Samsung UE43 RU7172

Dodany 7 listopada 2019
22 komentarze

Wacław Rosa opisuje ten telewizor, wyposażony w przewodnik głosowy.

Pliki do pobrania :

Pobierz plik z audycją: Samsung UE43 RU7172

Ten podcast był pobierany 4294 razy

Komentarze

  • Miki pisze:

    Fajnie, że zrobiliście taką prezentację. Do tej pory wiedziałem tylko, że telewizory Samsunga są dostępne ale nigdzie nie można było się dowiedzieć w jakim zakresie. W materiałach marketingowych nie ma na ten temat ani słowa, na infolinii też nie mają o tym bladego pojęcia. Na sprzedawcę w sklepie też liczyć raczej się nie da. Trzeba by po prostu mieć taki odbiornik i go samemu przetestować. Jakieś 3 lata temu natknąłem się w internecie na artykuł, w którym ktoś napisał, że modele począwszy od 2016 r. posiadają mówiący czytnik ekranu. Napisano, że czytnik wspiera zarówno funkcje systemowe jak i aplikacje smart tv. Znalazłem więc podręcznik użytkownika jakiegoś modelu i istotnie funkcje dostępnościowe były tam opisane ale dość pobieżnie.
    Moja refleksja po wysłuchaniu podcastu jest następująca: telewizor dobrze udźwiękowionyale ma 1 poważny minus – niemożność samodzielnej jego konfiguracji po wyjęciu z pudełka. Osoba widząca musi wybrać język, żeby można było włączyć przewodnik głosowy. Oczekuję, że w nowszych modelach Samsung ten problem rozwiąże, by osoba niewidoma mogła samodzielnie skonfigurować nowy odbiornik. Ciekaw jestem jak wygląda dostępność aplikacji smart preinstalowanych na telewizorze. O apkach w sklepie nie wspominam, bo na AppStore czy Google Play też z ich dostępnością jest różnie. Poziom dostępności zależy przede wszystkim od samego developera. Sądzę, że aplikacje samsungowe takie jak odtwarzacz multimediów, przeglądarka internetowa i in. powinny być dostępne i zapewne są. Gorzej z aplikacjami od developerów zewnętrznych, jak: Ipla, Player, Netflix, HBO Go, itd. Wśród polskich dostawców treści wideo takich jak: Ipla, Player, Canal+ obserwuje się totalną ignorancję osób niewidomych, Poziom dostępności tych aplikacji jest po prostu żenujący. O ile na przeglądarce internetowej jako tako da się to obsłużyć to na aplikacji instalowalnej już wcale.
    Co do wpisywania znaków na klawiaturze ekranowej to jest to uciążliwe ale nie tylko dla nas ale dla widzących również. Jakimś rozwiązaniem może być zakup klawiatury na bluetooth. Jak ktoś korzysta z internetu na telewizorze to taki zakup ma sens.

    • Grzegorz 76 pisze:

      Mam podobny model,Netflix działa ok,był zainstalowany jak i youtoobe oraz player przez producenta.Mam pilot bez klawiatury numerycznej,aby włączyć asystenta,należy dłużej wcisnąć klawisz głośności.Pozdrawiam

  • Michał pisze:

    Rafał, Pod taką dość dużą naklejką w pobliżu pozostałych gniazd jest złącze na ten adapter, do którego wsuwa się kartę. Naklejka jest dość gruba i rzeczywiście złącze przez nią jest słabo wyczuwalne. No więc trzeba by ją zerwać lub sporo odchylić. Myślę, że warto zadbać o zabezpieczenie złącza i adaptera przed kurzem, szczególnie przy braku zamontowanej karty. Zwracam też uwagę na filigranowość adaptera, bo gdy raz go zamontować, to trudno go usunąć bez uszkodzenia, więc chyba lepiej raz zaczepić i nie ruszać oraz osłonić od góry jakąś delikatną właśnie naklejką przed kurzem, przynajmniej gdy karty brak. Przy okazji wybór języka robiłem z udźwiękowieniem, więc dostępność konfiguracji była od samego wyjęcia z pudełka, ale to był jakiś ze starszych modeli, chyba z 2017 roku i poza tym w wersji z tym tzw, pilotem smart bez klawiszy z cyframi. Pozdrawiam

