Sightcity 2010 – Rozmowa z Łukaszem Osowskim i Rafałem Charłampowiczem

Dodany 1 maja 2010
5 komentarzy

A my w dalszym ciągu zwiedzamy niemieckie targi, trafiając co krok na naszych rodaków. W pierwszej części audycji gościem Michała Kasperczaka będzie prezes IVO Software, Łukasz Osowski, który opowie o planach IVO na najbliższą przyszłość. Następnie Michał porozmawia z Rafałem Charłampowiczem, który podzieli się swoimi refleksjami przede wszystkim względem prezentowanego na Sightcity sprzętu do orientacji przestrzennej.

Pliki do pobrania :

Komentarze

  • Pawel pisze:

    Witam.
    Nie wysluchalem do konca Twego podcastu Michale, ale ucieszyl mnie projekt Ivony polaczonej ze screen readerem. Podejrzewam, ze bedzie to System Access, ktory jest rzeczywiscie wart swojej ceny i dziala zupelnie przyzwoicie z polska mowa. Zadalem mu kiedys agate i radzil sobie calkiem dobrze. Nawet nagabywalem producenta o polska wersje tego pakietu, ale nic konkretnego nie uslyszalem, a wlasciwie wyrazy niepewnosci co do lokalizacji. Jesli moje podejrzenia sa sluszne to rzeczywiscie bedzie fajna sprawa.
    Pozdrawiam,
    Pawel.

  • Michalkasperczak pisze:

    A do czego byś Pawle porównał ten screenreader/
    A może to by było NVDA, bo teoretycznie było by to chyba możliwe.

  • Pawel pisze:

    Chcac obejrzec sobie System Access mozesz sie wybrac z pod windowsow i przy uzyciu internet eksplorera na http://satogo.com przy wylaczonym Twoim czytniku ekranu i dalej sam zobaczysz. Wydaje mi sie, ze pod polskim windowsem bedziesz musial naciskac klucze alt+u, a nie tak jak mowi plecenie glosowe alt+r.
    Gdyby bylo to NVDA to P. Lukasz zaprzeczalby nieco swojej wyrozumialosci dla srodowiska jesli chodzi o koszt „drogich” czytnikow ekranu, a ktorych cene w Twoim wywiadzie znajdowal jako raczej nie w porzadku. NVDA ma charakter 'open source’ i byloby dobrze gdyby tak zostalo, chyba, ze sami tworcy NVDA zdecyduja, aby poprowadzic wersje niedplatna jak do tej pory, i wersje komercyjna, a zatem odplatna.
    Nie wiem czy P. Lukasz sledzi strone tyflopodcast’u, ale byloby milo, gdyby Ivona w wersji komercyjnej byla zaopatrzona w mozliwosci modulowania intonacji czytajacego glosu. Brian czy Amy brzmia sympatycznie, ale mimo wszystko mecza przy sluchaniu audiobooka, a zatem przydalaby sie mozliwosc skryptowania tekstu dla lepszego oszukania sluchacza. Salesmen’i Ivony nie umieli mi na te kwestie niczego powiedziec, a zatem wnosze, ze takiej mozliwosci nadal nie ma. No i zaden z tych glosow nie brzmi tak szokujaco podpiety np. do JAWS’a, chociaz to nie ma wiekszego znaczenia, tak naprawde, dla niewidomego uzytkownika komputera, gdyz jak sadze wiekszosc z nas oczekuje szybkiego, reagujacego natychmiast na polecenia software’owego syntezatora mowy, a nie oszakamiajacego dykcja i interpretacja. Ale korekta dykcji i interpretacji przy produkowaniu audiobook’ow bardzo prosze.
    Pozdrawiam,
    Pawel.

  • Michał Dziwisz pisze:

    Niestety Pawle, satogo.com nie działa przynajmniej na polskim Windows. Byćmoże jakaś aktualizacja coś namieszała, bo pamiętam, że jakieś 2 lata temu funkcjonowało to bez problemu.

  • Pawel pisze:

    No to mnie zaskakujesz, bo nie dalej jak w lutym tego roku podczas mojego pobytu w Polsce pracowalem na komputerze mojego przyjaciela i nie mialem zadnych klopotow z podpieciem sie do mojej kopii SA poprzez internet i myszkowaniu na jego maszynie. Moze znaczenie mial fakt, ze uzywalem „pelnej” wersji programu wprowadzajac moje dane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych