Czosn.
O, a country będą…
Tam, gdzie wszystkie drogi prowadzą.
A country będą grali?
No chyba się nie zapowiada, chociaż przypuszczam, że na twoim weselu
no to właśnie muzyka country byłaby trzonem.
O ile twoja partnerka wyraziłaby na to zgodę.
Natomiast generalny standard jest taki, że jednak inna stylistyka
pojawia się na weselach.
Tak, moi państwo, po raz kolejny mamy Festiwal Weselnych Przebojów.
Przy czym tak się złożyło, że mówimy wam o tej imprezie
z pewnym opóźnieniem w związku z tym, że nas nie było tydzień temu.
Ona się zaczęła już wczoraj. Może ktoś z was wczoraj to oglądał.
Ja włączyłam i widziałam, jakbym, wiecie, dawno nie widziała
Zenka śpiewającego taką nieznaną piosenkę
Przez Twoje Oczy Zielone albo Spadająca Gwiazda.
To pierwszy raz słyszałam takie.
Albo na przykład była Helena Wondracikowa,
która już po prostu chyba mieszka w tej Polsce.
O proszę.
Czy ktoś wie, o co z tym chodzi?
Naprawdę już w te wakacje tyle razy ją widziałam.
Czy ona w ogóle jeszcze mieszka w Czechach? Nie wiem, jest to dziwne.
No także były takie standardowe dosyć rzeczy.
Może ktoś widział, może wam się podobało, może nie.
Ale ponieważ impreza jeszcze trwa, to my wam o niej powiemy.
Przy czym tu jest istotna kwestia dotycząca miejsca transmisji.
Także na to zwróćcie uwagę, jak będziemy o tym wam mówić.
No i skład też jest inny niż wczoraj.
No ale w ogóle jak wygląda oprawa tej całej imprezy,
która właśnie dzisiaj i jutro się odbywa.
Po raz dziewiąty w Mrągowie.
W tym roku na siódmym kobiercu w czasie tego wydarzenia
był aktor i satyryk Michał Koterski.
No w prawdziwym życiu to on ma chyba jakąś żonę wydaje mi się.
Natomiast na potrzeby tego wydarzenia
jego partnerką została aktorka kabaretowa Olga Łasak.
A gospodarzami imprezy ślubnej są
Elżbieta Rowanowska i Rafał Maserek,
którzy widowisko poprowadzą już po raz siódmy.
Oni tutaj właśnie wcześniej występowali
w kilku poprzednich edycjach jako taka młoda para.
I co roku brali ten ślub.
Aż w końcu stwierdzono, że no ile oni mogą brać ten ślub.
Więc będą właśnie prowadzić, będą takim wsparciem
dla tej nowej młodej pary.
Ale już rzeczywiście nie będziemy tego organizować w ten sposób,
że to będzie znowu ich rzekomy ślub.
A do tego wszystkiego jeszcze
no przecież ktoś się musi zająć zapleczem organizacyjnym.
No i kto to zrobi lepiej niż
największa ekspertka od ślubów w tym kraju,
która tej jesieni doczeka się już drugiego sezonu
swojego poświęconego ślubom programu na antenie Polsatu.
Zaprosi do swojego pogotowia ślubnego,
czyli Izabela Janachowska.
Tutaj oni ją mają pod ręką
i będzie mogła być takim właśnie pogotowiem ślubnym.
No i od tego co wczoraj to już nie będziemy wracać,
bo przed nami przyszłość słuchajcie.
Jeżeli nie piosenki wojskowe,
no to właśnie może piosenki weselne, piosenki taneczne,
które wykonają Don Wasyl, Halina Młynkowa,
Filiplato, Dziani, Wasyl Junior, Elza,
nie wiem kto to jest, ale też chyba jakaś romska wykonawczyni,
coś mi się tak…
Andrę, Krywań, Inoros, Daj to głośniej,
Mejk, Margarita, a tej to nie znam w ogóle,
ale też brzmi jak jakaś romska wokalistka,
ale może się mylę,
Klasik, Cygańscy Książęta i Kapela Ciupaga.
Ta impreza po prostu brzmi jak jakieś kombo romsko-góralskie,
bo mamy sporo wykonawców z obu tych nurtów.
Także rzeczywiście może jest mniej takich dużych nazwisk,
takie jakie wczoraj się tam pojawiały
i chyba stąd właśnie decyzja o transmisji
nie w głównym kanale Polsatu,
bo zawsze to było tak, że oba dni były w Polsacie.
A tymczasem wczoraj rzeczywiście pierwszy dzień był w Polsacie,
natomiast ten koncerz, który mamy dzisiaj o godzinie 20,
będzie można oglądać na antenach Super Polsatu
i Disco Polo Music.
Także jak chcecie, to możecie tam.
Polsat główny nam tego nie pokaże
i po prostu musicie z tym jakoś żyć.
No a nam cóż pozostaje?
Pozostaje nam wprowadzić Was w ten klimat
i stwierdziliśmy, że skoro będzie tylu cygańskich artystów,
no to któregoś z nich zaprezentujemy,
jakąś taką cygańską piosenkę.
I pojawił się taki utwór,
w którym jest motyw ślubu,
ale w niekoniecznie dobrym kontekście,
bo temu podmiotowi lirycznemu kazano poślubić pewną cyganeczkę,
ale jego serce nie pozwala tej cyganeczki lubić.
Nawet lubić, a co dopiero kochać?
No więc właśnie, takie są przykre sytuacje.
Życzymy wszystkim parom,
które w najbliższym czasie będą brały śluby,
aby jednak nie miały na koncie takich przykrych przeżyć,
jak ten właśnie podmiot liryczny tego utworu,
ze swoją cyganeczką Zosią,
a tę całą historię nam opowie Don Wasyl.
I się rzecz wyjaśniła,
a propos tego nasilenia górali i Romów,
jeżeli chodzi o tę imprezę,
to Wiesław nam napisał,
że mają być poprawiny w stylu cygańsko-góralskim.
No właśnie, czy jakoś tak dobrze trafiliśmy?
Także dziękujemy Wiesławie za tę informację,
ale właśnie się tak zastanawiałam,
jeżeli nie oglądaliście tego wczoraj,
to z drugiej strony, czy można nie być na weselu,
a być na poprawinach?
To jak legalne to jest? Nie wiem.
Znaczy wiesz, myślę, że nie jeden na weselu był tylko przez chwilę,
a poprawiny na to już jakoś zdołał świętować.
No, ale często też bywa odwrotnie.
Także jak czujecie się na siłach,
to zapraszamy Was dzisiaj nad jezioro Czos.
Natomiast w przyszłym tygodniu, w przyszłą niedzielę
Polsat zaprasza nas do Uniejowa.
To też już jest tradycja.
My co roku po prostu omawiamy te same rzeczy.
Ponieważ znowu Zygmunt Solorz uprawia co?
Uprawia greenwashing.
Już nie będę Wam znowu tego tłumaczyła.
Tak, kolejna edycja imprezy Earth Festival,
koncertu pod hasłem Earth Festival Gwiazdy dla Czystej Polski,
który to po raz szósty się już odbywa.
I tutaj to tak reklamują,
że artyści pojawią się na festiwalowej scenie
w sprawie ważnej dla wszystkich przyszłości naszej planety.
I nie będę Wam znowu czytała tych wszystkich rzeczy,
że oni nas tak przekonują,
jaki może być wkład każdej osoby w zadbanie o planetę,
o segregowanie śmieci, o oszczędzanie wody,
bo Wy to wszystko wiecie i to jest ważne,
ale to są drobne, jednostkowe działania,
które nie przysłaniają działań, wiecie,
jakichś dużo większych od nas graczy,
a tak jak już też mówiliśmy,
Zygmunt Solorz ma w tej kwestii trochę swojego na sumieniu,
ale ważne, że sobie robi dobry PR.
Także już nasze zdania ten temat znacie,
no ale może chcecie w oderwaniu od tego
sobie po prostu obejrzeć koncert,
ale tak się do końca od tego nie oderwiecie,
no bo tam będzie właśnie dużo odniesień do tego wszystkiego,
do tych wszystkich ekologicznych wątków,
bo to jest właśnie zwieńczenie
dwudniowego festiwalu ekologicznego w Unijowie.
Jak ktoś będzie w tych okolicach,
to może też z szeregu atrakcji skorzystać,
o których powiem za chwilę.
W ogóle hasłem tegorocznej odsłony wydarzenia jest
Jak nie my, to kto?
I to już ma też związek z tym,
kogo na scenie usłyszymy,
ale za chwilę Wam przedstawię tę listę wykonawców.
Skąd to hasło?
Skąd to hasło?
Bo przyszłość planety jest w naszych rękach.
W rękach Pana Panie Solożu Pisz.
Organizatorzy wraz z zaproszonymi artystami
będą przypominać jak wielkie znaczenie mają
nawet najmniejsze zmiany codziennych nawyków.
W trakcie koncertu zaprezentują także
inspirujące przykłady działań z innych krajów,
które na celu mają zadbanie o środowisko.
A kto zaprezentuje się podczas niedzielnego koncertu,
bo to właśnie niedziela 20 sierpnia?
Będą to Sara James, Kaja Brodka,
Paweł Domagała, Kamil Bednarek, Bryska,
Oskar Cyms, Daria, Konin Gospel Choir
w towarzystwie Grot Orkiestra
pod dyrekcją Michała Grota.
A jako gwiazda wieczoru wskazywany jest,
jak tu podkreślając,
zdobywca pięciu Fryderyków mrozu,
czyli on na pewno wykona tę piosenkę,
której refren zawiera myśl przewodnią
właśnie tegorocznej odsłony imprezy.
Ale tak jak powiedziałam, to nie wszystko.
Tegoroczny festiwal będzie składał się
z dwóch dni dobrej energii płynącej z muzyki,
filmu oraz edukacyjnych, proekologicznych aktywności
dla dzieci i dorosłych,
przygotowanych przez partnerów wydarzenia.
Także jak jesteście tam,
że w tym Uniejowie albo będziecie,
to możecie wziąć udział w ekokonkursach z nagrodami,
w zbiórce elektrośmieci,
a także w warsztatach m.in.
pozyskiwania energii, odnawialnych źródeł energii,
przerabiania ubrań.
Myślę, że pan Zygmunt powinien w tych warsztatach…
Tak. Możecie poznać domowe sposoby na recycling,
tworzenie obrazków z mchu.
No to w ogóle jest najbardziej ekologiczna działalność na świecie.
Po prostu dzięki temu uratujemy planetę.
I też budując domki dla owadów,
no to ok, całkiem, całkiem.
No i też fani motoryzacji mają coś dla siebie,
bo będą mieć szansę poznania mechanizmów
działania samochodu wodorowego
oraz możliwość przejażdżki autobusem wodorowym.
No ale dla tych wszystkich, którzy nie pojadą do Unijowa,
no to przyszła niedziela, 20 sierpnia,
godzina 20, Earth Festival Gwiazdy dla Czystej Polski.
Bo jak nie my, to kto po prostu?
Będziecie pamiętać o tym, żeby ten kran zakręcać,
jak myjecie zęby.
Dzięki temu po prostu nasza planeta przetrwa.
Jak każdy z nas to będzie robił, to ona przetrwa.
Tak naprawdę to nie do końca tak działa.
Dobrze, dość już siania defetyzmu,
bo może na przykład właśnie kogoś nie interesują
te wszystkie wydarzenia muzyczne.
Już ma dosyć tego.
I chciałby sobie obejrzeć serial.
No to jest taka opcja, jeżeli jest subskrybentem
platformy Polsat BoxGo.
No właśnie, bo Polsat BoxGo mamy wciąż
i będziemy mieć.
Natomiast dalej się nasilają te plotki,
które już były, że oni markę Polsat Go,
tę darmową chcą wygaszać.
No ale jeszcze ona chyba istnieje cały czas.
Natomiast Polsat BoxGo będzie.
Będzie tam można oglądać różne seriale,
w tym drugi sezon produkcji,
której pierwszy sezon pojawił się
na antenie jakiś czas temu.
Nie na antenie, właściwie tylko na tej platformie.
Na tej platformie, zgadza się.
Otóż w minioną środę już,
czyli 9 sierpnia,
do Polsat BoxGo trafił
pierwszy z ośmiu odcinków
drugiego sezonu serialu komediowego
z faci.
Podobnie jak pierwszy sezon,
nowe odcinki perypetii gąsiorów
kwiatkowskich i ich wnuczki,
Maji, dostępne będą tylko w Polsat BoxGo,
konkretnie w pakiecie Polsat BoxGo Premium.
Z faci to przygody pochodzących
z różnych środowisk dziadków,
walczących o uwagę ukochanej wnuczki.
Serial pokazuje zderzenie dwóch światów,
miejskiego i wiejskiego,
które jest czasami trudne do pogodzenia.
W drugim sezonie nie zabraknie
zabawnych sytuacji,
z którymi zarówno kwiatkowscy,
jak i gąsiorowie będą radzić sobie
na różne sposoby.
No i jak to będzie wyglądało,
to zaraz się dowiemy.
W środku zamieszania jeszcze,
oprócz tego wszystkiego,
jak zwykle sześcioletnia wnuczka,
rezolutna Maja.
A czy jesteś śmiała i sprytna?
Musimy dowiedzieć się.
Tak, tak, tak, oczywiście.
I teraz tak.
Drugi sezon swatów to kontynuacja
zabawnych perypetii mieszkańców wsi gąsiorowo.
Krysia Gąsior jest sfrustrowana
bezczynnością Wacka i domaga się,
żeby podjął pracę.
Do tego czasu zamierza głodzić Wacka,
więc ten w desperacji oszukuje,
że przyjął posadę.
W rzeczywistości jednak pożycza pieniądze
i próbuje szczęścia w grze na automatach.
No to rzeczywiście bardzo…
Powiedziałam, że to jest straszny serial.
Tu głodzenie, gra na automatach.
On nie może sobie sam iść do lodówki?
O co chodzi?
Nie, może lodówka na kłódkę zamknięta.
Jezu, aż chyba wykupię ten pakiet.
Różnie to bywa.
Kwiatkowscy z tej okazji zapraszają gąsiorów
do wystawnej restauracji.
Z kolei Jerzy bez wiedzy Iwony
podnajmuje ich mieszkanie swojemu koledze.
No to są wszyscy tam siebie warci,
mam takie wrażenie.
Podczas uroczystej kolacji
kwiatkowscy dostają telefon,
że zalewają sąsiadów
i nagle zostawiają gąsiorów
samych w restauracji,
bez pieniędzy i jeszcze w dodatku
z rachunkiem do zapłacenia.
Także hi, hi, hi, ha, ha, ha.
No śmiechom nie będzie końca.
Tak, będą wszyscy śmiać się i dokazywać,
a ja po prostu za 20 lat
potrzebuję serialu Swaci 20 lat później,
który będzie o tym,
że rezolutna Maja
będzie tak skrzywiona
po życiu z taką rodziną,
że będzie musiała iść na terapię,
bo po prostu się nie będzie dało inaczej.
Właśnie coś tak czuję, że to tak może się skończyć.
No ale cóż.
Maja jest śmiała, sprytna i rezolutna,
no to sobie poradzi.
No, także się dowiedzieliśmy.
Cóż, zobaczymy na platformie
Polsat Box Go.
A cóż zobaczymy w przyszłym tygodniu
w Polsacie w niedzielę, to już wiecie,
że będzie to koncert
Earth Festival Gwiazdy dla Czystej Polski.
No i teraz właśnie posłuchamy tego hasła przewodniego piosenka,
co prawda nie jest o ekologii,
bo tam jest dużo rzeczy w tej piosence o tym,
że znika lęk i dzisiaj w klubie będzie bęk.
Także po prostu do wszystkich dziedzin życia
jest zasadne stosowanie tego hasła,
że jak nie my, to kto?
I właśnie teraz wyśpiewa je na mrozu.
O radiu i telewizji
wiemy wszystko.
To też taka w sumie piosenka
o nas, no bo jak nie my,
to kto by zrobił ten program?
No, jak mnie tu raz nie było,
no to się znalazła osoba,
która mnie zastąpiła,
więc nie ma ludzi niezastąpionych.
Przed nami tutaj też na antenie byli tacy,
którzy robili program o mediach, także wiesz.
Tak, tak, tak. Pozdrawiamy Grzegorza i Kamila.
I Kamila i Roberta, który raz mnie zastąpił.
Ale wiesz, już też o tym
mówiliśmy nawet ostatnio,
że może kiedyś ta sztuczna inteligencja
nas zastąpi, także może będą takie czasy,
że ona zrobi lepiej, ale
na razie pozostańmy w tym, co jest.
I tak jak mówiliśmy, my się nie damy tak łatwo
wykurzyć, bo my tu po prostu chcemy być
i chcemy Wam opowiadać o medialnej rzeczywistości.
Oczywiście.
Zanim przejdziemy do informacji kolejnej,
w kolejnej grupie medialnej, to dodam,
że my do Polsatu wrócimy jeszcze w wejściu
następnym, czyli ostatnim.
Zrozumieliście, czyli to, co teraz jest, to jest przedostatnie.
Ponieważ
staraliśmy się ułożyć te wydarzenia
muzyczne w kolejności
chronologicznej jednak, żeby się nie
pogubić. Jedynie
zrobiliśmy taki mały wyjątek, mówiąc o tej
biesiadzie rock’n’rollowej, ale to dlatego, że
niewiele o niej wiemy. Dlatego najpierw
mówiliśmy o tym, co w ten weekend,
potem się przeniesiemy do przyszłego weekendu,
kiedy właśnie mamy Air Festival.
Natomiast, tak jak mówiłam,
większość wydarzeń, o których mówimy, dzieje się
w weekend, ale nie wszystkie.
Bo TVN już nas przyzwyczaił do tego,
że swoje wydarzenia
muzyczne,
które organizuje co roku w
Sopocie, właśnie przygotowuje
w czasie niekoniecznie weekendowym,
tylko właśnie gdzieś tam w tygodniu
w tak zwane dni robocze.
Chociaż też tutaj mamy taką małą zmianę,
bo nas przyzwyczaili, że to się odbywa
w połowie sierpnia.
Tak było dotychczas, a teraz jednak
tak bliżej końca sierpnia,
niż początku. Konkretniej
od 21 do
24 sierpnia w Operze Leśnej
będzie się odbywała impreza
pod bardzo długą nazwą
Top of the Top Sopot Festival.
Boję się, że się kiedyś zapętlę i powiem
coś w stylu Top of the Top of the Top.
No, ale może mi to wybaczycie.
W każdym razie, omówimy sobie teraz, co się będzie
działo, którego dnia, jakie będą koncerty,
kto zaśpiewa, kto poprowadzi.
A co do tego, kto zaśpiewa, to ja mam
takie wrażenie już od dłuższego czasu, że
niby są jakieś szyldy
nazywające te poszczególne koncerty,
ale to w gruncie rzeczy jest
często dziełem przypadku, w tym sensie, że
no wiecie, który artysta, kiedy ma wolny
termin, no to wtedy do tego koncertu
się go przyporządkowuje, bo ostatecznie
co to za znaczenie, czy będzie się śpiewało w koncercie
I Dance, czy
Summer Vibes, no to wiecie.
Te artyści popowi są w stanie
do wszystkiego dobrać. Do wszystkiego,
oczywiście.
Ten podział jest taki trochę powiedziałabym
umowny, ale no
oczywiście Walton TVN-owski to nie jest jedyny, w przypadku
którego to tak wygląda, bo co do
Sopotu, to też o tym mówiliśmy.
Nawet i w Opolu trochę tak jest.
Także, no ale
tak czy inaczej trzeba to jakoś sobie uporządkować
i właśnie pierwszego dnia mamy koncert I Dance.
Czy ktoś nie rozumie
mowy angielskiej?
To chodzi o to, że ja tańczę
i będziemy tańczyć w rytm przebojów
takich wykonawców jak
Tilaf, Krzysztof Zalewski, Organek,
Natalia Przybysz, Michał Szpak,
Sylwia Grzeszczak, Margaret Lemon,
Grzegorz Chyrzy, Ania Karwan,
Kombi przez dwa i
Doktor Misio, Sara James, Red Lips
i artysta z Niemiec, czyli
Fast Boy, a
wieczór poprowadzą, tutaj
w informacjach, które bazowałam, było napisane, że
związani z TVN,
dziennikarze, ale jak tak
popatrzyłam, to aż wzięłam i poprawiałam
na związane, bo się okazało,
że to jest taki dziewczyński
koncert. Dziewczyny będą
tańczyć i będą prowadzić, a będą to
Paulina Krupińska-Karpiel, Gabi Drzewiecka,
Małgorzata Rozenek-Majdan,
Anna Senkara, ale też
osoby, no właśnie,
niezwiązane z TVN, z innymi
mediami, z RMFF-em,
konkretnie Ola Filipek,
ale też Julia Wieniawa, aktorka i
piosenkarka. Także taki jest
ten pierwszy dzień, no i
właśnie, oczywiście codziennie, wieczorem
po godzinie 20, te transmisje się będą zaczynały,
także to był poniedziałek 21 sierpnia.
Wtorek, 22
sierpnia. Wtedy będziemy mieć
koncert Summer Vibes,
oni są tacy, wiecie,
nowocześni, nie dość, że nazywają po angielsku
te swoje koncerty, to jeszcze
to zawsze jest właśnie jako hashtag, czyli poprzedzone
haszem, krzyżykiem,
jak tam sobie chcecie to nazywać.
Także będziemy mieć właśnie taki letni
klimat, w który
wprowadzą nas tym razem panowie,
Marcin Prokop i Wojciech Łozowski,
a jeżeli chodzi o operawę
muzyczną, kto
nam jeszcze to ostatnie
tchnienie lata zaprezentuje,
to będą to Kaja, Agnieszka Chylińska,
Ewa Farna, Cleo,
Blue Café, Joanna Jakubas,
ona chyba śpiewa klasycznie,
jakoś się zdaje się powiązana
ze sponsorem,
z tym panem Jakubasem
i w sumie można ją zobaczyć na różnych
wydarzeniach, czy to kolędowych, czy innych
właśnie pojawiających się
w stacjach telewizyjnych. Messiah,
Łukasz Zagrobelny, Margaret
oraz zespół
Lisha and the Men, ja już
patrzę w internet, co to za światowa gwiazda,
a się okazało, że Lisha,
no w sumie ja o tym powinnam wiedzieć, ale jakoś nie wpadłam,
tak się mówi,
tak mówią znajomi na aktorkę
Joannę Liszowską,
ona sobie założyła zespół i to jest, on się
nazywa Lisha and the Men,
ale to nie jest wszystko,
bo tego samego wieczoru młodzi
artyści i artystki powalczą o
statuetkę bursztynowego Słowika.
No i jeżeli chodzi o tego bursztynowego Słowika,
to i te rywalizacje
w TVN-ie, to
w zasadzie co roku jest na to troszeczkę inny
pomysł, bo zdarzało się, że występowali
artyści z zagranicy,
jak i z Polski,
niekoniecznie z najnowszymi piosenkami,
ale zdarzało się, że właśnie
wyłącznie polscy artyści
idziemy w tę stronę,
idziemy mam wrażenie w stronę taką
bardziej alternatywną,
bym powiedziała, wiecie, to nie będą
takie topowe nazwiska, bo my
sporej części z nich nie znamy.
Ja przynajmniej nie znam,
ale może jestem ignorantką, ale absolutnie nie mówię,
że to źle, bo to tak łatwo wiecie narzekać.
Kto to występuje w tym Sopocie, nikogo już nie znam.
No jak widzicie, przez te cztery dni będą
sami znani, więc i dla tych, którzy dopiero
mają szansę znanymi się stać,
też warto zrobić miejsce.
No ale część jak najbardziej już jest kojarzona,
no bo teraz wam taką listę zaprezentujemy
już z tytułami piosenek.
Wszystkie te piosenki są dostępne w internecie,
można ich posłuchać, można już sobie wyrobić
opinię, kto jest najlepszy. My to zrobiliśmy,
my już mamy swoje zdanie,
my już mamy swojego laureata.
Zdradzimy to na koniec tego wejścia.
Ale jeżeli chodzi o tych, którzy się zmierzą
w rywalizacji, to będą to
Bowska z utworem Ziemia mi się pali,
Kwiat jabłoni z piosenką Od Nowa,
Paula Roma, tej nie znam,
ona zaśpiewa Śmiało,
mam nadzieję, że będzie śmiało śpiewać utwór
Śmiało, Efi
śpiewa, żeby jej nie bronić, znaczy się
nie broń mi, Daria ze Śląska, no teraz
jest taki szał na nią mam wrażenie,
jakoś tak wojuje tę naszą scenę
i zobaczymy, czy
zrobi to z utworem Gambino,
Aden Feuer, czy jak
Aiden? Aiden
czy jakkolwiek, należy to czytać,
bo my nie jesteśmy tacy światowi i nie wiemy
i on zaśpiewa piosenkę The Ballad Girl
i będzie jeszcze Rubens, czyli jakby
ktoś nie wiedział, ok to nie jest
fair przedstawienie ludzi przez pryzmat
jakichś prywatnych
sytuacji i związków, no bo
robi muzykę, to jedno, ale oprócz tego
jest chłopakiem Darii Zawiałow,
nie Darii ze Śląska, bo Daria ze Śląska
to nie jest ta sama osoba, co Daria Zawiałow
na Dążacie, no ale ten Rubens
zaśpiewa piosenkę Pantera Disco,
no to tacy właśnie będą wykonawcy,
zobaczymy kto wygra, będzie można pewnie wysyłać
SMS-ki na nich
i tak się zakończy wieczór
22 sierpnia,
właśnie się teraz zaczęłam
zastanawiać, czy to jest tak,
czy to będzie tak jak było chyba
w zeszłym roku, że ci artyści,
którzy się ubiegali o
Słowika, oni występowali pomiędzy
tymi innymi, bardziej znanymi
wykonawcami, więc już taki wiecie
widz, który ogląda to tak z doskoku
i jest zapatrzony w ten telewizor, to się
mógł tak trochę pogubić, nie?