  • Tomek pisze:

    Witam. Słuchając audycji Wacław powiedział, że od conajmniej 2 lat telewizory Samsunga z przewodnikiem głosowym zaczynają się od 43 calowych. Z tym bym się nie zgodził, bo dokładnie rok temu w październiku kupiłem tv samsung ue32m-5622. Jest on 32 calowy z bardzo dobrze działającym przewodnikiem. Pilot mam taki sam jak ma Wacław. Wiem to po tym jak Wacław mówił, że u niego na pilocie guzik do skrutów dostępności jest w przed ostatnim rzędzie i trzeci od lewej strony. U mnie dokładnie jest tak samo. Jestem z niego bardzo zadowolony. Gdy rok temu chodziłem po sklepach rtv i rozglądałem się za telewizorami to widziałem wiele modeli Samsungów 32 calowych z porzewodnikiem głosowym. Teraz mam pyrtanko. Niech mi ktoś napisze co trzeba zrobić żeby z dysku podpiętego pod tv usunąć to co się nań nagrało. Gdy dysk podłączę pod komputer, to on mi tych rzeczy nagranych na tv nie widzi, tak więc żeby coś usunąć, trzeba to zrobić na telewizorze. Jak ktoś wie jak to się robi niech napisze. Pozdrawiam.

    • Miki pisze:

      Wacław chyba nie do końca dogadał się ze sprzedawcą w sklepie. Ja z jego wypowiedzi zrozumiałem, że jest to najtańszy i najmniejszy telewizor w ofercie Sansunga a nie najmniejszy z przewodnikiem głosowym. 43 cale to najmniejszy model w rozdzielczości 4K, bo mniejszych matryc w rozdzielczości UHD produkcja nie ma sensu. Są oczywiście w sprzedaży mniejsze modele, jak 32 cale ale w rozdzielczości HD. No oczywiście na chwilę obecną jeszcze są sprzedawane, bo za czas jakiś może ich już nie być, jeśli ich sprzedaż będzie śladowa. A telewizory poniżej 40 cali sprzedają się już coraz słabiej.

  • Zator pisze:

    Noo, ja kupiłem taki z tej serii ale 50 cali, nawet nie wiedząc, że ma takie cuda. Dzięki.

  • Piotr Machacz pisze:

    Witam,
    Też posiadam dostępny telewizor Samsung z udźwiękowieniem. Niestety w domu jestęsmy zmuszeni korzystać z dekoderów do telewizji satelitarnej bo korzystamy z multiroom. Natomiast potestowałem dostępność zewnętrznych aplikacji. W skrucie, Miki w pierwszym komentarzu trafił w dziesiątke.

    Wszystkie wbudowane funkcje są dostępne. Można spokojnie przeglądać internet i w ten sposób odtwarzać materiały. Oprócz pamięci USB, telewizor na liście źródeł wyświetli nam również wszystkie urządzenia DLNA, więc jeśli mamy np. Router czy NAS z taką funkcją to możemy oglądać naszą biblioteke multimediów przez sieć lokalną. Telewizory od roku 2018 w zwysz mają także Airplay, więc jeśli mamy iPhona możemy transmitować dźwięk czy obraz z dowolnej aplikacji na telefonie.

    Co do aplikacji, krutko mówiąc sytuacja wygląda tak, że wszystkie zagraniczne aplikacje (YouTube, Netflix, Apple TV, Amazon Prime video) są w pełni dostępne. Aplikacje od polskich firm, nie są dostępne w ogóle i po ich otwarciu słyszymy tylko komunikat dokument web. Kilka zagranicznych apek, które testowałem jak np. Spotify czy Tune-in Radio też tak się zachowują chociaż w przypadku spotify po otwarciu aplikacji telewizor wyskakuje jako urządzenie spotify connect na telefonie czy komputerze więc można jakoś z tego korzystać.