Rywalizuje o tę nagrodę i trochę nie wiadomo
o co chodzi, taki układ moim zdaniem
nie jest dobry, kiedy mamy przeplatanie
występów konkursowych z innymi. No tak, bo się
mogą pogubić. Więc może tego nie będzie,
ale nie mamy takich informacji.
Wiemy natomiast, co będzie się działo
następnego dnia, czyli 23
sierpnia w środę, a wtedy
na scenie w Sopocie Gospodarzami
będą Agnieszka Woźniak-Starak, Dorota
Wellman, Oliwier Janiak oraz Marcin
Prokop. W trakcie koncertu
znowu to jest nazwane hashtagiem
Great Moments, czyli nazwa, która mówi
wszystko i nic, skoro to będą po prostu
fantastyczne momenty
i zaśpiewają Agnieszka Chylińska,
Ewelina Lisowska, Ralf Kamieński,
Kaja Urszula, Natalia Szreder,
Wiktor Dyduła, Małgorzata Ostrowska,
Merys Polski, Natalia Kukulska,
Phil, Natalia Nykiel, Reni Jusis,
Sorry Boys, Oskar Cyms,
Julia Wieniawa, widzicie, zaśpiewa,
poprowadzi, wszystko zrobi, bo jest zdolna,
Ewelina Lisowska i
Klaudii. No i to jest tyle,
co wiemy. Także widzicie, że nie są
takie ostre granice między tymi
koncertami, prawda? Po prostu tak ułożyli
to, żeby im to pasowało,
żeby jakoś
zgodziły się terminarze tych wszystkich
zaproszonych gości i jakoś to tam sobie
wygląda. Natomiast, jeżeli
chodzi o dzień czwarty, no to
on już wymagał trochę chyba
większej pracy, bo Top of the Top
Support Festival zwieńczy show
Magic Words.
Magiczne słowa. Była taka
piosenka, ale nic o tym nie wiemy.
Czyżby Zio miało wystąpić?
Gdyby to była TVP,
to bym powiedziała, że z tym utworem
wystąpi Rafał Brzozowski, żeby przy okazji
wypróbować program Rolnik Szuka Żony.
No ale Rafał, wbrew temu, co mu tam
sugerował Tomasz Kamel w
Opolu,
nie pojawia się w innych stacjach.
Więc nie ma mowy o tym, żeby
zagościł w ramach tego widowiska, ale jest
mowa o tym, że usłyszymy w jego trakcie
znane polskie przeboje w orkiestrowych
aranżacjach. Czyli wynik
jest z tego, że w poprzednie dni nie będzie orkiestry.
Nie wiem, będzie playback, czy co będzie.
Tylko dlatego powiedziałam, że no więcej
trochę trzeba było pracy, bo trzeba było, wiecie,
rozpisać tę aranżację na orkiestra, to nie jest zawsze
takie łatwe. Koncert poprowadzi,
nie spodziewaliście się tego, ale tak będzie,
Maciej Sztur, a na scenie
wystąpią Mrozu,
też będzie, ledwo odpocznie, potem Unijowi
chłopak też do Sopotu jedzie,
Kaja Kortes, Andrzej Piaseczny,
Ewa Bem, Igor Herbut,
Prońko, właśnie, Prońko, jest napisane
Prońko. Ja teraz zastanawiam się, czy Krystyna
Prońko pozbyła się imienia,
bo uznała, że będzie
taka bardziej trendy, czy jest jakaś
nowa osoba na polskiej scenie, która się
przedstawia jako Prońko. No właśnie.
Dlatego zostawiłam to, tak jak było podane w tej
informacji prasowej, bo może po prostu
o czymś, albo o kimś nie wiem.
Michał Bajor, Alicja Majewska,
widzicie, jaka dobra
impreza będzie, mi się już podoba, mam wrażenie, że to
Ostrowska, Kuba Badach, Natalia
Przybysz, Merys Polski,
Andrzej Lampert, Rubens,
znowu Ania Karwan,
Arek Kłusowski, Natalia Nykiel,
Jan Emil Młynarski,
Kasia Moś, Sławek Uniatowski,
Anna Rusowicz, Krystian Ochman
i Łukasz Zagrobelny.
Także chyba ich jest najwięcej,
najwięcej tutaj artystów się ma
tego dnia zaprezentować i nie zdziwię się,
jeżeli część oczywiście będzie
pokazywać swój repertuar, ale
niekoniecznie i nie zawsze, bo mamy tutaj też
takie właśnie dosyć młode osoby,
które nie mają jakichś takich, wiecie, wielkich swoich
przebojów, więc pewnie to się skończy tak, że będą
właśnie coverować piosenki jakichś
artystów, których
na przykład już nie ma wśród nas albo z takich
czy innych powodów nie wystąpią w Sopocie,
ale te ich wielkie
przeboje usłyszymy, więc może pojawią się te
słynne tytułowe, magiczne słowa.
Więc tak się właśnie przedstawia
to, co mamy od 21
do 24 sierpnia, także troszkę
na to musimy poczekać,
ale już Wam o tym mówimy, tak jak wspomnieliśmy,
dlatego, że nas za tydzień nie ma i jeszcze jedna
informacja dopełniająca.
No właśnie TVN,
ogólnie grupa TVN bardzo
mocno stawia na promowanie tego
festiwalu. My się tak zawsze naśmiewamy
z tego TVP, że jak robi jakiegoś
Sylwestra albo inne coś, to, że
to promocja idzie na całego.
na antenie przez cały czas.