    • Miki pisze:

      Czyli jest tak jak myślałem. Zdumiewająca jest ignorancja nas przez polskich developerów takich jak Ipla czy Player. Są głusi na jakiekolwiek uwagi dotyczące dostępności ich aplikacji. Najwyraźniej za punkt honoru postawili sobie pokazanie, gdzie nas mają.

  • Marek Gągała pisze:

    Ja z moją mamą i tatą od 24 marca 2017 mamy telewizor samsunga 50 cali, nie wiedzieliśmy, że on będzie miał przewodnik głosowy. Kiedy z moim bratem ciotecznym go konfigurowaliśmy, to włączyliśmy ten przewodnik głosowy, i telewizor zaczął czytać wszystko co było na ekranie. Mamy pilota smart, bez klawiatury numerycznej. Jestem z telewizora bardzo zadowolony, chociaż przy dekoderze satelitarnym z Orange ten przewodnik nie działa, działa tylko na tv naziemnej. Dostępność uruchamia się wciskając i przytrzymując klawisz głośności i wyciszenia, tak jak już ktoś pisał. Pozdrawiam.
    Marek.

  • Miki pisze:

    Czy testował może ktoś czy i jak wygląda udźwiękowienie telewizji hybrydowej HBB TV w tym odbiorniku? Takowe serwisy w telewizji naziemnej są, więc da się przetestować.

  • Marek Gągała pisze:

    Nie, nie dowiadywałem się. Dali nam dekoder.
    I przepraszam za pomyłkę w poprzednim komentarzu. Mój telewizor ma 55 cali, nie 50.
    Dokładny model tego telewizora to:
    Samsung UE55KU6670
    I czy ten telewizor ma wejście na CI? Bo chciałbym się dowiedzieć. Jak go oglądałem, to nie wiedziałem, które jest to wejście, więc nie wiem, czy jest tam, czy go nie ma. Telewizor z 2017 roku.
    Pozdrawiam.

    • jacek rogalski pisze:

      ten tv ma gniazdo na kartę CI, znajduje się on pod naklejką blisko złączy HDMI antenowych itd. , również posiada on w pilocie mikrofon za pomocą którego możesz sterować telewizorem w języku polskim

  • borys pisze:

    Dokładnie które funkcje są dostępne z udźwiękowieniem lecz przy podłączonym dekoderze kablówki.
    Nie wiem czy warto inwestować w tv samsunga, chociaż ta funkcja airplay by mi się przydała.

    • Piotr Machacz pisze:

      @Borys Dostępny jest cały interfejs telewizora, tzn. Ustawienia obrazu, dźwięku i sieci, przeglądarka internetowa, oglądanie plików z sieci lokalnej lub dysków USB, i niektóre aplikacje ze sklepu np. YouTube. Niedostępne jest wszystko, za co jest odpowiedzialny interfejs dekodera, czyli np. nie będzie czytane jaki kanał jest ustawiony i co na nim leci, przewodnik kanałów, planowanie nagrań, czy ustawienia języka gdzie możesz włączyć audio deskrypcje. Warto jeszcze dodać, że jeśli kupisz telewizor z pilotem smart (taki bez klawiatury numerycznej) to może on sterować dekoderem. Wtedy mamy dostęp do klawiatury ekranowej do wpisywania cyfr, i ta klawiatura jest dostępna z przewodnikiem głosowym.

  • borys pisze:

    A jak w takim razie przełącza się kanały z takiego pilota smart, skoro brak przycisków numerycznych.
    Czy te telewizory z udźwiękowieniem mają jakiś symbol, czy trzeba po omacku szukać, bo na sprzedawców raczej nie ma co liczyć.
    Tak z 40 cali by wystarczyło, ja i tak niewidomy ale żona troche widząca.