No TVN to chyba, wiecie, aż
nie wiem, czy będzie robił aż tak grubo to,
ale no było, nie było,
oni już miesiąc przed w TVN24
przeprowadzali jakieś
wywiady z artystami,
już są jakieś zapowiedzi tego wszystkiego,
więc znów
obserwator, który tak słucha jednym uchem
to może sobie pomyśleć, ten Sopot to już?
To już jutro, a to na przykład dopiero
zostały, wiecie, trzy czy dwa tygodnie, nie?
Tak jak teraz. No, ale
może jak ludzie będą uważniej tego słuchać, to jednak
zapamiętają, kiedy to rzeczywiście będzie i będzie
bardziej prawdopodobne, że włączą telewizor, a jeśli…
Jak się, jak zapełnią
tymi informacjami to połowę
faktów, to myślę, że w sumie spokojnie będzie
można powiedzieć, że dorównują
tak, TVP.
Natomiast, jeżeli ktoś właśnie jeszcze
chce większej dawki informacji
i nie wystarczy mu to, co wieczorem
będzie pokazane z Sopotu,
no to na Sopot, na Operę
Leśną będzie sobie mógł też popatrzeć rano,
bowiem od 21 sierpnia
program Dzień Dobry Wakacje,
który normalnie latem jest
nadawany tylko w weekendy, nie tak jak Dzień Dobry TVN
regularne, codziennie, ale tylko
w weekendy w wakacje można ten poranny
magazyn oglądać, tak, od 21
sierpnia to się zmieni
i w związku z festiwalem będzie się pojawiał
w dni poprzednie również,
także już od poniedziałku tego
dnia kiedyś zacznie festiwal, będzie pierwszy
wydanie Dzień Dobry Wakacje,
takie specjalne, które
przedstawia jakieś kulisy tej imprezy,
pewnie wywiady, takie rzeczy, to Wam raczej
nie muszę tego wyjaśniać, czego się można
spodziewać, no i to właśnie będzie
taki tydzień przejściowy, bo w kolejnym
tygodniu, czyli już od 28
sierpnia wrócą regularne
wydania Dzień Dobry TVN, mimo, że to
jeszcze nie wrzesień, że Ramówka
jako taka jesienna wystartuje
w poniedziałek, czwartego września,
no to Dzień Dobry TVN już się
wówczas na antenie pojawi, także
taka jest sytuacja, nie pytam Cię Michale
czy będziesz oglądał, bo
znam po prostu Twoją decyzję, ja wiem, że
Ty nawet nie słuchałeś, tylko już szukasz
teraz transportu, żeby do Giżycka dojechać
na wieczór albo do Mrągowa,
nie wiem co tam w końcu wybrałeś, pozostawmy
to w formie niespodzianki, natomiast
nie będzie niespodzianką nasz typ,
jeżeli chodzi o Bursztynowego
Słowika,
bo nie wiem, czy Ty posłuchałeś
też wszystkich piosenek, czy tylko tych, które poleciłam,
ale jeżeli o mnie chodzi,
no to
no w większości jednak
może tak nie przypadła mi do gustu, co nie
znaczy, że je krytykuję, bo nie wszystko na tym świecie
musi mi się podobać, ale
no całkiem
ok jest utwór zespołu Kwiat Jabłoni,
no bo ten zespół generalnie
nie jest może moją ulubioną kapelą,
ale generalnie jest ok,
ich niektóre piosenki są
są całkiem w porządku, tak,
natomiast
piosenka,
która również mi się dosyć spodobała, powiem
szczerze, że była dla mnie
pewnym zaskoczeniem, dlatego, że
nie znałam w ogóle tego wykonawcy i tak jak
już mówiliśmy, nie wiemy nawet jak
wymówić tego personalia, więc
czytamy tak jak nam się wydaje Aiden
Foyer, bo on jakoś właśnie światowo by się
przedstawiać. Tak i on chyba jakąś w ogóle
popularność bardzo na TikToku
zdobył.
Tak, tak, to też właśnie przeczytałam,
że
tam chyba, czy to właśnie ta piosenka
stała się jakimś takim
przebojem, także zobaczymy jak się sprawdzi w takich
warunkach telewizyjnych, wydaje mi się, żeby
się sprawdziła też w radiu, w takich
regularnych playlistach, może na nie trafi,
wydaje mi się na naszą antenę, owszem,
tak więc teraz posłuchajmy, sprawdźmy
jak
wam się ona spodoba na antenie Radia
DHT, a jeżeli wy macie jakieś
swoje typy odnośnie Bursztynowego
Słowika, to piszcie, jeżeli znacie
te piosenki, które tutaj wymieniłam,
jeżeli kibicujecie któremuś z
wykonawców, dawajcie znać co w ogóle sądzicie
o tym
składzie tego festiwalu, czy będziecie
oglądać, czy w dobrą stronę TVN
idzie, czy fajnie, czy nudno,
czy jak. No a my właśnie
teraz, ponieważ to jest nasz program, to możemy
zaprezentować nasz typ, a więc
piosenkę Ballet Girl.
No cóż, i tak to właśnie
wygląda, że spotykamy się z wami
w tym tygodniu,
w tym odcinku RTV,
po raz ostatni, bo to jest właśnie nasze ostatnie wejście.
Tak, jak już zasygnowali,
zasygnalizowaliśmy w wejściu
poprzednim,
to wejście będzie ostatnim, ale
to nie oznacza, że mamy ostatni temat
i jedziemy do domu, bo jeszcze kilka kwestii
w nim chcielibyśmy poruszyć, zahaczymy o
telewizję, o radio,
wszystko będzie po prostu. Tak, taki
miszmasz. Tak, i będzie
obiecany powrót do Polsatu,
ponieważ tak jak obiecaliśmy,
idziemy sobie przez te dwa tygodnie,
przeglądając ofertę
telewizyjną pod kątem tych muzycznych
wydarzeń, my się z wami planujemy
spotkać za dwa tygodnie, czyli 26
sierpnia w sobotę, zdradzimy już,
że nie na żywo, dlatego
w tym naszym przeglądzie doszliśmy do
25 sierpnia, no a wtedy czeka
na widzów atrakcja,
o ile w kontekście tych poprzednich to mówiliśmy,
że no to jest powrót do tradycji
z poprzednich lat, no to takiego czegoś
na antenie stacji telewizyjnych
jeszcze nie było u nas,
sobie nie przypominam. Otóż od
25 do 26
sierpnia w Warszawie odbywać się
będzie impreza pod nazwą
Undercover Festival. Wy się
zastanawiacie, po co ona o tym
mówi?
Bo to jest taka impreza, w ramach której
zostaną zaprezentowane największe przeboje
światowych gwiazd,
to sobie myślicie, te światowe gwiazdy, wszystkie
największe przyjadą do Polski, do telewizji
polskiej? No nie do końca
tak, bo te przeboje będą wykonane
przez tak zwane tribute bandy,
czyli zespoły,
które się specjalizują właśnie
w tym, że wykonują
przeboje, które już wszyscy
dobrze znają, też chyba
się stylizują na tych
wykonawców. I którymi po prostu
zalane są wszelkiego rodzaju
streamingowe serwisy muzyczne, jakieś
Spotify, Deezer. Nawet nie wiedziałam,
że tyle tak jest. Tak, tak, jak tego,
wiesz, jak szukasz sobie jakiejś piosenki na przykład
na Spotify’u, chcesz znaleźć
konkretną wersję,
no to znajdziesz ją,
ale oprócz tego to znajdziesz jeszcze
kilkanaście w porywach
do kilkudziesięciu, a nawet czasem kilkaset
innych wykonań, właśnie takich cover
bandów. No okej,
ale powiedzmy, że rozumiem chociaż
do mnie to nie przemawia
i nie czuję potrzeby oglądania i słuchania
takiej rzeczy, ale że to może być faktycznie
atrakcyjne na jakiś koncert, imprezę,
że mamy właśnie zespół,
który się wzoruje na kimś znanym,
szczególnie, że właśnie to już są
zespoły, które nie są czynne,
tak jak te wszystkie grupy, które
udają ABB. No okej,
może jest faktyczne to zapotrzebowanie na jakichś,
wiecie, imprezach sylwestrowych, niesylwestrowych,
wakacyjnych, ale żebym ja miała sobie tylko
właśnie to włączyć
z jakiegoś Spotify’a, no to chyba lepiej
włączyć oryginał, nie?
Wiesz co? Już ci mówię
o co tu chodzi. Czasem
jest też tak, że na przykład Spotify
czy inny serwis
streamingowy nie ma w swojej ofercie
jakiejś konkretnej piosenki.
Ale niestety
wtedy natrafiasz na
ileś tych coverów.
No to w myśl zasady na
Bezrybiu i Rakryba, oprócz tego są jeszcze
wersje oczywiście różne,
karaoke,
w tych serwisach,
więc jest tego
naprawdę sporo i
też niespecjalnie mi się to podoba,
bo jak chcę znaleźć jakąś piosenkę, no to
raczej sięgam po
to konkretne
wykonanie tego artysty, ewentualnie
jakiś taki rzeczywiście rozpoznawalny
cover, a nie coś,
czego zresztą sobie przykładu
posłuchamy na koniec tego naszego dzisiejszego
programu, to mogę zdradzić.
W każdym razie to zjawisko tych coverbandów
jest już tak duże, że tak jak wspomniałam, powstał
dwudniowy festiwal w Warszawie,
który się zajmuje
właśnie prezentacją takich grup,
a pierwszy dzień tej imprezy
będzie nadawany na żywo w
Polsacie, czyli mam na myśli piątek,
25 sierpnia.
Podczas wydarzenia, które,
to informacja dla osób, które będą wtedy w Warszawie,
odbędzie się na terenie Legia Park
przy ulicy Łazienkowskiej,
będzie można usłyszeć przeboje
takich artystów jak m.in.
Bruno Mars, Ed Sheeran, Amy Winehouse,
ACDC, Elton John,
Cher, Coldplay
i Harry Styles,
no ale tak jak powiedzieliśmy, no niestety oni sami,
no części już nie ma wśród nas,
ale nawet ci, którzy są, no to się
nie powadykują już, niestety.
Jeszcze na to Polsatu nie stać, tylko na
coverbandy.
Piątkowy koncert w stacji będzie
relacjonowany na żywo od godziny
20, a tego dnia wydarzenie poprowadzą
Maciej Rok i Maciej Dowbor.
Tak więc, jeżeli
nie zapomnicie,
jeżeli przez te dwa tygodnie ta
wieść w waszej pamięci przetrwa i was
zainteresuje to, jak właśnie takie
coverbandy, tribute bandy
się przedstawiają
i będziecie chcieli ich sobie porównać
do tych oryginalnych wykonawców, no to
właśnie piątek, 25 sierpnia,
godzina 20, Polsat. Dobra jest ku temu
okazja. Okazja też będzie tak jak
opowiedział na koniec dzisiejszego programu, ale
my jeszcze nie kończymy, ponieważ
kolejna
drobna informacja, taka techniczna.
Jesteśmy sobie
w kręgu multiplexów naziemnej telewizji
cyfrowej. My też już mówiliśmy
o tym jakiś czas temu,
że tam są pewne porządki,
stacje
zmieniają multiplexy
i to się rzeczywiście dokonuje,
bo należący do telewizji Polski
multiplex szósty ponownie zawiera
9 programów. Przypomnijmy,
że już kiedyś tak było, bo w jego skład
wchodził kanał TVP World,
który zniknął z niego 21 marca
tego roku, ale to nie jest
to zwiększenie liczby kanałów
do 9 nie oznacza, że TVP World
tam wrócił. Tym razem
bowiem dołączył do tego
multiplexu skierowany do dzieci TVP ABC,
który w najbliższym czasie
ma opuścić multiplex pierwszy.
Do zmiany doszło w poniedziałek,
7 sierpnia. Operacja
związana jest z prowadzeniem nowego
porządku w ofercie naziemnej telewizji
cyfrowej, to już o tym też mówiliśmy,
bo tutaj chodzi o to, żeby wszystkie programy
telewizji polskiej dostępne były
za pośrednictwem multiplexu
trzeciego i szóstego, czyli żeby
nie były porozsiewane po tych innych
multiplexach, bo już wcześniej nastąpiła
przeprowadzka programów TVP
Kultura i TVP Kobieta z multiplexu
ósmego. Jeżeli chodzi
o to TVP ABC, no to w multiplexie
pierwszym ten kanał był długo, bo tam
pojawił w nocy z 14 na
15 lutego 2014
roku. No i też
mówiliśmy o tym, że jest ogłoszony
konkurs, w połowie lipca
go ogłoszono
na nowego gospodarza
miejsca, które właśnie jest zwalniane
przez Telewizję Polską
w tym właśnie pierwszym multiplexie.