    • Miki pisze:

      Wydaje mi się, że wszystkie modele Samsunga posiadają już udźwiękowienie. Wacław ma najniższy model 4K kosztujący ok. 1500 zł., więc każdy model wyższy na 100% będzie udźwiękowiony. Szwagier ma model HD z 2018 albo nawet 2017 i jest udźwiękowiony. Także możesz kupować dowolny odbiornik. Zanim się zdecydujesz na konkretny to dla pewności przejżyj sobie jego specyfikację sprawdzając, czy ma przewodnik głosowy. I tyle.

    • Piotr Machacz pisze:

      Na pilocie bez klawiatury numerycznej jest klawisz wyświetlający klawiature ekranową. Na moim pilocie jest on pierwszym przyciskiem w góre i na lewo od strzałek, dla osób widzących ma namalowane 123. Jak go naciśniesz, na ekranie pojawi się klawiatura numeryczna po której chodzisz strzałkami. Jak masz włączony przewodnik głosowy to jest ona udźwiękowiona.

  • boloblu pisze:

    Pytanie. Czy można ten zakup tego odbiornika zaliczyć do sprzętu rehabilitacyjnego i odliczyć z podatku?

  • Marek Gągała pisze:

    Mam takie pytanie.
    W jaki sposób dokonać aktualizacji oprogramowania w telewizorze samsung ue55KU6670? Kiedy wyszukuję aktualizacje przez sieć wifi, to wyskakuje, że jest najnowsza wersja, i że nie ma nowszych aktualizacji.
    Wszystko poprawnie działa, tylko się zastanawiam, dlaczego w podcaście jak pan Jacek prezentował swój telewizor, to przewodnik głosowy wypowiadał komunikat np.
    Opis audio: włączone. Potem był opis: wysłuchaj opisu tego, co dzieje się na ekranie. Potem były podawane elementy podrzędne.
    A u mnie w telewizorze mój przewodnik głosowy powie tylko opis audio włączone, ale dalej już nie przeczyta tego opisu i tych elementów podrzędnych.
    Czekam na odpowiedź.

  • Marek Gągała pisze:

    Dodam jeszcze tyle, że te opisy funkcji, czyli wysłuchaj opisu tego, co dzieje się na ekranie, są wyświetlane na monitorze telewizora, tylko przewodnik mi ich nie czyta, tylko czyta samą funkcję. Resztę musi doczytać mi osoba widząca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie nagrania publikowane w serwisie www.tyflopodcast.net są dostępne na licencji CreativeCommons - Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Oznacza to, iż nagrania te można publikować bądź rozpowszechniać w całości lub we fragmentach na dowolnym nośniku oraz tworzyć na jego podstawie utwory Zależne, pod jedynym warunkiem podania autora oraz wyraźnego oznaczenia sposobu i zakresu modyfikacji.
Przekaż nam swoje 1,5% podatku 1,5 procent Logo FIRR Logo PFRON Logo Tyfloswiat.pl

Czym jest Tyflopodcast?

Tyflopodcast to zbiór instrukcji oraz poradników dla niewidomych lub słabowidzących użytkowników komputerów o zróżnicowanej wiedzy technicznej.

Prezentowane na tej stronie pomoce dźwiękowe wyjaśniają zarówno podstawowe problemy, jak metody ułatwienia sobie pracy poprzez korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Tyflopodcast prezentuje nowinki ze świata tyfloinformatyki w formie dźwiękowych prezentacji nowoczesnych urządzeń i programów. Wiele z nich dopiero znajduje sobie miejsce na polskim rynku.

Zapraszamy do słuchania przygotowywanych przez nas audycji i życzymy dobrego odbioru!

Tematyka

Pozycjonowanie i optymalizacja stron internetowych