Także oczywiście będziemy
śledzić ten temat, kto,
jaki tam gracz to właśnie
miejsce będzie chciał zająć. Także
to taka techniczna informacja, którą trzeba
było odnotować. No to może byśmy
sobie pod koniec przypomnieli programu naszego,
że jeszcze zajmujemy się radiem,
a w kwestii radia mamy
chociażby taką informację personalną
trochę chyba zaskakującą, prawda?
To prawda. Otóż
z radia Złote Przeboje
odchodzi, a właściwie
już nawet odszedł prezenter
Kamil Baleja.
W piątek, 4 sierpnia
pożegnał się
ze słuchaczami stacji.
Jak napisał
i powiedział zresztą
też, że teraz
udaje się na zaplanowany
wcześniej urlop, a później wracam
do pracy nad nowym
programem. Natomiast
pan Kamil zostaje w grupie
Eurozet, więc
są pewne spekulacje,
o których za moment, ale nic na razie
oficjalnie nie zostało potwierdzone.
Bo ani
Kamil Baleja, ani grupa Eurozet
nie chcą potwierdzić, że
prezenter dołączy do zespołu
Radia Z,
a taką informację
nieoficjalnie pozyskał
Press Service, i to już nawet
w lipcu.
Cóż by tam pan Kamil miał robić?
No cóż, to co robił, tak.
Miałby być tam właśnie
jednym z porankowców.
Więc, tak jak wspomniałaś,
robiłby to, co już robił
Jak lubi wcześnie wstawać, to każdy ma
kogoś bliżej.
Ja nie rozumiem, ale szanuję.
Dokładnie.
Natomiast Kamil Baleja, to jest człowiek
z radiem już związany od jakiegoś
czasu. W radiu
Złote Przeboje rozpoczął w
2017 roku. Najpierw
był gospodarzem porannego,
a później popołudniowego
programu. Poprzednio przez
10 lat był prezenterem RMFF-em.
Od września
2016 do
maja 2017
współprowadził
poranny program Wstawaj
Szkoda Dnia. Od
września
2014
roku, razem z
Katarzyną Wilk, tworzył duet
prowadzących popołudniowe
Pasmo Lepsza. Połowa
dnia, przez prawie
4 lata był także prezenterem
RMF Max. Teraz przez
dwa X. Więc
jak widać, no już historię
radiową pan Kamil ma dość
bogatą, natomiast
pracodawców jakoś tak nie zmieniał. Jak się tam
zaczepił w tym RMF-ie, to przez
różne stacje, a teraz chyba to samo
będzie z nim, jeżeli
chodzi o, tak, jeżeli
chodzi o Eurozet.
Tak jest. I mamy jeszcze
jedną informację. No
nasz program nie byłby po prostu pełnym
programem. Wydanie by trzeba było anulować, gdyby
nie było jakiejś informacji z podwórka lokalnego.
Tym razem taka informacja
będzie dotyczyła miasta Łodzi.
Tak jest, bo Disco Radio,
Mega Radio i Radionuta
pojawiły się właśnie
tam. Od poniedziałku
31 lipca
powiązane z Radiem Bielsko
rozgłośnie. Obecne są w
testowym multiplexie
PSN w Łodzi.
Zastąpiły one
Pop Radio z Pruszkowa,
Wasze radio z Wągrowca
i Twoje radio ze Stargardu.
Każdy z nowych strumieni
nadawany jest z przepływnością
96
kilobitów na
sekundę.
Natomiast eksperymentalny multiplex
spółki PSN Infrastruktura
nadawany jest na kanale 10C.
A oprócz
nowych stacji, które
tam właśnie się pojawiły
ostatnim dniem lipca,
mamy tam jeszcze łódzkie radio
Parada, radio Strefa FM
z Piotrkowa,
nasze radio 92,1
nostalgicznie
z Sieradza, muzyczne radio
z Jeleniej Góry, radio
Jasna Góra, radio
Profeto i radio Bezpieczna
Podróż. Tak właśnie to
wygląda. Jeżeli ktoś
nas słucha w Łodzi i ma jeszcze
w dodatku cyfrowy odbiornik, to dajcie
znać jak wam się ta
nowa jakość łódzkiego, eksperymentalnego
multiplexu podoba.
Disco, radio, mega radio,
dobre stacje bardzo. I radio
Nuta. Też, tak
to się
przedstawia. I
tą wieścią kończymy wydanie
programu RTV Numery. Pamiętasz Michale,
który? 189.
Cieszę się bardzo, że masz dobrą pamięć.
Pamiętasz też na pewno kiedy się usłyszymy
po raz kolejny z naszymi słuchaczami.
Za dwa tygodnie. Tak będzie.
I pamiętasz też na pewno, bo sam
wybierałeś, czym zwieńczymy
dzisiejsze nasze wydanie. Tak.
Wspominałaś, że
między innymi pojawią się
tam cover bandy
z piosenkami Eltona Johna.
No i sobie posłuchamy takiego jednego
cover bandu. Nie wiemy czy tego, co tam
wystąpi. Tak, to prawda.
Bo ich jest sporo i
w zasadzie każdy może sobie stworzyć taki
cover band. Nawet ja.
No właśnie miałam powiedzieć, że nie
w każdym momencie.
Jakbyś mógł mnie wyciszyć, bo
spowodowałam małe
zamieszanie. Odpięłaś sobie słuchawki.
Po prostu. O, dobra.
No to ja cię wyciszam w takim razie.
I cóż, dziękujemy wam bardzo
serdecznie za uwagę. Ja
mogę… O, już wróciłaś. Ale już jest dobrze.
No to świetnie. Taka jestem
po prostu podekscytowana tym.
Że ja mógłbym założyć cover band. Rozumiem.
W ogóle zjawisko cover bandów mnie tak ekscytuje.
To ja rozumiem doskonale.
Tiny
Rocket Men and
the Jets. Tak się nazywają
i wykonają piosenkę
Made in England. Znany
utwór w wykonaniu Eltona Johna.
Zresztą w oryginale.
Na naszej antenie od czasu do czasu się
pojawia. No to co? To kończymy
na dziś i słyszymy się
tak jak już wspominaliśmy za dwa tygodnie.
Milena Wiśniewska
i Michał Dziwisz. Do usłyszenia.
Był to
Tyflopodcast.
Pierwszy polski podcast
dla niewidomych i słabowidzących.
Program współfinansowany
ze środków Państwowego Funduszu
Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych